Çin Merkez Bankası Alibaba’nın Ant Grubu ile E-Yuan Konusunda Bir Anlaşma Yapacak

Çin’in CBDC’sinin hızlı gelişimi, PBoC ve Alibaba’nın katılımı Ant Group’un bir e-CNY geliştirmek için karşılıklı bir anlaşma yaptığını ortaya çıkardığı için devam ediyor.

Çin Halk Bankası ve Alibaba Group’a bağlı kuruluşu Ant Group, merkez bankası dijital para birimini destekleyen bir platform oluşturmak için güçlerini birleştirdi. Global Times’a göre PBoC, e-CNY’nin geliştirilmesi için son üç yıldır Ant ve Tencent ile birlikte çalışıyor.

E-CNY’ye Doğru Bir Hareket

VOA News , 3 Mayıs’ta Çin merkez bankası ve Alibaba’nın ortağı Ant Group’un karşılıklı çabalarla dijital bir yuan geliştirmek için bir anlaşma imzaladığını duyurdu . Hareket “ortaklaşa tanıtılacak” ve geliştirme Ant’s Group platformuna dayanacak.

Rapor, PBoC’nin son üç yılda dijital yuan üzerinde Ant ve Tencent ile birlikte çalıştığını ortaya koydu. Alibaba’nın bağlı kuruluşu ile Çin hükümeti tarafından oluşturulan çok uluslu teknoloji şirketi Tencent arasındaki bir miktar gerginliğe rağmen, her iki kuruluş da CBDC’nin yapısını ve dağıtım kanallarını inşa etme kararlılığını sürdürdü.

Ancak Geo Securities CEO’su Francis Lun, ülkedeki en büyük ödeme sağlayıcılarından biri olan Ant Group ile Çin’deki siyasi durum arasındaki koalisyonla ilgili endişelerini dile getirdi:

“Çinli yetkililer Ant’a, büyük verilerinizi merkez bankasına teslim etmeniz gerektiğini söylüyor. Komünist Parti patron olana kadar veriler özel ellerde kalmayacak. “

Karşılığında Ant, gelişmeye liderlik etmeyi talep etti ve “çok fazla hükümet müdahalesinin endüstriyi aşağı çekeceğini” dile getirdi.

E-Yuan’ın Eşsiz Doğası

Çin Merkez Bankası yetkilileri, CBDC’lerinin türünün tek örneği olacağını açıkladı. VOA raporuna göre, e-yuan “hükümet gözetimi için bir araç” olacak.

Francis Lun, CBDC’nin hükümetin her kullanıcının işlemlerini “bir ağabey gibi” kontrol etmesini sağlayacağını söyledi. Dijital yuanın yurtdışına yayıldığında Çin’e büyük bir avantaj sağlayacağına ve bir noktada ülkenin ABD’nin sahip olduğu ekonomik egemenliği aşabileceğine dair büyük umutlarını dile getirdi.

Lun, PBoC’nin ortaklığa ilgili taraflar için kazan-kazan işbirliği olarak baktığı sonucuna vardı:

“Merkez bankasıyla [e-CNY’yi başlatmak için] işbirliği yaparak, bu fintech devleri, düzenleyicinin anti-tekel araştırmasındaki baskıdan ortaya çıkacak.”

Dijital yuan hakkındaki kitlesel görüş, amacının ABD dolarının düşüşünü hızlandırmak olduğu yönündeyse de, J Capital Research’ün araştırma direktörü Anne Stevenson-Yang şu konuda çelişiyordu:

“Bunun tamamen farklı bir para birimi olduğu ve rekabet içinde oldukları fikrine çok fazla odaklanıldığını düşünüyorum.”

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

- Advertisement -

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

- Advertisement -
Sedat ATASEVER
Sedat ATASEVERhttp://blokchaintr.com
1998 yılında Düzce’de doğan Sedat ATASEVER, Abant izzet baysal tarih bölümü mezunu. Blockchain, Bitcoin ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya yönlendirmiştir. Sedat, 2017 'de Bitcoin ile tanıştıktan sonra araştırmalarını sürdürmeye devam etmiş ve bu araştırmalarını bizimle paylaşmaktadır.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

115BeğenenlerBeğen
28TakipçilerTakip Et
1,150TakipçilerTakip Et
5AbonelerAbone

GLDX TOKEN 23 NİSAN 19:20 de SATIŞTA

Goldexco.in Forbes 500'ün %65'inin bulunduğu ticari statünün ve hakların en kapsamlı yasalar altındadünya devlerinin tercih ettiği Delaware eyaletinde faaliyetlerine başladı. Türkiye iş ortağı Devasa...

Blokchaintr.com Türkiye’nin En Sevilen Haber Uygulaması Bundle’da

Blokchaintr.com'da yayıncıları arasında bulunduğu Bundle’ın yeni versiyonu App Store ve Google Play’de! Bundle dünyanın dört bir yanından 15 bine yakın yayıncıyı kullanıcılara sunan bir...

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
59,156.00 $
59,156.00 $
2.49%
ethereumEthereum
3,826.63 $
3,826.63 $
8.51%
binance-coinBinance Coin
654.93 $
654.93 $
3.79%
dogecoinDogecoin
0.669556 $
0.669556 $
3.13%
xrpXRP
1.58 $
1.58 $
1.33%
tetherTether
0.999837 $
0.999837 $
0.15%
cardanoCardano
1.60 $
1.60 $
3.72%
polkadotPolkadot
39.82 $
39.82 $
2.79%
bitcoin-cashBitcoin Cash
1,397.82 $
1,397.82 $
3.07%
litecoinLitecoin
348.95 $
348.95 $
1%

Benzer Haberler