Home CBDC Haberleri Araştırmacılar, CBDC’lerin Başarısız Olacağını Söylüyor

Araştırmacılar, CBDC’lerin Başarısız Olacağını Söylüyor

0
Araştırmacılar, CBDC’lerin Başarısız Olacağını Söylüyor

Küresel olarak ülkeler Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler) başlatma yolunda bir yol bulmaya devam ederken, araştırmacılar dijital para biriminin başarısından şüphe etmeye başlıyor.

Çin, Fransa, Japonya, Rusya, diğer ülkelerin yanı sıra dijital para birimlerini araştırıyor. Avrupa Merkez Bankası bile dijital bir euro etrafındaki politikaları araştırıyor.

Bununla birlikte, Avrupa’daki araştırmacılar , bütünüyle bir CBDC oluşturmanın başarısız olma riski altında olduğunu iddia ettiler .

CBDC’ler neden başarısız olur?

Almanya’daki Wuerzburg Üniversitesi Ekonomi bölümünden Peter Bofinger ve Thomas Hass, Avrupa politika analizi yayını VoxEU için yazdıkları makalede, Merkez Bankalarının bir değişim aracı olarak CBDC’lere fazla odaklandığını söylüyor. Onlara göre, özel bankanın zaten sunduğu şey bu.

Araştırmacılar, bir değişim aracı olarak kullanılan bir CBDC oluşturmak yerine, Merkez Bankalarının uluslararası sistemde bir değer deposu görevi gören uluslar üstü dijital para birimlerine yönelmesi gerektiğini savunuyorlar.

Her iki araştırmacı da bulgularından, merkez bankalarının piyasaya müdahale etmeden bir CBDC başlatmasının zor olacağı sonucuna vardı.

Bofinger ve Hass, Merkez Bankalarının CBDC’lerle izledikleri hedefi belirtmeleri ve özel sağlayıcıların bunları karşılamamasını sağlamaları gerektiğini belirtiyor.

Ayrıca, ödeme sisteminin finansal istikrarı veya istikrarı en iyi şekilde karşılanmazsa, CBC’lerin de bir çözüm olmadığını belirtiyorlar.

Bir mukimin mevduatlarında zaten sigortası varken neden özel bir banka veya ödeme sisteminden ulusal olarak yürütülen bir sisteme geçeceğini daha fazla sorguluyorlar mı?

Merkez bankalarının müşteriler için rekabet eden özel bir bankadan daha fazla ürün sunamayacağını söylüyorlar.

Ne Tür CBDC’ler Hayatta Kalmak Zorundadır?

Bofinger ve Hass’a göre, en iyi CBDC türleri henüz herhangi bir merkez bankası tarafından tartışılmıyor.

Hayatta kalması gereken CBDC, ödemeleri kolaylaştıran değil, değeri depolayan bir CBDC’dir. Bunlar, 100.000 € ‘dan fazla banka mevduatı olan firmalardan ve büyük yatırımcılardan geleceğini ve bir bankanın yeniden yapılandırılması durumunda kurtarılacağını açıkladılar.

Ayrıca, oluşturulacak CBDC’lerin uluslararası ekonomide ayakta kalabilecek olanlar olmasını tavsiye ediyorlar. Çok para biriminin çalışabilirliği ve sisteme özgü olmayan ödeme nesnelerine açık olmasıyla uluslarüstü olmalıdır.

Merkez Bankaları mevcut yaklaşımlarını sürdürürse, CBDC’lerin devasa bir fiyasko olacağını söylüyorlar.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here