Polkadex Nedir? Polkadex Hangi İşlemleri Destekler?

Polkadex , Polkadot ekosistemine eklenen yeni bir üründür . Polkadex, kullanıcı dostu bir arayüz ve yıldırım hızında işlemler aracılığıyla merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarını güçlendiren yalnızca tokenlere odaklanan merkezi olmayan bir kripto para birimi değişimi yeri.(DEX).

Polkadex Arkasında Kimler Var?

Polkadex, Matthias Hafner (kripto ekonomi danışmanı), Vivek Prasannan (yönetici direktör), Gautham J (CEO ve teknoloji lideri) ve Deepansh Singh (COO) tarafından yönetilen oldukça yetenekli profesyonellerden oluşan bir ekip tarafından geliştirilmiştir. 

Ekip ayrıca yapay zeka, makine öğrenimi ve bankacılık konularında danışmanlardan oluşuyor.

Proje, diğerleri arasında CMS, Cluster, Blocksync Ventures, Existential Capital, Web3 Foundation gibi önemli firmalarla önemli ortaklıklar kurdu.

Polkadex Nedir?

Polkadex, DeFi ekosisteminde kullanılan P2P token değişimini destekleyen, gözetim altında olmayan, merkezi olmayan bir platformdur.(DeFi

Platform, geleneksel ve merkezi olmayan finans alanlarını birbirine bağlayan köprüler aracılığıyla finansal kapsayıcı bir gelecek inşa etmeyi dört gözle bekliyor.

Proje, Polkadot platformunun gücünü kullanıyor.

Merkezi olmayan borsa, bugün piyasadaki birçok platformu rahatsız eden likidite sorunlarını çözmek için tasarlanmıştır. Sorunun kökü, merkezi olmayan bir protokoldeki bir emir defterinin kullanılmasıdır.

Çözüm olarak otomatik piyasa yapıcı (AMM) ‘nin piyasaya sürülmesi, Uniswap ve diğer DeFi protokollerinin doğmasına yol açtı. Ne yazık ki, yaklaşımın kendi sınırlamaları vardı.

Örneğin, yalnızca emir defteri kullanan borsalarda fiyat farkı olduğunda faydalı olabilir. Bununla birlikte, AMM’ler sipariş defteri tabanlı platformlara dayansa da, bu platformların çalışması için AMM’lere ihtiyacı yoktur.

Bağlantı kesintisini gidermek için Polkadex, AMM’leri ve sipariş defterini bir araya getirdi. Proje benzersizdir çünkü pazar yapmak için zincir içi botlar kullanır.

Polkadex’in Temel Bileşenleri Nelerdir?

Vizyonunu odak noktasına getirmek için proje BEŞ temel bileşen üzerine inşa edilmiştir. Onlar içerir:

Fluid Switch Protokolü

Geçiş, platformun sipariş defteri ve otomatik piyasa yapıcı AMM arasında değişir. Değişim, merkezi olmayan borsanın (DEX) tüccarlar ve likidite sağlayıcıları için sorunsuz bir şekilde akan likiditeye sahip olmasını sağlar.

Polkadex, profesyonelce tasarlanmış AMM algoritmalarını kullanarak, tam olarak desteklenen bir sipariş defteri sağlar ve bu da, DeFi sektöründeki en büyük rahatsızlıklar olan kalıcı kayıp ve fiyat düşüşlerini ortadan kaldırır.

Ticaret Botları

Polkadex, ticaret botlarını kullanarak yüksek frekanslı ticareti destekler. Özellikle, bu botlar hem kurumsal hem de perakende müşterileri idare ediyor. 

Piyasadaki durumlara bağlı olarak tüccarların giriş ve çıkış noktalarını yöneterek iptal ücretlerini optimize eden dikkatlice yönetilen bir mimari kullanırlar.

Botlar ayrıca zincir üzerinde piyasa yapıcılığı yapmak için de kullanılır. Bu yaklaşım, AMM’leri bir sipariş defteri ile birleştirir. Bu nasıl çalışıyor?

Botlar bir işlem sırasında bir eşleşme bulamadıklarında, işlemi otomatik olarak ağa likidite ekleyen bir emir defterine yerleştirirler.

Bir ticaret, emir defterinde bir eşleşme bulamadığında, botlara uygun bir çift bulma görevi verilir. Polkadex’teki işlemlerin yalnızca en iyi fiyat kullanılarak tamamlandığını unutmayın.

