Fed Başkanı Jerome Powell, Dogecoin ve Gamestop İçin Hisse Senedi Piyasalarında Balon Dedi

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, çok günlük Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarının ardından bu hafta enflasyon ve merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) gibi bir dizi konuyu ele aldı. 

Merkez bankasının baş yöneticisine Gamestop hisseleri ve kripto varlığı dogecoin gibi hararetli hisse senetleri soruldu. Powell, Federal Rezerv’in finansal istikrar sağlamayı amaçladığını ancak sermaye piyasalarında bazı şeylerin biraz abartılı olduğunu belirtti.

Fed Enflasyon Başkanı: Komite Enflasyonun Orta Düzeyde % 2’nin Üzerinde Olmasını İstiyor

Bu hafta FOMC toplantıları, ABD merkez bankasının pandeminin ekonomik etkilerinin giderildiği tatmin olana kadar parasal gevşeme politikalarına devam etmeyi planladığını gösterdi . 

FOMC toplantılarını, Fed Başkanı Jerome Powell’ın bir çok farklı haber ajansından gelen soruları yanıtladığı basın toplantıları düzenledi.

Powell, referans faiz oranı ve enflasyonu tartışırken, dijital para birimleri ve Gamestop hisseleri ve son dogecoin (DOGE) rallisi gibi şeyler hakkında sorular sordu.

İlk başta Powell, enflasyonla ilgili sorularla doluydu ve bir muhabir, bazılarının “Fed’in yeni politika duruşuyla işlerin kontrolden çıkmasına izin verebileceğine ” inandığını vurguladı. 

Muhabir , Fed Başkanı’na merkez bankasının % 2 hedefinin çok üzerine çıkmadan enflasyonun önüne geçip geçemeyeceğini sordu . Powell, Fed’in “bir süredir” enflasyon oranını % 2’nin altında tutabildiğinden, “komitenin bir süredir % 2’nin biraz üzerinde enflasyon arayışında olduğunu” vurguladı.

Powell ayrıca şunları söyledi:

FED maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerimize ulaşma konusunda son derece kararlıdır.

Çin’in Merkez Bankası Dijital Para Birimi Oluşturma Liderine Rağmen Powell, ‘ABD Dolarının Hala’ Dünyanın Rezerv Para Birimi Olduğunu Söyledi

Fed Başkanı’na ayrıca ABD’nin, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) oluşturma yarışında Çin gibi ülkelerin gerisinde kaldığı soruldu. Powell, CBDC sorularına yanıt olarak, “Teknolojiyi ve tüm politika konularını çok iyi anlamak için bir zorunluluk hissediyoruz” dedi.

Powell, “Merkez bankası dijital para birimleri artık mümkün ve bunların bazılarını dünya çapında göreceğiz” dedi. 

“Ve bunun hizmet ettiğimiz insanlar için iyi bir şey olup olmadığını anlamamız gerekiyor. Sistemimizde nasıl çalışır? Ve yanıtlanması gereken çok, çok zor sorular var ve hem teknolojiyi hem de politika sorunlarını anlamak için ciddi bir program yürütüyoruz. “

Federal Rezerv Başkanı, doların gözünde hala çok güçlü olduğunu açıkladı ve USD’nin “dünyanın rezerv para birimi” olduğunu vurguladı.

Bu, doların dünyanın her yerindeki işlemlerde diğer tüm para birimlerinden çok daha fazla kullanıldığı anlamına geliyor. 

Ve bunun sebebi, hukukun üstünlüğümüz, dünyanın en iyisi olan demokratik kurumlarımız, ekonomimiz, çalışkan insanlarımız, Amerika Birleşik Devletleri’ni Birleşik Devletler yapan her şey, ”dedi Powell.

Gamestop Paylaşımları ve Dogecoin

Bir muhabir, dogecoin (DOGE) ve Gamestop hisseleri gibi belirli piyasayı saran balonlarada dikkat çekti . Gazeteci, insanların “bu piyasa getiri” aradığını söyledi ve Fed’in Amerika’daki mevcut finansal istikrarın sorumluluğunu hissedip hissetmediğini merak etti. 

“Şu anda Fed’in bakış açısından bir finansal istikrar endişesi var mı?” muhabir Fed Başkanı’na sordu. Powell yanıt verdi ve Fed’in sağladığı finansal istikrarın oldukça geniş olduğunu ve merkez bankasının belirli bir konuya atlayıp bir sonrakine geçmediğini söyledi.

