Home Kripto Kılavuz Kripto Para Madenciliği (mining) Nedir? Bitcoin Madenciliği Nedir? Kripto Para Madenciliği Yasal mı?

Kripto Para Madenciliği (mining) Nedir? Bitcoin Madenciliği Nedir? Kripto Para Madenciliği Yasal mı?

0
Kripto Para Madenciliği (mining) Nedir? Bitcoin Madenciliği Nedir? Kripto Para Madenciliği Yasal mı?

Bu yazımızda Sizlere Kripto Para Madenciliği Nedir? Bitcoin Madenciliği Nedir? Madencilik Havuzları Nedir? Yeni Kripto Para Basımı Hakkında Ve Kripto Para Madenciliği Yapmak Yasakmı Gibi Soruları Cevaplamaya Çalıştık.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Bir kişi, “madencilik” terimini duyduğunda biraz şaşırır. Birkaç yıl boyunca kripto para birimi endüstrisinde olsalar bile, tüm madencilik süreci hala biraz karmaşık görünebilir. Tabii, bu konuda biraz bilgi sahibi olabilirler, ama ilk kez nitrit-kazıklara girdiklerinde zihinleri oldukça hızlı bir şekilde kapanmaya başlar.

Karma oranı, blok ödülü, blok yarıya bölme, düğümler, zorluk ayarlamaları, çift harcamalar,% 51 saldırıları ve blok zincirleri gibi terimlerle – insanların çoğunun madencilik süreci ve bunun nasıl olduğu konusunda sağlam bir anlayışa sahip olması şaşırtıcı değildir. İşler. İnsanların herhangi bir kripto para birimini ne kadar kolay benimseyebileceğini merak ediyor.

Bitcoin (BTC) Madenciliği Nedir?

Madencilik, yeni Bitcoinlerin (ve diğer kripto para birimlerinin) yaratılmasının ayrılmaz bir parçasıdır. Tüm Bitcoin (BTC) ağının omurgası gibidir ve ağın çalışmasını sağlamak için önemli bir süreçtir.

Tipik finans dünyasında, para merkez bankası otoritesi tarafından basılır. Ancak, kripto para dünyasında, madencilik adı verilen bir süreçle yeni kripto para birimleri yayınlandığından işler biraz farklıdır.

Peki, bitcoin madenciliği nedir? Blockchain adı verilen bir şeyle başlar.

Bu, tüm Bitcoin ağının tarihinde gerçekleşen tüm işlemleri kaydeden şeffaf bir defterdir.

Bir BTC bir cüzdandan diğerine her taşındığında, her işlem bu blockchain’e kaydedilir ve blockchain değiştirilemez ve kimse tarafından değiştirilemeyeceği için sonsuza kadar orada kalır. Bu kayıtlar, bir zincir oluşturan bir dizi bağlı “blok” halinde sıralanır – dolayısıyla adı.

Bir işlem gönderildikten sonra, kullanıcıların madeni paralarını “iki kez harcayabilmelerini” ve ağı aldatmalarını önlemek için onaylanmadan önce ağdaki düğümler tarafından doğrulanması gerekir.

Ayrıca, Bitcoin madenciliği, bulunan her yeni blok aracılığıyla yeni Bitcoinlerin verilmesi gibi tüm ağa güvenlik sağlar.

İşlem, ağdaki blokları kilitleyen hesaplamalı matematik problemlerini çözmek için birlikte çalışan yüksek güçlü bilgisayarlar tarafından gerçekleştirilir – buna Proof-of-Work denir.

Blok almak için, bir madencinin ASIC adı verilen yüksek güçlü bir makineye ve belirli bir miktar şansa ihtiyacı olacak, bu yüzden Bitcoin ‘madenciliği’ terimini kullanıyoruz, çünkü yüksek güçlü makineler gibi, şans da gereklidir.

Bunu hızlı bir şekilde özetlemek gerekirse, Bitcoin’in madenciliğinin sağladığı şey ağ içindeki üç şeydir;

  1. Yeni para basımı
  2. İşlemlerin teyidi
  3. Ağ güvenliği

Bitcoin madenciliğinin sağladığı bu özelliklerin her birine daha derinlemesine bakalım.

Yeni Kripto Para Basımı

Daha önce de belirtildiği gibi, cebinizde (veya banka hesaplarınızda) bulunan geleneksel fiat para birimi, ülkenizdeki yasal merkez bankası otoritesi tarafından verilir. Merkez bankası ne kadar para basacakları ve ekonomiye pompalayacakları konusunda karar verir.

