Home Kripto Kılavuz Kripto Para Nedir? İşte Bilmeniz Gerekenler Kripto Para Klavuzu

Kripto Para Nedir? İşte Bilmeniz Gerekenler Kripto Para Klavuzu

0
Kripto Para Nedir? İşte Bilmeniz Gerekenler Kripto Para Klavuzu

Kripto para birimleri, mal ve hizmet satın almanıza veya bunları kâr için takas etmenize izin verir. İşte kripto para biriminin ne olduğu, nasıl satın alınacağı ve kendinizi nasıl koruyacağınızı hakkında daha fazla bilgi edinebileceğinik klavuz.

Bir kripto para birimi (veya “kripto”), mal ve hizmet satın almak için kullanılabilen, ancak çevrimiçi işlemleri güvence altına almak için güçlü kriptografiye sahip çevrimiçi bir defter kullanan dijital bir para birimidir. Bu düzenlenmemiş para birimlerine olan ilginin çoğu, kar için ticaret yapmaktır ve spekülatörlerin zaman zaman fiyatları tavan yapmasına neden olur.

İşte kripto para birimi hakkında sorulacak yedi şey ve nelere dikkat edilmesi gerektiği.

Bu yazımızda:

 • 1. Kripto para nedir?
 • 2. Kaç tane kripto para var? Değerleri ne?
 • 3. Kripto para birimleri neden bu kadar popüler?
 • 4. Kripto para birimleri iyi bir yatırım mı?
 • 5. Kripto para birimini nasıl satın alırım?
 • 6. Kripto para birimleri yasal mı?
 • 7. Kripto para Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Kripto para nedir?

Cryptocurrency, mallar ve hizmetler için çevrimiçi olarak değiştirilebilen bir ödeme şeklidir. Çoğu şirket, genellikle token adı verilen kendi para birimlerini çıkarmıştır ve bunlar, şirketin sağladığı mal veya hizmet için özel olarak takas edilebilir. Bunları, jeton veya kumarhane çipleri gibi düşünün. Mal veya hizmete erişmek için kripto para birimi için gerçek para birimi takas etmeniz gerekir.

Kripto para birimleri, blok zinciri adı verilen bir teknoloji kullanarak çalışır. Blockchain, işlemleri yöneten ve kaydeden birçok bilgisayara yayılmış merkezi olmayan bir teknolojidir. Bu teknolojinin cazibesinin bir kısmı güvenliğidir.

2. Kaç tane kripto para var? Değerleri ne?

Bir pazar araştırma sitesi olan CoinMarketCap.com’a göre 7000’den fazla farklı kripto para birimi halka açık olarak işlem görüyor. Ve kripto para birimleri, ilk madeni para teklifleri veya ICO’lar yoluyla para toplayarak çoğalmaya devam ediyor. CoinMarketCap’e göre 2021’deki tüm kripto para birimlerinin toplam değeri 957,7 milyar dolardan fazlaydı ve en popüler dijital para birimi olan tüm Bitcoin’lerin toplam değeri yaklaşık 598,7 milyar dolara sahip. ( Bitcoin satın almak için mevcut fiyatı buradan kontrol edebilirsiniz .)

Piyasa değerine göre en iyi 10 kripto para birimi

Kripto paraPiyasa Değeri
Bitcoin421,7 milyar $
Ethereum73,2 milyar $
XRP25,9 milyar $
Tether20,1 milyar $
Litecoin7 milyar $
Bitcoin Cash5,7 milyar $
Chainlink5,3 milyar $
Cardano5,1 milyar $
Polkadot4.8 milyar $
Binance Coin4,4 milyar $

3. Kripto para birimleri neden bu kadar popüler?

Kripto para birimleri, çeşitli nedenlerle destekçilerine hitap ediyor. İşte en popüler olanlardan bazıları:

 • Destekçiler, Bitcoin gibi kripto para birimlerini geleceğin para birimi olarak görüyorlar ve muhtemelen daha değerli hale gelmeden önce şimdi satın almak için yarışıyorlar.
 • Bazı destekçiler, kripto para biriminin merkez bankalarını para arzını yönetmekten alıkoyması gerçeğini seviyor, çünkü zamanla bu bankalar enflasyon yoluyla paranın değerini düşürme eğiliminde.
 • Diğer destekçiler, kripto para birimlerinin arkasındaki teknoloji olan blok zinciri gibi, çünkü merkezi olmayan bir işleme ve kayıt sistemi ve geleneksel ödeme sistemlerinden daha güvenli olabilir.
 • Bazı spekülatörler kripto para birimlerini seviyor çünkü değer artıyorlar ve para birimlerinin uzun vadede parayı hareket ettirmenin bir yolu olarak kabul edilmesiyle ilgilenmiyorlar.

4. Kripto para birimleri iyi bir yatırım mı?

Kripto para birimlerinin değeri yükselebilir, ancak birçok yatırımcı bunları gerçek yatırımlar olarak değil, yalnızca spekülasyonlar olarak görüyor. Sebep? Tıpkı gerçek para birimleri gibi, kripto para birimleri de nakit akışı oluşturmaz, bu nedenle kar etmeniz için birinin para birimi için sizden daha fazla ödeme yapması gerekir.

Yatırımın “büyük aptal” teorisi budur. Bunu, operasyonun karlılığını ve nakit akışını artırarak zaman içinde değerini artıran iyi yönetilen bir işletme ile karşılaştırın.

