İlk DEX Teklifi (IDO) Nedir? ICO ve IEO’dan Ne Kadar Farklı? İDO’ya Nasıl Yatırım Yapılır?

İlk DEX Teklifleri (IDO’lar), kripto para piyasasındaki en hassas konulardan biridir. ICO’lar ve IEO’lara kıyasla özelliklerini ve farklılıklarını özetleyen eksiksiz bir kılavuz hazırlamaya çalıştık.

Kripto para topluluğu, projeleri başlatmak ve fon toplamak için yeni yollar bulma konusunda özellikle yaratıcı olduğunu biliyoruz.

2017 ve 2018’in sonlarında , ekiplerin toplam token arzlarının bir kısmını halka satarak para toplayacakları ilk madeni para tekliflerinin (ICO’lar) ortaya çıktığını gördük . Bu yeni basılan madeni paralar bir borsada listelendikten ve ticarete açıldıktan sonra değer olarak katlanacağından mutlak bir coşku yarattı.

ICO’lar esas olarak Ethereum’un ERC-20 protokol standardı aracılığıyla konuşlandırıldı ve hızla ETH tabanlı tokenler için önde gelen kullanım durumu haline geldi. 

2016’daki ilk ICO’lar sadece birkaç milyon dolar topladı, ancak ondan bir yıl sonra ortalama tutar 20 ila 30 milyon dolar arasındaydı. Bundan kısa bir süre sonra, Bancor gibi daha büyük projeler 150 milyon doları aştı.

Göz boyamada o zamanlar o kadar güçlüydü ki, bazı projeler muazzam meblağlar toplamayı başardı. Zirveye en iyi örnek belki de EOS’dur – proje , uzun süreli token satışı boyunca 4 milyar dolardan fazla fon topladı.

Çok hızlı cereyan eden her şey gibi, ICO balonu 2018’de patladı, ancak birkaç önemli farklılığa sahip yeni bir model görmemiz uzun sürmedi. 2019’un ilk çeyreğinin sonuna doğru, ilk değişim teklifleri (IEO’lar) büyük girişlerini yaptı.

Büyük ölçüde Binance Launchpad’in öncülüğünü yaptığı bu IEO’lar, ICO’ların kitle fonlaması modelini takip etti, ancak projeler çok daha dikkatli bir şekilde incelendi. 

Binance, KuCoin, Huobi, OKEx ve diğerleri gibi popüler borsalarda piyasaya sürüldüklerinden, borsa ekipleri kapsamlı durum tespiti yaptı, bu nedenle IEO’lar ICO’lar kadar bol değildi – giriş için daha yüksek bir engel vardı. 

Para toplamanın yanı sıra, IEO’lar token satışlarını yöneten borsada listelenmekten de yararlandı. ICO yatırımcılarının 2018’deki en büyük sıkıntılarından biri, ICO’ların çeşitliliği çok büyükken, hangi borsanın tokenlarını listelemeyi kabul edip etmeyeceğidir.

Şu anda multi-milyon ve hatta multi-milyar dolarlık işletmeler olan daha popüler projelerden bazıları IEO’lar olarak başladı. Bunlar arasında Elrond, Matic Network (şimdi Polygon), Celer Network, WazirX ve Band Protokolü bulunmaktadır.

Listeleme endişelerinin ışığında, Uniswap (Ethereum) ve PancakeSwap (BSC) gibi merkezi olmayan borsaların artan popülaritesi ile birlikte , herkes yeni bir token listeleyebilir ve ona likidite sağlamaya başlayabilir. Bu nedenle, token satışlarının bundan faydalanması an meselesiydi.

Böylece, 2021’de, bloktaki yeni bir çocuk yukarıdakileri oldukça eski hale getirdi. İlk DEX teklifleri (IDO’lar) merkezde yer aldı, bu yüzden ne olduklarına ve onlar hakkında bilmeniz gereken her şeye derinlemesine bir göz atalım.

İlk DEX Teklifi veya IDO nedir?