Ethereum Köprüsü

Ethereum blok zincirinde çalışan çoğu DeFi ağı ile Polkadex, herhangi bir tokenın merkezi olmayan borsaya hareketini kolaylaştırmak için güvenilir bir Ethereum köprüsü kullanır. 

Sonuç olarak, diğer likidite sağlayıcılarıyla, kullanıcıların sanal servetlerinin kontrolünü sürdürmelerine olanak tanıyan güvenilir bir şekilde etkileşime girmeyi mümkün kılar.

Yüksek performans

Şu anda Polkadex, saniyede 300 işlem (tps) hızına ulaşabilen bir test ağında çalışıyor. Mevcut ortamda bu hız yeterli olsa da, proje 20.000 tps’lik bir iş hacmini hedefliyor.

Polkadot Parachain

Borsa, DEX’e likidite sağlamanın ek bir yolu olarak Polkadot Parachain’i içeriyor. Bununla birlikte, parachain yalnızca jetonları Polkadot ekosisteminden Polkadex dünyasına getirmek için kullanılır.

Hareket sırasında jetonların güvenliği, Polkadot tarafından sağlanan bir birlikte çalışabilirlik katmanı aracılığıyla sağlanır. 

Ek olarak, katman, token sahiplerinin dijital servetlerini tam olarak kontrol etmelerine izin veren ve merkezi hizmet sağlayıcılarını etkin bir şekilde ortadan kaldıran gözetim dışı bir yaklaşım varsayar.

Polkadex Hangi İşlemleri Destekler

Borsa, piyasayı ve limit emirlerini destekler. Limit emirleri sıfır işlem ücretinden yararlanırken, piyasa emirleri yüzde 0,2 işlem ücretine tabidir.

Alım satım ücretlerindeki farkın ana nedeni, limit emirlerinin platforma likidite katması ve piyasa emirlerinin likiditeyi kaldırmasıdır. Likidite sağlayıcıları, piyasa alıcılarından alınan işlem ücretini Polkadex ekibiyle 50-50 oranında paylaşır.

Bot tabanlı işlemler, akıllı sözleşmeler kullanan merkezi olmayan bir borsada geçerli olmadığından, Polkadex ağ ücretlerini kaldırarak bu engelin üzerine çıkıyor.

Ancak bu, kötü niyetli kişilerin bir DDoS (Dağıtılmış Hizmet Reddi) saldırısı yoluyla uygulamaya saldırabileceği başka bir sorun ortaya çıkarır. 

Polkadex, bu tür olaylara karşı korunmak için blok zincirinin bu tür saldırıları tahmin etmesine ve belirli işlemler için bir ağ ücreti uygulamasına izin verir.

Değişim, potansiyel bir DDoS tehdidini belirlemek için çeşitli yöntemler kullanır. Örneğin, bir işlemin geçersiz bir fiyatı, işlem çifti, emir türü veya yetersiz bakiyesi varsa, olası bir DDoS saldırısı olarak kategorize edilir.

Polkadex Ortaklıkları

Polkadex X KILT Protokolü X Fraktal

Polkadex , merkezi olmayan müşterinizi tanıma (KYC) işlevlerini DEX’e getirmek için KILT Protokolü ve Fraktal ile el ele verdi. 

Ortaklık, bir tanımlama firması olan Fractal ve Polkadex’in, değişimin ihtiyaç duyduğu KYC prosedürlerini yönetmek için KILT’in altyapısından yararlandığını gördü.

Hareket, DEX kullanıcıları için işe alım sürecini kolaylaştırır. KILT’in müşteri bilgilerini sakladığını unutmayın. Böylece, işbirliğiyle, yeni borsa kullanıcıları, verilerini merkezi olmayan bir şekilde depolayan bir cüzdan kurdukları KILT platformuna yönlendiriliyor.

Polkadex X Cryptecon.org

Bu ortaklık, Cryptecon’dan Matthias Hafner’ı DEX’in danışma kuruluna dahil etti. Hafner’ın ekonomik modeller geliştirme konusundaki deneyimi, borsanın emir defterini birden çok AMM ile etkili bir şekilde birleştirmesine yardımcı oluyor.

Polkadex’in mevcut durumu

Polkadex şu anda testnet aşamasındadır ve yakın zamanda 2.0 sürümünü yayınlamıştır. Bu sürümdeki yeni özellikler şunları içerir:

  1. halkın işlem göndermek için testnet belirteçlerini kullanma yeteneği; ve
  2. Polkadex motoru tarafından gerçekleştirilen canlı işlemleri izleme yeteneği.

Test ağına katılmak için Polka Chrome uzantısını indirmeniz ve bir hesap oluşturmanız gerekecektir. Daha sonra resmi telgram gruplarında testnet tokenları isteyebilirsiniz .

