Home Kripto Para Haberleri Rusya Devlet Yetkililerine Kripto Yasağı Nisan Ayına Kadar Süre Verildi

Rusya Devlet Yetkililerine Kripto Yasağı Nisan Ayına Kadar Süre Verildi

0
Rusya Devlet Yetkililerine Kripto Yasağı Nisan Ayına Kadar Süre Verildi

Rusya’dan kripto para yasağı, Devlet yetkilileri herhangi bir kripto parayı alıp satamaz ve sahip oldukları kripto paralarıda derhal ellerinden çıkarmalarını bildirdi.

Rusya Çalışma Bakanlığı’nın, hükümet yetkililerinin kripto para sahibi olmasını ve kullanmasını yasakladığı bildirildi. Yetkililere ayrıca Nisan ayına kadar sahip oldukları kripto para birimlerini elden çıkarma talimatı verildi.

Rusya, Devlet Yetkililerinin Kripto Para Birimlerini Herhangi Bir Şekilde Kullanamaz

Forklog Cuma günü yaptığı bildiride, Rusya Federasyonu Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanlığı, memurlara ellerinde tuttukları tüm kripto para birimlerinden kurtulmaları gerektiğini bildiren bir mektup yayınladı.

Mektupta, “Yetkililer, yayınlandığı ülkeden bağımsız olarak, dijital para birimlerinin yanı sıra yabancı yasalara göre düzenlenen bilgi sistemlerinde yayınlanan dijital finansal varlıkları elden çıkarmak zorundadır” diyor. Haber kaynağı şunları açıkladı:

Mektup ayrıca memurların bu tür varlıklara sahip olup kullanmaları için bir yasak getirmektedir.

Mektup, yeni yasadan etkilenen kişileri, özellikle hükümet veya devlet görevlerinde bulunanları, Rusya Federasyonu Merkez Bankası çalışanlarını, belirli kuruluş kategorilerinin çalışanlarını ve 1 Ocak 2021’den itibaren sahipliklerini belirtiyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 10 Aralık 2020’de hükümet yetkililerinin ve ilgili pozisyonlara başvuranların kendilerine, eşlerine ve küçük çocuklarına ait herhangi bir kripto para birimini veya jetonu beyan etmesini gerektiren bir kararname imzaladı. 

İlk açıklama bu yıl 1 Ocak ile 30 Haziran arasında sunulmalıdır. Yayına göre, 2020 yılında dijital finansal varlıkların ve dijital para kazanımlarının raporlanması gerekmiyor.

Dijital Finansal Varlıklar Yasası 1 Ocak’ta Rusya’da yürürlüğe girdi. Kripto para birimlerini mülk olarak kabul ediyor ancak ödemelerde kullanılmalarını yasaklıyor. 

Kripto para birimiyle yapılan işlemlerin vergilendirilmesine ilişkin yasa tasarısı, geçen yılın Aralık ayı başlarında Devlet Dumasına sunuldu.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here