İlk DEX teklifleri veya IDO’lar, merkezi olmayan bir borsada (DEX) barındırılan herhangi bir varlık türünü temsil eden tokenlerdir – bir IDO, bir projenin merkezi olmayan bir likidite değişimi yoluyla bir token başlatmasıdır. IDO’lar, kripto para biriminden müzik albümüne, eter destekli savaş gemilerine kadar her şey için oluşturulabilir. IDO’lar, işletmelere, varlıklarıyla ilgili akıllı iş kararları almalarına izin verirken, hem ürünlerini hem de hizmetlerini zenginleştiren bir ekonomiye topluluklarını dahil etmeleri için bir araç sunuyor.

ilk DEX teklifi, para toplamayı ve bir projeye önyükleme yapmayı amaçlayan proje öncesi para toplama modelidir, DEX için ICO’ların ve IEO’ların halefidir diyebiliriz. Bununla birlikte, ICO’ların ve IEO’ların listelemeden önce satıldığı IEO’lardan farklı olarak, IDO’larla, bunlar hemen merkezi olmayan bir borsada (DEX) listelenir – dolayısıyla adı.

Gerçekleşmesi ilk kez İDO oldu Raven Protokolü – Haziran 2019 yılında. Protokolün arkasındaki ekip, Binance’in merkezi olmayan borsası Binance DEX’i kullanmayı seçti. Coini oraya belirli bir fiyata koydular ve yatırımcılar, sabit sınıra ulaşılana kadar onu satın alabilirler. Platformların çoğunda ilk birkaç IDO bu şekilde gerçekleşti.

Bu özel kaynak yaratma yönteminin teoride aşağıdakiler dahil birkaç güçlü faydası oldu:

 • Hızlı ticaret
 • Anında likidite
 • Açık ve adil kaynak yaratma

Ancak yatırımcılar tatmin olmadı. Bunun nedeni, bu token satışlarının esasen birkaç saniye içinde satın alınması ve ortalama Joe yatırımcılarının bir pay alıp katılmaları için çok az şans bırakmasıydı. Botlar ve içerden öğrenenler tarafından ele geçirildikleri fikri doğdu ve endüstri artan talebi karşılamak için uyum sağlamak zorunda kaldı.

Bu, 2020’nin sonları ve 2021’in en sıcak konularından biri olan IDO launchpad platformlarının doğmasına yol açtı.

En Popüler Biçimleriyle (DEX) İDO’lar: IEO’lardan Ne Kadar Farklıdır?

Günümüzde en popüler şekli ve biçiminde, ilk DEX teklifleri, birkaç temel farkla özellikle ilk değişim tekliflerine (IEO’lar) benzer.

Bir IEO ile, projeyi inceleyen ve token satışını yürüten borsa oldu. Bir IDO ile – token satışının kendisi biraz merkezi olmayan bir şekilde gerçekleşirken borsayı inceleyen bir üçüncü taraf platformudur.

Teorik olarak, herkes bir üçüncü taraf fırlatma rampası platformuna sahip bir IDO aracılığıyla para toplayabilir, çünkü tek yapmaları gereken bir havuz açmaktır.

Bunun çalışma şekli oldukça basit. Bir proje fırlatma rampasına gider ve gereksinimlerini karşılarlarsa bir IDO yürütmek üzere seçilirler. Sürecin kendisi bir fırlatma rampasından diğerine değişebilir, ancak konsept her zaman aynıdır.

Kullanıcıların, projenin başlatmak istediği token’ın “IOU’larını” satın alabilecekleri bir havuz var. Bir IOU, bir borcun kabul edilmesidir. Başka bir deyişle, yatırımcılar tokenlerini önceden öderler ancak genellikle IDO’nun kendisinden çok kısa bir süre sonra (genellikle birkaç saat içinde) gerçekleşen Token Oluşturma Etkinliği (TGE) sırasında alırlar.

IDO başarılı bir şekilde tamamlandıktan ve TGE gerçekleştikten sonra, jeton hemen merkezi olmayan bir borsada alım satım için listelenir. Çoğu durumda, bu Uniswap’ta olur, çünkü ağırlıklı proje sayısı hala Ethereum üzerine inşa edilir ve tokenleri ERC20 protokol standardına dayalıdır.