Buradaki en büyük sorun, bir merkez bankasının istedikleri kadar az veya çok para üretebilmesidir. Durgunluk dönemlerinde veya 2020’de Coronavirus gibi küresel pandemilerde, merkez bankaları genellikle harcama ve tüketim yoluyla “tekmelemeye” yardımcı olmak için ekonomiye pompalamak için daha fazla para basarlar. Ancak, merkez bankası daha fazla para bastığında, banka hesabınızda bulunan para biriminin değeri aşınmaya başlar.

Bunun uzun vadeli nakit sahipleri için nasıl sorun yaratabileceğini görebilirsiniz. Nakit paraları üzerinde oturmaya devam ederlerse sadece değer kaybeder, bu da nakitlerini emlak ve hisse gibi farklı varlık türlerine koymaya zorlar.

Bitcoin verilmesi, geleneksel finansal modelimizden tamamen farklı.

Birçok madenci, blok zincirine eklenecek yeni blokları ‘mayınlamak’ veya ‘bulmak’ için Bitcoin Ağına sürekli olarak hesaplama gücü sağlıyor.

Tipik olarak, ağ zorluğu (madencilerin blok bulmasının ne kadar zor olduğu), her 10 dakikada bir blokların bulunduğu bir dengeye ulaşmak için karma hıza (hesaplama gücü güçlerinin sağladığı miktar) göre ayarlanır. Buna Bitcoin Blok Süresi denir ve Bitcoin kod tabanına ortalama olarak mümkün olduğu kadar 10 dakikaya yakın olacak şekilde kodlanmıştır.

Bir blok bulunduğunda, blok zincirinin sonuna yeni bir blok şeklinde eklenir.

Sihir gibi bir olayın gerçekleştiği yer burasıdır.

Bu blok içerisinde, söz konusu bloğu ilk önce bulan belirli maden kuruluşuna verilen bir “blok ödülü” yer almaktadır. Bu blok ödülü, kullanıcıların ağ için madencilik yapması ve güvenlik sağlaması için bir teşvik sağladığı için genellikle bir madencilik sübvansiyonu olarak kabul edilir. Bu ödül olmasaydı madenciler, Bitcoin madenciliği ile ilgili büyük elektrik ve donanım maliyetlerini yerken ağa hesaplama gücünü dağıtacaklardı.

Blok ödülü blok başına 50 BTC’de başladı. Bu, bir blok bulunduğunda her 10 dakikada bir, madenciler aracılığıyla Bitcoin için sirkülasyon kaynağına 50 BTC girdiği anlamına geliyordu. Tipik olarak madenci daha sonra bu BTC’yi (veya bir kısmını) madencilik yaparken elektrik ve donanım maliyetleri gibi genel giderlerini ödemek zorunda kalacakları için satılmak üzere bir kripto para birimine gönderir.

Bununla birlikte, Bitcoin temelindeki kodun derinliklerinde, her 210.000 blok mayınlandıktan sonra (ortalama 4 yılda bir) Bitcoin blok ödülünün yarıya inmesine neden olan bir kural yatar.

Bu blok yarıya indiğinde, Bitcoin madencilik ödülü% 50 oranında azaltılır. Bu genellikle küçük madencilik makinelerinin bazılarının kârsız hale gelmesi nedeniyle kapanmasına neden olurken, BTC sayısının yarısını ödül olarak alır. Daha büyük madencilik işletmeleri, genellikle tekrar kâr elde edinceye kadar kazabilecekleri rezervlere sahip oldukları için hayatta kalacak şekilde konumlandırılmıştır. Ancak BTC’nin fiyatı daha da yükselmeye devam ederse karlı olurlar.

İlk blok yarığı, madencilik ödülünün blok başına 50 BTC’den blok başına sadece 25 BTC’ye yarıya indirildiği Kasım 2012’de gerçekleşti. Şu anda, Bitcoin fiyatı yaklaşık 12 $ idi. Yarıya indirildikten tam bir yıl sonra 1.000 dolar seviyesine ulaştığında toplam% 8.300 arttı.

