G20 Kripto ve Stablecoinleri Nasıl Etkileyecek

G20, Kripto para birimlerinin ve özel stabil coinleri ile tetiklenen küresel finansal sistemdeki sorunları çözmek ve merkez bankalarının kripto para (CBDC) üretmek için yeni hükümetler arası girişimler ortaya çıkıyor.

Daha önce Nisan ayında, “merkez bankalarının merkez bankası” dedi dünyanın beklenenden daha kısa sürede merkez bankası dijital para (CBDC) görebilmeyi. Ve bugün, küresel finansal sistem hakkında izleme yapan ve tavsiyelerde bulunan uluslararası bir kurum olan Finansal İstikrar Kurulu (FSB), 20 (G20) Grubu büyük ekonomisinin yol haritası geliştirmede sorduğu üç adımdan ilkini tamamladığını duyurdu. sınır ötesi ödemeler için.

Hatırlatma olarak, Ekim 2019’da, en büyük Yedi (G7) Grubu, en büyük gelişmiş ekonomiler grubuna, mevcut finansal sistemi geliştirerek ve dijital fiat vermeyi düşünerek üyelerine kripto para birimleri ve istikrarlı paralarla rekabet etme talimatı verdi.

Bu arada, şubat ayında, Suudi Arabistan Başkanlığı ile G20, sınır ötesi ödemeleri geliştirmek için bir yol haritası geliştirmek için üç aşamalı bir süreci koordine etmek FSB istedi diyor FSB basın açıklamasında. Suudi Arabistan Cumhurbaşkanlığı sınır ötesi bir önceliğe sahip. İlk adım – Aşama 1, Değerlendirme – yapılır ve FSB, teknik bir raporla birlikte gelecek hafta planlanan sanal toplantıdan önce G20 Maliye Bakanlarına ve Merkez Bankası Başkanlarına sunulacak raporunu bugün yayınladı .

Raporda devletler “sınır ötesi ödemelerin operasyonel yönlerine iyileştirmeler, bu ödemelerin işlendiği verimliliği ve hızı getirebileceği” ve mevcut düzenlemeler ve küresel sınır ötesi ödemeleri için zorlukların bir değerlendirmesini sağladığı.

Zorluklar

Rapor, yüksek maliyetler, düşük hız, sınırlı erişim ve yetersiz şeffaflık gibi sınır ötesi ödemelerin karşılaştığı zorlukların son kullanıcıları ve hizmet sağlayıcılarını, özellikle perakende sınır ötesi ödemeler söz konusu olduğunda bireyleri ve küçük şirketleri etkilediğini ortaya koyuyor . FSB, “Bankasız ve kırılgan devletlerden bireyler ve firmalar ödeme hizmetlerine hiç erişemeyenler arasında yer alıyor” diyor.

Sorunları çözmek ve sınır ötesi ödemeleri iyileştirmek için mevcut sınır ötesi ödeme sürecindeki sürtünmeler ele alınmalıdır:

 • parçalanmış veri standartları veya birlikte çalışabilirlik eksikliği;
 • kara para aklamanın önlenmesi ve terörizmin finansmanına (AML / CFT) ve veri koruma amaçlarına karşı koymak da dahil olmak üzere uyumluluk gereksinimlerinin karşılanmasındaki karmaşıklıklar;
 • farklı zaman dilimlerinde farklı çalışma saatleri;
 • modası geçmiş eski teknoloji platformları;
 • bunların hepsi ihtiyati finansman sağlayan aracılara olan ihtiyacı arttırmaktadır;
 • işlem zincirinin uzunluğu maliyetleri ve gecikmeleri artırır;
 • girişin önündeki maliyet engelleri artar ve bu da rekabeti daha da zayıflatır.

Çözümler ve Yeni Teknolojilerin Rolü

G20 ve BM gibi FSB, perakende tarafında uluslararası havale gönderme maliyetini ve çalışan merkez bankalarını azaltmayı hedefliyor gibi bir dizi kamu sektörü girişimi, mevcut ödeme düzenlemelerini artırarak bu zorlukları ve sürtünmeleri ele almaya çalışmaktadır. toptan taraftaki bireysel ulusal ödeme sistemleri arasındaki bağlantı projeleri.

