Bitcoin Short İşlem Nedir? Nasıl Açılır? Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Shorting Rehberi

Bitcoin’i short’lamak, Bitcoin’de bir düşüş olduğunu tahmin ettiğiniz anlamına gelir. Her zaman olduğu gibi, para birimleri ticareti yaparken bir karşı para birimi olmalıdır. Genellikle, karşı para birimi USD’dir, ancak teoride ETH veya EUR gibi herhangi bir para birimi olabilir (eğer piyasa varsa).

Teoride, Bitcoin’i short’ladığınızda başkasının Bitcoin’ini ödünç alırsınız. Bitcoin’i ödünç aldıktan sonra piyasa fiyatından satarsınız. Şimdi bir Bitcoin’in fiyatının düşeceğini umuyorsunuz, böylece onu geri satın alabilir ve borç verene geri verebilirsiniz. Bir örnek alalım.

  1.  Bob, fiyat 10.000 dolar BTC olduğunda Binance’te Bitcoin’e kısa devre yaptırmak istiyor
  2. Alice, Bob’a 1 Bitcoin ödünç verir ve Bob bu Bitcoin’i piyasaya 10.000 USD’ye satar.
  3. Artık Bob iki farklı senaryo ile karşı karşıya kalabilir.
  4. Ya Bitcoin için fiyat yükselir
  5. Veya Bitcoin için fiyat düşer
  6. Neyse ki fiyat 9.000 dolara düşer ve Bob Bitcoin’i geri alır ve Alice’e geri verir. Bob bu ticaretten 1000 dolar kar yaptı.

Bitcoin fiyatı 11000 dolara yükselmiş olsaydı Bob, ticareti bu fiyattan kapatırsa 1000 dolar kaybedecekti. Bununla birlikte, Bitcoin artmaya devam ederse, sonunda pozisyonunu tasfiye etmek zorunda kalacaktı. Kısa sıkıştırma dediğimiz şey budur.

ADVERTISEMENT

Binance’te Bitcoin Nasıl Short’lanır?

Şimdi ilginç kısma geliyoruz – size Binance‘te Bitcoin’i nasıl short’layacağınızı ve kar elde edeceğinizi göstereceğiz. Bunun gerçekleşmesi için atmanız gereken adımlar şunlardır:

Adım 1: Binance’te bir hesap oluşturun. Yeterince kolay ve toplamda yaklaşık 10 dakika sürer. E-postanızı ve şifrenizi girin ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) koyun.

Adım 2: Binance’teki farklı kısa devre seçeneklerini analiz edin. Binance, Bitcoin ve diğer kripto varlıklarını short’lamak için birkaç farklı fırsat sunuyor. Bunlar şunları içerir

  • Marj Ticareti (Başlık Menüsü Altında: Ticaret – Marj)
  • Vadeli İşlem Ticareti (Başlık Menüsü Altında: Türevler – Coin / USDT Vadeli İşlemleri)
  • Binance Kaldıraçlı Tokenler (Başlık Menüsü Altında: Türevler – Kaldıraçlı Tokenler) ´

Aşağıda, farklı short’lama seçenekleri ve bunlara başlık menüsünde nasıl ulaşılacağı ile ilgili Binance’ten bir baskı ekranı görebilirsiniz. Aşağıdaki aynı görüntüde iki farklı baskı ekranı bulunmaktadır.

Binance marj ticareti size 3 farklı seçenek arasından seçim yapma imkanı sunar; Spot, Cross Margin ve Isolated Margin.

Çapraz marj modunda, likidasyonu önlemek için tüm marj bakiyesi açık pozisyonlar arasında paylaşılır. Çapraz marj etkinleştirilirse, trader bir tasfiye durumunda açık pozisyonlarla birlikte tüm marj bakiyesini kaybetme riski taşır.

Çapraz marjın aksine, izole marj, bireysel bir pozisyona tahsis edilen marj bakiyesidir. İzole edilmiş marj modu, yatırımcıların her birine tahsis edilen marj miktarını sınırlandırarak kendi bireysel pozisyonlarındaki risklerini yönetmelerine olanak tanır.

Vadeli işlem ticareti, 2 farklı seçenek arasından seçim yapmanızı sağlar; USDT veya COIN hakim. USDT 125x kaldıraçla işlem görebilir ve son kullanma tarihi yoktur. COIN hakim vadeli işlemler 125 kata kadar kaldıraçla alınıp satılabilir ve son kullanma tarihi olsun ya da olmasın. Binance vadeli işlemlerinin nasıl ticareti yapılacağını okuyun.