İkinci yarılanma Temmuz 2016’da gerçekleşti ve BTC blok ödülü blok başına 25 BTC’den blok başına 12.5 BTC’ye düşürüldü. Bitcoin, yarıya indirildiği zaman 660 $ olarak fiyatlandırıldı. Kripto para birimi daha sonra yarıya indirildikten tam 1 yıl sonra toplam% 286 artışla 2.550 $ ‘a ulaştı.

Üçüncü blok yarığı çok yakın zamanda Mayıs 2020’de gerçekleşti ve bu blok ödülünün blok başına 12.5 BTC’den blok başına sadece 6.25 BTC’ye yarıya düşmesine neden oldu.

Madencilik ödülü, tüm BTC arzı dolaşıma girene kadar dağıtılmaya devam edecek. Arz sadece 21 milyon BTC ile sınırlı. Bu, yalnızca 21 milyon BTC’nin var olacağı ve son madeni para çıkarıldıktan sonra çıkarılacak yeni bir BTC’nin olmayacağı anlamına gelir.

İşlemlerin Teyidi Nasıl Yapılır?

Madencilerin ağa sağladığı ikinci özellik, işlemlerin onaylanmasıdır. Madenciler, ağdaki kişiler tarafından buldukları her yeni bloğun içinde gönderilen işlemleri içerir ve bunlar, blok zincirindeki bir bloğa dahil edildiğinde onaylanır.

Birisi bir mağazada kredi kartıyla ödeme yaptığında, banka işlemin tamamlandığını izler ve doğrular. Nakit ödemelerde paranın el değiştirdiğini onaylamak için makbuzları kullanırız.

Madencilikte, işlemler blok zincirindeki blokların içinde saklanır ve bir işlemin geçerliliğini sağlamak için ağdaki diğer düğümler tarafından doğrulanır.

Bu, işlemlerin geçerli ve nihai olduğunu teyit etmek için her türlü orta düzey kurumun ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu nedenle Bitcoin blok zinciri, herhangi bir kuruluşun sahip olmadığı merkezi olmayan ve güvenilmez bir ağ olarak kabul edilir.

Ağdaki düğümler, bulunan herhangi bir işlemin gelecekte doğrulanabilmesi için bulunan ilk bloktan eksiksiz bir kayıt tutar.

Bir kişi bir Bitcoin işlemi gönderdiğinde, tümü onaylanmayı bekleyen – Memepool olarak bilinen bir işlem havuzuna yerleştirilir. Madenciler ellerinden geldiğince fazla işlem toplayacak ve yeni bulunan herhangi bir blokta yayınlayacaktır.

Blok bulunduktan ve işlemler yayınlandıktan sonra, bu işlemlerin bir onayı olduğu kabul edilir. Bu bir teyit edildikten sonra işlem resmi olarak Bitcoin ağına gömülür ve orada sonsuza kadar kalır.

Bulunan her ek blokla, önceki bloktaki işlemler ek onay alır. Genellikle, hizmetler bir BTC depozitosunun doğrulanması için 3 onay gerektirir, çünkü bu işlemin 3 kez doğrulanmasını sağlar.

10.000 doları aşan daha büyük işlemler için, hizmetler genellikle ek güvenlik için 6 onay gerektirir.

Ağ Güvenliği Nasıl Korunur?

Madenciler ayrıca Bitcoin ağına (veya madencilik yaptıkları herhangi bir blok zincirine) güvenlik sağlamaktan sorumludur. Aynı zamanda madencilik yapan daha fazla madenciyle ağ giderek daha güvenli hale geliyor. Bitcoin karma hızı arttıkça, ağın güvenliği de artar.

İşte 2019’dan 2020’ye kadar Bitcoin hash oranının bir tablosu;

Hash Block oranının son Block Halving etkinliğine kadar sürekli arttığını görebilirsiniz. Bunun nedeni, bazı madencilerin kârsız hale geldiklerinde madencilik teçhizatlarını kapatmak zorunda kalmalarıdır. Tipik olarak, Bitcoin fiyatı tekrar artmaya başladığında, daha fazla madenci ekosisteme girecek ve bu da hash oranını yükseltmeye yardımcı olacaktır.

Karma güç, kötü aktörlerin Bitcoin ağındaki bir işlemi tersine çevirmesini engellediği için güvenlik sağlar. Bunu yapmak için, kötü aktörün tüm ağın madencilik gücünün en az% 51’ine sahip olması gerekir.

Bu % 51 saldırı olarak bilinir .

