Home Kripto Kılavuz Kripto Arbitraj Nedir? Arbitraj Türleri Nelerdir?

Kripto Arbitraj Nedir? Arbitraj Türleri Nelerdir?

0
Kripto Arbitraj Nedir? Arbitraj Türleri Nelerdir?

Kripto Arbitraj nedir?

Kripto arbitrajının temelleri basittir: Hemen başka bir borsada satış yapmaya çalışırken en düşük fiyatı sunan bir borsada bir kripto satın alırsınız. Bu, borsalar arasındaki arbitraj ticaretidir ve asıl amaç fiyat farklılıklarından yararlanmaktır.

Aynısı borsalarda uzun süredir yapılabilir ve yapılmıştır. Bununla birlikte, geleneksel piyasalarda ve alım satım çiftlerinde alış-satış yayılımı, Ethereum ( ETH ) veya EOS gibi kripto piyasalarının emir defterlerinde gördüğünüzle karşılaştırıldığında küçük olduğu için, arbitraj işlemleri o kadar karlı değildir .

Temel adımlar şunlardır:

  1. Coinbase Pro veya Binance gibi iki veya daha fazla borsada bir hesap açarsınız.
  2. Fiat yatırın ve Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimleri satın alın.
  3. Kripto para birimini diğer borsaya aktarın.
  4. Daha yüksek bir fiyata satış yapın.
  5. Karı geri çekin.
  6. Tekrar et.

İyi arbitraj fırsatı bulmak ve kar etmek giderek zorlaşıyor. Bunun nedeni, daha fazla piyasa istikrarı ve borsalarda daha fazla tüccarın spekülasyon yapmasıdır.

Bununla birlikte, birkaç borsa arasındaki fiyat farklılıklarının tek bir yerde izlenmesine izin veren başka türden arbitraj araçları ve hizmetleri vardır. Bunlar daha sonra makalede tartışılacaktır.

Kripto para birimi arbitrajı neden bu kadar popüler?

Kripto piyasası hala nispeten yeni olduğundan ve varlıkları bir borsadan diğerine aktarmak ve hızlı alım ve satım siparişleri vermek nispeten basit olduğu için, birçok tüccar, kripto varlıklarını artırmak için iyi bir yol olarak arbitraj ticaretini kullanıyor . Bu aynı zamanda, arbitraj ticareti kısa sürede çok sayıda işlem içerdiğinden, kripto para borsalarının ekstra ücretler oluşturması için harika bir yoldur.

Ek olarak, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kripto borsaları gibi daha düşük veya daha yüksek satış veya teklif fiyatı sunma nedenleri olan kripto borsaları olduğundan, sermayeniz varsa fiyat farkından yararlanmak nispeten basittir. Bununla birlikte, örneğin ticaret yapmak için 1 BTC’niz olmadıkça, sermayeyi iki borsada hareket ettirmenin fazla bir faydası olmadığını hesaba katmalısınız . Bunun nedeni, kriptoların borsalar arasında taşınmasıyla ilgili ek transfer ücretlerinin olmasıdır.

Bu nedenle, kripto para birimi piyasasını ve kripto arbitraj ticaretini iyi anlıyorsanız – ve zulanızdaki bazı madeni paralar, birden fazla borsa ve farklı pazarlar arasındaki fiyat farklılıkları nedeniyle para kazanmanın iyi bir yoludur.

Ani bir piyasa hareketi potansiyel kâr fırsatlarını mahvedebileceğinden, al ve sat emirleri olabildiğince hızlı yerine getirildiği sürece.

En iyi kripto para birimi arbitraj araçları nelerdir?

Kripto para birimi ticaretinin başlangıcından bu yana, arbitraj ticareti yapmak için farklı borsalarda madeni para alıp satmak, çeşitli arbitraj ticareti ve izleme araçlarının geliştirilmesini hızlandırmıştır.

Şu anda mevcut olanların en iyilerine bir göz atalım:

Bitsgap.com

Şubat 2018’de piyasaya sürülen Bitsgap, çeşitli borsalar aracılığıyla otomatik ticaret yerleştirme sağlayan bir çapraz değişim platformunun bir örneğidir. Borsalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanmak için tek bir uygulama aracılığıyla varlıklarınızı birden fazla borsada kontrol etmenizi sağlar.