“Finansal istikrar bizim için gerçekten geniş bir çerçeveye sahibiz. Dolayısıyla, bir şeyden diğerine atlamıyoruz, ”diye yanıtladı.

Powell. “Birçok insanın sadece varlık fiyatlarına baktığını ve hisse senedi piyasalarında olup biten şeylerden bazılarına baktıklarını biliyorum, bence hisse senedi piyasalarında balonu yansıtıyor. 

Ama gerçekten, finansal istikrar için bir çerçeveye sadık kalmaya çalışıyoruz, böylece her seferinde aynı şekilde konuşabiliriz ve böylece bundan sorumlu tutulabiliriz ”diye ekledi Fed Başkanı.

Tıpkı Powell’ın geçmişte mali yerleşiklerin sözde “ gücüne” atıfta bulunarak mega bankaları koruduğu gibi, bu hafta Wall Street bankalarını bir kez daha güçlü finansörler olarak konumlandırdı.

“Finansal sistemden yararlanmak bir sorun değil. Powell, basın toplantısında çok iyi sermayeleştirdik, büyük bankaları ”dedi.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

cenk dinçhttp://blokchaintr.com
Cenk Dinç Kriptoya Olan Merakını Daha İyi İfade Etmek İçin Araştırmalarını Öğrenerek Bizimle Paylaşmayı Seçti.Cenk Turizm Ve Otelcilik Okuyup Ayrıca Sitede Yazılarını Bizimle Paylaşmaktadır...

Düşüncenizi Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

121BeğenenlerBeğen
57TakipçilerTakip Et
1,117TakipçilerTakip Et
5AboneAbone Ol

StormGain, Milyarlarca Akıllı Telefon Kullanıcısına Hizmet Vererek Kripto Madenciliği Oyun Alanını Seviyelendiriyor

Kripto para madenciliği kavramının bugünlerde biraz olumsuz bir çağrışımı var. Özel ve pahalı donanım gerektirdiğinden birçok kişi bunu elektrik israfı olarak görüyor. Peki ya...

Goldexco.in, kullanıcıların % 50’ye varan indirimle ETH satın alabilecekleri bir kampanya başlatıyor! 

Goldexco.in indirimli ETH satın alabileceğiniz yeni bir kampanya başlattı. Bu kampanya da %50 indirimle ETH sahibi olabilirsiniz. Detaylar aşağıda yer almaktadır. İndirim Süresi: 24 Mayıs 2021, 10:00...

Student Coin (STC) Token Yayında Ve 10’dan Fazla Kripto Para Borsasında Yer Alıyor

Öğrencilere ve kripto para birimlerine yönelik benzersiz yaklaşımı nedeniyle 500'den fazla üniversite tarafından desteklenen Student Coin , ICO'ya ayrılmış olan tüm STC tokenlerini beklenenden daha kısa bir sürede...

GLDX TOKEN 23 NİSAN 19:20 de SATIŞTA

Goldexco.in Forbes 500'ün %65'inin bulunduğu ticari statünün ve hakların en kapsamlı yasalar altındadünya devlerinin tercih ettiği Delaware eyaletinde faaliyetlerine başladı. Türkiye iş ortağı Devasa...

Blokchaintr.com Türkiye’nin En Sevilen Haber Uygulaması Bundle’da

Blokchaintr.com'da yayıncıları arasında bulunduğu Bundle’ın yeni versiyonu App Store ve Google Play’de! Bundle dünyanın dört bir yanından 15 bine yakın yayıncıyı kullanıcılara sunan bir...

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
61,933.00 $
61,933.00 $
1.39%
ethereumEthereum
3,739.63 $
3,739.63 $
2.02%
binance-coinBinance Coin
477.91 $
477.91 $
2.4%
tetherTether
1.00 $
1.00 $
0%
cardanoCardano
2.13 $
2.13 $
1.46%
xrpXRP
1.08 $
1.08 $
3.6%
solanaSolana
156.28 $
156.28 $
2.7%
polkadotPolkadot
40.82 $
40.82 $
1.78%
dogecoinDogecoin
0.253933 $
0.253933 $
7.18%
usd-coinUSD Coin
0.998079 $
0.998079 $
0.38%

Benzer Haberler