Bununla birlikte, Solana, Polkadot ve Binance Akıllı Zincir (BSC) gibi diğer blok zincirlerinin de popülaritesi artıyor. Bu nedenle, bazı projeler Ethereum’daki yüksek ağ ücretlerinden kaçınmak için token’larının başlatılmasını tercih ediyor. Bu durumda, jeton, örneğin BSC’nin PancakeSwap’i gibi yerel borsalarda listelenecektir.

Bununla birlikte, ICO’lar ve IEO’lar arasında bazı farklılıklar ve bazı benzerlikler görebiliyoruz. İşte kapsamlı bir karşılaştırmalı tablo:

İlk DEX Teklifleri Düşük Olarak Biliniyordu

İlk kripto para tekliflerinden farklı olarak, özellikle 2017-2018’in zirvesinde, IDO’lar, halka arzları gerçekleştiğinde genellikle çok düşük bir piyasa değerine sahiptir. 

Genellikle sadece birkaç milyondur veya çoğu durumda bir milyondan bile azdır. Bunun nedeni, gerçek ilk DEX teklif sürecine katılanlar dışında hemen hemen tüm token sahipleri (takım ve başlangıç ​​ve özel yatırımcılar dahil) için hak kazanma süreleridir.

İDO sürecinin kendisi genellikle en az miktarda para toplar. Yukarıda belirtildiği gibi, her katılımcı birkaç yüz dolarlık bir tahsis kazanabilir ve toplanan toplam miktar nadiren 500.000 $ ‘dan fazladır.

Bunun anlamı ne? Dikkate alınması gereken birkaç nokta var:

 • Fiyat keşfi sırasında talebin yüksek kalması muhtemeldir. Dolayısıyla, iyi projeler, pazara çıktıkları anda kolaylıkla 10 katına fırlayabilirler. Oradan, bazı projeler başka bir 10 kat daha gitti, bu da IDO katılımcıları için 100 kat getiri sağlıyor. 100x’ten sonra bile, 3 milyon dolarlık bir piyasa değeri ile başlayan bir proje 300 milyon dolar olacak ki bu makul bir şey.
 • Bu, yatırımcıların kar satmak için acele ettikleri ve jeton listelendiği anda fiyatı düşürdüğü bazı ICO / IEO sorunlarını çözer – bu kolayca bir kartopu etkisi yaratabilir.
 • Kaynak yaratma miktarı hala yüksek olabilir (birkaç milyon dolar veya daha fazla), ancak geri dönüşler açısından önemli olan ilk dolaşımdaki arzdır.

Çok Zincirli IDO’lar, Çoklu Launchpad’ler: Yeni Bir Trend Başlangıcı

Yukarıdakileri akılda tutarak, projelerin daha fazla blok zinciri ve daha geniş bir yatırımcı yelpazesini yakalamak için IDO’larını birden fazla fırlatma rampasında başlatacağı büyüyen bir eğilim olduğunu belirtmek gerekir.

Örneğin, bir proje, Ethereum tabanlı bir platformda bir IDO ve Binance Smart Chain, Polkadot, Solana veya diğer ağlar üzerine inşa edilmiş diğer platformlarda (veya birkaç tane daha) gerçekleştirebilir.

Bu, kullanıcıların katılmak istedikleri yeri seçmelerine olanak tanır.

Kazan-Kazan: Yatırımcılar, Proje Aşırı Pazarlama Alırken Büyük Yatırım Getirisinin Keyfini Çıkarır

Bu, temelde her bir ilk DEX teklifinin bir başka tipik parçasıdır – beyaz liste süreci. Bu token satışlarına olan talep çok yüksek olduğundan, launchpad platformları yalnızca sınırlı sayıda kullanıcının katılmasına izin verebilir ve onlara genellikle birkaç yüz dolar değerinde çok sınırlı bir boyut tahsisi sağlayabilir.

Bu nedenle, dışarıdaki her bir İDO, katılımcıları desteklenen bir maksimum değere daraltan kapsamlı bir beyaz liste sürecinden geçer.