Yeni teknolojilerin burada büyük bir rolü vardır, çünkü bunlar geniş bir kullanıcı yelpazesi için hızlı, düşük maliyetli, şeffaf ve ölçeklenebilir ödemeleri kolaylaştırırken, ödemeler için internet tabanlı altyapıları kullanmak yeni iş modelleri ve çeşitli sağlayıcılar için fırsatlar yaratır ve ödeme hizmetleri sunmak için yasaklar.

Bununla birlikte, tüm bunlar yeni teknolojilerin kendi risklerini ve zorluklarını taşıdığı için daha fazla inceleme gerektirir. Örneğin, FSB, “son özel sektör ödeme amaçları için“ sabit paralar ”yaratma önerileri, yeni dijital ödemelerin hızla ve potansiyel olarak küresel ölçekte ölçek kazanma olasılığını vurguladı.” Bu nedenle, uygun düzenleme, denetim ve gözetim sağlamak için daha fazla soruya cevap verilmesi gerekmektedir.

- Advertisement -

Bununla birlikte, bu, ulusal ve uluslararası düzeylerin yanı sıra kamu yetkilileri ve özel sektör arasında bir dizi adım ve işbirliği gerektiren karmaşık bir süreç olacaktır. FSB, “Teknolojik yenilik, mevcut sınır ötesi ve yurtiçi ödeme düzenlemeleri üzerine inşa edilebilir veya yeni yapılar ve ekosistemler biçiminde olabilir” diyor. Kısa vadeli, ödeme düzenlemeleri arasında birlikte çalışabilirlik, ödeme mesajlarının standardizasyonu, ödeme sistemleri arasında birbirine bağlılık, para birimi dönüştürme mekanizmaları vb. İyileştirmeler yapılabilir. Sistem yapısını iyileştirmek için uzun vadeli, bazı eylemler önerilebilir, ancak bunlar “gelişimlerinde daha büyük belirsizlikler” var.

“Yol haritası, daha fazla tutarlılık ve daha etkili bir bağlantı önemli hedefler olmakla birlikte, bunların farklı ödeme sistemi ağlarının farklı kullanıcıları ve farklı ihtiyaçları için” herkese tek beden “yaklaşımı anlamına gelmediğini kabul etmelidir.” FSB.

Başvuru sürecinde iki aşama daha var:

 • Aşama 2 – Yapı Taşları: Ödemeler ve Piyasa Altyapıları Komitesi (CPMI), bu yıl Temmuz ayında G20’ye, daha fazla kamu sektörü çalışmasının gelişmiş bir sınır ötesi ödeme sistemine ve kamuya taşınmasına yardımcı olabileceği alanlarda bir güncelleme sağlayacaktır. mal veya gereksiz engelleri kaldırmak.
 • Aşama 3 – Yol Haritası: FSB, CPMI ve diğer ilgili kuruluşlar, Ekim 2020’de G20’ye sunulacak olan pratik adımlar ve gösterge zaman çerçeveleri içeren bir yol haritası geliştirecektir.

Bu Arada, Teknik Arka Plan Raporu sınır Ötesi Ödemelerde Bazı Eğilimleri Listeledi:

 • Uluslararası ticaret son 10 yılda güçlü bir şekilde büyürken, üretimin uluslararasılaşması tedarik zincirlerinin giderek küreselleşmesine yol açtı.
 • Sınır ötesi e-ticaret faaliyeti, işletmeler arası sınır ötesi perakende ödemelerinin büyümesine katkıda bulunmuştur ve e-ticaret işlem değerinin% 15 ila% 20’si halihazırda uluslararasıdır.
 • SWIFT ödeme mesajlaşma sistemi kullanılarak gönderilen küresel sınır ötesi ödemelerin hacmi ve değeri son yıllarda arttı, ancak muhabir bankacılık ilişkileri sayısı 2011’den 2018’e kadar küresel olarak% 20 azaldı ve düşüş neredeyse tüm bölgeleri ve ülkeleri etkiliyor .
 • Artan uluslararası seyahat ve göç, sınır ötesi ödemeler için artan bir talep yaratmaktadır; Ayrıca, birçok uluslararası göçmen ailesine ve arkadaşlarına fon gönderdiğinden, yıllık havale akımları 2010’dan% 50 büyüyerek 707 milyar ABD dolarına ulaşmıştır, bunun 529 milyar doları düşük ve orta gelirli ülkelere aittir.
 • Havale girişleri (çoğu gelişmekte olan ülkedeki insanlar için kritik bir finansman kaynağı), son 10 yılda 2009’da 432 milyar ABD dolarından c. 2019’da 707 milyar ABD Doları, G20 ülkelerinden gelen dövizler küresel toplamın% 50’sinden fazlasını oluşturuyor.
 • Havale gönderme maliyeti son 10 yılda düştü, ancak son yıllarda azalma oranı yavaşladı ve 2019’un dördüncü çeyreğinde% 6,82 olan 200 USD’lik küresel ortalama maliyet, 2011’deki G20 taahhüdünün oldukça üstünde kaldı. 2030 yılına kadar maliyetin% 5’e ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi hedefinin% 3 olması FSB’yi sonuçlandırıyor.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