Binance Kaldıraçlı tokenler, size temel varlığın kaldıraçlı maruziyetini sağlayan alınıp satılabilir varlıklardır. Normal kaldıraçlı ticaretten en büyük farkı, herhangi bir teminata ihtiyaç duymadan, marj korumasını sürdürmeden ve likidasyon riski konusunda endişelenmeden kaldıraçlı bir pozisyona girebilmenizdir.

Aşağıda, Binance kaldıraç tokenleri için hangi kripto para birimlerinin mevcut olduğunu görebilirsiniz ve hepsi 3 kata kadar kaldıraçla takas edilebilir.

OKEx’te Bitcoin Nasıl Short’lanır?

OKEx, hem yeni başlayanlar hem de deneyimli trader’lar için basit ve sezgisel olacak şekilde tasarlanmıştır. Sofistike ticaret stratejilerini kolaylaştırmak için gelişmiş kullanıcılar için gelişmiş ticaret özelliklerinin kullanılabilirliğini sağlıyoruz. Böyle bir özellik, marj ticaretidir ve bu eğitim, buna başlamanıza yardımcı olacaktır.

Geleneksel finansta marj, bir komisyoncudan yatırım yapmak için ödünç alınan paradır ve yatırımın toplam değeri ile kredi tutarı arasındaki farktır. Kripto para birimleri söz konusu olduğunda, marj ticareti, kripto ticareti yapmak için ödünç alınan fonları kullanma uygulamasını ifade eder.

Trader’lar, potansiyel kazançları veya kayıpları artırmak için kaldıraç katlarını seçerek marj kullanırlar. Kaldıraç, kullanıcıların işlem hesaplarının ilk bakiyesinden daha büyük işlem pozisyonları açmalarına izin verir (marj kullanarak).

Bununla birlikte, aynı şey kayıplar için de geçerlidir; Trader kaldıraçlı pozisyonu (1 BTC) % 20’lik bir kayıp için kapatırsa, kaldıraçsız 0,04 BTC’lik bir kayba kıyasla 0,2 BTC kaybederler.

Aşağıdaki adım adım yönergeleri kullanarak OKEx’te marjla kripto para ticareti yapmaya başlayabilirsiniz.

Adım 1: Marjin ticareti bölümüne gidin

OKEx ana sayfasına gidin ve mevcut piyasaları görmek için üst menüden Ticaret’e gidin. Ardından, marj ticareti bölümünü açmak için “Marjin Ticareti” etiketinin altındaki Temel’e tıklayın. Temel sürüm, yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç ​​noktası sunar, ancak deneyimli bir trader’sanız, daha kapsamlı bir gösterge tablosu için Gelişmiş’i seçebilirsiniz.

Kripto para birimi marjı ile nasıl ticaret yapılacağına ilişkin bu kılavuzun amaçları doğrultusunda, OKEx’te marj ticareti için bir referans olarak temel kontrol panelini kullanacağız.

Adım 2: Marj ticaretini etkinleştirin

Marj ticaretine yeni başlayanlar, ilgili riskleri anlamalı ve kabul etmelidir ve yalnızca kutuyu işaretledikten ve Gönder’i tıkladıktan sonra, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi OKEx’te marjla kripto para birimi ticareti yapmaya başlamak mümkün olacaktır.

3. Adım: Marjin hesabınıza para aktarın

Ticarete başlamadan önce marjin hesabınıza para yatırılması gerekiyor. Teminat hesabınızda herhangi bir bakiye yoksa, fonları hesaplar arasında taşımak için Transfer’e tıklayın (“Marjin Ticareti” sayfasında veya üst menüdeki “Varlıklar” açılır listesinde).

OKEx hesabınızda herhangi bir kripto varlığınız yoksa, OKEx’e kripto para yatırma yöntemimizden birini öğrenebilir veya öğrenebilirsiniz.

Hesabınızda kripto varlıkları olduğunda, işlem yapmaya başlamak için “Finansman Hesabınızdan” “Marjin Hesabınız” altındaki işlem çiftine taşımak için aşağıda gösterildiği gibi “Transfer” bölümüne gidebilirsiniz.

Bu örnekte, marjin hesabındaki ETH / BTC çiftine 0.002 BTC aktaracağız.

Adım 4: Marj ticaret çiftini seçin

Artık marj ticareti panosundaki sol çubuktan istediğiniz alım satım çiftini seçebilirsiniz. USDT marjlı alım satım çiftleri için USDT’yi seçin veya Bitcoin marjlı alım satım çiftleri için CRYPTO’ya tıklayın. Her bir marj alım satım çiftinin yanında maksimum kaldıraç katları da görüntülenir. Bu örnek için, “CRYPTO” altında ETH / BTC çiftini seçiyoruz.

