Home Kripto Para Haberleri İmf Genel Müdür Yardımcı CBDC’nin Avantajları ve Dezavantajları Hakkındaki Yorumları

İmf Genel Müdür Yardımcı CBDC’nin Avantajları ve Dezavantajları Hakkındaki Yorumları

0
İmf Genel Müdür Yardımcı CBDC’nin Avantajları ve Dezavantajları Hakkındaki Yorumları

Bu öğleden sonra, herkesin bugünlerde konuştuğu bir konuyu ele alacağız yani merkez bankası dijital para birimi (CBDC). Bu, “yasal olarak erişilebilir olabilecek, yaygın olarak erişilebilir, dijital bir fiat para biçimidir” ve yakın zamanda yapılan bir BIS ( Uluslararası Takaslar Bankası ) araştırması ,% 80’inin CBDC’yi araştırdığını göstermektedir.

CBDC’nin ana artıları ve eksileri olarak gördüklerimi ve bunların uluslararası etkilerini ortaya koyarak başlayacağım. Bu para birimlerindeki son pilot deneyimler ve ayrıca CBDC’lerin bazı varyantları ve alternatifleri hakkında birkaç kelime söyleyeceğim. Son olarak, IMF’nin bu alanda ne yaptığını paylaşarak kapatacağım.

Merkez bankaları tarafından verilen dijital para birimleri bir takım faydalar sağlayabilir.

İlk olarak, daha verimli bir ödeme sistemi. 

Bazı ülkelerde, nakit yönetimi maliyeti coğrafya nedeniyle çok yüksek olabilir ve ödeme sistemine erişim bankasız, kırsal veya yoksul nüfus için mevcut olmayabilir. CBDC’ler maliyetleri düşürebilir ve verimliliği artırabilir.

İkincisi, gelişmiş finansal içerme

CBDC, bireylerin bir banka hesabı sahibi olmalarını gerektirmeden kamuya açık bir dijital ödeme yöntemi sağlayabilir.

Üçüncü olarak, ödeme sistemine yeni firmaların girişinde daha fazla istikrar ve daha düşük engeller.

 Bazı ülkelerde (İsveç ve Çin gibi), birkaç çok büyük şirketin elinde artan bir ödeme sistemi yoğunluğu gözlemliyoruz. Bu bağlamda, bazı merkez bankaları kendi dijital paralarına sahip olmalarını ödeme sisteminin esnekliğini artırmak ve sektördeki rekabeti artırmak için bir araç olarak görmektedir.

Dördüncüsü, gelişmiş para politikası. 

Bazı akademik akademisyenler CBDC’nin para politikasının iletimini de artırabileceğini öne sürdüler. Ayrıca, nakit kullanımının maliyetli olduğu ölçüde, CBDC negatif faiz oranlarını tahsil etmek ve böylece “etkin alt sınır” nedeniyle para politikası aktarımı üzerindeki kısıtlamayı hafifletmek için kullanılabilir.

Beşinci olarak, yeni dijital para birimlerine karşı koymanın bir yolu.

 Güvenilir bir hükümet tarafından desteklenen ve iç hesap biriminde bulunan bir dijital olarak düzenlenmiş dijital para birimi, düzenlenmesi zor olan ve finansal istikrar ve para politikası aktarımı için risk oluşturabilecek özel olarak düzenlenmiş para birimlerinin (örneğin, sabit paralar ) kabulünün sınırlandırılmasına yardımcı olabilir. .

Potansiyel faydalara rağmen, CBDC riskleri ortaya çıkabilir. CBDC tasarımını doğru yaparak riskleri azaltmak için önlemler alınmalıdır.

Bankacılık sektörünün aracısız kalması riskiyle başlayayım.

 Bireyler paralarını ticari bankalardaki mevduatlardan CBDC holdinglerine taşıyabilirler. Buna karşılık bankalar, mevduat oranlarını artırmak veya daha pahalı (ve uçucu) toptan fonlara erişmek için baskı altında hissedebilirler, bu da karlılığa ağırlık verir ve muhtemelen reel ekonomiye daha pahalı veya daha düşük kredi sağlanmasına yol açar. Bu tür aracılık riski, faiz getirmeyen bir CBDC (en azından pozitif mevduat oranları olan bir ortamda) ve CBDC holdingleri üzerindeki sınırlarla hafifletilebilir.

Dikkate alınması gereken bir diğer konu da “çalışma riski” dir. 