Kripto para arbitrajında öncüler arasında kabul edilir ve iyi geliştirilmiş bir değişim API çözümüne sahiptir. Madeni para portföyünüzü ve fiyatlarını kolayca takip ederken emir vermenize ve alım satım gerçekleştirmenize yardımcı olur.

Ayrıca, piyasa emirleri vererek veya doğrudan bir borsaya emirleri sınırlandırarak işlemlerinizi otomatikleştirmenize yardımcı olabilecek İşlem Botu ve Sinyaller gibi hizmetler de sunarlar.

Belirttikleri gibi, algoritmaları çeşitli borsalarda en iyi ticaret fırsatlarının ne olduğunu otomatik olarak algılar. Tek yapmanız gereken, sahip olduğunuz döviz hesaplarını platforma bağlamak.

Ayrıca, standart özelliklerini aylık 1.000 dolarlık işlem limiti ile kullanmanıza izin veren ücretsiz bir deneme sunarlar. Fiyatlandırma, abonelik planını yükselttikçe çeşitli araçlar ve özelliklerin kilidi açılarak birkaç seviyeye bölünmüştür.

Cryptohopper

Cryptohopper, farklı deneyim seviyelerine sahip tüccarların yanı sıra kripto varlıklarının otomatik kripto ticaretini denemelerine ve kripto fiyatlarını kolayca takip etmelerine yardımcı olabilecek, kullanımı kolay başka bir arbitraj aracıdır.

HitBTC, OKEX, KuCoin gibi en büyük borsaların birçoğuyla resmi ortaklıkları var ve ürünleri için uygun fiyatlar sunuyorlar. İlk 20 alım satım veya pozisyon ücretsizdir.

Bunlardan sonra, üyeliklerinin fiyat kademeleri çoğunlukla alım satım hacimlerine ve seçmek istediğiniz coin sayısına bağlıdır. Üst düzey üyelik, Algoritma İstihbaratı, Pazar Yapma ve Arbitraj gibi ek özellikler sunar.

Ayrıca, platformlarına aşina olmak için kullanabileceğiniz çok çeşitli kaynaklar sunarlar. “Cryptohopper ile Başlayın”, arbitraj araçlarıyla daha önce deneyimi olmayan yeni tüccarlar için harika. Dahası, platformun daha verimli bir şekilde nasıl kullanılacağına ilişkin ayrıntılı belgelerini okuyabilirsiniz.

Ek olarak, sosyal ticaret platformları, yeni stratejileri ve optimizasyonlarını dahili sohbette paylaşmanıza olanak tanır. Denemeniz için birkaç ticaret bot şablonu sunulmaktadır ve bu, hala yeni olanlar için harika bir kaynaktır.

Genel olarak, bu platform yeni başlayanlar için çok uygundur.

Gimmer

Gimmer yalnızca otomatik bir kripto ticaret çözümü değil, aynı zamanda bir kripto tüccar topluluğu oluşturmaya yardımcı olan bir Discord grubu da sunuyor.

Platform, Windows, OSX, Linux ve diğerlerinde çalışır, bu da birkaç işletim sistemi kullanan kripto tüccarları için harika bir seçenek.

Temel özellikler diğerleriyle benzerdir, ancak Gimmer, önceki bir ticaret dönemi boyunca ücretsiz geri test yapmanın yanı sıra bir gösterge ve kripto çifti ile ücretsiz bir Tüccar Botu oluşturma imkanı sunar.

Bu, hem tekliflerinde hem de ücretli sürümde denemek için harika bir seçenektir. Üyelik, Gimmer Tokens (GMR) kullanılarak satın alınabilir.

Bu, otomatikleştirilmiş bir kripto borç verme botu, sosyal ticaret ağı, ticaret stratejileri portföyü ve diğerleri arasında bir simülatör gibi daha da fazla çözüm ve özellik sunar.

