Coronavirus & Bitcoin Fiyatı: Çin BTC Madenciliğini Kaybediyor mu?

Bu hafta Bitcoin (BTC) fiyatı% 15’ten fazla arttı ve 6.800 dolar aralığına geri dönmeden önce 7.200 dolara ulaştı. İyileşmeye rağmen, Bitcoin’in (BTC) 12 Mart’ta koronavirüs tarafından tetiklenen sellofftan önce görülen 8.000 dolara ulaşması için hala bir yolu var.

Düşüşün Bitcoin ağında birkaç sonucu oldu. 3.800 dolarlık fiyat aralığına ulaşan aralıklı düşüş, bazı Bitcoin madencilerini havlu atmaya ve madenciliğin kârsız hale gelmesi nedeniyle operasyonlarını durdurma kararı aldı.

Madenciler, genellikle ekipmanlarının kısa vadeli getirilerine dayanarak, barındırma ve elektrik ücretlerine sahip olduklarından, fiyat 2011’den bu yana en büyük zorlu düşüşüne neden oldu. Ancak, koronavirüs ve değerindeki dik düşüş gibi görünüyor. Bitcoin bazı bölgeleri diğerlerinden daha fazla etkilemiş olabilir.

Çinli Madencilerin Üstünde Kara Bulutlar Dolaşıyor

Çin yayını Securities Daily tarafından yakın zamanda bildirildiği üzere, 40’tan fazla yerleşik madencilik faliyetlerini, Bitmain’in popüler Antminer ürünlerinin daha eski bir nesli olan çok sayıda Antminer S9’un kârsız hale gelmesi nedeniyle kapanmaya zorlandı. F2pool’dan elde edilen verilere göre, bir endüstri uzmanı yayına “kabaca 2,3 milyon Antminer S9’un 10 Mart’tan beri kapatıldığını” söyledi.

BTC’nin fiyatındaki bu düşüş, S9’ların ve kullanmaya devam etmek için kârsız hale gelen eski nesil ekipmanların miktarı nedeniyle Çinli madencileri en çok etkilemiş gibi görünüyor. Çin’deki madenciler için elektrik fiyatları kilovat saat başına 0,03 ila 0,05 dolar arasında değişiyor. Elektrik gücü kWh başına 0,04 $ olan madenciler için bile, madencilerin karlı olması için Bitcoin’in 5.136 $ olması gerekir.

Blockware Solutions CEO’su Matt D’Souza, Cointelegraph’a şunları söyledi:

Damla, birkaç eski nesil teçhizatın kârsız hale geldi. Havuzları izlerseniz. Asya havuzlarının çoğu Amerikan havuzlarını değil karma değerini yitirdi. Bu, Kuzey Amerika’yı değil, Doğu’daki makineler olduğunu gösteriyor. Doğu dışında eski nesil ekipmantı. Nihayetinde Bitcoin düşüşünün ve makinelerin kârsız hale gelmesi ve kapanmaya zorlanması fiyatıydı”.

Çin Merkezli Madencilerin Üzerindeki Koronavirüs Etkisi

Koronavirüs madencileri sadece Bitcoin fiyatı üzerindeki etkisi ile dolaylı olarak etkilemekle kalmadı – ve hemen hemen her diğer varlık sınıfı – pandemi bölgeyi daha geniş bir şekilde etkiledi ve tedarik zincirleri bozuldukça makineleri daha zor hale getirdi. D’Souza açıkladı:

Bence COVID karma tedarik düşüşünü etkiledi çünkü küresel tedarik zincirlerini bozdu. Yani madenciler kuleleri yeterince hızlı almıyorlar. Zorluk ayarlaması çok daha büyüktü çünkü COVID-19 nedeniyle yeni nesil platformlar ertelendi”.

- Advertisement -

Pandemiğin, madencilik endüstrisinin her zaman iyi bilinen bir alt kümesi olan madencilik ekipmanları için ikinci el pazarında da önemli bir etkisi olmuştur. Çin Ticaret Bakanlığı’ndaki Blockchain Komisyonu müdür yardımcısı Wu Tong, bu ilk elden şimdiden gözlemledi. Geçenlerde Securities Daily’ye şunları söyledi:

Salgının etkisi altında, madencilik makinelerinin üretimini sürdürmenin, yenilemenin ve sürdürmenin zorluğu daha da arttı ve 12.04 fiyat düşüşü birçok madencilik makinesini satışa çıkardı. Madencilik makinesi satış gelgitleri zaten gerçekleşti ve her madencilik makinesinin ortalama satış fiyatı Bahar Şenliği’nden% 30 -% 50 daha düşük

Madencilerin Çin’den Uzaklaşma Sebepleri

Çin, madencilik söz konusu olduğunda, Bitcoin hash oranının çoğunluğunu toplu olarak kontrol ettiğini gösteren çalışmalar ile pazar lideri olmuştur. Çin’in hakimiyeti esas olarak ülkenin düşük elektrik fiyatlarına ve Bitmain ve Ebang gibi önde gelen üreticilere borçludur.

Bu koşullar, daha gelişmiş Bitcoin madenciliği operasyonlarının yeni nesil ekipmanlara hızlı ve ucuz bir şekilde erişmesine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda daha küçük operasyonlar için eski ekipmanı daha uzun süre kullanabilir ve daha düşük fiyatlarla satın alabilir.

Bununla birlikte, Bitcoin olgunlaşmaya ve yatırımcılar arasında ilgi çekmeye devam ettikçe, diğer ülkeler madencilik için daha uygun hale getiren farklı özelliklere sahip olabilir.

