Home Kripto Para Haberleri Twitter Sahte Hesapları Silme Sayısı 32000’in Üzerine Çıktı

Twitter Sahte Hesapları Silme Sayısı 32000’in Üzerine Çıktı

0
Twitter Sahte Hesapları Silme Sayısı 32000’in Üzerine Çıktı

Twitter sahte hesapları platformun koronavirüsü olarak kabul edilir. Son haberlerde, sosyal paylaşım sitesi Twitter, sahte kabul edilen yaklaşık 32.000 hesabı askıya aldı ve üç ülke ile bağları olduğu bildirildi: Çin, Türkiye ve Rusya.

Twitter, bir duyuruda 32.242 sahte hesabın devletler tarafından desteklenen bilgi işlemleriyle bağlantılı olduğunu belirtti. Ayrıca, izlenen hesaplar üç farklı operasyonla bağlantılıdır ve Çin, Rusya ve Türkiye ile bağlantılıdır.

Çin’den 23000 Twitter sahte hesapları

32.242 hesaptan Twitter, 23.750 kişinin Çin iktidar partisiyle bağlantılı olduğunu keşfetti; Twitter bu sahte hesapların ağını yeni buluyor.

Bu hesaplar, Hong Kong’un siyasi dinamikleri ile ilgili yanıltıcı anlatıları itmekle birlikte Çin Komünist Partisini tercih eden jeopolitik bir anlatıyı yaymaktan sorumluydu .

Mikroblog alanı ayrıca ÇHC’nin anlatımını yaymak için “amplifikatör hesapları” nın da kullanıldığını keşfetti; yaklaşık 150.000 kişi vardı.

Rusya 1152 Twitter Sahte Hesap

Ayrıca, bir Rus firması devletin desteklediği siyasi propagandayı yaymakla görevli “Mevcut Politika” ile bağlantılı 1.152 sahte hesap. Twitter, çapraz kazançlar ve içeriği politik kazançlar için yükseltmesi nedeniyle bu hesapları kaldırdı. Dahası, bu hesaplar Rus iktidar partisini de destekliyor ve siyasi muhalifler gibi görünen herkese saldırıyorlardı.

Son olarak, 7.340 civarında Twitter, Türkiye’ye kadar uzanan sahte hesaplar da silindi. Twitter’a göre, bu hesaplar, öncelikli olarak yerli kitleleri hedefleyen koordineli kimlik doğrulaması yapılmayan bir faaliyette çalışıyordu. Bazı hesapların sahte olduğu, bazılarının ise tehlikeye girdiği ve Türk iktidar partisi AK Parti lehine siyasi anlatıları güçlendirmek için kullanıldığı anlaşıldı. İlginçtir, tehlikeye atılan bazı hesaplar da görevdeki hükümeti eleştiriyordu.

Resmi yazı, Twitter sahte hesaplarını silmenin yanı sıra platformun aşağıdaki önlemleri alacağını da ileri sürüyor.

  1. Gösterim sayımları hakkında halka açık arşivde daha fazla netlik sunun ve bilgi işlemlerinin halka açık konuşma üzerindeki somut etkisini daha fazla ölçmeye çalışın.
  2. Küresel olarak farklı olduklarından ve halkın bu sorunları daha iyi anladığından emin olmak için akademik ortaklıklarımızı resmileştirmeye devam edin.
  3. Daha sonraki işbirliği fırsatlarını tartışmak üzere uzmanları, sektörü ve hükümeti bir araya getirmek için yaz aylarında çevrimiçi bir konferans düzenleyin.

Türkiye 7340 Twitter Sahte Hesap

İlginç bir şekilde, Twitter verileri , Çin’deki hesapların çoğunun takipçisi olmadığını ve 23750 olan silinmiş Twitter sahte hesaplarının toplam sayısının 51044 kullanıcıdan sonra kolektif olduğunu ve bu da küçük ve büyük etkileyicilerle karşılaştırıldığında hiçbir şeyin yanında olmadığını gösterdi. Ortalama bir küçük influencer’ın platformda yaklaşık 1000 – 2300 takipçisi var.

Türkiye ile bağlantılı 7340 Twitter sahte hesabının 31369636 kullanıcıyı takip eden toplu bir hesabı varken, Çinlilerden oldukça fazla sayıda. 1152 Rus hesabının 13408235 kullanıcıyı takiben toplu bir hesabı varken, belki de silinmiş Twitter sahte hesapları arasındaki üç veri seti arasında en büyük hesap / takipçi oranı.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here