5 Ayın En Yüksek Değeri S&P 500 ile Bitcoin Korelasyonu: Bu BTC İçin Düşüş mü?

Bitcoin‘in fiyatı ile S&P 500 arasındaki korelasyon 5 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Bu kripto para birimi için düşüş mü?

Bitcoin ve geleneksel finans piyasaları, son birkaç aydır oldukça korelasyon gösterdi. Bu, kripto para biriminin hisse senetlerini yakından takip ettiği son birkaç hafta boyunca açıkça gösterildi.

BTC ve S&P 500 Korelasyon Dalgalanması

Kripto para birimi analitik kaynak çarpıklığından elde edilen veriler, Bitcoin’in fiyatı ile S & p 500 arasındaki fark edilen korelasyonun 5 ayın en yüksek seviyesine yükseldiğini gösteriyor. Bu seviyelerde en son Kasım 2020’de geri döndü.

Durumun böyle olabileceği pek çok neden var, ancak belki de en bariz olanı kurumsal yatırımcıların kripto para birimi alanındaki katılımlarıdır.

Büyük isimlerin pastadan dilimleri almak için piyasayı yerle bir etmesiyle, yeni oluşmakta olan varlık sınıfına kurumsal ilginin arttığı çok sayıda vesileyle bildirildi. Akıllı paranın, gözetim konusunda endişelenmeden BTC’nin fiyatına maruz kalmaya erişmesinin ana yollarından biri olan Grayscale, son birkaç aydır yönetim altındaki varlığının tavan yaptığını gördü.

Her durumda, yükselen korelasyonun birkaç sonucu var ve bunun bitcoin fiyatı için iyi mi yoksa kötü mü olduğuna bir göz atıyoruz.

Ayı Tartışması

Hisse senetleri ile korelasyon birkaç şeye işaret ediyor, ancak en önemlisi kesinlikle BTC’nin genel olarak geleneksel finansal sisteme karşı bir önlem olarak başarısız olduğu gerçeğidir. Bitcoin hisse senetleri doğrultusunda hareket ediyorsa, o zaman bir riskten korunma görevi görmemektedir.

Bunun kendi başına sonuçları vardır. Örneğin, birkaç gün önce, biz bildirilen Bitcoin son% 25 düzeltme nedenlerinden biri Wall Street de çökmesini gitti gerçeği olabilir. O zamanlar NASDAQ, Ekim 2020’den bu yana en büyük düşüşünü yaşadı. Bunun katalizörü, devlet tahvili getirilerinin piyasayı sarsması ve yatırımcıların yılın geri kalanında daha geniş bir ekonomik iyileşmeden yararlanacak şirketleri tercih etmesiydi. Konuyla ilgili olarak, Chase Yatırım Danışmanı Başkanı Peter Tuz şunları söyledi:

“Fiyatlar önemlidir. % 1.5’lik getiri, S&P 500 temettü getirisi ile karşılaştırılabilir. […] Ve 10 yıllık bir sermaye riski yoktur, anaparanızı geri alırsınız. Birdenbire hisse senetleri ile rekabet etmeye başladı. “

Başka bir deyişle, daha geniş makroekonomik olayların, bitcoin’in fiyat oluşumunda borsa ile ilişkili bir şekilde hesaba katılması gerekecektir. Bu, yatırımcıların dahil olmak isteyeceği bir durum değil. Sonuçta, geçen Mart ayında koronavirüs salgını duyurulduğunda ve piyasalar (Bitcoin dahil) tarihteki en kötü düzeltmelerden birini gördüğünde neler olduğunu gördük .

Boğa Tartışması

Düşüş eğilimi olduğu kadar düşüş de olabilir. Yukarıda belirttiğimiz gibi, yüksek korelasyon durumunda, daha geniş makroekonomik olayların bitcoin’in fiyat oluşumunda hesaba katılması gerektiğini unutmayın.

ABD Temsilciler Meclisi , Başkan Biden’ın geçtiğimiz hafta sonu 1.9 trilyon dolarlık teşvik faturasını kabul etti. Bu, tasarıyı oylama için Senato’ya gönderdi ve başarılı olursa, ekonomiye başka bir büyük enjeksiyon olacaktı. Daha öncekilerin borsalara ne yaptığını zaten gördük.

