Home Kripto Para Haberleri 2018 Coincheck Hack’inden Çalınan Kriptoları Değiştirdiği İddiasıyla 30 Kişi Tutuklandı

2018 Coincheck Hack’inden Çalınan Kriptoları Değiştirdiği İddiasıyla 30 Kişi Tutuklandı

0
2018 Coincheck Hack’inden Çalınan Kriptoları Değiştirdiği İddiasıyla 30 Kişi Tutuklandı

Japon polisi, 2018’de meşhur 530 milyon dolarlık Coincheck hack’iyle bağlantılı yasadışı işlemlere karıştıkları iddiasıyla 30 kişiyi suçladı.

Tokyo yetkilileri, tüm kişilerin işlemlerini ülke çapında farklı yerlere kadar izledi.

Yasadışı İşlemlerin Toplamının 96 Milyon Dolardan Fazla Olduğu Tahmin Ediliyor

Başlangıçta Nikkei , şüphelilerin ya tutuklandığını ya da davalarının savcılığa sevk edildiğini bildirdi . Ancak Kyodo , konuyla ilgili kaynaklara dayanarak 30 kişinin de tutuklandığını ve şu anda polis gözetiminde olduğunu doğruladı .

Polis, siber araştırmacıların yasadışı işlemlere karışan hesapları “geleneksel” kripto borsalarına kadar izlediğini ortaya çıkardı. Aslında savcılar, şüphelilerin Coincheck’ten çalınan saldırıya uğramış NEM paralarını dönüştürerek tüm bireylerin kimliğini tespit etmeyi kolaylaştırdığını belirtti.

Kyodo ayrıca, 30 şüphelinin alım satım işlemlerinin, hırsızlık anındaki döviz kuru kullanılarak 10 milyar yen (96 milyon dolar) değerinde tahmin edildiğini açıkladı. Ayrıca yetkililer, kişilerin bu tür kriptoların hack olayına ait olduğunu bildiklerini belirtti.

Tokyo Metropolitan Polis Departmanı, halen soruşturma aşamasında oldukları için şüphelilerin kimliklerini açıklamadı. Kyodo tarafından alıntılanan kaynaklar, bireylerin işlemleri nasıl ele aldığı hakkında daha fazla ayrıntı verdi:

Şüphelilerden bazıları, NEM’i web sitesi aracılığıyla diğer dijital para birimleri ile takas etti ve varlıklarını yurtiçi ve yurtdışındaki kripto para borsalarında paraya çevirdi.

Coincheck Hack Vakasıyla İlgili Son Gelişmeler

Mart 2020’de, Masaki Kitamoto ve Takayoshi Doi olarak tanımlanan iki hacker, Japon polisi tarafından tutuklandı . Kitamoto yanlış yaptığını itiraf etti; Coincheck’in hackinden 19 milyon dolardan fazla para çaldığını iddia etti. Daha sonra yetkililer tarafından ek suçlamalar yapıldı.

Bilgisayar korsanları, 26 Ocak 2018’de Coincheck’ten 523 milyon NEM’i cebe indirdi. O zamanlar, kripto paraların tahmini değeri 530 milyon doları buldu ve o zamandan beri düşüşe geçti. Bugün çalınan jetonlar sadece 38 milyon dolar değerinde.

Coincheck hırsızlığı, Mt. ile birlikte kripto para birimi endüstrisindeki en büyük hırsızlık olmaya devam ediyor. Gox’un 460 milyon dolarlık 2014 hacklemesi. 2020 yılının Ağustos ayında, news.Bitcoin.com Tokyo’daki bir mahkemenin, kripto borsası soygununa kadar uzanan kripto varlıklarına el koyduğunu bildirdi .

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here