Adım 5: Kaldıraç miktarını seçin

Teminat ticareti çiftini seçtikten sonra, marj ticareti panosunun sağ üst tarafında bulunan “Kaldıraç” etiketli mavi kutuyu tıklayarak kaldıraç miktarını seçebilirsiniz. Kaldıraç miktarına karar verirken yardıma ihtiyacınız varsa, mevcut kaldıraçtaki borçlanma limitine ve gerekli bakım marjına bakabilirsiniz. Seçilen kaldıraç önerilen marjdan yüksekse, aşağıdaki uyarı mesajı görüntülenir: “Kaldıraç oranınız nispeten yüksek, lütfen risklerin farkında olun.”

İstenen kaldıraç oranını seçtikten sonra Gönder’i tıklayın.

Kaldıraç oranını seçtikten sonra, marj pozisyonunuzu artırmak için ek fon ödünç almak için varlık çubuğunun sağ tarafından Borç Al seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Örneğimizde, marj ticareti hesabının ilk bakiyesi olarak 0.002 BTC’ye sahibiz. 5x kaldıraç oranını seçmek, 0,01 BTC’ye bir pozisyon açabileceğimiz anlamına gelir, yani fazladan 0,008 BTC ödünç alabiliriz.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi, kaldıraç oranını ve ödünç almak istediğiniz tutarı seçebilirsiniz. Ödünç almayı onaylamak için Gönder’i tıklayın.

BTC’deki mevcut miktar şimdi 0,01 olur, bu da 0.008 BTC’yi başarıyla ödünç aldığınızı gösterir.

Adım 6: Teminat işleminin ayrıntılarını girin

ETH / BTC örneğimizde, Ether satın almak için ETH Satın Al sekmesine veya Ether satmak istiyorsanız ETH Sat sekmesine tıklayın.

Kaldıraç oranını seçtikten sonra alım / satım yapmak için “Emir Tipi”, “BTC Fiyat” ve “ETH Miktarı” girebilirsiniz. ETH / BTC durumunda, minimum miktarda 0.001 ETH satın almanız gerekir.

Uzun bir pozisyon başlatmak için Satın Al (Uzun) ETH’ye veya kısa pozisyon başlatmak için Sat (Kısa) ETH’ye tıklayın.

7. Adım: İşleminizi gözden geçirin

İşleminiz gönderildikten ve gerçekleştirildikten sonra, işlem ana sayfasının altındaki Emir Geçmişi sekmesine tıklayarak pozisyonunuzun durumunu gözden geçirebilirsiniz. Bu bölüm, “Doldurulan ve Sipariş Tutarı”, “Ort. Gerçekleşen Fiyat ve Sipariş Fiyatı, “Durum” vb.

Siparişiniz yerine getirilmediyse, Açık Emirler altında emrin durumunu kontrol edebilirsiniz.

eToro Bitcoin Nasıl Short’lanır?

Bu makalede, bugün piyasada bulunan en popüler CFD işlem platformlarından birinde Bitcoin’i nasıl short’layacağınızı göstereceğiz.

Bitcoin Nasıl Short’lanmalı?

İnsanlar bazen short’lamanın tam olarak ne olduğundan emin olamazlar. Esasen, bir şeyi satarak ve daha sonra geri alarak kar elde etmek istediğinizi hayal edin. Bir iPhone örneğini ele alalım. Birinden bir iPhone ödünç alırsınız, onu bir miktar para karşılığında satarsınız. Ardından, fiyatın düşmesini umarsınız. Fiyat düştüğünde, iPhone’u daha düşük bir fiyata geri satın alırsınız. İPhone’u ödünç aldığınız kişiye iade ediyorsunuz ancak fiyat farkından dolayı küçük bir kar elde ettiniz.

İnsanlar, Bitcoin fiyatının önemli ölçüde düşeceğine inandıkları için Bitcoin’i short’larlar. Bir para birimi sıfıra düşerse, çok fazla kar getirebilir. Bu nedenle, insanlar kısa vadeli bir kar elde etmek için Bitcoin’e short’lamakla ilgileniyorlar. Bununla birlikte, Bitcoin’e kısa devre yaptırmak oldukça riskli olabilir, çünkü düşmek yerine fiyat artarsa, varlığı iade etmeniz ve daha yüksek bir fiyattan geri almanız gerekecek. Bu nedenle, Bitcoin’e short’lamak, oynamak için riskli ama karlı bir oyundur.

