Home Bitcoin (BTC) Haberleri Bitcoin’e Balon Diyebilir miyiz?

Bitcoin’e Balon Diyebilir miyiz?

0
Bitcoin’e Balon Diyebilir miyiz?
  • Bitcoin fiyatlarındaki artış, bazı finans uzmanlarının bunun bir balon olduğunu iddia etmesine neden oldu.
  • Bir balon olarak BTC, geçmişin tüm baloncukları için atipiktir.
  • Kripto para birimi, bir kabarcık ve kabarcık önleme özelliklerini sergiliyor.

Bitcoin geniş bir tanıtım kazandığından ve daha fazla insan, finansal sistemde neden olduğu bozulma düzeyini fark etmeye başladığından, birçok kişi ona farklı isimler verdi ve bu konuda farklı görüşler verdi.

Bazıları , öncelikle aşırı oynaklığı nedeniyle onu bir balon olarak etiketledi . 

Ve son zamanlarda, Bitcoin fiyatındaki 55.000 $ dolar sınırına yanaşmakla sonuçlanan artış , geleneksel finans endüstrisinde bazılarını şaşırttı.

Kripto meraklıları bu büyük atılımdan sevinmeye devam ederken ve devam eden yükseliş konusunda bazı iyimser tahminlerde bulunurken, şüpheciler Bitcoin’in kendine özgü bir değeri olmadığını iddia etmeye devam etti.

Bu nedenle, “tüm baloncukların annesi” olarak kalır.

Bu makale, önde gelen kripto varlığının balon benzeri olma olasılıklarını veya şüphecilerin yeni gerçekliği kabul etme konusunda isteksiz olup olmadığını araştırıyor.

Bitcoin balon mu?

BTC’nin bir balon olup olmadığını belirlemek göründüğü kadar basit değildir. Capital Management’ın kurucu ortağı Cliff Asness, bir makalesinde en çok kullanılan kelimelerden birinin “balon” olduğunu belirtti.

Ona göre, belirli bir olayın bir balon olup olmadığını birkaç şey belirler. Ve bir balonun ne olduğuna karar vermek asla objektif olamaz.

Ancak baloncuğun herhangi bir geçerliliği olabilmesi için varlık fiyatının gelecekte onu haklı çıkaracak mantıklı bir sonucun olmayacağı şekilde olması gerektiğini belirtti.

Bitcoin’in bir kabarcık teorisi olarak savunucuları da, kendine özgü bir değeri olmadığını söylüyorlar.

Ama bu öyle mi? Dijital varlığa yatırım yapan çoğu insan, bunu fiat para biriminin değer kaybına karşı korunmak için yapıyor.

Bu zamanla daha olası görünüyor. Bununla birlikte, bunu parasal terimlerle ölçmek nispeten kolay değildir.

Bitcoin’in temel veya altında yatan değerini belirlemek zordur. Şüpheciler, kendine özgü bir değeri olmadığını söylemeye devam etse de, Bitcoin birçok yanlışı kanıtlamaya devam etti.

Sanal varlık, çoğu temel itibari para birimi gibi değer kaybetmedi. Zayıf ekonomiden de etkilenmedi. Ve dijital para, yalnızca seçilmiş birkaç kişinin yararına tekelleştirilemez.

Bir ödeme aracı olarak hizmet ederken aynı zamanda bir değer deposu olarak değerlendirilen değişmez, sansüre dayanıklı bir tetona temel bir fiyat eklemek imkansız görünmektedir.

Bitcoin’i bir balon olarak kurmak için, fiyatının hiçbir şekilde temel değeriyle ilişkili olmadığını göstermek mümkün olmalıdır. Ancak bu, günümüz dünyasında imkansız görünüyor.

Salgının neden olduğu ekonomik zorluk, ABD hükümeti ekonomiyi canlandırmaya çalışırken, tüm dünyada dolar arzında artışa yol açtı.

Aynı zamanda talep de durdu. Artık dünya yavaş yavaş iyileşiyor, enflasyon korkusu var.

Ve bu, Bitcoin’in temel değerini artıran faktörlerden biri oldu, çünkü daha fazla insan onu geleneksel finansal kurumların neden olduğu ekonomik karmaşadan bir çıkış yolu olarak görüyor.

Anti-balon olarak Bitcoin

Şüpheciler Bitcoin’i bir balon olarak görürken, başka bir düşünce okulu dijital parayı bir anti-balon olarak görüyor.

Bir anti-baloncuğun olması için önce bir balonun olması gerekir. Bir anti-balon olarak Bitcoin’in savunucuları mükemmel bir tane buldular.

Bitcoin’i neyin bir anti-balon yaptığını anlamak için, yatırımcıları varlığı satın almaya neyin motive ettiğine bakmak yeterlidir.

Şu anda, en büyük motivasyon, yatırımcıların hükümetin ekonomiyi yeniden başlatmak için daha fazla para basacağına inanması ve bu da şişirilmiş bir ekonomiye yol açacak.

Bu olursa, çoğunlukla düşük faiz oranlarına bağımlı olan birçok şirketin değerlemesini etkiler.

Tahvil balonunun patlaması durumunda bu faiz oranları ilk yükselecek şeyler arasında olacaktır.

Böylelikle bu, kendilerini enflasyon riskinden korumanın bir yolu olarak BTC’yi bu şirketler için çekici kılıyor .

Bitcoin’in doğasını bir anti-balon olarak daha iyi anlamak için, hükümetlerin dengeli bir hesaba sahip olduğu ve merkez bankalarının daha fazla para basmadığı bir dünyada BTC’nin sahip olacağı değerin temellerini hayal etmeniz yeterlidir .

Bu sistemde finansal baskı korkusu yoktur.

Böyle bir dünyada, Bitcoin talebi bu kadar yüksek olmayacak ve fiyatla aynı şey olmayacak.

Bu nedenle, bu faktörler kripto kralının fiyatındaki artışı yönlendirerek onu gerçek bir anti-balon haline getiriyor.

Ancak, bir anti-balon gibi görünen dijital para birimi, otomatik olarak fiyatının düşmeyeceği anlamına gelmez. Finans piyasasının belirsiz dünyasında her şey bir olasılıktır.

Pek çok şüpheci genellikle Bitcoin’in iddiasını yapmak için gerçek bir değeri olmadığına işaret ederken, bu yeterli değildir.

Alan Gotthardt’a göre , paranın kendisinin, ihraççının inancı dışında hiçbir öz değeri yoktur. Ve bu yavaş yavaş BTC için de geçerli hale geliyor .

Bitcoin Balon Sonu

Her iki özelliği de sergilediği için Bitcoin’in bir balon mu? mı yoksa anti-Balon mu? olduğunu belirlemek neredeyse imkansızdır.

Önde gelen bir ekonomist olan Diego Parrila, önde gelen sanal varlığın % 80 balon ve% 20 anti-balon olduğu görüşüne sahip.

Bununla birlikte, Bitcoin yavaş yavaş kendisini geleneksel bankacılık sistemine değerli bir alternatif ve rakip olarak kurmaktadır.

Bu, onu aşırı durumlarda daha fazla düzenlemeye, vergilendirmeye ve hatta yasaklamaya maruz bırakacaktır.

Böylece, sonunda, giderek daha az bir balon haline gelir ve daha fazla insan onu bir anti-balon olarak görmeye başlayabilir.


E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here