Bitcoin gibi kripto para birimlerini geleceğin para birimi olarak görenler için bir para biriminin istikrara ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. “

NerdWallet yazarlarının belirttiği gibi, Bitcoin gibi kripto para birimleri o kadar güvenli olmayabilir ve yatırım topluluğundaki bazı önemli sesler, yatırımcılara onlardan uzak durmalarını tavsiye etti. Efsanevi yatırımcı Warren Buffett, Bitcoin’i kağıt çeklerle karşılaştırdı: “Bu, para aktarmanın çok etkili bir yolu ve bunu anonim olarak yapabilirsiniz. Çek de para aktarmanın bir yoludur. Çekler çok paraya değer mi? Sırf para aktarabildikleri için mi? “

Bitcoin gibi kripto para birimlerini geleceğin para birimi olarak görenler için, tüccarların ve tüketicilerin mallar için adil fiyatın ne olduğunu belirleyebilmesi için bir para biriminin istikrara ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, tarihlerinin çoğunda istikrarlı olmaktan başka her şey oldu. Örneğin, Bitcoin Aralık 2017’de 20.000 $ ‘a yakın işlem yaparken, değeri bir yıl sonra yaklaşık 3.200 $’ a kadar düştü. Aralık 2020’ye kadar yine rekor seviyelerde işlem görüyordu.

Bu fiyat oynaklığı bir muamma yaratır. Bitcoinler gelecekte çok daha değerli olabilirse, insanların bugün bunları harcama ve dolaştırma olasılıkları daha düşüktür, bu da onları bir para birimi olarak daha az uygulanabilir hale getirir. Önümüzdeki yıl değerinin üç katına çıkabilecekken neden bir bitcoin harcayasınız?

5. Kripto para birimini nasıl satın alırım?

Bitcoin dahil bazı kripto para birimleri ABD doları ile satın alınabilirken, diğerleri bitcoin veya başka bir kripto para birimi ile ödeme yapmanızı gerektirir.

Kripto para satın almak için, para biriminizi tutabilen bir çevrimiçi uygulama olan bir “cüzdan” a ihtiyacınız olacak. Genellikle, bir borsada bir hesap oluşturursunuz ve daha sonra Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimleri satın almak için gerçek para aktarabilirsiniz. İşte Bitcoin’e nasıl yatırım yapacağınızla ilgili daha fazla bilgi .

Coinbase, hem cüzdan oluşturabileceğiniz hem de Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini alıp satabileceğiniz popüler bir kripto para alım satım borsasıdır . Ayrıca, giderek artan sayıda çevrimiçi broker, eToro , Tradestation ve Sofi Active Investing gibi kripto para birimleri sunmaktadır . Robinhood , ücretsiz kripto para birimi ticareti sunar (Robinhood Crypto, ABD eyaletlerinin hepsinde olmasa da çoğunda mevcuttur).

6. Kripto para birimleri yasal mı?

Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal olduklarına dair hiçbir şüphe yok, ancak Çin bunların kullanımını esasen yasakladı ve nihayetinde yasal olup olmadıkları her bir ülkeye bağlı. Ayrıca, kripto para birimlerini yatırımcılara bir fırsat olarak gören dolandırıcılardan kendinizi nasıl koruyacağınızı da mutlaka düşünün. Her zaman olduğu gibi, alıcı dikkatli olun.

7. Kripto para Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir ICO’da bir kripto para birimi satın almak istiyorsanız, bu bilgiler için şirketin prospektüsündeki küçük yazıları okuyun:

 • Şirketin sahibi kim? Tanınabilir ve tanınmış bir sahip, olumlu bir işarettir.
 • Buna yatırım yapan başka büyük yatırımcılar var mı? Diğer tanınmış yatırımcıların para biriminden bir parça istemesi iyi bir işaret.
 • Şirkette bir hisseye mi sahip olacaksınız yoksa sadece para birimi veya jetonlar mı? Bu ayrım önemlidir. Bir hisseye sahip olmak, kazancına dahil olacağınız anlamına gelir (sahip olursunuz), ancak jeton satın almak, bunları bir kumarhanedeki fişler gibi kullanmaya hakkınız olduğu anlamına gelir.
 • Para birimi zaten geliştirildi mi yoksa şirket onu geliştirmek için para toplamak mı istiyor? Ürün boyunca ilerledikçe daha az risklidir.

Bir prospektüsü taramak çok çalışma gerektirebilir; ne kadar fazla ayrıntıya sahipse, meşru olma şansınız o kadar artar. Ancak meşruiyet bile para biriminin başarılı olacağı anlamına gelmez. Bu tamamen ayrı bir soru ve bu çok fazla piyasa anlayışı gerektiriyor.

Ancak bu endişelerin ötesinde, yalnızca kripto para birimine sahip olmak, bilgisayar korsanları varlıklarınızı koruyan bilgisayar ağlarına girmeye çalışırken sizi hırsızlık riskine maruz bırakır. Yüksek profilli bir borsa, bilgisayar korsanlarının Bitcoin cinsinden yüz milyonlarca doları çaldıktan sonra 2014 yılında iflas ilan etti. Bunlar, büyük ABD borsalarında hisse senetlerine ve fonlara yatırım yapmak için tipik riskler değildir.

Kripto para risklimidir?

Kripto paralar inanılmaz derecede spekülatif ve değişken olan kripto paralar çok risklidir. Yerleşik şirketlerin hisse senedi ticareti, genellikle Bitcoin gibi kripto para birimlerine yatırım yapmaktan daha az risklidir.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here