Bitcoin bunlarla ilişkili kalırsa, bu da fiyatını desteklemelidir.

Sonuç olarak, eski piyasalarla yüksek bir korelasyonun uzun vadede iyi bir şey olarak görülmesi olası değildir. Bitcoin’in bir riskten korunma işlevi görmesi ve aynı zamanda statükodan “vazgeçme” aracı olması için, geleneksel varlıklardan tamamen bağımsız bir şekilde çalışması gerekir.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

Sedat ATASEVER
Sedat ATASEVERhttp://blokchaintr.com
1998 yılında Düzce’de doğan Sedat ATASEVER, Abant izzet baysal tarih bölümü mezunu. Blockchain, Bitcoin ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya yönlendirmiştir. Sedat, 2017 'de Bitcoin ile tanıştıktan sonra araştırmalarını sürdürmeye devam etmiş ve bu araştırmalarını bizimle paylaşmaktadır.

Düşüncenizi Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

[td_block_social_counter facebook="blokchaintr" custom_title="Bizi Takip Edin" open_in_new_window="y" youtube="channel/UCeoNbT8j10Lwd4m9hNBOgvg" style="style9 td-social-boxed td-social-colored" instagram="blokchaintrcom" block_template_id="td_block_template_4" header_color="#dd9933" twitter="blokchaintr" social_rel="nofollow"]

StormGain, Milyarlarca Akıllı Telefon Kullanıcısına Hizmet Vererek Kripto Madenciliği Oyun Alanını Seviyelendiriyor

Kripto para madenciliği kavramının bugünlerde biraz olumsuz bir çağrışımı var. Özel ve pahalı donanım gerektirdiğinden birçok kişi bunu elektrik israfı olarak görüyor. Peki ya...

Goldexco.in, kullanıcıların % 50’ye varan indirimle ETH satın alabilecekleri bir kampanya başlatıyor! 

Goldexco.in indirimli ETH satın alabileceğiniz yeni bir kampanya başlattı. Bu kampanya da %50 indirimle ETH sahibi olabilirsiniz. Detaylar aşağıda yer almaktadır. İndirim Süresi: 24 Mayıs 2021, 10:00...

Student Coin (STC) Token Yayında Ve 10’dan Fazla Kripto Para Borsasında Yer Alıyor

Öğrencilere ve kripto para birimlerine yönelik benzersiz yaklaşımı nedeniyle 500'den fazla üniversite tarafından desteklenen Student Coin , ICO'ya ayrılmış olan tüm STC tokenlerini beklenenden daha kısa bir sürede...

GLDX TOKEN 23 NİSAN 19:20 de SATIŞTA

Goldexco.in Forbes 500'ün %65'inin bulunduğu ticari statünün ve hakların en kapsamlı yasalar altındadünya devlerinin tercih ettiği Delaware eyaletinde faaliyetlerine başladı. Türkiye iş ortağı Devasa...

Blokchaintr.com Türkiye’nin En Sevilen Haber Uygulaması Bundle’da

Blokchaintr.com'da yayıncıları arasında bulunduğu Bundle’ın yeni versiyonu App Store ve Google Play’de! Bundle dünyanın dört bir yanından 15 bine yakın yayıncıyı kullanıcılara sunan bir...

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
24,354.53 $
24,354.53 $
6.52%
ethereumEthereum
1,881.89 $
1,881.89 $
12.44%
tetherTether
1.00 $
1.00 $
0.23%
bnbBNB
331.17 $
331.17 $
4.87%
usd-coinUSD Coin
1.00 $
1.00 $
0.08%
xrpXRP
0.381839 $
0.381839 $
5.92%
cardanoCardano
0.541846 $
0.541846 $
6.88%
binance-usdBinance USD
1.00 $
1.00 $
0.04%
solanaSolana
42.89 $
42.89 $
9.11%
polkadotPolkadot
9.52 $
9.52 $
11.13%

Benzer Haberler