Home Kripto Para Haberleri Nijerya Başkan Yardımcısı, Bankacılığa Meydan Okuyarak Kripto Paraları Öneriyor

Nijerya Başkan Yardımcısı, Bankacılığa Meydan Okuyarak Kripto Paraları Öneriyor

0
Nijerya Başkan Yardımcısı, Bankacılığa Meydan Okuyarak Kripto Paraları Öneriyor

Nijeryalı Başkan Yardımcısı, kripto para birimlerine uygulanan yasağın ardından, finansal sistemde dijital varlıkların öncü olarak ortaya çıktığını görebilecek radikal bir değişim öngördü.

Nijeryalı kripto para birimi topluluğu, ülkenin tepe bankası finansal kurumları kripto para birimi işlemlerini etkinleştirmekten vazgeçmeleri için dairesel bir uyarı yayınladığında sarsıldı.

Merkez Bankası, konuya ağırlık veren birkaç önemli rakamla kararı haklı çıkarmak için tartışmalar yaptı.

Nijerya’nın Başkan Yardımcısı Prof. Yemi Osinbajo, yasağa ilişkin görüşlerini paylaşan son kişi.

Osinbajo, CBN Bankacılar Komitesi Ekonomi Zirvesi’ndeki açılış konuşmasında, dijital varlıkları gelecekte geleneksel ve rezerv bankacılığa şiddetle meydan okuyacak şekilde yönlendirdi.

hükümetin Üst Kademelerinden Tepki

Kripto para birimleri üzerindeki yasak, Nijerya’da tur atmaya devam etti. Bir kaç hafta sonra, nihayet hükümetin üst kademesinden tepki almaya zorladı.

Başkan Yardımcısı Yemi Osinbajo, Merkez Bankası’nın bugün erken saatlerde düzenlediği zirvede görüşlerini açıkladı.

Kripto para birimlerinin ve blok zinciri teknolojisinin yıkıcı kapasitesini, önümüzdeki yıllarda mevcut bankacılık sistemlerini çok iyi bir şekilde değiştirebileceklerini belirtti.

Ayrıca, düzenleyici kurumları önlemleriyle ‘çok açık’ oldukları için övmeden önce, blok zinciri gibi gelişmekte olan teknolojilerin stratejik olarak benimsenmesi gerektiğini belirtti.

Olumsuz etkileri kontrol altında tutarken, insanların blok zincirlerinin ve kripto para birimlerinin faydalarından yararlanmasını sağlayacak girişimler çağrısında bulundu.

Osinbajo’nun sözlerinden önce, CBN Valisi Godwin Emefiele , kripto para birimlerinin “havadan” yaratıldığını söyleyerek yasağı açıkça savundu .

Ayrıca kripto para birimlerinin “elektronik karanlık dünyadaki oyuncuların faaliyetlerini tanımlamak için kullanıldığını” belirtti.

Pek çok Nijeryalı, Başkan Yardımcısının yorumlarına biraz şüpheyle yaklaştı. Onun yerine gelgiti değiştirmek için nüfuzunu kullanmaya çağırdılar.

Kripto Para Birimleri ve Nijeryalı Bankacılık Sistemi Arasında Savaş Açmak

Nijerya’daki endüstri meraklıları, CBN yasağını kripto para birimlerine doğrudan bir saldırı olarak yorumladı.

Dijital varlıklar tarafından kazanılan çekiş ve yavaş yavaş geleneksel bankaların yerini aldıkları gerçeği, apeks bankanın sarsıldığına dair spekülasyonlar ortaya çıktı.

Nijeryalı bir ekonomist, Nijerya Borsası işlem hacmini ve Binance’deki işlem hacmine göre nasıl ölçüldüğünü gösteren şok edici bir istatistik paylaştı.

Bunların hepsinde, geçen yıl polis vahşetine karşı yapılan protestoda Bitcoin’in benimsenmesinin devenin sırtını kıran son damla olduğu söyleniyor .

Protestolara öncülük eden aktivistler, Merkez Bankası’nın banka hesaplarını dondurmak için talimat vermesinin ardından Bitcoin bağışlarını kabul etmeye başladı.

Son yasağın, merkez bankasının ülkenin para sistemi üzerinde bir kaleyi koruma niyetine işaret ettiği iddia ediliyor.

Girişimci ve yatırımcı Victor Asemota, kripto para birimlerini yasaklamanın kendi kendine zarar verdiğine ve eksik bankacılık sistemini ele almadığına inanıyor. Tweet attı:

Pandemi sırasında işler hızlanana ve acente modelleri öne çıkana kadar bir süredir Afrika’daki geleneksel bankacılık kurumlarının yok olacağını tahmin etmiştim.

Eski bankacılık Afrika’nın maliyet yapısı mantıklı değil. Topluluk bankacılığı ve kooperatifler daha mantıklı.

Pandemi sırasında Nijerya havalelerine olan şey, insanların banka şubeleri kapatıldıkça eve para göndermek için daha verimli kanallar keşfetmesiydi.

İnsanlar bunun kazançlı olduğunun farkına vardıkça artık birden fazla FX borsamız vardı. Sorun kripto değil, bankacılıktır. “

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here