EToro gibi platformlarda, kısa devre potansiyelinizi optimize etmek için marj ticaretini kullanabilirsiniz, böylece depozitonuzun izin verdiğinden çok daha fazlasını short’layabilirsiniz. Öyleyse, ödünç alınan sermaye eksi kâr tamamen sizin olur. Bu nedenle, daha yüksek işlemler yapabileceğiniz için marj üzerinden işlem yapmak oldukça kullanışlıdır. Şöyle düşünün, komisyoncunun size vermeye hazır olduğu kredi ne kadar büyükse, ticaret boyutunuz o kadar büyük olabilir ve dolayısıyla kârınız o kadar büyük olabilir. Ancak, bu oldukça risklidir ve kaldıraç ticareti konusunda çok dikkatli olunmalıdır.

eToro’yu açın

EToro‘yu açtığınızda, bireysel enstrümanları canlı olarak izleyebileceğiniz favori enstrümanlar sayfanıza yönlendirileceksiniz. Bu, eToro’nun harika bir özelliğidir, en sevdiğiniz madeni parada veya hisse senedinde neler olup bittiğini canlı olarak izleyebilirsiniz.

“Bitcoin” arayın

Arama çubuğunda “Bitcoin” i arayın ve açılır menü size aralarından seçim yapabileceğiniz bazı seçenekler sunacaktır.

“Ticaret” e tıklayın

Ekranın sağ tarafında, “Ticaret” e tıklayın ve bir menü açılmalıdır. Bu menü, aşağıdaki şeyler için yaklaşık üç sütuna sahip olacaktır: öz sermaye, zararı durdur ve kaldıraç.

Tutarı Seçin ve Stop-Loss’u Ayarlayın

Burada short’lamak istediğiniz Bitcoin miktarını seçiyorsunuz ve ardından stop loss’ınızı ayarlıyorsunuz. Durdurma kaybınızı ayarlamak, yatırımınızı aşırı kayıplardan korumanız gerektiğinden çok önemlidir.

Kaldıraç Seçin

Kaldıraç oranınızı seçin, ancak zararlarınızın mevduatlarınızı aşabileceğini anladığınızdan emin olun. Ayrıca, kaldıraçla ticaret yapmak, açığınızla ilgili riski artırır.

İşlemi Onaylayın ve İşlemlerinizi İzleyin.

Bir sonraki adım, takası onaylamaktır ve sipariş birkaç saniye içinde gerçekleşecektir.

Şimdi, tüm son işlemlerinizin kar ve zararını izleyebilmek için ekranın solundaki portföyünüze tıklayın. Önemli bir kar elde ettiğinizde işlemi kapatmayı seçebilir veya daha fazla zararı önlemek için zararda kapatabilirsiniz.


E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

Düşüncenizi Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

120BeğenenlerBeğen
48TakipçilerTakip Et
1,194TakipçilerTakip Et
5AboneAbone Ol

Goldexco.in, kullanıcıların % 50’ye varan indirimle ETH satın alabilecekleri bir kampanya başlatıyor! 

Goldexco.in indirimli ETH satın alabileceğiniz yeni bir kampanya başlattı. Bu kampanya da %50 indirimle ETH sahibi olabilirsiniz. Detaylar aşağıda yer almaktadır. İndirim Süresi: 24 Mayıs 2021, 10:00...

Student Coin (STC) Token Yayında Ve 10’dan Fazla Kripto Para Borsasında Yer Alıyor

Öğrencilere ve kripto para birimlerine yönelik benzersiz yaklaşımı nedeniyle 500'den fazla üniversite tarafından desteklenen Student Coin , ICO'ya ayrılmış olan tüm STC tokenlerini beklenenden daha kısa bir sürede...

GLDX TOKEN 23 NİSAN 19:20 de SATIŞTA

Goldexco.in Forbes 500'ün %65'inin bulunduğu ticari statünün ve hakların en kapsamlı yasalar altındadünya devlerinin tercih ettiği Delaware eyaletinde faaliyetlerine başladı. Türkiye iş ortağı Devasa...

Blokchaintr.com Türkiye’nin En Sevilen Haber Uygulaması Bundle’da

Blokchaintr.com'da yayıncıları arasında bulunduğu Bundle’ın yeni versiyonu App Store ve Google Play’de! Bundle dünyanın dört bir yanından 15 bine yakın yayıncıyı kullanıcılara sunan bir...

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
40,048.00 $
40,048.00 $
0.72%
ethereumEthereum
2,532.97 $
2,532.97 $
1.52%
tetherTether
1.00 $
1.00 $
0.34%
binance-coinBinance Coin
365.72 $
365.72 $
0.84%
cardanoCardano
1.55 $
1.55 $
0.67%
dogecoinDogecoin
0.320708 $
0.320708 $
2.08%
xrpXRP
0.871402 $
0.871402 $
2.77%
polkadotPolkadot
24.02 $
24.02 $
5.03%
usd-coinUSD Coin
1.00 $
1.00 $
0.36%
uniswapUniswap
23.38 $
23.38 $
2.09%

Benzer Haberler