Likidite Havuzu (liquidity-pool) nedir? Likidite Havuzları Nasıl Çalışır?

Defi ekosistemindeki Likidite havuzları (liquidity-pool) teorisine rastlamış olabilirsiniz.

Ancak Likidite Havuzları nedir ve nasıl çalışır? Ve merkezi olmayan finansta neden onlara gerçekten ihtiyacımız var?

Likidite havuzları, yatırımcıların yatırımlarından getiri elde etmelerine yardımcı olurken, hisse senetlerini etkin bir şekilde alıp satmak için yeni bir standart sağlar. Burada nasıl çalıştıklarını, temel avantajlarını ve genel yönlerini tartışacağız.

Şimdi bu derinlemesine incelemede klavuzumuza bakalım.

Likidite (liquidity-pool) Havuzları nedir?

Likidite havuzları (liquidity-pool), akıllı sözleşmede kilitlenmiş token havuzuna uygulanır. Likidite sunarak ticareti garanti ederler ve merkezi olmayan borsaların bazıları tarafından yaygın olarak kullanılırlar. Bancor, likidite havuzlarını dahil etmek için ilk girişimlerden birini gerçekleştirdi ve Uniswap yaygın olarak popüler yaptı.

Likidite Havuzları, merkezi olmayan bir borsanın ticaret yönüdür. Rolleri, piyasa katılımcıları arasında piyasanın likiditesini artırmaktır.

Likidite Havuzları (liquidity-pool) nasıl çalışır?

En basit haliyle, tek bir likidite havuzu (liquidity-pool) 2 token içerir ve her havuz aynı token çifti için yeni bir pazar oluşturur. DAI / ETH, Uniswap’teki popüler likidite havuzunun açık bir örneği olabilir.

Yeni bir havuz oluşturulduğunda ilk likidite sağlayıcısı, havuzdaki varlıkların başlangıç ​​fiyatına karar verendir. Likidite sağlayıcısının havuza tüm tokenlerin eşdeğer bir değerini sağlaması teşvik edilir.

Bir havuza sağlanan likiditeye bağlı olarak, likidite sağlayıcısı (LP), havuza ne kadar likidite sağladıklarıyla orantılı olarak LP token adı verilen özel tokenler alır. Havuz tarafından bir satış etkinleştirildiğinde, tüm LP jeton sahiplerine orantılı olarak% 0,3’lük bir maliyet tahsis edilir. 

- Advertisement -

Likidite sağlayıcısı, temel likiditesini ve ödenmemiş ücretleri geri almak isterse, LP tokenlerini yakarlar. Belirleyici bir fiyatlandırma algoritmasına göre, bir likidite havuzu tarafından teşvik edilen her token takası, bir fiyat değişikliğine neden olur. Bu sürece otomatik piyasa yapıcı (AMM) da denir.

Sabit bir emtia piyasası yapıcı algoritması, Uniswap tarafından kullanılanlar gibi temel likidite havuzları tarafından kullanılır; bu, verilen 2 token miktarının hala aynı kaldığı anlamına gelir. Bunun da ötesinde, algoritma nedeniyle bir ticaret ne kadar büyük olursa olsun bir havuz hala likiditeye sahip olacaktır. Bunun birincil nedeni, hedef miktar arttıkça algoritmanın belirteç fiyatını asimptotik olarak artırmasıdır.

Likiditenin Önemi

Likiditenin bu kadar önemli olduğu gerçeği, büyük ölçüde bir varlığın fiyatının nasıl değişebileceğini belirlemesidir. Düşük likidite piyasasında, emir defterinin her tarafında nispeten sınırlı sayıda açık emir açıktır. Bu, bir işlemin fiyatı herhangi bir yöne önemli ölçüde değiştirebileceğini ve hisse senetlerini öngörülemez ve çekici hale getirebileceğini göstermektedir.

Likidite havuzları, devrimin önemli bir parçasıdır Merkezi Olmayan Finans (DeFi) büyük bir potansiyele sahip gibi görünüyor. Genellikle bu havuzlar, çok sayıda varlığın desteklenen başka herhangi bir varlık ile takas edilmesini kolaylaştırır.

Defi’deki Likidite Havuzları nelerdir?

Likidite havuzları (liquidity-pool), düşük likidite sorununu başarılı bir şekilde çözmeyi amaçlar ve böylece bir token fiyatının tek bir büyük ticaret emrini gerçekleştirdikten sonra önemli ölçüde dalgalanmamasını garanti eder.

