Home Kripto Para Haberleri İran’da Devlete Yapılan Kripto Para Madenciliği Önerisi

İran’da Devlete Yapılan Kripto Para Madenciliği Önerisi

0
İran’da Devlete Yapılan Kripto Para Madenciliği Önerisi

İran’da bulunan bir düşünce kuruluşu tarafından yapılan açıklamada kripto para madenciliği yapmanın ülke ekonomisine katkıda bulunacağı düşünülüyor. Raporun içinde kripto para madenciliğinin başka alanlara da pozitif etki yaratacağı yazmakta.

Paylaşımı yapılan rapor da İran’ın kripto para madenciliği yaparak günde 2 milyon dolar, bir sene de ise 700 milyon dolar kazanma kapasitesi olduğu belirtiliyor. Aynı zamanda İran’ın Bitcoin madencilerinin aldığı işlem ücretlerinden 22 milyon dolar kazanacağı yazılmakta.

İran’a uygulanan yaptırımlar yeni Bitcoinler sayesinde etksini yitirebilir

Bitcoin madenciliği sayesinde İran’ın üstünde senelerden beri çok etkisi olan yaptırımların etkisinin azalacağı düşünülüyor. Aynı zamanda Bitcoin transferlerinin kolayca takip edilememesinin yerel yönetimler için bir avantaj olduğundan bahsediyor.

Madenciliğin farklı faydaları da görülmekte

Rapor, Bitcoin madenciliğinin İran’ın para birimi olan riyali de değerlendireceğini söylüyor. Ülke de çıkacak kripto paralar sayesinde İran vatandaşları dövizle kripto para almak zorunda kalmayacaklarını iddia ediyor. Bu durumda riyal kullanımı artacak ve İran’dan döviz çıkışının da azalabileceği raporda belirtiliyor.

İran’da yapılacak Bitcoin madenciliği faaliyetleri sayesinde insanlara farklı istihdam alanları yaratılabilir. Kripto para madenciliği yüksek enerji gerektiren bir işlem olduğu için enerji sektörü, ekipman ve mühendis ihtiyaçlarının da artacağından dolaylı yoldan bir çok alanda istihdam artması beklenmektedir.

Ayrıca madencilik faaliyetlerinin elektrik sorunu yaşayan İran için daha verimli bir enerji üretim / tüketim fırsatı yaratacağı belirtiliyor. Bunların dışında; Yabancı yatırımı ülkeye çekmek, ihracat sektörünü güçlendirmek, teknik ve mühendislik sektörlerinde iş alanları yaratmak gibi diğer avantajlara değinilmektedir.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here