Home Kripto Para Haberleri Covid-19 Aşısı İçin Hintli Doktorlar Uyarıyor İzinsiz Satışlar Yasadışı

Covid-19 Aşısı İçin Hintli Doktorlar Uyarıyor İzinsiz Satışlar Yasadışı

0
Covid-19 Aşısı İçin Hintli Doktorlar Uyarıyor İzinsiz Satışlar Yasadışı

Hintli doktorlar, satıcıların ödeme olarak bitcoin istediği karaborsada izinsiz Covid-19 aşılarının satışının yasa dışı olduğu konusunda uyardılar. Doktorlara göre, Karnataka eyaletinde aşının seçkinlere onaylanmadan pazarlanması yaygın. Bazı doktorlar, Hindistan hükümetinin bu satıcıları takip ederek müdahale etmesi gerektiğini söylüyor.

VIP’ler İçin Aşı

O ülkeden basında çıkan haberlerin de doğruladığı gibi, doktorlar “VIP hastalardan telefon alıyor ve belirli bayiler tarafından sunulan bu Covid-19 aşılarının gerçek olup olmadığını ve alınabileceğini bilmek istiyorlar.” Örneğin, Hindistan Özel Hastaneler ve Bakım Evleri Derneği (Phana) başkanı, bu tür aşı satışlarını öğrendiğini kabul etti.

Phana başkanı, “Dr. HM Prasanna ”bir raporda,“ Bitcoin ödemeleri ile bazı aşıların yapıldığını duyduğunu ”iddia ediyor. Prasanna, onaylanmamış satışları kınıyor olsa da, onaylanmamış aşıların potansiyel alıcılarından “dikkatli olmalarını (bu gibi durumlarda) ve hükümetin bu konudaki yönergelerine uymalarını” istiyor.

Vatandaşlar Devlet Onaylı Aşıyı Beklemeli

Bu arada, doğrulanmamış Covid-19 aşılarının bitcoin ile değiştirildiğine dair bu tür raporlar, “bu tür aşıların (herhangi) ülkede dağıtımı hala yasadışı kabul ediliyor” şeklinde geliyor. Hintli doktorlar, yasadışı aşılara başvurmak yerine, “vatandaşların hükümetin ürünü Hindistan Genel İlaç Kontrolörü aracılığıyla piyasaya sürmesini beklemesi” konusunda ısrar ediyor.

Bu arada, Karnataka eyaletinde bir epidemiyolog ve Covid-19 yönetimi Teknik Danışma Komitesi üyesi olan bir başka doktor Giridhara Babu, karaborsada bu tür aşılara şahsen rastlamadığını söylüyor. Ancak Hindistan hükümetini yasadışı aşı satıcılarını sıkıştırmaya çağıran Babu, bu tür Covid-19 aşılarının satışının ve dağıtımının “eşitsizlikleri daha da kötüleştirdiğini, çünkü yalnızca parası ve gücü olanlar erişim sağlayabileceğini” iddia ediyor.

Öte yandan Babu, “bu tür aşıları alanların bağışıklık güçlendirici olduğu izlenimine kapılabileceğini, ancak işe yaramaz bir ürün alabileceklerini” açıklıyor. Bu arada Hindistan, Covid-19 aşılama sürecini 16 Ocak’tan itibaren başlatmaya hazırlanıyor ve öncelik sağlık ve cephe çalışanlarına verilecek.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here