Home Kripto Para Haberleri Telegram’ın Vazgeçtiği ToN Çinli ”TON” Topluluğu Tarafından Yeniden Faliyete Geçirildi

Telegram’ın Vazgeçtiği ToN Çinli ”TON” Topluluğu Tarafından Yeniden Faliyete Geçirildi

0
Telegram’ın Vazgeçtiği ToN Çinli ”TON” Topluluğu Tarafından Yeniden Faliyete Geçirildi

Çinli topluluk grubu, Telegram Açık Ağını başlatmak için topluluk tarafından yönetilen çeşitli girişimlerden biridir.

  • Telegram Open Network (TON) için Çin Topluluğu kendi versiyonunu çıkaracak
  • Yaklaşık 3 Hafta önce, Telegram TON‘u durdurduğunu açıklamıştı.
  • Çin inisiyatifi diğer toplum liderliğindeki projelere rakip olacak

Telegram Ton’u Durdurmuştu

Telegram Açık Ağı için Çinli topluluk grubu, Telegram’ın çok iddalı olan projesinden vazgeçtikten sadece iki buçuk hafta sonra, blok zincirinin kendi sürümünü başlattığını duyurdu .

“İlk aşamada, TON blockchain test ağını başlatmayı, ağa katılmak ve test etmek için daha fazla düğüm ve geliştirici işe almayı planlıyoruz,” diye yazdı TON Çin Topluluğu bu gün bir blog yazısında söyledi.

Telegram, 2018’den beri Telegram Açık Ağını geliştiriyordu. Telegram’ın kurucu ortağı Pavel Durov, yakın zamanda aylık 400 milyon kullanıcıya ulaşan Telegram sohbet uygulamasında kripto para göndermenin bir yolu olarak tasarladı .

Blockchain projesi TON Ekim 2019’da piyasaya sürülecekti, ancak Telegram, Telegram’ın 1.7 milyar dolarlık ICO’sunun yasadışı olduğunu iddia eden SEC ile bir dava sonuçlanıncaya kadar lansmanı ertelemeyi kabul etti. Bu dava aylarca sürdü – sadece sağlıksız görünüyordu, ve Telegram sonunda parayı yatırımcılara iade etmek zorunda kaldı. Daha sonra projeyi tamamen durdurduğunu açıkladı.

Çin Topluluğu TON’u Tekrar Başlatıyor

Çin’in TON’u başlatması projesi, Telegram’ın büyüsünü canlı tutmaya çalışan birkaç proje arasında yer alıyor. Her ikisi de Telegram tarafından yayınlanan açık kaynak kodunu kullanarak Telegram Açık Ağı’nı çevrimiçi hale getirmek isteyen Ücretsiz TON ve NewTON olacaktı.

Mitja Goroshevsky, TON Labs, şimdi Ücretsiz TON üzerinde çalışan bir (eski), üçüncü taraf TON geliştirici kurucularından, anlattı şifresini o Çinli girişimi tarafından tehdit hissetmez. “Sadece faydaları var” dedi. Toplum önderliğindeki TON projesinin başarısı “liyakate dayalı olacak ve olmalıdır” dedi.

“Teknoloji herkese açık ve herkes fırlatabilir,” dedi Goroshevsky. “Bunu yapmak oldukça kolay. Diğer şeyleri yapmak çok zor ”dedi. “Kullanıcılar hangisinin daha teknik derinliğe sahip olduğuna, hangisinin daha iyi ve daha merkezi olmayan olduğuna karar verecekler.”

TON’u Düştüğü Yerden Kaldıracaklar

Çinli grup harekete geçmek isteyebilir. Free TON 7 Mayıs’ta başlatıldı ve Goroshevsky, ağın “bir aydan fazla bir süre içinde” tam olarak başlamasını bekliyor. Ancak, borsalar “büyük talep” ifade etti, yerel token TON Kristalleri’nin de dağıtılacağı “testnet üzerinde önümüzdeki hafta hazır yüzlerce doğrulayıcı var”.

Durov topluluk önderliğindeki girişimleri reddetti. “Paranıza veya verilerinize güvenmeyin. Bu projelerin hiçbirinde ekibimizin şimdiki veya geçmiş üyesi yer almamaktadır. TON için oluşturduğumuz teknolojiye dayanan ağlar görünebilir, ancak onlarla herhangi bir bağlantımız olmayacak ve bunları herhangi bir şekilde desteklemesi pek mümkün değil ”dedi.

Çin TON topluluğu buna rağmen vazgeçmediğinin kanıtı olarak. “Tarih aynı zamanda soruyu sormak yerine sorunu çözen kişi tarafından da yazılıyor” diye blog yazısında açık bir şekilde. Ama “hiçbir fedakarlık anlamsız değildir.” Sözlerine Ekledi: “TON’un dün kurban edildiği yerde bugün ayağa kalkacağız.”

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here