Bir işletme ağ hesaplama gücünün% 51’ini toplamayı başarırsa, blok zincirini değiştirme ve bunu yapmak istediği herhangi bir işlemi tersine çevirme yeteneğine sahip olurken,% 51’i kontrol ederek – etkin bir şekilde birden çok kez para harcamasına izin verir ve ağı kandırmak.

% 51 saldırgan, diğer madencilerin madencilik bloklarını engelleyebilmesinin yanı sıra diğer kullanıcıların hiçbir zaman onaylanmayacakları işlemleri göndermelerini de engelleyebilir.

Bununla birlikte, daha fazla madenci çalışırken, ağa saldırmak için gereken% 51 hesaplama gücüne ulaşmayı giderek zorlaştırıyor ve bunu yapabilmek için hesaplama kaynaklarında yüz milyonlarca USD gerekiyor.

Kripto Para Birimi Madenciliği Nasıl Çalışır?

Peki, tüm bu kripto para madenciliği gerçekten nasıl çalışıyor?

Süreç, madenciler arasındaki bir yarışmada olduğu gibi, matematiksel problemin çözümünü kimin bulabileceğini ve ödülü alacak bir sonraki bloğu bulabileceğini görmek için yarışıyor gibi görülebilir. Bir blok bulunduğunda, madenciler bir sonraki bloğu bulmak için ileriye baktıklarında yarış baştan başlar. Ortalama olarak, her 10 dakikada bir bir blok bulunur.

Ancak madencilerin tam olarak neyi çözmesi gerekiyor?

Kısacası, bir sonraki bloğun kilidini açmak ve madencilik ödülünü almak için bir karma hesaplamaya çalışıyorlar. Bitcoin’de madenciler, 64 basamaklı onaltılık bir sayı üreten SHA256 karma işlevini kullanır. Bir sonraki bloğun kilidini açmak için bu karmayı kullanırlar.

Çok karmaşık bir bilmeceyi çözmeye çalışan bir grup bilgisayar olarak düşünülebilir. Blok sübvansiyonu alan yapbozu tamamlayan ilk madenci.

Bir sonraki bloğun karmasını hesaplamak için, madencilerin mevcut Blok Numarası, Nonce (mevcut bloğun tamsayı numarası), Veri ve son bloğun Önceki Karma’sını beslemesi gerekir – bunların hepsi Bitcoin yazılımı aracılığıyla ele alınır. .

Karma hesaplamak için, madenciler diğer madencilerle rekabet edebilmek için çok sofistike ekipman kullanıyorlar. Bunlar ASIC (Uygulamaya Özel Entegre Devreler) cihazları olarak bilinir. Bu ASIC’ler, SHA256 algoritmasını en verimli güç tüketimine sahip olacak şekilde ayarlanmıştır.

Bir zamanlar Bitcoin’i kişisel bir bilgisayardaki CPU ve GPU’lar (grafik kartları) ile mayınlamak mümkün oldu. Bununla birlikte, zaman içinde üreticiler Bitcoin madenciliği için ince ayar yapılmış çok özel cihazlar tasarladılar. Sonuç olarak, tüm GPU ve CPU madencilerini rekabet edemedikleri için hemen hemen sürdü.

Kripto Para Madenciliği Karlı mı?

Kripto para madenciliğinin karlılığı, ağa ne kadar hesaplama gücü sağlanabileceğine bağlıdır. Ağa ne kadar fazla güç ayırırsanız, bir blok bulma ve Bitcoin ödülünü kazanma şansınız o kadar yüksek olur.

Bitcoin madenciliği hesaplayıcıları, bir işlemin kârlı olup olmayacağını kolayca anlamak için kullanılabilir. Örneğin, aşağıdaki madencilik hesaplayıcısı https://www.cryptocompare.com/ adresinden alınmıştır ;

Yukarıda görüldüğü gibi, bir madenci 500 TH / s’lik bir hash gücü üretebiliyorsa, ayda yaklaşık 1000 $ kazanabilirler. Bununla birlikte, bu 1500 W güç tüketimi ile elektrik için 0,12 KWh maliyete bağlıdır.

500 TH / s’ye ulaşmak donanımda çok pahalıya mal olacak. Örneğin, Antminer S9 adı verilen popüler ASIC sadece 14 TH / s üretiyor ve bunun maliyeti 3000 dolar civarında. Eminim matematik yapabilir ve yukarıda gösterilen kar seviyelerini almanın ne kadar hızlı toplanacağını görebilirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı ASIC madencisi vardır ve sizin için çalışacak bir tane seçmeniz gerekir.

