Araştırmacılar, CBDC’lerin Başarısız Olacağını Söylüyor

Küresel olarak ülkeler Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler) başlatma yolunda bir yol bulmaya devam ederken, araştırmacılar dijital para biriminin başarısından şüphe etmeye başlıyor.

Çin, Fransa, Japonya, Rusya, diğer ülkelerin yanı sıra dijital para birimlerini araştırıyor. Avrupa Merkez Bankası bile dijital bir euro etrafındaki politikaları araştırıyor.

Bununla birlikte, Avrupa’daki araştırmacılar , bütünüyle bir CBDC oluşturmanın başarısız olma riski altında olduğunu iddia ettiler .

CBDC’ler neden başarısız olur?

Almanya’daki Wuerzburg Üniversitesi Ekonomi bölümünden Peter Bofinger ve Thomas Hass, Avrupa politika analizi yayını VoxEU için yazdıkları makalede, Merkez Bankalarının bir değişim aracı olarak CBDC’lere fazla odaklandığını söylüyor. Onlara göre, özel bankanın zaten sunduğu şey bu.

Araştırmacılar, bir değişim aracı olarak kullanılan bir CBDC oluşturmak yerine, Merkez Bankalarının uluslararası sistemde bir değer deposu görevi gören uluslar üstü dijital para birimlerine yönelmesi gerektiğini savunuyorlar.

Her iki araştırmacı da bulgularından, merkez bankalarının piyasaya müdahale etmeden bir CBDC başlatmasının zor olacağı sonucuna vardı.

Bofinger ve Hass, Merkez Bankalarının CBDC’lerle izledikleri hedefi belirtmeleri ve özel sağlayıcıların bunları karşılamamasını sağlamaları gerektiğini belirtiyor.

Ayrıca, ödeme sisteminin finansal istikrarı veya istikrarı en iyi şekilde karşılanmazsa, CBC’lerin de bir çözüm olmadığını belirtiyorlar.

Bir mukimin mevduatlarında zaten sigortası varken neden özel bir banka veya ödeme sisteminden ulusal olarak yürütülen bir sisteme geçeceğini daha fazla sorguluyorlar mı?

Merkez bankalarının müşteriler için rekabet eden özel bir bankadan daha fazla ürün sunamayacağını söylüyorlar.

Ne Tür CBDC’ler Hayatta Kalmak Zorundadır?

Bofinger ve Hass’a göre, en iyi CBDC türleri henüz herhangi bir merkez bankası tarafından tartışılmıyor.

Hayatta kalması gereken CBDC, ödemeleri kolaylaştıran değil, değeri depolayan bir CBDC’dir. Bunlar, 100.000 € ‘dan fazla banka mevduatı olan firmalardan ve büyük yatırımcılardan geleceğini ve bir bankanın yeniden yapılandırılması durumunda kurtarılacağını açıkladılar.

Ayrıca, oluşturulacak CBDC’lerin uluslararası ekonomide ayakta kalabilecek olanlar olmasını tavsiye ediyorlar. Çok para biriminin çalışabilirliği ve sisteme özgü olmayan ödeme nesnelerine açık olmasıyla uluslarüstü olmalıdır.

Merkez Bankaları mevcut yaklaşımlarını sürdürürse, CBDC’lerin devasa bir fiyasko olacağını söylüyorlar.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

cenk dinç
cenk dinçhttp://blokchaintr.com
Cenk Dinç Kriptoya Olan Merakını Daha İyi İfade Etmek İçin Araştırmalarını Öğrenerek Bizimle Paylaşmayı Seçti.Cenk Turizm Ve Otelcilik Okuyup Ayrıca Sitede Yazılarını Bizimle Paylaşmaktadır...

Düşüncenizi Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

[td_block_social_counter facebook="blokchaintr" custom_title="Bizi Takip Edin" open_in_new_window="y" youtube="channel/UCeoNbT8j10Lwd4m9hNBOgvg" style="style9 td-social-boxed td-social-colored" instagram="blokchaintrcom" block_template_id="td_block_template_4" header_color="#dd9933" twitter="blokchaintr" social_rel="nofollow"]

StormGain, Milyarlarca Akıllı Telefon Kullanıcısına Hizmet Vererek Kripto Madenciliği Oyun Alanını Seviyelendiriyor

Kripto para madenciliği kavramının bugünlerde biraz olumsuz bir çağrışımı var. Özel ve pahalı donanım gerektirdiğinden birçok kişi bunu elektrik israfı olarak görüyor. Peki ya...

Goldexco.in, kullanıcıların % 50’ye varan indirimle ETH satın alabilecekleri bir kampanya başlatıyor! 

Goldexco.in indirimli ETH satın alabileceğiniz yeni bir kampanya başlattı. Bu kampanya da %50 indirimle ETH sahibi olabilirsiniz. Detaylar aşağıda yer almaktadır. İndirim Süresi: 24 Mayıs 2021, 10:00...

Student Coin (STC) Token Yayında Ve 10’dan Fazla Kripto Para Borsasında Yer Alıyor

Öğrencilere ve kripto para birimlerine yönelik benzersiz yaklaşımı nedeniyle 500'den fazla üniversite tarafından desteklenen Student Coin , ICO'ya ayrılmış olan tüm STC tokenlerini beklenenden daha kısa bir sürede...

GLDX TOKEN 23 NİSAN 19:20 de SATIŞTA

Goldexco.in Forbes 500'ün %65'inin bulunduğu ticari statünün ve hakların en kapsamlı yasalar altındadünya devlerinin tercih ettiği Delaware eyaletinde faaliyetlerine başladı. Türkiye iş ortağı Devasa...

Blokchaintr.com Türkiye’nin En Sevilen Haber Uygulaması Bundle’da

Blokchaintr.com'da yayıncıları arasında bulunduğu Bundle’ın yeni versiyonu App Store ve Google Play’de! Bundle dünyanın dört bir yanından 15 bine yakın yayıncıyı kullanıcılara sunan bir...

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
20,069.00 $
20,069.00 $
2.86%
ethereumEthereum
1,111.63 $
1,111.63 $
6.4%
tetherTether
1.00 $
1.00 $
0.22%
usd-coinUSD Coin
0.999798 $
0.999798 $
0.02%
bnbBNB
218.47 $
218.47 $
7.39%
binance-usdBinance USD
1.00 $
1.00 $
0.08%
cardanoCardano
0.466112 $
0.466112 $
2.53%
xrpXRP
0.326434 $
0.326434 $
4.83%
solanaSolana
34.42 $
34.42 $
6.66%
dogecoinDogecoin
0.067078 $
0.067078 $
2.97%

Benzer Haberler