Polkadex Yol Haritasında Neler Var?

Polkadex için bir sonraki heyecan verici aşama elbette ana ağ lansmanı olacaktır. 2021 Q1-Q2’de ana ağ lansmanı için doğru yolda olmayı planladıkları anlaşılıyor.

Polkadex’in token satışına gelince, Telegram gruplarında topluluk turunun Mart 2021’de yapılacağını belirttiler.

Polkadex Hakkındaki Son Fikirler

Polkadex, zincir üzerinde pazar yapma botlarının dahil edilmesi yoluyla AMM’leri sipariş defteriyle birleştirmede üstün bir yaklaşım benimsiyor. 

Özellikle, kullanıcı dostu bir tasarımın sağlanması, yüksek verimlilik ve gözetim dışı bir yaklaşım, piyasadaki diğer DEX’ler arasında borsanın benzersizliğine katkıda bulunur.

Ek olarak, KILT ve Fractal ile olan ortaklığı, işe alım sürecini kolaylaştırırken, Cryptecon işbirliği Fluid Switch bileşenini geliştiriyor.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

cenk dinçhttp://blokchaintr.com
Cenk Dinç Kriptoya Olan Merakını Daha İyi İfade Etmek İçin Araştırmalarını Öğrenerek Bizimle Paylaşmayı Seçti.Cenk Turizm Ve Otelcilik Okuyup Ayrıca Sitede Yazılarını Bizimle Paylaşmaktadır...

Düşüncenizi Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

[td_block_social_counter facebook="blokchaintr" custom_title="Bizi Takip Edin" open_in_new_window="y" youtube="channel/UCeoNbT8j10Lwd4m9hNBOgvg" style="style9 td-social-boxed td-social-colored" instagram="blokchaintrcom" block_template_id="td_block_template_4" header_color="#dd9933" twitter="blokchaintr" social_rel="nofollow"]

StormGain, Milyarlarca Akıllı Telefon Kullanıcısına Hizmet Vererek Kripto Madenciliği Oyun Alanını Seviyelendiriyor

Kripto para madenciliği kavramının bugünlerde biraz olumsuz bir çağrışımı var. Özel ve pahalı donanım gerektirdiğinden birçok kişi bunu elektrik israfı olarak görüyor. Peki ya...

Goldexco.in, kullanıcıların % 50’ye varan indirimle ETH satın alabilecekleri bir kampanya başlatıyor! 

Goldexco.in indirimli ETH satın alabileceğiniz yeni bir kampanya başlattı. Bu kampanya da %50 indirimle ETH sahibi olabilirsiniz. Detaylar aşağıda yer almaktadır. İndirim Süresi: 24 Mayıs 2021, 10:00...

Student Coin (STC) Token Yayında Ve 10’dan Fazla Kripto Para Borsasında Yer Alıyor

Öğrencilere ve kripto para birimlerine yönelik benzersiz yaklaşımı nedeniyle 500'den fazla üniversite tarafından desteklenen Student Coin , ICO'ya ayrılmış olan tüm STC tokenlerini beklenenden daha kısa bir sürede...

GLDX TOKEN 23 NİSAN 19:20 de SATIŞTA

Goldexco.in Forbes 500'ün %65'inin bulunduğu ticari statünün ve hakların en kapsamlı yasalar altındadünya devlerinin tercih ettiği Delaware eyaletinde faaliyetlerine başladı. Türkiye iş ortağı Devasa...

Blokchaintr.com Türkiye’nin En Sevilen Haber Uygulaması Bundle’da

Blokchaintr.com'da yayıncıları arasında bulunduğu Bundle’ın yeni versiyonu App Store ve Google Play’de! Bundle dünyanın dört bir yanından 15 bine yakın yayıncıyı kullanıcılara sunan bir...

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
30,290.00 $
30,290.00 $
2.07%
ethereumEthereum
2,072.83 $
2,072.83 $
2.68%
tetherTether
1.00 $
1.00 $
0.04%
usd-coinUSD Coin
1.00 $
1.00 $
0.2%
binance-coinBNB
302.10 $
302.10 $
5.29%
xrpXRP
0.434614 $
0.434614 $
4.15%
cardanoCardano
0.584532 $
0.584532 $
12.97%
solanaSolana
55.99 $
55.99 $
12.01%
binance-usdBinance USD
0.998252 $
0.998252 $
0.06%
polkadotPolkadot
11.24 $
11.24 $
3.5%

Benzer Haberler

/