Hollanda Merkez Bankası CBDC’de Avrupada Öncülük Etmek İstiyor

Hollanda Merkez Bankası (DNB), Euro sisteminin merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) Bitcoin’den daha programlanabilir olması gerektiğini düşünüyor. 

Salı günü yaptığı açıklamada, kripto para birimlerinin yerinden etmek istedikleri bankalar için bazı teknolojik dersler sunduğunu söyleyen DNB, akıllı sözleşmelerin CBDC’lerin “gelecekteki kanıtı” na yardımcı olabileceğini yazdı. 45 sayfalık CBDC raporu Eurosystem için bir dijital para kanıtlama zemin haline Hollanda’nın zift olduğunu.

DNB, “Karmaşık mantığa sahip akıllı bir sözleşme sistemi, CBDC’ye olan talebi potansiyel olarak artırıyor ve işlem maliyetlerini azaltma fırsatları sunuyor” dedi. “Bu şekilde ödeme piyasasındaki çeşitliliğe ve yeniliğe katkıda bulunabilir.”

Çarpıcı kabul, Avrupa merkez bankacılarının artan dijital para tartışmasında nüfuz için DNB jokeyleri olarak geliyor. Geçen ay Fransızlar bu tartışmayı sınırlı CBDC deneyleri için açık bir çağrı ile ele geçirdi . Henüz kendi aktif denemesine sahip olmayan Hollanda, raporda bir adım daha ileri gitti: DNB, Avrupa CBDC için bir araştırma, geliştirme ve dağıtım merkezi olmak istiyor.

“Avro sisteminde daha somut bir CBDC denemesi için karar alınması gerekiyorsa, öncü bir rol oynamaya hazırız. Hollanda böyle bir deney için uygun bir test alanı sağlıyor ” dedi .

Özel nakit artışı


2017 Avrupa Birliği raporuna göre, bu durum, Euro bölgesinde 17 milyon sakininin nakit para ile mal veya hizmet için ödeme yapma olasılığı en düşük olan Hollandalılar için bir zorunluluk gibi görünüyor . Üç yıl sonra Hollanda’nın nakit kaçması sadece daha güçlü bir odak haline geldi: her yıl daha az ATM ve daha az nakit çekilmesi var. Makro ölçekte, “özel dijital para” kullanımı – bir ticari banka hesabına bağlı fonlar olan özel para – büyüyor ve kısırlaştırılmış olsa da Terazi hala bir tehdit.

Kendi vatandaşlarının CBDC’ye artan ilgisinin söylediklerine yanıt veren DNB, dijital para biriminin kamu parasının dijital bir gelecekte hayatta kalmasını sağlamaya yardımcı olabileceğini söyledi.

Rapor, “makul” bir avro bölgesi CBDC’nin ne olabileceğine ayrıntılı bir bakış sunuyor ve seçimleri bazı parasal ölçütlerle karşılaştırıyor: Terazi, bitcoin, nakit, ticari banka parası ve merkez bankası rezervleri.

DNB, “10 yıllık özel kriptolarla deney yaptıktan sonra, bazı tekniklerin CBDC’de kullanım için yeterli katma değere sahip olup olmadığı sorusudur” dedi. Akıllı sözleşmelerin kurtarılmaya değer tek “teknik” olabileceği sonucuna varmıştır, çünkü gelecekteki ileri esnekliği CBDC’yi daha talep edilebilir hale getirebilir.

CBDC’nin bitcoin için daha programlanabilir ve sadece terazi için ikinci olması gerektiğini belirtti .

Merkezi paralar


DNB, akıllı kontakları kripto para biriminin daha az arzu edilen bir ayırt edici özelliğinden ayırdı: dağıtılmış defter teknolojisi (DLT). DNB, DLT’yi bankacılık sistemi dışında çalışan idealistlerin bir araya getirdiği bir özellik olarak reddetti.

DNB, Bitcoin’in kaynak yoğun ve potansiyel olarak hantal dağıtılmış konsensüs modeline karşı çıktığı için, örneğin merkezi olmayan validasyona sahip, örneğin bitcoin’in tamamen merkezi olmayan çözümü kısmen ideolojik olarak yönlendirildi. “CBDC’nin bu fedakarlıkları yapması gereksiz görünüyor.”

Yine de, DNB, bitcoin evangelistlerinin ve nakit avcılarının sevdiği bir anonimlik ihtiyacını benimsedi. DLT, kullanıcılara sahte bir işlem yapma olanağı sunarken bile bitcoin işlem geçmişini tamamen şeffaf hale getirir.

