Hollanda Merkez Bankası Dijital Parasını Çıkaracak mı?

  • Avrupa’da Öncü olmak istiyor Hollanda merkez bankası
  • Hollanda merkez bankası Dijital Para İçin Onay Verdi

Hollanda Merkez Bankası olan , De Nederlandsche Bank (DNB) kısa süre önce olası bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusundaki tavrını net bir şekilde anlatan bir rapor sundu. De Nederlandsche Bank (DNB) bu Dijital para ile Hollanda vatandaşlarının büyük ölçüde yararlanacağını kaydetti. Sunduğu raporda De Nederlandsche Bank (DNB) Avrupa ülkeleri arasında bu konu da öncülük etmek istediklerini açık bir dille ifade etti.

De Nederlandsche Bank (DNB) Raporu

De Nederlandsche Bank (DNB) sunduğu raporda CBDC’nin verimliliği ve transfer ücretlerini, transferlerin daha kısa sürede gerçekleştireceğini söylüyor. Bir CBDC’nin “hızla dijitalleşen bir ödeme sisteminde aşırı derecede özel paraya bağımlı olduğumuzu düşünerek, özel para ile yapılan ödemelerin yedeği olabileceğini” belirtti. Dahası Koronavirüs salgının neden olduğu temassızlığın paralarda daha çok olduğunu ve dijital ortamın daha da yaygınlaşacağını bu konuda da Avrupada daha belirgin olacağını savundu.

Bununla birlikte, rapor olası risklere de işaret etmektedir. Önemli bir endişe, finansal kriz zamanlarında, bir CBDC’nin banka müşterilerinin ticari banka dengelerini CBDC’ye dönüştürerek riskten kaçınmaları nedeniyle fon çekmelerine neden olabilmesidir. Bunu önlemek için banka “dolaşımdaki CBDC miktarını kontrol etmek için önlemler alınması çok önemli” diyor.

Facebook Libra

De Nederlandsche Bank (DNB) sunduğu rapora göre, Facebook’un Libra daha önceden dile getirilen endişeler “DNB ve diğer merkez bankalarının artık kendi dijital paralarını çıkarmayı düşünmelerinin nedeni”. Banka, Hollanda’nın bir CBDC’nin gelişimini test etmek için ideal bir bölge olduğuna inanıyor. 

Hollanda merkez bankası kendi CBDC’sini düzenleyebilse de, ileriye yönelik daha muhtemel bir yol, Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından üye ülkeler tarafından çıkarılacak olan dijital Euro’dur . Ocak ayında, Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde şunları söyledi:

Ödemeler alanındaki yenilik, daha hızlı ve daha ucuz ödemelere, özellikle de sınır ötesi ödemelere yönelik acil talebe yanıt olarak ilerlemektedir. Genel olarak Eurosystem ve özellikle ECB, değişen bir dünyanın gözlemcisi olmak yerine bu alanda aktif bir rol oynamak istiyor.

Alman Bankalar Birliği Bankenverband daha önce “Alman bankaları diyor ki: Ekonominin programlanabilir bir dijital euroya ihtiyacı var!” Rapor, Alman bankalarının devlet destekli dijital para birimlerinin Bitcoin gibi merkezi olmayan bir alternatif veya Terazi gibi kurumsal bir para birimi olmaktan ziyade norm haline gelmesini istediğini belirtti. Dernek şunları söyledi:

Parasal sistemin sorumluluğunun egemen ulusal devletlere ait olduğu ve yalan söylemeye devam edeceği konusunda hiçbir soru olamaz. Bu nedenle, bankalar veya diğer özel şirketler tarafından sağlanan herhangi bir para birimi, devlet tarafından belirlenen sisteme uygun olmalıdır. Başka her şey nihayetinde kaosa ve istikrarsızlığa yol açacaktır.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

bydinco
bydinco
Teknolijiye Olan Merakım Sonucu Blockchain Teknolojisiyle Tanıştım. Daha Fazla İnsana Bilgi Haber Ve Analizleri Aktarabilmek Adına Blokchaintr.com Kuruldu.

Düşüncenizi Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

[td_block_social_counter facebook="blokchaintr" custom_title="Bizi Takip Edin" open_in_new_window="y" youtube="channel/UCeoNbT8j10Lwd4m9hNBOgvg" style="style9 td-social-boxed td-social-colored" instagram="blokchaintrcom" block_template_id="td_block_template_4" header_color="#dd9933" twitter="blokchaintr" social_rel="nofollow"]

StormGain, Milyarlarca Akıllı Telefon Kullanıcısına Hizmet Vererek Kripto Madenciliği Oyun Alanını Seviyelendiriyor

Kripto para madenciliği kavramının bugünlerde biraz olumsuz bir çağrışımı var. Özel ve pahalı donanım gerektirdiğinden birçok kişi bunu elektrik israfı olarak görüyor. Peki ya...

Goldexco.in, kullanıcıların % 50’ye varan indirimle ETH satın alabilecekleri bir kampanya başlatıyor! 

Goldexco.in indirimli ETH satın alabileceğiniz yeni bir kampanya başlattı. Bu kampanya da %50 indirimle ETH sahibi olabilirsiniz. Detaylar aşağıda yer almaktadır. İndirim Süresi: 24 Mayıs 2021, 10:00...

Student Coin (STC) Token Yayında Ve 10’dan Fazla Kripto Para Borsasında Yer Alıyor

Öğrencilere ve kripto para birimlerine yönelik benzersiz yaklaşımı nedeniyle 500'den fazla üniversite tarafından desteklenen Student Coin , ICO'ya ayrılmış olan tüm STC tokenlerini beklenenden daha kısa bir sürede...

GLDX TOKEN 23 NİSAN 19:20 de SATIŞTA

Goldexco.in Forbes 500'ün %65'inin bulunduğu ticari statünün ve hakların en kapsamlı yasalar altındadünya devlerinin tercih ettiği Delaware eyaletinde faaliyetlerine başladı. Türkiye iş ortağı Devasa...

Blokchaintr.com Türkiye’nin En Sevilen Haber Uygulaması Bundle’da

Blokchaintr.com'da yayıncıları arasında bulunduğu Bundle’ın yeni versiyonu App Store ve Google Play’de! Bundle dünyanın dört bir yanından 15 bine yakın yayıncıyı kullanıcılara sunan bir...

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
20,056.00 $
20,056.00 $
3.03%
ethereumEthereum
1,109.57 $
1,109.57 $
6.97%
tetherTether
1.00 $
1.00 $
0.49%
usd-coinUSD Coin
1.00 $
1.00 $
0.3%
bnbBNB
218.36 $
218.36 $
8.24%
binance-usdBinance USD
1.00 $
1.00 $
0.52%
cardanoCardano
0.468336 $
0.468336 $
3.23%
xrpXRP
0.326479 $
0.326479 $
4.98%
solanaSolana
34.46 $
34.46 $
8.94%
dogecoinDogecoin
0.067168 $
0.067168 $
3.44%

Benzer Haberler