ABD’nin Dünya Çapında NetWalker Fidye Yazılımına Karşı Başlattığı Soruşturmada 450 Milyon Dolarlık Kripto Ele Geçirildi

  • Amerika Adalet Bakanlığı, NetWalker gibi fidye yazılımı saldırılarının kurbanlarına yardım etmeye başladı.
  • Florida’da bir Kanada vatandaşı tutuklandı ve NetWalker siber saldırılarıyla ilgili olarak suçlandı.
  • Okullar, hastaneler ve üniversiteler, NetWalker fidye yazılımı saldırılarının kurbanlarını seçtiği yerler olarak görülüyor.

ABD Adalet Bakanlığı (DoJ), Bulgaristan Organize Suçlarla Mücadele Genel Müdürlüğü ile işbirliği yaparak, NetWalker olarak adlandırılan karmaşık fidye yazılımı biçimini bozmayı amaçlayan dikkatle organize edilmiş bir örgütü ortaya çıkardı. Bu operasyonlar, şirketler, hastaneler, okul bölgeleri, üniversiteler ve diğerleri arasında fidye yazılımının kurbanı olduktan sonra yapıldı.

NetWalker fidye yazılımı, COVID-19 ortasındaki sağlık tesislerini seçiyor

COVID-19’a karşı devam eden savaş sırasında özellikle sağlık kuruluşlarını hedef alan sayısız saldırı. İki otoritenin küresel eyleminin amacı, “sadece sorumlu aktörlere karşı cezai suçlamalar getirerek, aynı zamanda çevrimiçi suç altyapısını bozarak artan fidye yazılımı tehdidine karşı darbe vurmaktır.”

DoJ Ceza Dairesinden Başsavcı Yardımcısı Vekili Nicholas L. McQuaid kurbanlara mümkün olan en kısa sürede ilgili makamlara ulaşmalarını tavsiye etti çünkü hızlı hareket etmek kayıp fonların geri alınmasına yol açabilir.

NetWalker fidye Soruşturmasında 1 Göz Altı Kararı Var

Sebastien Vachon-Desjardins, yasadışı yollardan 27.6 milyon dolar elde ettiği için fidye yazılımıyla ilgili olarak tutuklandı ve suçlandı. NetWalker, masum kuruluşlara saldırmak ve ödeme talep etmek isteyen siber suçlulardan oluşan karanlık bir web grubudur. “Geliştiricileri” ve diğer “bağlı kuruluşları” bir araya getiren “hizmet olarak fidye yazılımı modeli” üzerinde çalışır.

DoJ, çeşitli saldırılarda yapılan fidye ödemelerinden yaklaşık 455 milyon dolarlık kripto para kurtardı. Bulgar yetkililer, NetWalker’in kurbanlara mesaj iletmek için kullandığı “karanlık web” kaynağını durdurmayı başardılar.

Kurbanların bilgisayar ağlarına sızmak için kimlik avı e-postaları kullanıldı ve burada kullanıcılardan oturum açma bilgilerini göndermeleri istendi. Diğer durumlarda, kullanıcılar kötü amaçlı yazılımı indirdi. Kurbanların ağlarının kontrolünü ele geçiren NetWalker suçluları, erişime izin vermek için ödeme talep etmeye başlar.

Geri kazanılan 455 milyon dolar, buzdağının sadece görünen kısmı. Vancouver Adası merkezli Tehdit Analisti Brett Callow’a göre, NetWalker 2020’de yalnızca bir vakada yaklaşık 1,4 milyon dolar haraç aldı. FBI Tampa Saha Ofisi’nden Sorumlu Özel Ajan Michael F.McPherson, Adalet Bakanlığı’nın eylemi hakkında şunları söyledi:

Bu vaka, FBI’ın fidye yazılımı saldırganlarını takip etme, maskelerini kaldırma ve iddia edilen suç eylemlerinden sorumlu tutmadaki yeteneklerini ve küresel ortaklıklarını göstermektedir.