Buna karşılık, kullanıcılarının işlem geçmişleri hakkında tam bilgiye sahip ticari bankaların, merkez bankalarının kullanmadığı verileri satmak için bir piyasa teşviki vardır. Bu nedenle DNB, bir CBDC’nin yalnızca tamamen anonim nakitten sonra seçici bir gizlilik derecesi sunması gerektiğini söyledi.

Bu teknik yönler ve daha fazlası, DNB’nin CBDC’nin ayrıntılı olmayan tasavvurunu ortaya koymaktadır. DNB’nin CBDC’nin dünya değişmeye devam ederken kamu para sistemini destekleme konusundaki kararlı çağrısıyla birlikte gelmesi, belki de Hollanda Maliye Bakanı Wopke Hoekstra Salı günü Avrupa’nın en yüksek parlamentosuna verdiği demeçte CBDC’nin çarpıcı bir onayına denk geliyor. .

Hoekstra, “Başka hiçbir Euro bölgesinde merkez bankası, halka açık dijital merkez bankası parasına karşı olumlu bir tutum sergilemedi” dedi.

Avro sisteminin mahkemesinde “Top şimdi” dedi.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

KAYNAKcoindesk
bydinco
bydinco
Teknolijiye Olan Merakım Sonucu Blockchain Teknolojisiyle Tanıştım. Daha Fazla İnsana Bilgi Haber Ve Analizleri Aktarabilmek Adına Blokchaintr.com Kuruldu.

Düşüncenizi Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

[td_block_social_counter facebook="blokchaintr" custom_title="Bizi Takip Edin" open_in_new_window="y" youtube="channel/UCeoNbT8j10Lwd4m9hNBOgvg" style="style9 td-social-boxed td-social-colored" instagram="blokchaintrcom" block_template_id="td_block_template_4" header_color="#dd9933" twitter="blokchaintr" social_rel="nofollow"]

Mamoru Exchange, VIP Yatırımcılar için Genesis Üyesi NFT’yi Başlattı

Yeni NFT programı, daha yüksek getiriler, ticaretten kazanma, özel sosyal etkinliklere erişim gibi özel üye avantajları sunar 8 Eylül 2022 – NEW YORK – Mamoru,100...

StormGain, Milyarlarca Akıllı Telefon Kullanıcısına Hizmet Vererek Kripto Madenciliği Oyun Alanını Seviyelendiriyor

Kripto para madenciliği kavramının bugünlerde biraz olumsuz bir çağrışımı var. Özel ve pahalı donanım gerektirdiğinden birçok kişi bunu elektrik israfı olarak görüyor. Peki ya...

Goldexco.in, kullanıcıların % 50’ye varan indirimle ETH satın alabilecekleri bir kampanya başlatıyor! 

Goldexco.in indirimli ETH satın alabileceğiniz yeni bir kampanya başlattı. Bu kampanya da %50 indirimle ETH sahibi olabilirsiniz. Detaylar aşağıda yer almaktadır. İndirim Süresi: 24 Mayıs 2021, 10:00...

Student Coin (STC) Token Yayında Ve 10’dan Fazla Kripto Para Borsasında Yer Alıyor

Öğrencilere ve kripto para birimlerine yönelik benzersiz yaklaşımı nedeniyle 500'den fazla üniversite tarafından desteklenen Student Coin , ICO'ya ayrılmış olan tüm STC tokenlerini beklenenden daha kısa bir sürede...

GLDX TOKEN 23 NİSAN 19:20 de SATIŞTA

Goldexco.in Forbes 500'ün %65'inin bulunduğu ticari statünün ve hakların en kapsamlı yasalar altındadünya devlerinin tercih ettiği Delaware eyaletinde faaliyetlerine başladı. Türkiye iş ortağı Devasa...

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
19,075.56 $
19,075.56 $
5.77%
ethereumEthereum
1,306.45 $
1,306.45 $
6.06%
tetherTether
1.00 $
1.00 $
0.2%
usd-coinUSD Coin
1.00 $
1.00 $
0.27%
bnbBNB
273.43 $
273.43 $
3.61%
xrpXRP
0.430817 $
0.430817 $
8.95%
binance-usdBinance USD
1.00 $
1.00 $
0.24%
cardanoCardano
0.433034 $
0.433034 $
5.13%
solanaSolana
32.66 $
32.66 $
6.71%
dogecoinDogecoin
0.060328 $
0.060328 $
3.41%

Benzer Haberler