Yarışma sonucunda madenciler genellikle birlikte çalışmak ve ‘madencilik havuzu’ adı verilen bir şey oluşturmak için kaynaklarını bir araya toplarlar.

Madencilik Havuzları Nelerdir?

Madencilik havuzlarında herkes, birlikte çalışmak ve bir sonraki bloğu bulmak için karma güçlerini birleştirir. Madencilik havuzu bir blok bulduktan sonra, blok ödülü, madencilik havuzundaki tüm madenciler arasında ne kadar hesaplama gücü sağladıklarına göre paylaşılır.

Madenciler havuzlara katılmayı tercih ediyorlar çünkü blokları daha tutarlı bir şekilde bulmalarına yardımcı oluyorlar ve ödüllerindeki oynaklığı azaltıyorlar – her ay elektrik faturalarını ödeyebilmelerini kolaylaştırıyorlar.

Madencilik havuzları, havuzun tüm üyeleri için hemen hemen bir koordinatör görevi görür. Havuz otomatik olarak her madenci hesabını yönetir ve bireysel olarak ne kadar karma oranın katkıda bulunduğunu kaydeder. Her blok bulunduktan sonra, madencilik havuzu genellikle günlük olarak yapılan ödemeyi yapana kadar ödüller bir rezerve edilir.

Havuzların işletmecileri de bu rezervden hizmetleri için bir ücret alacaktır.

Her havuzun kendi ödeme yapısı vardır ve havuzdan havuza değişir. Aşağıda havuzların kullandığı farklı ödeme yapılarının bir listesi bulunmaktadır;

  • Hisse Başına Ödeme (PPS) – Havuz işletmecisi bu ödeme yapısındaki tüm riskleri alır ve madenciler için varyansı azaltır. PPS yapısında, madenci, havuzun bir blok bulma olasılığına dayanarak havuza katkılarından dolayı her zaman bir ödeme garantisi altındadır. Havuz bir blok bulmasa bile madenci her zaman ücret alır. Bu, madencinin madencilik sürecinden şans unsurunu azaltmaya yardımcı olur.
  • Orantılı – Madenciler, havuzun karma oranına katkıda bulundukları için “hisse” alırlar. Madenci, havuzda bir blok bulunana kadar hisse almaya devam eder ve daha sonra madenci, o blokta sahip oldukları hisselere göre ödüllendirilir. Yeni bir blok bulunduğunda, madencilik payları sıfırlanır.
  • Son N Payı Başına Ödeme (PPLNS) – Bu orantılıdır, ancak bir blok bulunduğunda madenci, önceki blokta topladıkları tüm hisselere ve mevcut bloklara karşılık gelecek şekilde ödenecektir.

1 Bitcoin Madenciliği Ne Kadar Sürer?

1 BTC madenciliği ile bir blok bulma arasında ayrım yapmak önemlidir.

1 BTC’yi kendiniz çıkarmak için, madencilerin geri kalanıyla rekabet edebilmek için muazzam miktarda hesaplama hash oranına sahip olmanız gerekir. Aynı zamanda, sonraki blokları bulan madenci olmak için büyük miktarda şansa ihtiyacınız olacak.

Kapak tarafında, BTC her 10 dakikada bir mayınlanır, çünkü Blok Süresi budur. Ağ zorluğu, her 10 dakikada bir bir blok yerleştirilmesini sağlamak için karma gücüne göre ayarlanır .

Bir blok bulunduğunda, blok ödülü ilk önce sorunu çözen madenciye bırakılır ve bu bir Bitcoin madenciliği için gereken süredir.

GPU ve CPU madenciliği

Bitcoin madenciliği için özel donanımın gerekli olduğu düşünüldüğünde, birçok madenci, CPU’larını ve GPU’larını bilgisayarlarında kullanabildikleri için farklı altcoinler çıkarmayı seçiyor.

