TÜRKİYE Blockchain, Kripto Para Düzenlemesi ve Vergilendirilmesi Nasıl Olabilir?

Daha önceleri Türkiye’de Bitcoin ve kripto paralara olumsuz olarak yaklaşan hükümet, vatandaşların kripto paralara artan ilgisini göz ardı etmedi ve bu alanda yakın zamanda bir kripto para düzenlenmesi ve vergilendirilmesi yapılacağı söylendi.

En son Ekonomi Reformu konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kripto para düzenlemesinin yakın zamanda olacağı hakkında kamoyunu bilgilendirmişti.

Peki kripto para alanındaki bu düzenlemeler nasıl olabilir. Kripto Paralarda Vergilendirme nasıl olabilir, kripto para madenciliği vergilendirilecek mi?, borsalarda ne gibi tedbirler uygulanabilecek kısacası şu anda kripto para düzenlemesi akıllarda soru işareti bırakıyor.

Aşağıda bazı değerlendirilmeler yapılarak kripto para alanındaki düzenlemelerle ilgili fikir sahibi olabileceğimiz bir klavuz yer almaktadır.

1. Kripto Paralarda Devlet Tutumu ve Tanımı:

575 sayılı kanuna ilişkin değerlendirme Elektronik para ile ilgili en yakın düzenleme olan 6493 “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Kanunu” nda kripto para biriminin bir ödeme aracı olmadığını ve bu tanıma uymadığını görüyoruz.

Benzer şekilde, BDDK’nın ( Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu – BDDK ) ve SPK’nın (Türkiye’deki menkul kıymetler konusunda düzenleyici otorite olarak – SEC’e benzer SPK) açıklamaları da bu yöndedir. Bu durumda kripto para olarak adlandırmamıza rağmen hukukumuzda henüz para olarak tanımlanmamıştır. Bunun dışında bir tanım da yok. Bir açıklama olmadan kanun olamaz. Bir kanunun var olabilmesi için ilgili konu bilimsel olarak açıkça tanımlanmalıdır.

Sadece ülkemiz için değil birçok ülke için de benzer bir durum söz konusudur. Dünyanın birçok ülkesinde farklı tanımlar getirilmiştir. Japonya bunu “para” olarak tanımlarken, ABD’de “emtia” veya “fon” ve Avrupa Adalet Divanı’nda “ödeme aracı” dır. Ülkeler her gün tanımlarını çeşitlendiriyor. Tanımlara göre hukuki ve vergisel sonuçların farklılık gösterdiği bilinmelidir.

Türk hükümeti şu anda bu alanın gözlemcisi konumunda. Daha önce hükümetin kripto para birimleri ve blockchain ortamına karşı olumsuz bir tutumu vardı, ancak gün geçtikçe blockchain meraklılarının zahmetsiz çalışmalarının ve küresel eğilimlerin iyi tanıtılmasıyla hükümetin tutumunu olumlu yönde değiştirmesine yardımcı oldu.

2. Kripto Para Birimi Yönetmeliği:

Görüldüğü üzere Türkiye’de henüz yasal olarak tanımlanmadığı için kripto para birimlerinin yasal mevzuatı konuşulamamaktadır. Ancak, kripto para birimlerinin yasal bir tanımının bulunmaması, “Yasak” oldukları anlamına gelmez. ‘Hukuk ilkesi’ uyarınca, kanunsuz bir eylemin yasak olduğu düşünülemez.

3. Kripto Paralarda Satış Yönetmeliği:

Yukarıda bahsedildiği gibi, kripto para birimlerinin yasal bir tanımı da yoktur. Ancak menkul kıymetler hukuku perspektifi olarak; SPK (Türkiye’deki menkul kıymetler konusunda Türkiye’nin düzenleyici otoritesi olarak – SEC’e benzer), SEC ile düzenlemelerin değiş tokuşu projeksiyonu ile eski bir anlaşması vardır. Buna göre; SPK’nın, SEC’in halihazırda beyan ettiği ve uyguladığı gibi düzenlemelere uyma olasılığı beklenebilir.

4. Kripto Paralarda Vergilendirme:

Henüz Türk vergi mevzuatında kripto para birimleri için özel bir tanım yapılmadı. Mevcut düzenlemelere göre, kripto para birimlerinden elde edilecek kazançlar, bireyler için vergilendirilebilir gelir kategorilerinin hiçbirine dahil edilemez; bu nedenle, 575 sayılı Gelir Vergisi Kanunu uyarınca vergilendirmeye tabi değildirler. 193. Şirketler için her türlü gelir, kaynağı ne olursa olsun vergilendirilebilir; dolayısıyla kripto para birimlerinden elde edilecek kazançlar% 22 oranında (2018 yılı için) kurumlar vergisine tabidir (5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu). Kripto para birimleri için yasal bir tanım yapılmadığından şu an için kripto para birimlerinde KDV olmadığı sonucuna varılabilir. Kripto para birimlerinin KDV ile muamelesi, tamamen gelecekte bu konuda yapılacak yasal tanıma ve belirli düzenlemelere bağlı olacaktır.

