Putin’i Devirmek İçin Rus Muhalefet Lideri Bitcoin alıyor

Alexei Navalny, yalnızca bu yıl 300.000 dolarlık Bitcoin aldı. Analistler, Bitcoin’in otoriter rejimlere meydan okumadaki rolünü vurguladığını söylüyor.

  • Rusya’nın muhalefet lideri Alexei Navalny’nin kampanyası, Aralık 2016’dan bu yana 658 BTC aldı.
  • Yalnızca bu yıl yaklaşık 6 BTC aldı.
  • Analistler, son yükselişin Bitcoin’e olan genel ilgi, Rusya’nın kısmi kripto liberalizasyonu ve Navaly’nin Rusya’ya döndükten sonra tutuklanmasına duyulan öfke ile ilgili olduğunu söylüyor.

Rusya’nın muhalefet lideri Alexei Navalny’nin hareketi, görevdeki diktatör Vladimir Putin’e karşı bir kampanya düzenlemek için 2016’dan bu yana 658 BTC aldı . Bugünün fiyatına göre bu Bitcoin 32 milyon dolar değerinde.

Ve Navalny, yalnızca bu yıl bağışlarla, şimdi 304.000 $ dolar değerinde olan 6.242 BTC aldı. Siyasi analistler , Bitcoin alımlarının Rusya’daki demokrasi aktivistleri için bir yaşam çizgisi sağladığını ve otoriter hükümetleri yıkmak için yararlı bir araç olduğunu söyledi.

“Rusya gibi otoriter rejimler olarak,” Alex Gladstein, Strateji Direktörü İnsan Hakları Vakfı’nda, anlattı.“ Hükümet bankacılık sistemi üzerinde tam kontrolü vardır, ama Bitcoin kontrol etmez.” 

Navalny kimdir ve ne kadar para almıştır?

Navalny’i, Rusya’nın muhalefet lideri , geçen ağostus ayında Sibir’yada zehirlenmişti. Navalny Putin’i suçluyor; Kremlin herhangi bir müdahaleyi reddediyor. 

Navalny, Almanya’daki bir hastanede beş ayını iyileştirerek geçirdikten sonra, Rus hükümeti 17 Ocak’ta Rusya’ya döndüğünde onu tutukladı ve ülkede serbest bırakılmasını talep eden protestolara yol açtı .

Tutuklanmasından bu yana cüzdan, ilk olarak kripto para birimi web sitesi Protos tarafından alındığı ve Reuters tarafından bildirildiği üzere Bitcoin bağışlarında artış gösterdi . 

Bir destekçi, Navanlny’nin dönüşünden bir gün sonra tam bir BTC bağışladı. 

Reuters’ın hesaplamasına göre, destekçiler 1 Ocak’tan 11 Şubat’a kadar cüzdanını bugün 294.000 dolar değerinde toplam 6.242 BTC gönderdi. 

Destekçiler, 11 Şubat’tan bu yana Navalny’ye 826 $ dolar değerinde 0.01685528 ​​BTC daha gönderdi. 

Bugün erken saatlerde, Navalny’nin kampanya cüzdanı başka bir adrese 1.506 BTC veya 73.775 $ gönderdi.

Gladstein, Bitcoin bağışlarındaki artışın, iddia edilen zehirlenme girişimi ve hapsedilmesine atıfta bulunarak, Bitcoin’e olan genel ilgiyi ve “Putin’in Navalny’e karşı eylemlerinin acımasızlığını” yansıttığını söyledi.

Rusya’nın Kripto Paralar’a Bakışı

Bitcoin bağış artışı , Rusya’daki son kripto liberalizasyonunu da takip ediyor – 1 Ocak itibariyle kripto yasal olarak satılabilir ancak günlük para birimi olarak kullanılamaz.

Son liberalleşmeye rağmen, Rus hükümeti genel olarak kripto borsası Binance gibi kripto ile ilgili web sitelerinde kripto para sahiplerinin yasaklanması için hapis cezalarını içeren özellikle sert bir kripto politikası izledi . 

Filip Rambousek, Doğu Avrupa uzmanlaşmış Londra merkezli siyasi analist, anlattı, “Bu kripto hediyeler statüko için bir tehdit, hükümetler çoğunlukla haklı” 

“Bunu durduramazlar, sansürleyemezler, Bitcoin aktivitesini gerçek dünya kimlikleriyle ilişkilendirmede sorun yaşarlar ve belki de en önemlisi değerini düşüremezler.”

Dmitry Buterin, Vitalik Buterin, babası Ethereum kurucularındandır. Baba Buterin konuştu, kripto paralar her geçen gün durdurulamaz hale geliyor.

Rambousek , “Putin , Vitalik Buterin ile 2017’de tanıştı ve bazıları arasında Rusya’nın kriptoda büyük olabileceğine dair bir fikir vardı,” dedi, “ancak bunların hiçbiri olmadı veya olmayacak.” 