Merkezi olmayan borsalar Müşteri katılımını en üst düzeye çıkarmak için likidite havuzlarına yatırım yapanlara ikramiye sunuyoruz. Kullanıcının, devreye girip faydaları elde etmek için likidite havuzuna para yatırması gerekir. likidite havuzları bir veya daha fazla akıllı sözleşme protokolü tarafından düzenlenmektedir. Yatırım yapılması gereken fon miktarı ve her bir jetonun orantılı oranı, farklı DeFi platformları arasında farklılık gösterecektir. 

Likidite havuzuna (liquidity-pool) nasıl katılırım?

Bir ETH / USDC havuzuna 50 $ likidite sağlamak için, 50 $ değerinde ETH ve 50 USDC depozitoya ihtiyacı vardır. Bu durumda toplam 100 $ depozito gereklidir. Buna karşılık, likit sağlayıcı likidite havuzu jetonlarını toplayacak. Bu tür belirteçler, orantılı havuz paylarını yansıtır ve havuz paylarını istedikleri zaman geri çekmelerine izin verir.

Bir satıcı bir işlem yaptığında, işlemden bir işlem ücreti düşülür ve sipariş likidite havuzunu içeren akıllı sözleşmeye gönderilir. Çoğu merkezi olmayan borsa için işlem ücreti% 0,3 olarak belirlenmiştir. Bizim durumumuzda, 50 $ ETH ve 50 USDC yatırırsanız ve bağışınızla havuzun% 1’ini oluşturursanız. Daha sonra, belirli bir işlem için% 0,3 işlem ücretinin% 1’ini alacaksınız.

Likidite Havuzu Borsaları nasıl çalışır?

Şu anda DeFi alanında iki tür merkezi olmayan değişim vardır:

1) Sipariş Defteri Borsaları:

Emir defteri değişimleri, işlemleri tatmin etmek için bir alış / satış planına bağlıdır. Siparişler, yeni bir satın alma veya satış siparişi verildiğinde bir sipariş defterine yönlendirilir. Ardından borsanın eşleştirme motoru aynı fiyat için eşleşen emirleri yürütür. Örnekler: 0x ve Radar Relay

2) Likidite havuzları Borsalar:

Borsadan işlem gören emir defterine yapılan vurguyu hariç tutarlar. Böylece borsanın likidite seviyesinin sabit kalmasını sağlamasını sağlarlar. Örnek: Kyber, Uniswap ve Curve Finance.

Likidite havuzlarının avantajları

1) Her fiyat seviyesinde garantili likidite:

Yatırımcıların diğer tüccarlarla doğrudan bağlantılı olması gerekmez, çünkü müşteriler varlıklarını havuza yatırdığı sürece likidite sabittir. 

2) Otomatik fiyatlandırma, pasif piyasa yapıcılığı sağlar:

Likidite sağlayıcıları aslında fonlarını havuza yatırır ve fiyatlandırma akıllı sözleşme ile sağlanır.

3) Herkes likidite sağlayıcısı olabilir ve kazanabilir:

likidite havuzlarının herhangi bir listeleme ücretine, KYC’ye veya merkezi borsalarla bağlantılı diğer engellere ihtiyacı yoktur. Bir yatırımcı havuza likidite sağlamak isterse, varlıkların eşdeğer değerini yatıracaktır.

4) Daha düşük gaz ücretleri:

Minimal olması nedeniyle gaz maliyetleri azalır akıllı sözleşmeUniswap gibi merkezi olmayan borsalar tarafından sunulan tasarım. Havuz içindeki etkin fiyat hesaplamaları ve ücret tahsileri, işlemler arasında daha az dalgalanma anlamına gelir.

İadeler

Likidite havuzunun getirileri üç faktöre bağlıdır:

 1) Teslim ve geri çekilme durumundaki varlık fiyatları,

2) Likidite havuzunun büyüklüğü ve

3) İşlem hacimleri.

Başlangıçta yatırım yaptıklarına göre, yatırımcıların belirli bir varlık oranını kaldıracaklarını hatırlamak çok önemlidir. Pazar hareketinin lehine veya aleyhine çalışabileceği yer burasıdır.

Likidite Havuzu Riskleri

Ve tabii ki, DeFi‘deki her şeyde olduğu gibi, potansiyel riskleri hatırlamamız gerekiyor. İlişkili likidite risklerinden bazıları aşağıda listelenmiştir:

  • Değer düşüklüğü zararı
  • Olası akıllı sözleşme hataları.
  • Likidite havuzu hackleri
  • Sistemik riskler

Token

Diğer tüm belirteçler gibi, bir kullanıcı akıllı sözleşme süresi boyunca likidite havuzu jetonlarını kullanabilir. Bu nedenle bir kullanıcı, getiriyi en üst düzeye çıkarmak için ek getiri elde etmek için bu jetonu likidite havuzu jetonunu kabul eden farklı bir platforma yatırabilir.