- Advertisement -
bydinco
bydinco
Teknolijiye Olan Merakım Sonucu Blockchain Teknolojisiyle Tanıştım. Daha Fazla İnsana Bilgi Haber Ve Analizleri Aktarabilmek Adına Blokchaintr.com Kuruldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

71BeğenenlerBeğen
28TakipçilerTakip Et
783TakipçilerTakip Et
5AbonelerAbone

En Son Haberler

Rarible (RARI) Nedir? Rarible, NFT’leri Nasıl Kullanır?

Rarible (RARI) , kullanıcıların blockchain teknolojisi ile güvence altına alınmış dijital koleksiyonlarını oluşturmalarına ve satmalarına olanak tanıyan bir platformdur. Bir sanatçı olarak kendi çalışmanızı pazarlamanın, yüksek değerli koleksiyon...

Vortex DeFi (VTX) Nedir? Vortex Bişenleri Nelerdir?

Vortex DeFi (VTX) , kullanıcılara tek bir web tabanlı kullanıcı arayüzünden tüm önde gelen merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarına ve protokollerine tek noktadan erişim sağlamayı...

SuperFarm (SUPER) Nedir? NFT Nedir? SuperFarm Ve NFT Nasıl Çalışır

SuperFarm (SUPER), onlara tokenlerine değer katma kapasitesi verirken, fungible olmayan tokenler (NFT) oluşturma sürecini kolaylaştırmayı amaçlayan bir çapraz zincir DeFi platformudur.  Yaratıcıların yararlanabileceği kendi NFT pazarına...
bitcoinBitcoin
44,424.00 $
44,424.00 $
5.77%
ethereumEthereum
1,347.05 $
1,347.05 $
8.75%
cardanoCardano
1.24 $
1.24 $
9.87%
tetherTether
0.992782 $
0.992782 $
1.09%
binance-coinBinance Coin
206.48 $
206.48 $
9.01%
polkadotPolkadot
31.16 $
31.16 $
9.37%
xrpXRP
0.413673 $
0.413673 $
7.51%
litecoinLitecoin
159.72 $
159.72 $
8.69%
chainlinkChainlink
23.91 $
23.91 $
7.82%
usd-coinUSD Coin
1.02 $
1.02 $
1.54%

Benzer Haberler

Cardano En Yüksek Seviyeye Ulaşırken ADA Borsa Hakimiyetini Ele Geçirdi

ADA en son fiyat yükselmesinin ardından ATH yaparak piyasa hakimiyetini eline almış durumda gözüküyor. Cardano'nun işlem hacmi Kraken borsasında Bitcoin'inkini geçti. Messari tarafından sağlanan verilere göre,...

Ünlü Analist Lark Davis Mart Ayı İçin En İyi 6 Coin’i Açıkladı

Ünlü analist ve trader Lark Davis, Mart ayında bu 6 coin için büyük hareket etme potansiyeli olduğunu söylüyor. Yeni bir videoda Davis, 224.000 YouTube abonesine...

Coinbase Halka Açılma Planında Kendi Tokeni’demi Var?

ABD merkezli kripto borsası Coinbase, halka açılma planının bir parçası olarak muhtemelen kendi tokenini piyasaya süreceğini ima ediyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)...

Ünlü Analist Bitcoin İçin Uyardı, BTC’de İzlenmesi Gereken Önemli Seviyeler

Ünlü analist Smart Contracter twitter takipçilerini ve kripto severleri uyardı. Bitcoin'in keskin bir düşüş daha yapma olasılığı için, kendisi Bitcoin'in bir sonraki hamlesinin keskin...