Home Bitcoin (BTC) Haberleri 2021’de Bitcoin Bu 7 Sebepten Dolayı Rekor Tazeleyebilir

2021’de Bitcoin Bu 7 Sebepten Dolayı Rekor Tazeleyebilir

0
2021’de Bitcoin Bu 7 Sebepten Dolayı Rekor Tazeleyebilir

COVID-19 salgını şüphesiz 2020’de dünya ekonomisine zarar verdi. Federal Rezerv Bankası normalden fazla dolar basmaya başladı ve arzı artırdı. Böylece doların değeri düştü, enflasyon yükseldi ve dünya ekonomisi iyi günler görmüyor.

Ancak COVID-19 salgını kripto para birimlerine zarar vermedi. Fiyatları Mart 2020’de düştü, ardından yılın sonunda yükseliş dönemine doğru yükseldi. Bunun nedeni, doların düşmesiyle birlikte yatırımcıların kripto para birimlerini enflasyona ve değer depolamaya karşı bir koruma olarak görmeleriydi. Dolayısıyla, COVID-19 salgını yalnızca kripto para birimlerine zarar vermekle kalmadı, onların lehine de gitti.

BTC’nin yıl boyunca nasıl büyüdüğüne bir göz atın:

Nitekim 2020, kripto para birimleri için heyecan verici bir yıldı. İşte yaşananlar ve 2020’nin önümüzdeki yıllarda kripto para birimlerinin izleyeceği yönün nasıl belirleyicisi olduğu.

2021 için Bitcoin 7 Güven Endeksi

1. 2020 – Fiat’ın güvenilirliğini kaybettiği yıl

COVID-19 salgınının başlangıcından itibaren altın, hisse senetleri ve Bitcoin piyasası değer olarak yaklaşık % 30 düştü. Ancak güçlü bir şekilde geri dönen Bitcoin’den farklı olarak altın ve hisse senetleri toparlanamadı.

COVID-19 salgını yatırımcılar arasında paniğe neden oldu ve varlıklarını toplu halde satmaya başladılar.

Ayrıca sahip oldukları kripto para birimlerini sattılar, bu da bize kripto para sahibi olduklarını ve geleneksel finansal varlıkların yanı sıra kripto para birimleri kullandıklarını anlamamızı sağladı.

Herkes COVID-19 salgınının hızla ortadan kalkacağını düşündüğünde, bu şekilde sonuçlanmadı.

Beklenenden daha uzun süreceği ve ekonomiye daha da büyük zarar vereceği anlaşıldığında, ABD hükümeti ekonomiye o zamanki mali kriz sırasında 2008’dekine benzer bir “infüzyon” vermeye karar verdi.

2020’de ABD ekonomisine 9 trilyon dolar eklendi. Aynı zamanda bu miktar, Amerika’nın bir ulus olarak varlığından bu yana yaratılan toplam doların% 22’sini temsil ediyor.

Doların basılması, ekonomik kriz sorununa yeterli bir çözüm olarak görüldü. Yine de, iktisatçılar, bu yöntemin ekonomiye getirebileceği uzun vadeli sonuçları düşünmemiş gibi görünüyor. Enflasyon sorununun ortaya çıkmasıyla, yatırımcılar şimdiden başka alternatifler aramaya başladılar.

Bu tam olarak şu an Bitcoin, diğer varlıklara rağmen fiyatı yükselmeye başladı.

Karantina ve sokağa çıkma yasakları getiren COVID-19 salgınıyla seçimler yaklaşıyordu. Seçimlerin genellikle hisse senedi piyasası ve altını, genellikle olumsuz etkisi vardır. Dolayısıyla bu durumda bile hisse senedi ve altının fiyatı yeniden düşmeye başladı. Herkes Bitcoin’de de aynı şeyin olmasını bekliyordu. Ama tahmin et ne oldu? Asla olmadı. Bitcoin sadece yükseldi.

Borsa ve altın yatırımcılar artık bir seçenek olarak görülmüyordu, Bitcoin potansiyelini gördükleri için favori varlıkları haline geldi.