Farklı bir kripto para bloğu zinciri madenciliği yaparken, madenci sadece merkezi işlem birimi ve grafik kartlarını kendi bilgisayarlarında kullanarak rekabet edebilecekti. Bununla birlikte, daha büyük altcoinlerin bazılarının madenciliği bile çok rekabetçi hale geldi ve bazen karlı olması için bir GPU madencilik teçhizatı gerektiriyor. Bu, aşağıdaki görüntü gibi bir birime yerleştirilmiş GPU’ların (grafik kartları) bir koleksiyonudur;

Tüm endüstri CPU madenciliği ile başladı. Madenciler kendi ev bilgisayarlarında CPU’yu kullanarak BTC madenciliği yapabilirdi! Bununla birlikte, zamanla insanlar GPU madenciliğine geçmeye başladı ve rekabet zorlaştığında ASIC madenciliğine dahil oldu.

Ancak, madencilerin Bitcoin’i bilgisayarlarındaki CPU ile madencilik yapamaması, CPU madenciliğinin bugün önemli olmadığı anlamına gelmiyor.

Orada sadece CPU madenciliğinin blok zincirlerinde yapılmasına izin veren bir dizi para var. Bu, madencilik işleminin birkaç tek varlığın elinde olmadığından emin olmak içindir.

Örneğin, Monero kısa süre önce GPU madencileri üzerinden bilgisayar CPU madencileri için tercih edilen RandomX karma algoritmasını yayınladı ve ASIC madencilerinin bile girmesine izin vermiyor! Bir CPU’da madencilikle ilgili sorun, çok yüksek bir karma oranı vermemesidir. Bu genellikle CPU üzerinde madenciliğin kârsız olacağı anlamına gelir.

Ancak, madenci uzun süre madencilik paralarını tutarsa ​​ve altcoin yükselirse, madencilik işleminiz karlı olurdu. Bu, hangi sikkelerin daha uzun bir süre hayatta kalacağını bilmek için çok fazla araştırma ve özveri gerektirir.

Diğer CPU karma algoritmaları; CryptoNight, X11, X16Rv2 ve LXR Karma.

GPU madenciliği de 2020’de hala çok ilgili. ASIC’e dirençli olan paraların tümü, GPU madencilerinin blok zincirlerinde madencilik yapmalarına izin veriyor. Örneğin, Ethereum şu anda bir GPU çiftliği ile çıkarılabilir.

GPU madencilik çiftlikleri, bir CPU’nun sağlayabileceğinden daha yüksek bir hash oranı ortaya koyma eğilimindedir, ancak bir madencinin, CPU madenciliğinin aksine GPU madenciliğini tercih eden bir madeni para seçerken çok dikkatli olması gerekir.

Kripto Para Madenciliği Yapmak Yasal mı?

Bu çok önemli bir soru.

Kripto para madenciliğinin yasallığı yerel hükümetinize bağlıdır. Batı dünyasının çoğunda, Bitcoin’e sahip olmak ve sahip olmak tamamen yasaldır. Aslında, kripto para birimini yasal hale getirmek için gerekli gözetimi sağlayan bir düzenleme çerçevesi vardır.

Sonuç olarak, bu madencilik kripto parasının da yasal olduğu anlamına gelir.

Öte yandan, Bitcoin’i yasadışı hale getiren bir dizi ülke var, bu da bu ülkelerdeki madenciliğin de yasadışı olduğu düşünülüyor. Dahası, bazı ülkelerde (Rusya gibi), hükümet Bitcoin’e sahip olmak hakkında karışık mesajlar gönderdiği için yasa oldukça belirsizdir.

Örneğin, Bitcoin şu anda Rusya’da yasaklanmıştır (2020 ortası itibariyle). Bitcoin kullanımını ve madenciliğini yasaklayan son mevzuat geri çekildi – operasyonun yasallığı hakkında karışık mesajlar gönderdi. Sonuç olarak, Rusya’da madencilik çok yüksek riskli olarak kabul edilir ve hatta bu tür madenciler için hapis cezasına neden olabilir.

Ekvador’da Bitcoin’in yasaklandığı başka bir örnek. Dijital paraların üretimini açıkça yasakladılar. Hindistan gibi diğer hükümetler Bitcoin karşıtı tutumlara sahiptir, ancak kripto para varlıklarının sahipliğini açıkça yasaklamamıştır.

Her şey gerçekten madencilik operasyonunun nerede bulunduğuna bağlıdır ve yasal olup olmadığına dair daha kapsamlı bir anlayış için yerel yasaların daha fazla araştırılması gerekecektir.

Bitcoin (BTC) Fiyatı : 1 Bitcoin Kaç TL?

Paylaşmayı Unutmayalım…..

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here