Kriz dönemlerinde, banka müşterileri mevduattan CBDC’ye kaçabilirdi ki bu daha güvenli ve daha likit olarak görülebilir. Ancak, güvenilir mevduat sigortası, çalışmaları caydırmaya devam etmelidir. Ayrıca, eğer bir işlem gerçekleşirse, merkez bankası bankaların likidite ihtiyaçlarına CBDC ile daha kolay cevap verebilir. Buna ek olarak, dünyanın birçok ülkesinde, banka işlemleri genellikle para biriminden gelen vadelerle çakışmaktadır. Bu nedenle, yerel para birimi CBDC’nin mevcudiyetinden bağımsız olarak, mudiler yabancı bir para birimine sığınma talebinde bulunabilirler.

Ardından, merkez bankası bilançoları ve kredi tahsisi ile ilgili çıkarımlar vardır.

 CBDC’ye olan talebin yüksek olması durumunda, merkez bankasının bilançosu önemli ölçüde artabilir. Ayrıca, merkez bankasının hızlı ve büyük fon çıkışı yaşayan bankalara likidite sağlaması gerekebilir. Sonuç olarak, merkez bankaları kredi riskini üstlenecek ve siyasi müdahaleye kapı açarak bankalar arasında nasıl kaynak ayıracağına karar vermek zorunda kalacaklar.

CBDC’ler aynı zamanda merkez bankası için maliyet ve riskler anlamına gelir.

 CBDC’yi sunmak merkez bankaları için çok maliyetli olabilir ve itibarları için risk oluşturabilir. Tam teşekküllü CBDC sunmak, merkez bankalarının ödeme değer zincirinin birkaç adımı boyunca aktif olmalarını gerektirir; bunlar arasında potansiyel olarak müşterilerle arayüz oluşturma, ön uç cüzdanlar oluşturma, teknoloji toplama ve bakımı, işlemleri izleme ve AML / CFT’den sorumlu olma [Anti- Kara Para Aklama / Terörizmin Finansmanı ile Mücadele] konuları. Teknolojik aksaklıklar, siber saldırılar veya sadece insan hatası nedeniyle bu işlevlerden herhangi birinin yerine getirilmemesi, merkez bankasının itibarını zayıflatabilir.

Dünyanın dört bir yanındaki politika yapıcılar, ülkelerin kendi koşullarını göz önünde bulundurarak bu sorunlara yönelik en iyi yolu aktif olarak değerlendirmektedir.

Tüm seçenekler arasında, merkez bankasının nakit için güvenli bir alternatif sunarken bu maliyet ve risklerden bazılarını azaltmasının potansiyel bir yolu, CBDC’nin (veya “sCBDC”) sentetik bir versiyonunu sağlamak için özel sektörle ortaklığa girmek olacaktır. ). Özel sektör, merkez bankasının gözetimi altında, merkez bankası rezervleriyle tamamen desteklenen paralar çıkaracaktır.

CBDC’nin Avantajları

Tam teşekküllü CBDC ile ilgili avantajlar arasında, özel sektörün yenilik ve müşteriyle etkileşimde bulunması ve kamu hizmetleri ile yerleşim hizmetlerini ve güvenini düzenlemek ve sağlamak için karşılaştırmalı avantajların korunması bulunmaktadır. Bu, bankaların müşterilere ödeme hizmeti sunduğu ancak merkez bankası parasına yerleştiği mevcut düzenlemelerden farklı olarak iki kademeli bir sistem olacaktır.

Ayrıca, sCBDC merkez bankası için daha az maliyetli ve riskli olabilir. CB’nin müşteri durum tespiti yapmak zorunda olmadığını veya AML / CFT uyumluluğundan doğrudan sorumlu olmadığını düşünün. Ayrıca CB, teknolojik aksaklıklardan, kullanıcı arayüzünün tasarlanmasından veya müşteri hizmet hatlarının yanıtlanmasından sorumlu olmayacaktır.

Bununla birlikte, sCBDC, CB tarafında ek gözetim ve bir sCBDC lisansı almak ve CB rezervlerine erişmek için net kriterler oluşturmak isteyecektir.

sCBDC’nin ayrıca özel olarak düzenlenmiş stabilcoinlere (küresel stabilcoinler dahil) göre avantajları vardır. Stablecoins, varlıklarını (küresel olarak kullanılan fiat para birimleri dahil) ihraç etmelerini destekleyerek veya olağanüstü arzlarını algoritmalar kullanarak yöneterek fiyat dalgalanmalarını en aza indirmeye çalışır.

 Global stabilcoinler, sunulan diğer hizmetler veya mallar için mevcut müşteri ağından yararlanarak hızla ölçeklenebilenlerdir. CB rezervleri tarafından desteklenen ve doğrudan CB tarafından denetlenen sCBDC, sabit paralardan daha güvenli olabilir.


Şimdiye kadar söylediğim her şey CBDC’nin içsel etkileriyle ilgili, ancak önemli uluslararası yansımalar da var ve tahmin edebileceğiniz gibi IMF’de biz de bunlarla son derece ilgileniyoruz. 