Geçtiğimiz hafta Vitalik babası anlattı. Putin KGB, ve bunlar işkenceci insanlardır”,  ve Ruslar ve Ukraynalılar milyonlarca insan öldürdü. Ona güvenebilir miyiz? “

Aktivizmde Kripto

Rambousek, kripto paranın uluslararası yaptırımlardan kaçmanın bir yolu olarak selamlandığı Venezuela veya İran gibi diğer birçok otoriter hükümetin aksine, Rus hükümeti bunu bir tehdit olarak görüyor.

“Rusya’nın bilgisayar korsanlığı veya siyasi botlar gibi uzun bir siber savaş geçmişi var” dedi, “ancak Kremlin’in bunu hedeflerine ulaşmak için kullanma geçmişi yok. Nispeten eski, 90’ların oluşturduğu kıdemli memurlar sınıfı için bu bir fırsattan ziyade bir tehdittir. “

Bu, aktivistlerin hükümetlerin bir adım önünde kalmak için Bitcoin kullanabilecekleri anlamına geliyor.

İnsan Hakları Vakfı’nın açık kaynaklı Bitcoin geliştirme fonuna liderlik eden Gladstein, “İnsan hakları aktivistleri, hükümetlerinden önce Bitcoin kullanmayı öğrenmeli” dedi. “Ön saflarda olmalarını ve ileriye gitme avantajına sahip olmalarını istiyoruz.”

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

cenk dinç
cenk dinçhttp://blokchaintr.com
Cenk Dinç Kriptoya Olan Merakını Daha İyi İfade Etmek İçin Araştırmalarını Öğrenerek Bizimle Paylaşmayı Seçti.Cenk Turizm Ve Otelcilik Okuyup Ayrıca Sitede Yazılarını Bizimle Paylaşmaktadır...

Düşüncenizi Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

[td_block_social_counter facebook="blokchaintr" custom_title="Bizi Takip Edin" open_in_new_window="y" youtube="channel/UCeoNbT8j10Lwd4m9hNBOgvg" style="style9 td-social-boxed td-social-colored" instagram="blokchaintrcom" block_template_id="td_block_template_4" header_color="#dd9933" twitter="blokchaintr" social_rel="nofollow"]

Mamoru Exchange, VIP Yatırımcılar için Genesis Üyesi NFT’yi Başlattı

Yeni NFT programı, daha yüksek getiriler, ticaretten kazanma, özel sosyal etkinliklere erişim gibi özel üye avantajları sunar 8 Eylül 2022 – NEW YORK – Mamoru,100...

StormGain, Milyarlarca Akıllı Telefon Kullanıcısına Hizmet Vererek Kripto Madenciliği Oyun Alanını Seviyelendiriyor

Kripto para madenciliği kavramının bugünlerde biraz olumsuz bir çağrışımı var. Özel ve pahalı donanım gerektirdiğinden birçok kişi bunu elektrik israfı olarak görüyor. Peki ya...

Goldexco.in, kullanıcıların % 50’ye varan indirimle ETH satın alabilecekleri bir kampanya başlatıyor! 

Goldexco.in indirimli ETH satın alabileceğiniz yeni bir kampanya başlattı. Bu kampanya da %50 indirimle ETH sahibi olabilirsiniz. Detaylar aşağıda yer almaktadır. İndirim Süresi: 24 Mayıs 2021, 10:00...

Student Coin (STC) Token Yayında Ve 10’dan Fazla Kripto Para Borsasında Yer Alıyor

Öğrencilere ve kripto para birimlerine yönelik benzersiz yaklaşımı nedeniyle 500'den fazla üniversite tarafından desteklenen Student Coin , ICO'ya ayrılmış olan tüm STC tokenlerini beklenenden daha kısa bir sürede...

GLDX TOKEN 23 NİSAN 19:20 de SATIŞTA

Goldexco.in Forbes 500'ün %65'inin bulunduğu ticari statünün ve hakların en kapsamlı yasalar altındadünya devlerinin tercih ettiği Delaware eyaletinde faaliyetlerine başladı. Türkiye iş ortağı Devasa...

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
18,960.79 $
18,960.79 $
6.58%
ethereumEthereum
1,295.88 $
1,295.88 $
7.14%
tetherTether
1.00 $
1.00 $
0.24%
usd-coinUSD Coin
1.00 $
1.00 $
0.23%
bnbBNB
273.04 $
273.04 $
4.1%
xrpXRP
0.428067 $
0.428067 $
9.37%
binance-usdBinance USD
1.00 $
1.00 $
0.15%
cardanoCardano
0.433219 $
0.433219 $
5.13%
solanaSolana
32.45 $
32.45 $
6.94%
dogecoinDogecoin
0.059894 $
0.059894 $
4.3%

Benzer Haberler