Ek olarak, kripto arbitraj işlemlerinde gezinmenize ve platformlarından tam olarak yararlanmanıza yardımcı olmak için kripto arbitraj araçlarını nasıl kullanacaklarına dair eğitimler sunarlar.

KoinKnight

KoinKnight, arbitrajlar, sipariş defteri ve pompa ve boşaltma takibinin yanı sıra gerçek zamanlı ticker panosu sunar ve Hindistan merkezli popüler bir arbitraj aracıdır. Ayrıca, hareket halindeyken çeşitli arbitraj fırsatlarını takip edebilmeniz için sık sık Twitter güncellemeleri sunarlar.

Özel yapım KoinKnight Websocket API’si, arbitraj sürecinizi tamamen otomatikleştirmek için KoinKnight arbitraj fırsatlarını kendi ticaret botunuzla birleştirmenize olanak tanır.

Ek olarak, çeşitli borsalarda arbitraj tarihsel analiz araçlarını kullanarak performansınızı takip edebilirsiniz. Arbitraj izleme hizmetlerinin bir örneği web sitelerinde görülebilir ve bir demo hesabı ile test edilebilir.

Uyarılar, herhangi bir kripto arbitraj fırsatını kaçırmamak için çeşitli borsalarda sipariş boyutunu otomatik olarak ayarlarken , BTC gibi çeşitli kripto piyasası seviyelerinin farklı fiyatlarında ayarlanabilir.

ArbiSmart

2019’un başlarında Estonya’da kurulan ArbiSmart, Estonya’nın Finansal İstihbarat Birimi (FIU) tarafından düzenlenen AB tabanlı bir kripto arbitraj ve yatırım platformudur. Kripto para varlıklarınızı korumak için katı AML ve KYC düzenlemelerine uyarlar.

ArbiSmart, en iyi 35 kripto para borsasında fiyat hareketini ve farklılıkları izleyen otomatik bir ticaret botu sunar. Para kazanmak için yapmanız gereken tek şey kaydolmak, doğrulanmak ve para yatırmaktır.

Ardından, paranız kendi yerel RBIS jetonuna dönüştürülecek ve arbitraj ticareti için kullanılacaktır. Bu, paranızın başka bir borsaya transfer edilmeyeceği anlamına gelir.

Bu platform için para yatırma ve çekme yöntemleri, Swift Banka Havalesi, SEPA Banka Havalesi ile Visa ve Mastercard’dan Kredi kartlarını kabul ettikleri için benzersizdir.

ArbiSmart doğrudan ücret almaz, sermayenizden elde ettiğiniz karın bir kısmını tutar. Ayrıca ArbiSmart’ın “Canlı Arbitraj” aracı, sipariş defterlerini tarayarak hangi borsanın en iyi fiyatı sunduğunun izlenmesini sağlar.

Genel olarak, iyi yönetim araçlarıyla hızlı ve etkili bir otomatik işlem platformudur.

Arbitraj fırsatı neden var? 

Temel bilgiler basittir – borsalar arasında tutarsızlıklar vardır ve Fırsatı

her zaman vardır. Bu nedenle, 10.000 $ değerinde satın alarak BTC ve 10.000 $ değerinde satış BTC kur, satın borsasında küçük olması ile farklı borsalarda BTC sattığını borsada ve daha yüksek, bir kâr olarak fark tutabilir. Bu kar, arbitraj spread olarak adlandırılır .

Ayrıca bu, daha sonra açıklayacağımız üçgen arbitraj gibi gelişmiş yöntemlerle yapılabilir. Bununla birlikte, temel prensip aynıdır – emir defterini tararsınız ve daha yüksek bir oran sunan borsada satış yaparken daha düşük bir oran sunan borsaya bir satın alma emri verirsiniz.

Kripto para piyasalarında bu özellikle kârlıdır, çünkü optimumun altında fiyatlara sahip birkaç borsa vardır.

Bir borsanın çeşitli bölgelerde farklı düzenlemelere uymak zorunda kalabileceği, bir başka borsanın uymayabileceği gerçeğiyle açıklanabilir. Dolayısıyla, diyelim ki BTC için ek bir maliyet ve talep normalden yüksek olabilir.

