Kripto’daki Kredi (Borç) Verme, Geleneksel Kredi (Borç) Vermeden Nasıl Farklıdır?

Yüzyıllar boyunca, bankalar ve diğer büyük finans kurumları tarafından sunulanlar gibi geleneksel kredi (borç) biçimleri borçlanma piyasasına hakim olmuştur. Ekonomik ilerlemeyi ilerletmeye yardımcı oldular ve hem büyük hem de küçük işletmeleri desteklediler – ancak dezavantajları da yok değil.

Konvansiyonel kredilendirmenin merkezileştirilmiş ve aşırı karmaşık yapısı, tüm gücü bankaların eline verir, yani hem borçlular hem de yatırımcılar (bankanın hesaplarında fonları olanlar) dezavantajlı durumdadır. 

Kripto ödünç (kredi) verme kurumlardan ziyade bireylerin ihtiyaçlarına öncelik veren yeni bir borçlanma şekli ile bu yanlışları düzeltmeyi amaçlamaktadır. İşte geleneksel kredi sistemlerinden farklı olduğu birkaç yol. 

Kripto’da Teminat Miktarı ve Likidite

Bugün onaylanan her kredinin, onu desteklemek için bir tür teminatı olması gerekir. Örneğin, bir bankadan ipotek için başvururken teminat, başvuru sahibinin satın almak istediği evin değeridir; İpoteğe ilişkin geri ödemelerini karşılayamamaları durumunda, yatırımı telafi etmek için banka tarafından konuta el konulabilir.

Kripto kredisi ile teminat, kripto varlıkları şeklini alır. Kripto para birimleri, doğası gereği, tasfiyeyi mülkten çok daha kolay bir şekilde kolaylaştırdığı için, teminatın değerine beklemek zorunda kalmadan erişmek isteyebilecek hem borçluya hem de borç verene fayda sağlarlar.

Kredi Vermede Hız ve Verimlilik

Bu da bizi ikinci noktaya getiriyor – hız. Geleneksel yöntemle büyük bir kredi başvurusunda bulunan herkes ne olduğunu bilecektir. Zaman alıcı ve külfetli bir süreç olabilir. Buna karşılık, kripto kredileri, bileşimlerinde yer alan gelişmiş blok zinciri teknolojisi sayesinde birkaç dakika içinde işlenebilir ve onaylanabilir.

Dahası, kripto borç verme zincirlerinin ve işlemlerinin tamamen dijitalleştirilmiş olması, hiçbir şekilde kağıt işlemenin söz konusu olmadığı anlamına gelir. Bu, yalnızca daha yüksek hızlara ve daha şeffaf anlaşmalara yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda çevre için de iyidir, çünkü değerli kaynaklar gereksiz yere tüketilmez.

Kredi Vermede Erişilebilirlik ve Esneklik

Yukarıda ima edildiği gibi, geleneksel krediler çoğunlukla borç verenin şartlarına göre yapılır – ve o zaman bile, kararlar gerçekte dahil olan kişilerden (borç alan ve müşterileri) yerine üçüncü bir taraf (banka gibi) tarafından alınır. Krediyi finanse etmek için sermayesi kullanılan banka).

Aracıları tamamen ortadan kaldırarak, kripto kredi (ödünç) verme, hem borç alan hem de borç veren için oyun alanını düzleştirir. 

İlki, istedikleri finansman türüne çok daha çeşitli şartlar ve koşullar ile erişebilir ve değerlerini kanıtlamak için yarısı kadar çemberden atlamalarına gerek yoktur. Bu arada, ikincisi, kârlarının çoğunu çeken bir üçüncü tarafa maruz kalmak zorunda değil ve büyük ölçüde artan faiz oranlarından yararlanabilir.

İşte karşınızda – kripto kredi (borç) verme, geleneksel kredilendirmeye benzer ilkeler üzerinde çalışır, ancak daha akıcı teminatlarla ilgilenir, işlemlerin hızını ve verimliliğini hızlandırır ve her iki tarafın da yararlandığı erişilebilirliği ve esnekliği artırır.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

cenk dinçhttp://blokchaintr.com
Cenk Dinç Kriptoya Olan Merakını Daha İyi İfade Etmek İçin Araştırmalarını Öğrenerek Bizimle Paylaşmayı Seçti.Cenk Turizm Ve Otelcilik Okuyup Ayrıca Sitede Yazılarını Bizimle Paylaşmaktadır...

Düşüncenizi Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

120BeğenenlerBeğen
48TakipçilerTakip Et
1,192TakipçilerTakip Et
5AboneAbone Ol

Goldexco.in, kullanıcıların % 50’ye varan indirimle ETH satın alabilecekleri bir kampanya başlatıyor! 

Goldexco.in indirimli ETH satın alabileceğiniz yeni bir kampanya başlattı. Bu kampanya da %50 indirimle ETH sahibi olabilirsiniz. Detaylar aşağıda yer almaktadır. İndirim Süresi: 24 Mayıs 2021, 10:00...

Student Coin (STC) Token Yayında Ve 10’dan Fazla Kripto Para Borsasında Yer Alıyor

Öğrencilere ve kripto para birimlerine yönelik benzersiz yaklaşımı nedeniyle 500'den fazla üniversite tarafından desteklenen Student Coin , ICO'ya ayrılmış olan tüm STC tokenlerini beklenenden daha kısa bir sürede...

GLDX TOKEN 23 NİSAN 19:20 de SATIŞTA

Goldexco.in Forbes 500'ün %65'inin bulunduğu ticari statünün ve hakların en kapsamlı yasalar altındadünya devlerinin tercih ettiği Delaware eyaletinde faaliyetlerine başladı. Türkiye iş ortağı Devasa...

Blokchaintr.com Türkiye’nin En Sevilen Haber Uygulaması Bundle’da

Blokchaintr.com'da yayıncıları arasında bulunduğu Bundle’ın yeni versiyonu App Store ve Google Play’de! Bundle dünyanın dört bir yanından 15 bine yakın yayıncıyı kullanıcılara sunan bir...

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
35,850.00 $
35,850.00 $
1.63%
ethereumEthereum
2,369.73 $
2,369.73 $
1.66%
tetherTether
1.00 $
1.00 $
0.52%
binance-coinBinance Coin
338.57 $
338.57 $
1.88%
cardanoCardano
1.45 $
1.45 $
4.16%
dogecoinDogecoin
0.311416 $
0.311416 $
1.75%
xrpXRP
0.830402 $
0.830402 $
1.28%
usd-coinUSD Coin
1.00 $
1.00 $
0%
polkadotPolkadot
20.52 $
20.52 $
1.84%
uniswapUniswap
20.94 $
20.94 $
1.2%

Benzer Haberler