Bitcoin’in yatırımcılar arasında yatırım yapmak için zaten tercih edilen varlık olarak görülmesinin yanı sıra, 21 Ekim’de Paypal’ın platformlarında dijital para birimlerinin alımına, satılmasına ve tutulmasına izin verdiği göz önüne alındığında, her şey onun lehine gidiyordu.

Paypal’ın kripto para birimlerini platformuna entegre ettiği haberi heyecan yarattı ve Bitcoin fiyatını artırdı. Bu olayı, kripto dünyasına katılacak daha fazla yatırımcı takip edecek.

Bitcoin fiyatını etkileyen bu dış faktörlerin yanı sıra iç faktörler de ön plana çıktı. Bitcoin yarılanması Mayıs 2020’de gerçekleşti ve tarihsel olarak Bitcoin fiyatı artmış olan. Bu yıl aynı şey oldu. Temmuz 2016’da yarılanma gerçekleştiğinde Bitcoin fiyatı 600 dolardı. 17 ay sonra Aralık 2017’de 20.000 dolara ulaştı.

Mayıs 2020’de Bitcoin halving gerçekleştiğinde fiyatı 8.700 dolardı. Altı ay içinde% 78 artışla 15.500 dolara yükseldi. Ardından 8 Ocak 2021’de Bitcoin 41.941 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Ayrıca, 2020’de, Merkezi Olmayan Finans (DeFi) , Ethereum’un blok zincirinin zirvede olması ve giderek daha fazla benimsenmesiyle yükselişe geçti.

Kripto para birimleri, kitlesel olarak benimsenmeye 2020’den daha yakın olmamıştı. Gerçekten de 2020, kripto alanı için heyecan vericiydi. İşlerin gidişatına bağlı olarak kripto meraklıları, 2021’in kripto para birimleri için de ilginç olacağına inanıyor. Bakalım 2021’de kripto para birimlerinde ne olması bekleniyor?

2. Bitcoin uluslararası bir ödeme para birimi olmaya doğru yol alıyor

Kripto para birimleri, Millenials tarafından tercih edilen ödeme yöntemidir. Ve Paypal bunu yapmalarını sağlayacaktır.

Paypal, yukarıda belirtildiği gibi, kullanıcıların kripto para satın al. Platform ayrıca, platformun sahip olduğu 26 milyon tüccarın kripto para birimleriyle satın aldıkları ürünler için ücret ödemeden ödeme yapmalarını sağlayacak.

Platform, kripto bakiyelerini fiat’a çevirmelerine izin vereceği için kullanıcılar bunu yapabilecekler. Paypal’ın 340 milyon kullanıcısı olduğunu ve bunun kripto para birimlerinde etkisinin ne olduğunu bize anlattığını belirtmekte fayda var.

3. Kurumsal talep arttı – Aşının Bitcoin üzerinde neredeyse hiç etkisi olmadı

COVID-19 aşısının 2021’deki kripto boğa koşusunu etkileme olasılığı var mı? Bununla birlikte, aşının stok üzerinde daha büyük bir etkisi olabilir. İnsanlar onu almaya başladığında stokların değeri artacaktır.

Bununla birlikte, kripto para birimlerinin bağımsız olduğu ve geleneksel finansal varlıklar üzerinde etkisi olabilecek çeşitli faktörlerden ağır bir şekilde etkilenmediği göz önüne alındığında, aşılamanın Bitcoin fiyatını önemli ölçüde etkilemesi beklenmiyor.

Ayrıca aşının pandemiyi durdurmada başarılı olamayabileceği ve dolayısıyla ekonomik krizin devam edebileceği unutulmamalıdır.

Dolayısıyla, büyük olasılıkla, yatırımcılar Bitcoin’i enflasyona ve değer deposuna karşı bir koruma olarak görmeye devam edecekler.