Bir yandan, uluslararası bir değişim aracı olarak kullanılan bir CBDC, şu anda maliyetli, yavaş ve opak olan sınır ötesi ödemelerin verimliliğini artırabilir.

 Ancak aynı zamanda, sınır ötesi kullanılabilir CBDC, yüksek enflasyon ve oynak döviz kurları olan ülkelerde para ikame olasılığını (“dolarlaştırma”) artırabilir ve bu nedenle merkez bankasının bağımsız bir para politikası yürütme kabiliyetini azaltabilir.

 Ayrıca, sınır ötesi kullanılan CBDC’nin sermaye akışı hareketleri, sermaye akışı yönetimi önlemlerinin etkinliği ve uluslararası para sistemi üzerinde de etkisi olabilir.

Umarım tüm bu tartışmalar CBDC verme kararının inanılmaz derecede karmaşık bir konu olduğunu ve devam etmeden önce dikkate alınması gereken birçok faktör olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Profesyonellerin eksilerini ağır bastıracakları çok fazla bireysel koşullara bağlı olup olmayacak ve dikkate alınacak çok sayıda uluslararası yayılma var.

Ülkeler, dijital para birimlerini aktif olarak ne ölçüde keşfettikleri ve bu para birimlerini düzenlemeye ne kadar yakın olabilecekleri konusunda önemli ölçüde farklılık göstermektedir.

Bazı Ülkeler Pilot Bölge Başlattı

Son zamanlarda bazı ülkeler CBDC ile deneyim geliştirmek için pilotlar başlattı. Bazı ülkeler CBDC’nin fizibilitesini ve sonuçlarını araştırmak için pilot projeler yürütmüştür veya hazırlamaktadır. Bunu yapmak için, bazen özel sektör danışmanları ile ortaklaşa olarak merkez bankasında CBDC ve fintech araştırmalarına ayrılan kaynakları artırdılar. 

Ayrıca bazı ülkeler, düzenlenecek olması durumunda CBDC’yi desteklemek için mevzuatı gözden geçirmekte ve gözden geçirmektedir. Ve aktif olarak rakip CBDC tasarımlarının potansiyel etkilerini inceliyorlar. Bazı yetkililer ayrıca CBDC yayınlama olasılığını tartışmak için kamuoyu ve yasama organlarıyla da temas halindedir.

Başka ülkeler de CBDC’yi araştırıyor, ancak alternatifleri de araştırıyorlar. CBDC ile ilgili olarak, bu ülkeler çoğunlukla analiz yapmaya ve sınırlı, uygulamalı teknoloji testi yapmaya odaklanmaktadır. Nihai bir grup ülke, CBDC’nin derhal yayınlanması gereğini görmemektedir. Bunun yerine mevcut ödeme düzenlemelerini iyileştirmeye ve düzenlemeyi güçlendirmeye odaklanıyorlar. Bazıları sentetik CBDC’yi keşfederken, diğerleri CBDC’yi yayınlamadan ödeme sistemlerini (“hızlı ödemeler” gibi) iyileştirmenin diğer yollarını düşünüyor.

Facebook!un Bakış Açısı

Son zamanlarda Facebook’un Terazi girişiminin açıklamasının ardından merkez bankalarının CBDC’ye olan ilgisinde bir artış gördük. G7 , üretilmiş bir stablecoins üzerinde bir çalışma grubu kurmak raporu , Ekim 2019 yılında yayınladı.

IMF’de CBDC’ler ve gerçekten de genel olarak Fintech hakkındaki araştırmalarımızı, analizlerimizi ve genel düşüncemizi artırıyoruz. IMF, Dünya Bankası ile birlikte, politika belirleyicilere kendi bölgelerinde Fintech’i nasıl düzenleyeceklerini düşünmeleri konusunda rehberlik edecek bir çerçeve sunan Bali Fintech Gündemi’ni üretti.

 Ayrıca, özellikle Fintech ve CBDC ile ilgili konularda düzenli olarak Fintech Notları, Personel Tartışma Notları ve Çalışma kağıtları yayınlıyoruz. Örneğin Ocak ayında, “Fintech Düzenleme ve Denetleme için Kurumsal Düzenlemeler” ve “Kripto-Varlıkların Düzenlenmesi” ile ilgili bir not yayınladık. Ayrıca, Finansal İstikrar Kurulu ve Ödemeler ve Piyasa Altyapısı Komitesi gibi diğer uluslararası kuruluşlarla ve standart belirleyicilerle işbirliği yapıyoruz. Fon ayrıca G7 Dijital Ödemeler Çalışma Grubu’nun bir üyesidir.

Bu, vurgulamaya çalıştığım gibi, politika denemesi ve tartışması için inanılmaz derecede zengin bir alan ve bu öğleden sonra kalan oturumlarda görüşlerinizi duymayı dört gözle bekliyorum.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here