Hollanda Merkez Bankası Dijital Parasını Çıkaracak mı?

  • Avrupa’da Öncü olmak istiyor Hollanda merkez bankası
  • Hollanda merkez bankası Dijital Para İçin Onay Verdi

Hollanda Merkez Bankası olan , De Nederlandsche Bank (DNB) kısa süre önce olası bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusundaki tavrını net bir şekilde anlatan bir rapor sundu. De Nederlandsche Bank (DNB) bu Dijital para ile Hollanda vatandaşlarının büyük ölçüde yararlanacağını kaydetti. Sunduğu raporda De Nederlandsche Bank (DNB) Avrupa ülkeleri arasında bu konu da öncülük etmek istediklerini açık bir dille ifade etti.

De Nederlandsche Bank (DNB) Raporu

De Nederlandsche Bank (DNB) sunduğu raporda CBDC’nin verimliliği ve transfer ücretlerini, transferlerin daha kısa sürede gerçekleştireceğini söylüyor. Bir CBDC’nin “hızla dijitalleşen bir ödeme sisteminde aşırı derecede özel paraya bağımlı olduğumuzu düşünerek, özel para ile yapılan ödemelerin yedeği olabileceğini” belirtti. Dahası Koronavirüs salgının neden olduğu temassızlığın paralarda daha çok olduğunu ve dijital ortamın daha da yaygınlaşacağını bu konuda da Avrupada daha belirgin olacağını savundu.

Bununla birlikte, rapor olası risklere de işaret etmektedir. Önemli bir endişe, finansal kriz zamanlarında, bir CBDC’nin banka müşterilerinin ticari banka dengelerini CBDC’ye dönüştürerek riskten kaçınmaları nedeniyle fon çekmelerine neden olabilmesidir. Bunu önlemek için banka “dolaşımdaki CBDC miktarını kontrol etmek için önlemler alınması çok önemli” diyor.

Facebook Libra

De Nederlandsche Bank (DNB) sunduğu rapora göre, Facebook’un Libra daha önceden dile getirilen endişeler “DNB ve diğer merkez bankalarının artık kendi dijital paralarını çıkarmayı düşünmelerinin nedeni”. Banka, Hollanda’nın bir CBDC’nin gelişimini test etmek için ideal bir bölge olduğuna inanıyor. 

Hollanda merkez bankası kendi CBDC’sini düzenleyebilse de, ileriye yönelik daha muhtemel bir yol, Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından üye ülkeler tarafından çıkarılacak olan dijital Euro’dur . Ocak ayında, Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde şunları söyledi:

Ödemeler alanındaki yenilik, daha hızlı ve daha ucuz ödemelere, özellikle de sınır ötesi ödemelere yönelik acil talebe yanıt olarak ilerlemektedir. Genel olarak Eurosystem ve özellikle ECB, değişen bir dünyanın gözlemcisi olmak yerine bu alanda aktif bir rol oynamak istiyor.

Alman Bankalar Birliği Bankenverband daha önce “Alman bankaları diyor ki: Ekonominin programlanabilir bir dijital euroya ihtiyacı var!” Rapor, Alman bankalarının devlet destekli dijital para birimlerinin Bitcoin gibi merkezi olmayan bir alternatif veya Terazi gibi kurumsal bir para birimi olmaktan ziyade norm haline gelmesini istediğini belirtti. Dernek şunları söyledi:

Parasal sistemin sorumluluğunun egemen ulusal devletlere ait olduğu ve yalan söylemeye devam edeceği konusunda hiçbir soru olamaz. Bu nedenle, bankalar veya diğer özel şirketler tarafından sağlanan herhangi bir para birimi, devlet tarafından belirlenen sisteme uygun olmalıdır. Başka her şey nihayetinde kaosa ve istikrarsızlığa yol açacaktır.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

- Advertisement -
bydinco
bydinco
Teknolijiye Olan Merakım Sonucu Blockchain Teknolojisiyle Tanıştım. Daha Fazla İnsana Bilgi Haber Ve Analizleri Aktarabilmek Adına Blokchaintr.com Kuruldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

71BeğenenlerBeğen
28TakipçilerTakip Et
787TakipçilerTakip Et
5AbonelerAbone

En Son Haberler

Rarible (RARI) Nedir? Rarible, NFT’leri Nasıl Kullanır?

Rarible (RARI) , kullanıcıların blockchain teknolojisi ile güvence altına alınmış dijital koleksiyonlarını oluşturmalarına ve satmalarına olanak tanıyan bir platformdur. Bir sanatçı olarak kendi çalışmanızı pazarlamanın, yüksek değerli koleksiyon...

Vortex DeFi (VTX) Nedir? Vortex Bişenleri Nelerdir?

Vortex DeFi (VTX) , kullanıcılara tek bir web tabanlı kullanıcı arayüzünden tüm önde gelen merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarına ve protokollerine tek noktadan erişim sağlamayı...

SuperFarm (SUPER) Nedir? NFT Nedir? SuperFarm Ve NFT Nasıl Çalışır

SuperFarm (SUPER), onlara tokenlerine değer katma kapasitesi verirken, fungible olmayan tokenler (NFT) oluşturma sürecini kolaylaştırmayı amaçlayan bir çapraz zincir DeFi platformudur.  Yaratıcıların yararlanabileceği kendi NFT pazarına...
bitcoinBitcoin
47,682.00 $
47,682.00 $
6.33%
ethereumEthereum
1,517.25 $
1,517.25 $
11.62%
cardanoCardano
1.28 $
1.28 $
2.69%
binance-coinBinance Coin
250.21 $
250.21 $
17.75%
tetherTether
1.00 $
1.00 $
0.39%
polkadotPolkadot
34.87 $
34.87 $
12.45%
xrpXRP
0.432332 $
0.432332 $
4.01%
litecoinLitecoin
170.38 $
170.38 $
5.58%
chainlinkChainlink
26.47 $
26.47 $
10.19%
stellarStellar
0.415061 $
0.415061 $
4.06%

Benzer Haberler

XRPL NFT Ekleyeceğini Duyurdu

Ripple destekli geliştirme stüdyosu XRPL Labs Wietse Wind'in kurucusu, XRP Ledger'e fungible olmayan tokenler (NFT'ler) ekleme planlarını duyurdu. Wind, yeni bir tweet'te, XRPL geliştiricilerinin dikkatini,...

Ünlü Analist Paradotor 2021 Bitcoin Fiyat Tahminini Açıkladı

Kripto para analizi yapan ve en eski analistlerden olan Paradotor 2021 yılı için Bitcoin fiyat tahminini açıkladı. Ünlü analist 162 Bin takipçisine devamlı uyarılarda bulunup...

Ünlü Kripto Firması CEO’su Mike Novogratz 2021 Yıl Sonu İçin Bitcoin Fiyat Tahminini Arttırdı

Ünlü Kripto Firması CEO'su Mike Novogratz 2021 Yıl Sonu İçin Bitcoin Fiyat Tahminini Arttırdı

Ripple SEC Davası Sonucu Olarak XRP Fiyat Düşüşü Devam Ediyor

XRP piyasası, dava krizinin ortasında düşmeye devam ediyor.XRP, ayı % 16 düşüşle bitirmeye hazırlanıyor. Ripple Davası Haberleri Etkisi Devam Ediyor Bugün erken saatlerde,  XRP anlistlerinden biri  $ 0,403...