Yatırım yapmaya devam edebilirler ve Mayıs ayında arz yarıda kesildiği için Bitcoin yarılanması oluşmuşsa, burada ekonominin temel kurallarını “talep arttığında ve arz düştüğünde fiyat yükseldiğinde” uygulayabiliriz. Dolayısıyla 2021’de fiyat açısından Bitcoin’i yeni rekorlara doğru görebiliriz.

Dahası, kurumsal yatırımcılar, kripto para birimlerine yatırım yapmak için muazzam bir ilgi gösterdiklerinden Bitcoin fiyatını yükseltti.

Microstrategy, Bitcoin’e 1,3 milyar dolar yatırım yapmaya karar verdi; Ruffer Investment 744 milyon $ yatırım yaptı; Square 50 milyon dolar yatırım yaptı; Stone Ridge, 115 milyon dolar ve Massachusetts Mutual, Bitcoin’e 100 milyon dolar yatırım yaptı.

Bunlar 2020 yılında büyük kurumsal yatırımcılar tarafından yapılan en önemli yatırımlardan bazıları. Tüm bu yatırımlarla kripto para birimlerinin yetki ve değeri büyümeye başladı.

Ayrıca Grayscale Fidelity Investments, Ark Investment Management ve diğer fonlar 2020’de portföylerine kripto para ekledi. Grayscale, 2020’de Grayscale Bitcoin Trust’ın 1.8 milyar dolardan 17.5 milyar dolara çıkarak dünyadaki en hızlı büyüyen yatırım ürünleri arasında olduğunu iddia ediyor.

Bu, kripto para birimleri tarihinde daha önce hiç karşılaşılmamış bir gerçek ve bir başka istatistiktir ve 2020’de yaşadıkları büyümenin açık bir göstergesidir.

Ayrıca JP Morgan, Gemini ve Coinbase bankacılığına başladı. Ayrıca Visa ve Mastercard, kripto para şirketlerine hizmet vermeye başladı ve Fidelity yeni bir Bitcoin endeks fonu başlattı.

Nasdaq kurumsal yatırımcıların yalnızca Aralık 2021’in ilk haftasında kripto fonlarına 439 milyon dolar pompaladığını bildirdi. CoinShares verilerine göre – dijital varlık yatırım şirketi bu, rekordan sonra kripto piyasasına ikinci en büyük haftalık hazır nakit girişi oldu üç hafta önce yapılmış olan 468 milyon dolarlık yüksek giriş.

4. Bitcoin, enflasyona karşı bir koruma görevi gördüğü için altını yenebilir

Grayscale Bitcoin Trust’taki (GBTC) yatırım girişi, nispeten değişmeden kalan Gold ETF’ye yapılan yatırımla karşılaştırıldığında Ekim ayında önemli ölçüde arttı.

JP Morgan Chase geçtiğimiz günlerde Gold’un acı çekmekçünkü yatırımcılar Bitcoin’i enflasyona karşı bir koruma olarak tercih ediyor ve varlıklarını ona kaydırıyorlar. Daha fazlası için JP Morgan, bu eğilimin 2021’de de devam edeceğini söylüyor.

JP Morgan’ın kripto para birimleri için yükselen bir durum ortaya koyan notuna göre, yatırımcılar sadakati ve parayı Bitcoin’e kaydırdıkça altın “yapısal bir dalgalanma” ile karşı karşıya kalacak. 

5. Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesi, DeFi ve kripto gelişimi için çok önemli bir noktaya işaret ediyor

Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesi, kripto meraklıları arasında çok beklenen bir olaydı. Ethereum 2.0’ı başlatmanın amacı, ölçeklenebilirliği ve güvenliği artırmaktı. Ethereum 2.0 ile, Ethereum 2.0, DeFi sektöründe daha fazla gelişme için uygun koşullar yarattığı için daha fazla yatırımcı çekilebileceğinden işler farklı olacaktır.

Kripto para birimi endüstrisi gelişiyor ve çeşitli şirketler benimsedi Ethereum blok zinciri. Örneğin, Microsoft , büyük bir adım olan oyun telif ücretleri için Ethereum’un blok zincirini benimsedi .