Beyaz listeye alınmaya uygun olmak için, kullanıcıların çeşitli pazarlama görevlerini yerine getirmesi gerekir, bunlar çoğu zaman aşağıdakileri içerir:

 • Projenin Telegram sohbetine katılın
 • Retweet ve projenin tweet’lerine yorum yapın
 • Projenin sosyal medya platformları gibi

Bu, bu toplulukların büyümesini katlanarak gören tam bir pazarlama fırtınası yaratır. Gelecekteki bir IDO projesinin Twitter’da 100.000’den fazla takipçi ve Telegram gruplarında birkaç gün içinde bu kadar çok sayıda kişi topladığını görmek şaşırtıcı değil.

Diğer bir paylaşılan kriter, kullanıcıların, launchpad’in platformunun kendisine özgü belirli miktarda token bulundurmak zorunda olmalarıdır. Örneğin, popüler İDO fırlatma rampası Polkastarter’da biri herkese açık ve diğeri sadece POLS sahiplerinin katılabileceği iki havuz vardır. İkincisindeki rekabet oldukça azdır.

Tipik olarak, iki tur beyaz liste olacaktır: biri launchpad’in yerel belirteçlerini tutanlar için ve diğeri daha geniş halk için. Doğal olarak, ikinci tur astronomik rekabete sahne oluyor ve çok küçük katılım oranları bırakıyor. Bu nedenle bazı platformlar, garantili tahsislerin başka bir belirteç dağıtım modeline geçmiştir.

Garantili IDO (DEX) Tahsisleri: Nelerdir?

Yaklaşan bir IDO’da bir tahsis almak için, çoğu platform artık kullanıcılarının katılım oranlarını artırmak için kendi yerel tokenlerini (yukarıda belirtildiği gibi) tutmalarını gerektiriyor.

Bununla birlikte, piyangolardan kaçınmak için, bazı platformlar bir kullanıcının tuttuğu yerel token sayısına bağlı olarak garantili tahsis vermeye karar vermiştir. Bazı örnekler Kickpad, BSCPAD, TrustSwap ve benzerlerini içerir.

Dolayısıyla, örneğin, bir IDO 100.000 $ toplamak isterse ve 1000 uygun katılımcı varsa, her biri 100 $ alacak.

Bununla birlikte, daha büyük sahipleri teşvik etmek için, launchpad platformları, kullanıcının tokenlerinin ne kadar çok tutarsa, tahsislerinin o kadar yüksek olacağı katmanlar da yarattı. Bu nedenle, IDO launchpad’lere ait birçok token fiyatı da önemli ölçüde arttı.

IDO (DEX)’ların Artıları ve Eksileri

Her şeyde olduğu gibi, ilk DEX tekliflerinin de avantajları ve dezavantajları vardır. Daha yakından bakalım.

DEX Avantajları

 • Hemen hemen her proje para toplayabilir.

IEO’ların güçlü inceleme prosedürlerinin kaldırılması, birçok projeye kitle kaynaklı sermayeye erişim sağladı ve bu da teorik olarak daha geniş endüstriye fayda sağlıyor. Elbette bu bir dezavantaj da olabilir – aşağıyı okuyun.

 • Esneklik

Yatırımcıların tokenlerin bir borsada listelenmesi için uzun süre beklemesi gerekmez. Listeleme genellikle IDO tamamlandıktan hemen sonra gerçekleşir ve onlara yatırımlarından ICO’lardan daha hızlı para kazanma esnekliği sağlar.

 • Anında ve Yüksek Likidite

Çoğu proje için kitle kaynaklı fonlarının önemli bir bölümünü token işleminin başladığı DEX’te likidite olarak kilitlemek bir uygulama haline geldi. Bunun da ötesinde, birçok proje, holdingi teşvik etmek için derhal stake programları sunacaktır.

 • Şeffaflık

Her şey zincir üzerinde gerçekleştiği için izlenebilirlik vardır ve herkes token sözleşmelerini önceden doğrulayabilir (eğer halka açıksa).

DEX’lerin Dezavantajları

 • Anlaşılmaz İnceleme Süreci: Dolandırıcılık zemini

İlk avantajın devamında, IDO’lara bu kadar yüksek talep olması, dolandırıcı sanatçıların belirsiz projeler oluşturmasına ve oldukça hızlı bir şekilde önyükleme yapmasına izin veriyor.