Bu nedenle, kullanıcı verim çiftçiliğini kullanarak iki veya üç faiz oranını birleştirebilir ve sonunda getiriyi artırabilir.

Sonuç Olarak

Likidite havuzları hem kullanıcılar hem de borsalar için kullanımı kolay bir platform sunar. Kullanıcının likidite havuzlarına katılmak için herhangi bir özel uygunluk kriterini karşılaması gerekmez; bu, herhangi birinin bir token çifti için likidite sağlanmasına katılabileceği anlamına gelir.

Bu nedenle DeFi ekosisteminde likidite havuzları önemli bir rol oynar ve konsept ademi merkeziyetçilik düzeyini artırmayı başardı.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

- Advertisement -
KAYNAKcoinpedia
cenk dinç
cenk dinçhttp://blokchaintr.com
Cenk Dinç Kriptoya Olan Merakını Daha İyi İfade Etmek İçin Araştırmalarını Öğrenerek Bizimle Paylaşmayı Seçti.Cenk Turizm Ve Otelcilik Okuyup Ayrıca Sitede Yazılarını Bizimle Paylaşmaktadır...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

70BeğenenlerBeğen
28TakipçilerTakip Et
755TakipçilerTakip Et
5AbonelerAbone

En Son Haberler

Student Coin (STC) Nedir? Student Coin (STC) Özellikleri Nelerdir?

Son yıllarda, işe alım görevlileri yüksek eğitimli insanlara büyük ilgi gösterdiler ve bu da potansiyel öğrenciler arasında daha fazla paraya ihtiyaç duyulmasına yol açtı.  Ancak...

2021’de Takip Edilmesi Gerek En İyi 10 DeFi Coin’leri

DeFi veya Merkezi Olmayan Finans sektörü, 2020 yılında muazzam bir ilerlemeye tanık oldu. Bu, yatırımcılara DeFi tokenlerine olan inancı güçlendirdi. Arenaya gelen birçok DeFi varlığı...

Ripple Yatırım Yapmaya Değer mi? 2021’de XRP Alınır mı?

Ripple'ın bu yıl yatırım yapmaya değer olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? Aşağıdaki kılavuzda sizin için Ripple, devam etmekte olan SEC davasının ardından düzenleyici netlik arıyor.XRP...
bitcoinBitcoin
49,021.00 $
49,021.00 $
1.8%
ethereumEthereum
1,597.57 $
1,597.57 $
3.05%
binance-coinBinance Coin
245.35 $
245.35 $
11.37%
tetherTether
1.00 $
1.00 $
0.1%
cardanoCardano
1.03 $
1.03 $
10.46%
polkadotPolkadot
32.90 $
32.90 $
0.96%
xrpXRP
0.463741 $
0.463741 $
0.05%
litecoinLitecoin
178.13 $
178.13 $
2.55%
chainlinkChainlink
27.56 $
27.56 $
8.75%
bitcoin-cashBitcoin Cash
519.79 $
519.79 $
3.17%

Benzer Haberler

Bitcoin Fiyat Tahmini: BTC’de Kar Satışları Boğaları Zora Sokuyor

Bitcoin fiyat tahmini, fiyat 50.000 $ dolar'ın altına düştüğü için belirsizlik aşamasına giriyorBoğalar, yükselen ivmeyi sürdürmek için giderek daha fazla baskı altında45.000 $ dolar'lık...

ABD Hazine Bakanı Bitcoin Hakkındaki Endişelerini Dile Getirdi, Dijital Dolara İhtiyaç Duyuyor

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, önde gelen kripto para birimi Bitcoin ile ilgili endişelerini dile getirdi. New York Times DealBook konferansında Yellen, Bitcoin'in teknik becerisini,...

Binance Coin Analizi: BNB 250 Dolar Üzerine Çıkmaya Çalışıyor

Binance Coin fiyatının yatay hareket etmesi bekleniyor.BNB, 250 $ dolar üzerine çıkamyı başaracak mı?En yakın destek 225 $ dolar'da ve en aşağıdada 200 Doların...

Kanada Bankası Dijital Dolar Çıkarmaya Hazırlanıyor

VersaBank, önümüzdeki aylarda Kanada dolarını temsil eden yeni bir dijital para birimi başlatacak. Dijital dolar para birimi VCAD, Kuzey Amerika'daki bir banka tarafından çıkarılan ilk...