Bir fidye yazılımı kurbanıysanız, yerel FBI saha ofisinizle iletişime geçin veya tips.fbi.gov adresine bir ipucu gönderin. FBI’ın İnternet Suçları Şikayet Merkezi’ne www.ic3.gov adresinden de  şikayette bulunabilirsiniz .

Chainalysis verileri, 2020’deki fidye yazılımı saldırılarının% 311 oranında arttığını ortaya koyuyor. Siber saldırılarda kripto para biriminde yaklaşık 350 milyon dolar kaybedildi. Araştırma ve analiz platformu, suçların yaygın ve hızlı bir şekilde rapor edilmesi durumunda bu sayının önemli ölçüde daha yüksek olacağını söyledi.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

cenk dinç
cenk dinçhttp://blokchaintr.com
Cenk Dinç Kriptoya Olan Merakını Daha İyi İfade Etmek İçin Araştırmalarını Öğrenerek Bizimle Paylaşmayı Seçti.Cenk Turizm Ve Otelcilik Okuyup Ayrıca Sitede Yazılarını Bizimle Paylaşmaktadır...

Düşüncenizi Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

[td_block_social_counter facebook="blokchaintr" custom_title="Bizi Takip Edin" open_in_new_window="y" youtube="channel/UCeoNbT8j10Lwd4m9hNBOgvg" style="style9 td-social-boxed td-social-colored" instagram="blokchaintrcom" block_template_id="td_block_template_4" header_color="#dd9933" twitter="blokchaintr" social_rel="nofollow"]

StormGain, Milyarlarca Akıllı Telefon Kullanıcısına Hizmet Vererek Kripto Madenciliği Oyun Alanını Seviyelendiriyor

Kripto para madenciliği kavramının bugünlerde biraz olumsuz bir çağrışımı var. Özel ve pahalı donanım gerektirdiğinden birçok kişi bunu elektrik israfı olarak görüyor. Peki ya...

Goldexco.in, kullanıcıların % 50’ye varan indirimle ETH satın alabilecekleri bir kampanya başlatıyor! 

Goldexco.in indirimli ETH satın alabileceğiniz yeni bir kampanya başlattı. Bu kampanya da %50 indirimle ETH sahibi olabilirsiniz. Detaylar aşağıda yer almaktadır. İndirim Süresi: 24 Mayıs 2021, 10:00...

Student Coin (STC) Token Yayında Ve 10’dan Fazla Kripto Para Borsasında Yer Alıyor

Öğrencilere ve kripto para birimlerine yönelik benzersiz yaklaşımı nedeniyle 500'den fazla üniversite tarafından desteklenen Student Coin , ICO'ya ayrılmış olan tüm STC tokenlerini beklenenden daha kısa bir sürede...

GLDX TOKEN 23 NİSAN 19:20 de SATIŞTA

Goldexco.in Forbes 500'ün %65'inin bulunduğu ticari statünün ve hakların en kapsamlı yasalar altındadünya devlerinin tercih ettiği Delaware eyaletinde faaliyetlerine başladı. Türkiye iş ortağı Devasa...

Blokchaintr.com Türkiye’nin En Sevilen Haber Uygulaması Bundle’da

Blokchaintr.com'da yayıncıları arasında bulunduğu Bundle’ın yeni versiyonu App Store ve Google Play’de! Bundle dünyanın dört bir yanından 15 bine yakın yayıncıyı kullanıcılara sunan bir...

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
20,069.00 $
20,069.00 $
2.86%
ethereumEthereum
1,111.63 $
1,111.63 $
6.4%
tetherTether
1.00 $
1.00 $
0.22%
usd-coinUSD Coin
0.999798 $
0.999798 $
0.02%
bnbBNB
218.47 $
218.47 $
7.39%
binance-usdBinance USD
1.00 $
1.00 $
0.08%
cardanoCardano
0.466112 $
0.466112 $
2.53%
xrpXRP
0.326434 $
0.326434 $
4.83%
solanaSolana
34.42 $
34.42 $
6.66%
dogecoinDogecoin
0.067078 $
0.067078 $
2.97%

Benzer Haberler