Paypal CEO’su Bitcoin Çin’in ABD’ye Karşı Bir Finansal Silahı Olabilir

PayPal CEO’su Peter Thiel’e göre Bitcoin, Çin tarafından ABD Dolarının gücünü baltalamak için kullanılabilir … Ama aynı zamanda Euro gibi diğer madeni paralar da kullanılabilir.

PayPal CEO’su Peter Thiel, Bitcoin’i seviyor ancak Çin’in madencilik yapmasından veya kullanmasından nefret ediyor.

Richard Nixon Vakfı tarafından düzenlenen sanal bir etkinlikte Peter Thiel, Bitcoin’in Çin tarafından ABD’ye karşı konvansiyonel olmayan savaşta bir silah olarak kullanılabileceğini ve doların hegemonik gücüne karşı koymak için özelliklerinden yararlanabileceğini açıkladı.

“Bir tür kripto yanlısı, Bitcoin yanlısı maksimalist biri olsam da, bu noktada Bitcoin’in kısmen ABD’ye karşı bir Çin malı silahı olarak düşünüp düşünülmesi gerekip gerekmediğini merak ediyorum.”

Amerika Birleşik Devletleri’ne Karşı Dünya

Peter Thiel açıkladı Bitcoin fiat paraların çoğunu tehdit ettiğini belirtti. Bitcoin ile ilgili gelişmelerin özellikle ABD dolarına tehlikeli olduğunu söyledi ve ABD strateji uzmanları çağırdı.

Bununla birlikte, Çin komünist partisinin silahı olarak adlandırılmakla suçlanabilecekler sadece Bitcoin hodlers değil. PayPal CEO’suna göre, Çinliler Euro’yu dünya ekonomisinin bazı kritik yönlerini kontrol etmek için Amerika Birleşik Devletleri’nin gücünü yok etme komplosunda da Çin’in bir silahı:

“Çin’in bakış açısından, ABD’nin bu rezerv para birimine sahip olmasını sevmiyorlar, çünkü bize petrol tedarik zinciri ve benzeri şeyler üzerinde çok fazla kaldıraç sağlıyor. Renminbi’nin rezerv para birimi olmasını istemiyorlar çünkü o zaman sermaye hesabınızı açmanız ve gerçekten yapmak istemedikleri her türlü şeyi yapmanız gerekir. Sanırım Euro, kısmen dolara karşı bir Çin silahı olduğunu düşünebilirsiniz ”.

Peter Thiel, Çin’in geliştirmekte olduğu dijital para birimi olan DECP ile ilgili olarak, bunun bir kripto para birimiyle karşılaştırılamayacağına inanıyor ve bunu “totaliter ölçüm cihazı” olarak adlandırıyor.

Paypal CEO’suna Göre Küresel Teknoloji Yarışı

Thiel’in sözleri, Çin’e saldırırken gururla gösterdiği vatanseverlikle pek uyumlu görünmüyor. Bazı ülkeler kendi dijital para birimlerini geliştiriyor. Amerika Birleşik Devletleri bile Çin parasınınkine çok benzer özelliklere sahip dijital bir dolar yaratma fikrini ilerletmeye başlıyor .

PayPal’ın CEO’su, Çin’in yenilik yapma ve yaratma potansiyeli ile değil, bir şeyleri kopyalama gücüyle ilgileniyor. Michael Pompeo’ya yanıt olarak, Çin’in blockchain teknolojisi ile ilgili pek fazla ilerleme kaydetmediğini açıkladı. Yine de Çin, teknolojik açıdan ABD ile eşit bir konuma ulaşırsa, Batı hakimiyet olarak avantajını kaybedecektir.

Thiel, Silikon Vadisi’nin Çin’i bir düşman olarak görmediğinden pişman oldu. Apple’a, “Çin ile gerçek bir sinerjiye” sahip olduğu için gerçek bir yapısal sorun olduğunu belirtti. Google ve Facebook’tan, korkunç Çinli düşmana dostça davrandıklarını belirten Thiel tarafından da bahsedildi.

Paypal, Bitcoin’in son yükseliş eğiliminde ve kripto para biriminin benimsenmesindeki artışta önemli bir rol oynadı .

- Advertisement -

Umarım, Bitcoin’in benimsenmesindeki bu büyük artış, düzenleyiciler tarafından önümüzdeki yıllarda Çin’in kripto planlarına bir destek olarak görülmeyecektir.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

- Advertisement -
sedat atasever
sedat ataseverhttp://blokchaintr.com
1998 yılında Düzce’de doğan Sedat ATASEVER, Abant izzet baysal tarih bölümü mezunu. Blockchain, Bitcoin ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya yönlendirmiştir. Sedat, 2017 'de Bitcoin ile tanıştıktan sonra araştırmalarını sürdürmeye devam etmiş ve bu araştırmalarını bizimle paylaşmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

94BeğenenlerBeğen
28TakipçilerTakip Et
1,056TakipçilerTakip Et
5AbonelerAbone

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
59,510.00 $
59,510.00 $
1.92%
ethereumEthereum
2,120.62 $
2,120.62 $
2.22%
binance-coinBinance Coin
475.77 $
475.77 $
0.35%
xrpXRP
1.37 $
1.37 $
28.6%
tetherTether
0.999556 $
0.999556 $
0.15%
polkadotPolkadot
40.33 $
40.33 $
4.85%
cardanoCardano
1.21 $
1.21 $
2.55%
litecoinLitecoin
255.41 $
255.41 $
10.18%
uniswapUniswap
29.26 $
29.26 $
4.28%
stellarStellar
0.619965 $
0.619965 $
22.42%

Benzer Haberler