Home Kripto Para Haberleri Sondakika Çin’nin CBDC e-Yuan’ı Piyasaya Sürüldü

Sondakika Çin’nin CBDC e-Yuan’ı Piyasaya Sürüldü

0
Sondakika Çin’nin CBDC e-Yuan’ı Piyasaya Sürüldü

Uzun zamandır beklenen Çin e-Yuanı piyasaya sürüldü ve yatırımcıların hepsi trene atlamak için hızlı haraket ediyor. Merkez bankası dijital para birimleri CBDC ivme kazanıyor ve ülkelerin yüzde 70’inden fazlası devlet destekli kripto para birimleri oluşturmak için çalışıyor.

Çin CBDC yarışına liderlik ediyor. Başkan Xi Jinping , blockchain geliştirmenin yeni nesil teknolojik ve endüstriyel yenilikler için çok önemli olduğunu belirtti. Çin e-Yuan’ın piyasaya sürülmesi de aynı niyeti gösteriyor.

Asya devi, küresel yatırımcıların dijital para birimlerini teşvik etmek için bu konsepti geliştirmelerini umuyor. Yetkililer, kripto para biriminin ülkenin finansal mekanizmalarına nasıl entegre edileceği konusunda fazla ayrıntı paylaşmadı. Ayrıca, Çin e-Yuan‘ının gerçek adem-i merkeziyetçilik güvencelerine ilişkin şüpheler sürmektedir.

Çin e-Yuanının Bitcoin yüksekliklerine dokunup dokunmayacağı görülüyor. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde aldığı tüm hype göz önüne alındığında, Çin e-Yuan kripto dünyasının sevgilisi olacağından emin.

Çin e-Yuan Dünya İhtiyaç Duyar mı?

Çin‘in artan borcu büyümesine engel oluşturuyor. Şu anda, Çin’in kötü kredi borcu 341 milyar $ ‘dır ve yerel teminatla ilgili sorunların bir sonucudur. Bu sağlıklı bir borç değil, uluslararası derecelendirmenin düşmesine yol açabilecek oldukça kötü bir borçtur. Çin e-Yuan can help montaj borç sorunu çözmek.

Akıllı sözleşmeler, Çinli makamların varlıkları takip etmesine ve birden fazla teminattan kaynaklanan kötü borcu ortadan kaldırmasına izin verecektir. Yükümlülükler çok daha etkili bir şekilde izlenebilir. Başlangıçta, kripto para birimi eyalet tarafından sıkı bir şekilde düzenlenecek ve sadece doğrulanmış varlıklara işlem izinleri verilecek.

Bitcoin Tehlikeye Girebilir mi?

Kripto para birimini desteklemek için fiziksel varlıkların kullanılıp kullanılmayacağı açık değildir. Son zamanlarda, Çin fiatını desteklemek için önemli miktarda altın satın aldı. Büyük olasılıkla, Çin hükümeti, yeni para biriminin değerinde önemli bir düşüş fark ederse, kriptoyu fiziksel varlıklarla destekleyecekti.

İlginçtir ki CBDC‘lerde önde giden Çin, e-Yuan duyurusu sonrasında Çin‘in teknoloji stokları arttı. Yabancı şirketler, Shenzen borsasında işlem gören teknoloji şirketleri satın almak için 26.99 milyar dolara yakın harcama yaptılar. Devlet destekli olmasına ve gerçekten merkezi olmayan olmasına rağmen, Çin e-Yuan’ı gelecekte Bitcoin’e sert rekabet edebilir.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here