Yetkililer tarafından iki temel yöntem uygulanabilir;

a) Bir beyannamede kripto para birimlerinin tanımlanması,

b) Kripto para birimleri için belirli bir yasa oluşturmak veya mevcut vergi yasalarını değiştirmek.

Düzenlemeler bir beyanname ile yapılırsa, vergiler geriye dönük olarak alınabilir (son 5 yıl). Vergi kanunlarındaki değişikliklerle (veya özel bir kanunla) düzenlemeler yapılırsa, bu tür kurallar yeni düzenlemelerin yapıldığı tarihten itibaren uygulanmalı ve geriye dönük vergilendirme yapılmamalıdır.

Türk vergi makamının kripto para birimlerini “emtia” olarak ele alması bekleniyor, çünkü böyle bir tanım, bireyler için kripto para ticaretinden elde edilen gelirde vergilendirmeye (% 15’ten% 35’e) yol açacaktır. KDV için belirli bir düzenleme yapılmazsa, geçerli KDV oranı% 18 olacaktır. Kripto para ticareti için KDV uygulanmaması bekleniyor.

5. Para Transferi Yasaları ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) Gereklilikleri:

Halihazırda Türkiye’de faaliyet gösteren ve / veya kurulmuş yirmiye kadar kripto para borsası bulunmaktadır. Bu platformlar, Türkiye’deki ticari bankaların ilgili alanlarda iş birliği ile aktif olarak hizmet vermektedir. Ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanlığı adına banka ve borsaların para aktarımlarını ve diğer finansal araçlarını düzenleyen MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) adlı bir teşkilat bulunmaktadır . 20 Kasım 2014 tarihinde yayınlanan bir rapora göre, T-001–3.47 numaralı madde özellikle “Bitcoin” şüpheli aktarım olgusu olarak tanımlandı. Bu rapordan da anlayacağınız üzere sadece “Bitcoin” den bahsedilmiştir ve Ethereum, Litecoin, Ripple vb. Diğer kripto para birimlerini kapsamamaktadır.

Aksine Türkiye’nin öncü ticari bankalarından birinin kripto para birimi ile işbirliği yaptığı ve aktarımların aktif olarak yapıldığı biliniyor.

Ayrıca Türkiye’de bir yargı alanında kripto para tanımının bulunmamasının doğal bir sonucu olarak, henüz herhangi bir belgede belirtilen Kara Para Aklamayı Önleme (AML) gerekliliği bulunmamaktadır.

6. Kripto Para Promosyon ve Test:

Daha önce sandbox, airdrop veya diğer ödül programları gibi promosyon programlarının tek bir tanımı yoktur, ancak bu programlar kapsamındaki olası herhangi bir taahhüt, Türkiye’deki genel hükümler, yükümlülükler kanunu ve tüketici hukukuna aykırı olarak değerlendirilecektir. Bunlara göre; bu programların yararlanıcısı bu program kuruluşlarına dava açma hakkına sahiptir. Yukarıda bahsi geçen bu alanlardaki yetkisizliğin dikkate alınması, yararlanıcıların Türkiye Borçlar Kanunu ve Tüketici Hukuku’na başvurma hakkına sahip olmadığı anlamına gelmez.

7. Mülkiyet ve Lisans Gereklilikleri:

Daha önce de belirtildiği gibi, SPK (yukarıda bahsedilmiştir) olarak adlandırılan lisans veren kuruluş bu alanı çalıştırmamaktadır ancak bu kuruluş sadece fiat para olarak tanımlanan para birimleri alanında faaliyet gösterebilmektedir. Ancak bu lisanslama ve mülkiyet meselesi kripto para birimleri meselesidir Türkiye’de bu alanı kaplayan hiçbir kuruluş kripto para birimi tanımının eksik sonucu ile kapsanmaktadır.

8. Kripto Para Madencilik Düzenlemesi:

Türkiye’de madencilik faaliyetini kısıtlayan herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Madencilik elektrik enerjisi harcanmasını gerektirir ve maliyeti; bu gerçeklere göre, aşırı güç kullanımı durumunda devletten alınacak izinler olmalıdır.

Madencilik faaliyetlerinden elde edilecek gelirler vergiye tabidir çünkü bu tür faaliyetler, 647 sayılı Gelir Vergisi Kanununda tanımlanan ticari faaliyet olarak değerlendirilebilir. 193, kripto para birimleri için yapılacak tanım ne olursa olsun. Sonuç olarak, madencilerin defter tutma, vergi beyannamesi doldurma gerekliliklerini yerine getirmeleri ve net gelirleri üzerinden gelir vergisi ödemeleri gerekecektir. Madencilerin KDV yükümlülüğü yine de kripto para birimlerinin yasal tanımına bağlı olacaktır.