 • Pahalı Katılım Kriterleri

Çoğu platformun herkesin katılabileceği halka açık bir turu olsa da, yüksek rekabet nedeniyle bir tahsis kazanma şansı neredeyse hiç yok. Bu nedenle, kullanıcıların büyük bir yatırım ve uygun bir getiri elde etmek için çok sayıda launchpad token bulundurması gerekir.

 • Tohum, özel ve kamu yatırımcıları arasında orantısız torba tutma

Çoğu IDO, takım ve tohum / özel tur yatırımcıları için tokenlerin çoğunu tutacaktır. Yukarıda belirtildiği gibi, zaman içindeki hak kazanma, belirtecin fiyat keşfi düşüşünü önlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, hak kazanma programına göre kilit açma tarihlerine ulaşıldığında, bu neredeyse her zaman büyük kar elde edilmesiyle sonuçlanır. Uzman ipucu: Yatırımcılar akıllı sözleşmeleri izleyerek böyle bir olayın ne zaman gerçekleştiğini kolayca görebilirler (genellikle haftada bir, ayda bir veya üç ayda bir).

Bir İDO (DEX) ‘ya Nasıl Yatırım Yapılır?

Bir IDO’ya katılmak, tercih edilen başlatma panosuna bağlı olarak değişebilen bir süreçtir. Bununla birlikte, başlatma panosundan bağımsız olarak çoğu projenin takip etme eğiliminde olduğu birkaç gereksinim vardır.

1. KYC / AML gerçekleştirin – kimlik doğrulama

IDO’ların büyük çoğunluğu, yatırımcılarının katılmalarına izin vermeden önce bir KYC / AML tarama prosedürü gerçekleştirmelerini ister. Bu, ülkelerin çoğunda kripto para birimleri için düzenleyici çerçeve çok daha katı hale geldiği için yapılır. Olası yasal sorunları önlemek için, neredeyse tüm IDO projeleri bir KYC yürütür. ABD vatandaşlarının katılmalarına nadiren izin verilmesinin nedeni de budur.

2 .(İsteğe Bağlı): Başlatma Çubuğu Tokenlerini Tutun

Bu aynı zamanda hemen hemen her launchpad platformunun potansiyel yatırımcıların yapmasını gerektiren bir şey. Tahsisat için uygun olmak istiyorlarsa, belirli sayıda tokenini bulundurmaları veya bir şekilde veya biçimde likidite sağlamaları gerekir.

Yukarıda belirtildiği gibi, bazen bir tahsis kazanma şansını artırır.

3. Adım Beyaz Listeye Ekleme Süreci

Yukarıda belirtildiği gibi, bir tahsis için uygun olması için kullanıcıların beyaz listeye alınması gerekir. KYC kontrolünün yanı sıra, Twitter’daki belirli sayfaları takip etmek, belirli gönderileri retweetlemek ve belirli Telegram gruplarına katılmak gibi çeşitli görevleri de gerçekleştirmeleri gerekir.

4. İDO (DEX) Web 3.0 Cüzdanına Hazır Olun

Bir IDO’ya katılmak için, kullanıcıların ilk yatırım yapmak ve ikinci olarak tokenlerini almak için launchpad platformuyla etkileşime girmesi gerekiyor.

En yaygın kullanılan cüzdan, aynı zamanda en saygınlarından biri olan MetaMask ile birçok seçenek var.

5. Uniswap ve Diğer DEX’lerin Nasıl Kullanılacağını Öğrenin

Tahsisat almayı ve cüzdanınızdaki jetonları almayı başardığınızı varsayarsak, eninde sonunda ticarete başlamak istersiniz.

Hemen listeye erişmek için, Uniswap ve diğer merkezi olmayan borsaların nasıl çalıştığını öğrenmelisiniz. Birçoğunun Uniswap ile benzer arayüzleri paylaştığı göz önüne alındığında, bu kılavuz harika bir başlangıç ​​noktasıdır.