Ethereum 2.0, Proof of Stake (PoS) modelini kullanıyor ve bu da pasif gelir söz konusu olduğunda onu daha uygun hale getiriyor. Örneğin, en az 32 ETH’ye sahip olan sahipleri, ödülleri stake etme seçeneğine sahip olacak. Jetonlar uzun süre internette kalacak ve sahipler, geleneksel finansal sistemdeki bir bankaya para yatırmak gibi ödüllerden az ya da çok yararlanacaklar.

6. Kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojisi genişledikçe düzenleyiciler daha katı olabilir

Kripto para birimleri hızlı bir şekilde büyüdükçe, elbette boşta durmayan düzenleyicilerin dikkatini çekti. Tüm AB ve ABD merkezli kripto borsaları için KYC & AML politikaları ve Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren işletmeler için FCA kaydı gibi bazı kurallar şimdiden yayınlanmaya başladı.

Son zamanlarda, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC ile Ripple davası , iki yönetici, 1,3 milyar dolarlık kayıtsız menkul kıymetler teklifi gerçekleştirdi. Kripto para birimleri genellikle kara borsalarla ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle düzenleyiciler bunlara özel ilgi göstermeye başladılar.

Ayrıca, yakın zamanda Birleşik Krallık’taki The Financial Conduct Authority (FCA) uyardı yatırımcıların kripto para birimlerine yatırım yaparken dikkatli olmaları, çünkü onlara göre “dolandırıcılık” olabilirler.

Dahası, kripto para birimlerindeki DeFi sektörü düzenlenmemiş durumda. Yatırımcıların kendilerini güvensiz hissettikleri için bu sektöre yatırım yapma konusunda isteksiz olmalarının nedenlerinden biri de budur. Yatırımcılar için düzenlemeler güvenlik anlamına gelir. Bu nedenle, şeffaf bir sistem ve büyük oyuncular için bir yatırım kılavuzu veya “kapı anahtarı” olarak hizmet edecek bir düzenleyici çerçeve oluşturmak için düzenleyicilerle konuşmamız gerekiyor. 

DeFi düzenlenmemiş olsa da, daha merkezi borsalar yasa dışı faaliyetleri önlemek için KYC ve AML politikaları uyguladığından, faaliyete devam etmenin tek yolu merkezi olmayan borsalardır. DeFi projelerinde büyük miktarda kirli para vardır. Bu nedenle, birçok kullanıcı merkezi borsalara para aktarırken sorunlarla karşılaşma riskini alır.

Dolayısıyla, DeFi sektörü düzenlenmedikçe, büyük yatırımcıların olması olası değildir. Ancak DeFi sektörünü düzenlemek için iki kamp var: onu destekleyenler ve desteklemeyenler. Ancak 2021, DeFi sektörünün düzenlenmesi söz konusu olduğunda büyük olasılıkla belirleyici olacaktır.

7. Merkez bankaları tokenlerini piyasaya sürmeye başlayarak kripto ile daha fazla ilgilenebilir

Kripto para birimi endüstrisinin önemli ölçüde büyümesiyle, hükümetlerin ve bankaların stabilcoinlerini çıkararak trende katılmaktan başka seçenekleri olmadığı görülüyor.

Bu bağlamda alınabilecek bir örnek Çin dijital yuanıdır. Yuan gibi ulusal belirteçlerin benimsenmesi, ekonomi genelinde para akışının izlenmesine yardımcı olacak ve terör finansmanı ve kara para aklama dahil olmak üzere yasa dışı faaliyetleri engelleyecektir.

Ulusal dijital belirteçlerin en önemli faydaları, daha iyi finansal katılım ve daha hızlı sınır ötesi ödemeler olacaktır. 

Son olarak 2020, sektörde birçok şeyin yaşandığı kripto para birimleri için gerçekten ilginç bir yıl oldu. Ancak 2021’in de daha az heyecan verici olması beklenmiyor.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here