9. Kripto Paralarda Sınır Kısıtlamaları ve Beyanı:

Yasal olarak; Türkiye’de gerekli herhangi bir sınır kısıtlaması ve kripto para birimi tutma beyanı yoktur. Sınır kısıtlamaları ve beyanname yükümlülüğü ülkemizde fiat para meselesidir. İtibari paranın beyan süreçleri Türkiye’de diğer ülkelerden oldukça farklıdır, örneğin ticari bankalar tutarı 25k USD (veya 15k EUR, 50k TRY) üzerinden beyan etmekle yükümlüdür. İtibari para üzerinden görülebileceği gibi kripto para tanımının tamamlanması durumunda sınır kısıtlamalarının ve beyanname maddelerinin yükümlülüklerinin açıklanmasını bekliyoruz.

10. Kripto Paralarda Raporlama Ve Gereksinimleri:

Son güncellemeler olarak, Türkiye’de kripto para birimleri üzerinde sınır kısıtlaması ve beyan yükümlülüğü bulunmuyor. Türkiye’deki bazı kripto para borsaları firmaları şüpheli aktarımlardan ve AML’den kaçınmak için önlemler alsa da. Bu değişim firmaları, olası herhangi bir olaydan kurtulmak için iletimlere sınırlamalar koymayı tercih ettiler.

11. Kripto Para Emlak Planlama ve Vasiyetname Veraset:

Bitcoin veya başka bir kripto para birimi nedeniyle resmi belgelerde kullanılamaz

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

bydinco
Teknolijiye Olan Merakım Sonucu Blockchain Teknolojisiyle Tanıştım. Daha Fazla İnsana Bilgi Haber Ve Analizleri Aktarabilmek Adına Blokchaintr.com Kuruldu.

Düşüncenizi Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

120BeğenenlerBeğen
57TakipçilerTakip Et
1,100TakipçilerTakip Et
5AboneAbone Ol

StormGain, Milyarlarca Akıllı Telefon Kullanıcısına Hizmet Vererek Kripto Madenciliği Oyun Alanını Seviyelendiriyor

Kripto para madenciliği kavramının bugünlerde biraz olumsuz bir çağrışımı var. Özel ve pahalı donanım gerektirdiğinden birçok kişi bunu elektrik israfı olarak görüyor. Peki ya...

Goldexco.in, kullanıcıların % 50’ye varan indirimle ETH satın alabilecekleri bir kampanya başlatıyor! 

Goldexco.in indirimli ETH satın alabileceğiniz yeni bir kampanya başlattı. Bu kampanya da %50 indirimle ETH sahibi olabilirsiniz. Detaylar aşağıda yer almaktadır. İndirim Süresi: 24 Mayıs 2021, 10:00...

Student Coin (STC) Token Yayında Ve 10’dan Fazla Kripto Para Borsasında Yer Alıyor

Öğrencilere ve kripto para birimlerine yönelik benzersiz yaklaşımı nedeniyle 500'den fazla üniversite tarafından desteklenen Student Coin , ICO'ya ayrılmış olan tüm STC tokenlerini beklenenden daha kısa bir sürede...

GLDX TOKEN 23 NİSAN 19:20 de SATIŞTA

Goldexco.in Forbes 500'ün %65'inin bulunduğu ticari statünün ve hakların en kapsamlı yasalar altındadünya devlerinin tercih ettiği Delaware eyaletinde faaliyetlerine başladı. Türkiye iş ortağı Devasa...

Blokchaintr.com Türkiye’nin En Sevilen Haber Uygulaması Bundle’da

Blokchaintr.com'da yayıncıları arasında bulunduğu Bundle’ın yeni versiyonu App Store ve Google Play’de! Bundle dünyanın dört bir yanından 15 bine yakın yayıncıyı kullanıcılara sunan bir...

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
54,413.00 $
54,413.00 $
7.15%
ethereumEthereum
4,100.95 $
4,100.95 $
8.62%
binance-coinBinance Coin
589.27 $
589.27 $
9.04%
tetherTether
1.00 $
1.00 $
0.28%
solanaSolana
194.44 $
194.44 $
5.87%
cardanoCardano
1.57 $
1.57 $
5.39%
xrpXRP
0.952367 $
0.952367 $
8.02%
usd-coinUSD Coin
1.00 $
1.00 $
0.28%
polkadotPolkadot
35.11 $
35.11 $
9.82%
dogecoinDogecoin
0.205676 $
0.205676 $
6.31%

Benzer Haberler