Arbitraj fırsatları türleri nelerdir?

Birkaç arbitraj fırsatı vardır – en popüler olanı mekansal arbitraj (borsalar arasında transfer olsun veya olmasın) ve üçgen arbitrajdır . Her birini daha derinlemesine inceleyelim.

Bu, örneğin bir borsada 1 BTC satın almak, diğerine aktarmak ve daha yüksek bir fiyata satmak için gerektirdiği için arbitraj yapmanın en kolay yoludur .

Bununla birlikte, BTC’yi farklı borsalarda hareket ettirmek zaman gerektirdiğinden ve ek transfer maliyetleri olduğundan, fark veya spread muhtemelen ani fiyat hareketinin riskini haklı çıkarmak için yeterince büyük olmayacaktır.

Borsalar arasında aktarım yapmadan arbitraj

Bu arbitraj yaklaşımı, borsalar arasında kripto transferini gerektirmez ve anında fiyat farkına göre hareket etmenizi sağlar. Gerekli olan tek şey, iki borsada varlık tutmak ve aynı zamanda fiyat farkı yeterince yüksek olduğunda bir alış ve satış emri oluşturmaktır.

Örneğin, 1 satın BTC üzerinde Coinbase 10.000 $ Pro ve 1 satmak BTC zaten vardı Binance $ 10.100. 10.000 $ ile 10.100 USD arasındaki fiyatlar arasındaki fark sizin kârınızdır.

Alım satım ücretleri küçüldükçe kripto para piyasalarında bu gibi spreadler hala var, ancak fiyat farklılıkları düşme eğiliminde.

Daha fazla tüccar kripto para birimi arbitrajını kullandıkça ve birbirleriyle etkili bir şekilde rekabet ettikçe, BTC gibi kripto para birimleri için piyasa fiyatlandırması giderek mükemmele yaklaşıyor.

Üçgen arbitraj

Üçgen arbitraj daha fazla hesaplama gerektirir, ancak bu yüzden bunu sizin için otomatikleştiren birçok kripto arbitraj aracı vardır.

Temel ilke, ETH / BTC , XRP / BTC ve XRP / ETH gibi tek bir borsada 3 kripto para birimi çifti seçmenizdir . Sonra ticaret ETH için BTC , BTC için XRP ve ticareti ile başlayan noktasına dönüş XRP için geri ETH .

Bununla birlikte, büyük borsalarda yaygın olarak görülmeyen ve çoğunlukla artan volatilite zamanlarında görülen, üç çiftin tümü arasında fiyatlandırmada önemli bir fark olması gerekir.

Bu tür piyasa koşullarında emirleriniz hesapladığınız fiyat üzerinden işleme alınmayabilir. Bu nedenle, her zaman ek ticaret ve transfer ücretleri ve kripto para birimi borsalarında kayma olduğu için dikkatli olunması gerekir.

Kısacası

Genel olarak, fiyat kusurlarından yararlanmanıza izin veren birkaç harika kripto arbitraj aracı vardır. Mevcut arbitraj fırsatlarından yararlanmak için farklı döviz hesapları arasında geçiş yapmaya gerek kalmadan otomatik olarak işlem yapmayı teklif ediyorlar.

Tek bir en iyi kripto arbitraj aracı yoktur, ancak yukarıda sıralananlar, basit bir uygulama aracılığıyla iki borsa arasında spekülasyon yapmanın harika yollarıdır.

Kripto para piyasaları ve tüm kripto alanı nispeten yeni olduğundan, kripto arbitrajının gelişmeye devam etmesi muhtemeldir. Bu, her birine bir göz atmaya ve hangisinin size en uygun olduğuna karar vermeye hala değer olduğu anlamına gelir.

Bununla birlikte, arbitraj ticareti çok fazla alım satım ücreti oluşturur, bu nedenle, piyasa emirlerine kıyasla çoğu borsada alım satım gerçekleştirmenin daha uygun maliyetli bir yolu olduğundan, mümkün olduğunda limit emirleri kullanmaya çalışmalısınız.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here