Home Bitcoin (BTC) Haberleri Telefon Dolandırıcılığı Artıyor En Son Olayda 27 Bin Dolarlık Bitcoin Çalındı

Telefon Dolandırıcılığı Artıyor En Son Olayda 27 Bin Dolarlık Bitcoin Çalındı

0
Telefon Dolandırıcılığı Artıyor En Son Olayda 27 Bin Dolarlık Bitcoin Çalındı

Kaliforniya, Daly City’de yetkililer, bir adamın 27.000 dolarlık bitcoin kaybettiği bir kripto dolandırıcılığı olayını araştırıyor. 48 yaşındaki bir adam, dolandırıcıların cüzdanının anahtarlarını onlara vermesi için onu kandırdığını iddia etti.

Scammer, bir Kripto para cüzdan yetkilisi gibi aradı

Başına KTVU FOX 2 , adsız kurban T-Mobile, ABD’de bir telekomünikasyon sağlayıcı bir temsilcisini taklit eden bir kişiden bir metin mesajı aldı. SMS’de dolandırıcı, T-Mobile hesabında şüpheli etkinlikler olduğunu söyledi.

Aslında, sahte mobil sağlayıcı temsilcisi, hesabının şifresini değiştirme girişimleri olduğunu iddia etti. Dolandırıcı, T-Mobile’ın resmi bir telefon hattı olduğunu iddia ederek ondan bir telefon numarasını aramasını istedi.

Ancak, taklitçi, dolandırıcılığı detaylandırmak için böyle bir örneği kullandı. Aslında, elinde tuttuğu bir bitcoin cüzdanı için kullandığı eski bir e-posta adresine yeni bir şifre aldı. Polis, dolandırıcıların kurbanın e-posta hesabını da hacklediğine inanıyor.

Daha sonra 48 yaşındaki adama kimliği belirsiz bir numaradan telefon geldi. Arayan kişi, bir kripto cüzdanı donanım şirketi olan Ledger temsilcisi olduğunu iddia etti. Sahte Ledger çalışanı kurbana cüzdanının hacklendiğini söyledi.

Kurban, ele geçirildiği iddia edilen cüzdanını kurtarmak için çaresizken, dolandırıcı ona cüzdanını geri yüklemekle ilgileneceğini söyledi.

Ancak adam tuzağa düştü: taklit eden kişi ondan şifre ve anonim hesap kimlik numaralarını istedi. Hemen ardından, mağdur istenen bilgileri gönderdi.

Kaliforniya merkezli adam, saldırıya uğramış olduğu iddia edilen cüzdanını kontrol ettiğinde, tüm bitcoin fonları (hırsızlık sırasında 27.000 dolar) artık orada değildi.

Son Bitcoin ile İlgili Telefon Dolandırıcılığı Olayları

Michigan’da, Farmington Hills Polis Departmanı sakinleri bir dizi dolandırıcılığın ortasında bitcoin telefon dolandırıcılığının geri dönüşü konusunda uyardı . Dolandırıcılar, kurbanlardan yerel şirketlerin “vadesi geçmiş” faturalarını ödemek için bir bitcoin ATM’ye para yatırmalarını ister.

Bununla birlikte, Kanada, 2020’de vakaları yükselişte olan bitcoin ile ilgili telefon dolandırıcılıkları için başka bir sıcak nokta. 22 Ocak 2021’de Ontario Eyalet Polisi , Brantford bölgesi sakinlerine bölgeyi hedefleyen bitcoin dolandırıcılıkları hakkında bir uyarı yayınladı .

Modus operandi, Michigan’ın hikayesinde görülenle aynı: dolandırıcılar insanlardan bir Bitcoin ATM’sine para yatırmalarını istiyor.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here