Doğu’da Madenciliğin Artıları Ve Eksileri

Venezuela gibi daha ucuz elektrik ve diğer sübvanse edilmiş enerji kaynaklarına sahip ülkeler, genellikle yukarıda bahsedilen Antminer S9 gibi eski madencilik ekipmanı alıyor. Ancak internet hızları Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelere de avantaj sağlıyor çünkü fiyat tek faktör değil.

Daha yüksek satın alma gücü ve sermaye toplama yeteneği, Batı ülkelerindeki yeni madencilerin yeni nesil makinelere erişmesine ve eğrinin önünde kalmasına izin verebilir. ABD’deki yüksek elektrik fiyatlarına rağmen saniyede 180 petahash madencilik operasyonunu yükselten ve devam ettiren Blockware Mining’de durum böyledir.

Dahası, Çin hükümeti kripto para ve Bitcoin madenciliğinden hoşlanmadığı için üremedi. Ülke, borsalarda ve birçok yasadışı madencilik operasyonunda kapsamlı bir şekilde parçalanma geçmişine sahiptir. Öte yandan ABD, gelecekte belirleyici bir faktör olabilecek kripto para birimi endüstrisinin düzenlenmesi konusunda eğrinin önünde yer aldı.

Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’na listeleme başvuruları gönderen ancak haber alamayan Bitmain ve Ebang gibi şirketler için böyle olduğu kanıtlanmıştır.

Madencilikte Önemli Zaman

Genel olarak, madencilik endüstrisinde, özellikle yarılanma ve devam eden salgın gibi anlarda bir kayma görebiliriz.

Endcoin madenciliğinin merkezileştirilmesi söz konusu olduğunda, birçok insanın varsayımları dile getirdiği için endüstrinin varsayımsal merkezsizleştirilmesi memnuniyetle karşılanacaktır. Ancak şimdilik Çin liderliğini sürdürüyor.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

- Advertisement -
bydinco
bydinco
Teknolijiye Olan Merakım Sonucu Blockchain Teknolojisiyle Tanıştım. Daha Fazla İnsana Bilgi Haber Ve Analizleri Aktarabilmek Adına Blokchaintr.com Kuruldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

71BeğenenlerBeğen
28TakipçilerTakip Et
783TakipçilerTakip Et
5AbonelerAbone

En Son Haberler

Rarible (RARI) Nedir? Rarible, NFT’leri Nasıl Kullanır?

Rarible (RARI) , kullanıcıların blockchain teknolojisi ile güvence altına alınmış dijital koleksiyonlarını oluşturmalarına ve satmalarına olanak tanıyan bir platformdur. Bir sanatçı olarak kendi çalışmanızı pazarlamanın, yüksek değerli koleksiyon...

Vortex DeFi (VTX) Nedir? Vortex Bişenleri Nelerdir?

Vortex DeFi (VTX) , kullanıcılara tek bir web tabanlı kullanıcı arayüzünden tüm önde gelen merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarına ve protokollerine tek noktadan erişim sağlamayı...

SuperFarm (SUPER) Nedir? NFT Nedir? SuperFarm Ve NFT Nasıl Çalışır

SuperFarm (SUPER), onlara tokenlerine değer katma kapasitesi verirken, fungible olmayan tokenler (NFT) oluşturma sürecini kolaylaştırmayı amaçlayan bir çapraz zincir DeFi platformudur.  Yaratıcıların yararlanabileceği kendi NFT pazarına...
bitcoinBitcoin
43,804.00 $
43,804.00 $
7.42%
ethereumEthereum
1,329.46 $
1,329.46 $
10.47%
cardanoCardano
1.21 $
1.21 $
12.48%
tetherTether
1.00 $
1.00 $
0.37%
binance-coinBinance Coin
202.52 $
202.52 $
11.02%
polkadotPolkadot
30.57 $
30.57 $
11.45%
xrpXRP
0.407369 $
0.407369 $
9.32%
litecoinLitecoin
157.68 $
157.68 $
10.14%
chainlinkChainlink
23.49 $
23.49 $
9.75%
stellarStellar
0.393236 $
0.393236 $
12.38%

Benzer Haberler

Cardano En Yüksek Seviyeye Ulaşırken ADA Borsa Hakimiyetini Ele Geçirdi

ADA en son fiyat yükselmesinin ardından ATH yaparak piyasa hakimiyetini eline almış durumda gözüküyor. Cardano'nun işlem hacmi Kraken borsasında Bitcoin'inkini geçti. Messari tarafından sağlanan verilere göre,...

Ünlü Analist Lark Davis Mart Ayı İçin En İyi 6 Coin’i Açıkladı

Ünlü analist ve trader Lark Davis, Mart ayında bu 6 coin için büyük hareket etme potansiyeli olduğunu söylüyor. Yeni bir videoda Davis, 224.000 YouTube abonesine...

Coinbase Halka Açılma Planında Kendi Tokeni’demi Var?

ABD merkezli kripto borsası Coinbase, halka açılma planının bir parçası olarak muhtemelen kendi tokenini piyasaya süreceğini ima ediyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)...

Ünlü Analist Bitcoin İçin Uyardı, BTC’de İzlenmesi Gereken Önemli Seviyeler

Ünlü analist Smart Contracter twitter takipçilerini ve kripto severleri uyardı. Bitcoin'in keskin bir düşüş daha yapma olasılığı için, kendisi Bitcoin'in bir sonraki hamlesinin keskin...