En Popüler IDO (DEX) Launchpad Platformları

Polkastarter

Polkastarter, fırlatma rampası alanında öncü olarak düşünülebilir çünkü oradaki ilk platformlardan biridir. Aynı zamanda şu anda en büyüğü. Polkastarter’daki projeler genellikle yüzbinlerce olmasa da onlarca takipçi alır ve topluluklarını katlanarak büyütür.

DuckSTARTER DuckDAO tarafından

DuckSTARTER, DuckDAO’nun lansman platformudur ve aynı zamanda yatırımcılardan ciddi ilgi gören bir platformdur. Birçok projeyi başarıyla başlattı ve ciddi ilgi görmeye devam ediyor.

BSC Pad

BSC Pad, Binance Akıllı Zincir üzerindeki projeler için oluşturulmuş ilk fırlatma rampasıdır. Kullanıcıların, sahip oldukları BSCPAD belirteçlerinin sayısına bağlı olarak garantili tahsisler alması, piyango sürecini ortadan kaldırması ve aynı zamanda kaynak yaratma hedeflerine göre tahsisin boyutunu azaltması da ilginçtir.

Aşağıdaki tablo bazı göstergeleri net bir şekilde gösteriyor herşeyi.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

bydinco
Teknolijiye Olan Merakım Sonucu Blockchain Teknolojisiyle Tanıştım. Daha Fazla İnsana Bilgi Haber Ve Analizleri Aktarabilmek Adına Blokchaintr.com Kuruldu.

Düşüncenizi Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

121BeğenenlerBeğen
57TakipçilerTakip Et
1,116TakipçilerTakip Et
5AboneAbone Ol

StormGain, Milyarlarca Akıllı Telefon Kullanıcısına Hizmet Vererek Kripto Madenciliği Oyun Alanını Seviyelendiriyor

Kripto para madenciliği kavramının bugünlerde biraz olumsuz bir çağrışımı var. Özel ve pahalı donanım gerektirdiğinden birçok kişi bunu elektrik israfı olarak görüyor. Peki ya...

Goldexco.in, kullanıcıların % 50’ye varan indirimle ETH satın alabilecekleri bir kampanya başlatıyor! 

Goldexco.in indirimli ETH satın alabileceğiniz yeni bir kampanya başlattı. Bu kampanya da %50 indirimle ETH sahibi olabilirsiniz. Detaylar aşağıda yer almaktadır. İndirim Süresi: 24 Mayıs 2021, 10:00...

Student Coin (STC) Token Yayında Ve 10’dan Fazla Kripto Para Borsasında Yer Alıyor

Öğrencilere ve kripto para birimlerine yönelik benzersiz yaklaşımı nedeniyle 500'den fazla üniversite tarafından desteklenen Student Coin , ICO'ya ayrılmış olan tüm STC tokenlerini beklenenden daha kısa bir sürede...

GLDX TOKEN 23 NİSAN 19:20 de SATIŞTA

Goldexco.in Forbes 500'ün %65'inin bulunduğu ticari statünün ve hakların en kapsamlı yasalar altındadünya devlerinin tercih ettiği Delaware eyaletinde faaliyetlerine başladı. Türkiye iş ortağı Devasa...

Blokchaintr.com Türkiye’nin En Sevilen Haber Uygulaması Bundle’da

Blokchaintr.com'da yayıncıları arasında bulunduğu Bundle’ın yeni versiyonu App Store ve Google Play’de! Bundle dünyanın dört bir yanından 15 bine yakın yayıncıyı kullanıcılara sunan bir...

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
61,305.00 $
61,305.00 $
0.08%
ethereumEthereum
4,139.85 $
4,139.85 $
3.17%
binance-coinBinance Coin
485.70 $
485.70 $
1.05%
tetherTether
1.01 $
1.01 $
0.12%
cardanoCardano
2.16 $
2.16 $
0.47%
solanaSolana
195.36 $
195.36 $
2.7%
xrpXRP
1.09 $
1.09 $
0.31%
polkadotPolkadot
43.73 $
43.73 $
1.09%
dogecoinDogecoin
0.250617 $
0.250617 $
1.73%
usd-coinUSD Coin
1.01 $
1.01 $
0.23%

Benzer Haberler