Home Altcoin Haberleri Ethereum (ETH) Haberleri Ethereum Madenciliği Nedir? Ethereum Madenciliği 2020’de Karlı mı?

Ethereum Madenciliği Nedir? Ethereum Madenciliği 2020’de Karlı mı?

0
Ethereum Madenciliği Nedir? Ethereum Madenciliği 2020’de Karlı mı?

Ethereum, benim için en kolay kripto para birimlerinden biridir ve bekleme amaçlı bir masaüstü bilgisayar kullanarak ETH şeklinde para kazanabilirsiniz. Bu, özellikle Ethereum madenciliği süreci için gerekli olan donanıma sahip olduklarından, üst düzey bir bilgisayar sisteminiz varsa mümkündür.

Ethereum, Ethereum Ağına güç veren kripto para birimidir; merkezi olmayan uygulamalar (dApps) ve merkezi olmayan finans (DeFi) geliştirmek ve çalıştırmak için merkezi olmayan akıllı sözleşmeler platformu. Açık kaynaklı blok zincirlerle ilgili ilginç gerçeklerden biri, teoride, herhangi birinin bilgisayarlarını, ödül kazanmanın bir yolu olarak kriptografik bulmacalara konsantre olacak şekilde ayarlayabilmesidir.

Ethereum çıkarılabilir mi?

Bitcoin ile aynı şekilde Ethereum mayınlanabilir ve ayrıca Bitcoin gibi bir çalışma protokolü kanıtı kullanır. Yeni bir Ether işlemi bloğunu güncellemenin tek yolu sadece Ethereum madenciliği. Ethereum madenciliği, karmaşık matematiksel problemleri çözerek Ethereum defteri tutma sürecini ifade eder.

Başka bir deyişle, bir Ethereum madencisi, bloğun benzersiz üstbilgi meta verilerini (zaman damgası ve yazılım sürümü dahil) bir karma işleviyle (rastgele görünen sabit uzunluklu, karışık sayı ve harf dizisi döndürecek) çalıştırır ve yalnızca ‘nonce değerini değiştirir sonuçta ortaya çıkan karma değeri etkiler.

Bir madenci en son hedefle eşleşen bir karma bulursa, ETH kullanılarak ödüllendirilecek ve akıllı defterlerinde onaylamak ve kaydetmek için bloğu her düğüm için tüm blok zincirine geçirecektir. Örneğin, madenci Y ilk önce karmayı bulursa, diğer madenciler eldeki blokta çalışmayı durduracak ve yaklaşan bloğu hedeflemeye başlayacaktır.

Madencilerin yollarını aldatmaları imkansız. Bulmacayı taklit etmenin ve doğru matematiksel cevabı tahmin etmenin, neden iş kanıtı olarak adlandırıldığını açıklamanın bir yolu yoktur. Karma bulduktan sonra, diğer düğümler doğru cevabı anında doğrular, bu da neden var olduklarının önemli bir nedenidir.

Yaklaşık 12-15 saniyede bir ve ETH madenci bir karma bulur. Madenciler matematiksel hesaplamaları standarttan daha hızlı, hatta daha yavaş çözmeye başlarsa, algoritma madencilik zorluğunu değiştirmek için programlanır, böylece madenciler belirlenen yaklaşık 12 saniye görev süresini korurlar. Madenciler rastgele ETH kazanır ve her madencinin karlılığı şansa ve bilgisayar karma hızına dayanır.

Madenciler, zamanlarını ve hesaplama güçlerini matematiksel problemleri çözmek için kullandıkları ve blok zincir için “iş kanıtı” olarak adlandırılan şeyi sağlayan Ether işlemlerini doğruladığı için esasen herhangi bir kripto para ağının omurgasıdır. Bunun da ötesinde, Ethereum madencileri, madencilik prosedürüyle yeni Ether belirteçleri geliştirmekten de sorumludurlar, çünkü yeni bir Ether belirteçlerinde iş kanıtını başarıyla tamamladıkları için ödüllendirilirler.

Daha fazla madenci ağa katıldıkça, sorunun çözülmesi daha da zorlaşıyor ve ödüller azaldıkça ek hesaplama gücü talep ediyor. Bununla birlikte, Ether’in değeri artmaya devam ettikçe, madencilerin aldığı ödüller yeterli olmaya devam ediyor. Buna ek olarak, bireylerin çoğunluğu madenciliği ideolojik bir teşvik olarak, Ethereum Ağının gelişimine doğrudan katkıda bulunmanın bir yöntemi olarak görüyor.

Ethereum madenciliği vs Bitcoin madenciliği

Bitcoin Ağı, dünyanın en değerli ve baskın dijital para birimlerinden biridir. Ancak, ağı istila etmeye başlayan sorunlar var. Ağın şu anda karşılaştığı en büyük zorluklardan biri Bitcoin madenciliğinin merkezileştirilmesidir. Yaklaşık on yıl önce, ağ icat edildiğinde, insanlar güçlü bir masaüstü bilgisayar veya hatta bir dizüstü bilgisayar kullanarak Bitcoin’i çıkarabilirler.

Şu anda gelişmiş ASIC madencilik teçhizatlarının geliştirilmesiyle, madencilikten kar elde edebilen tek kıyafet, büyük madencilik ekipmanları ile donatılmış dev kurumlardır. Bu platformların satın alınması, bakımı ve işletilmesi çok pahalıdır. Çalıştırmak için çok fazla elektrik gücü gerektirirler.

Öte yandan, Ethereum madenciliği süreci Bitcoin madenciliğinden oldukça farklıdır. Ethereum Network, Ethash adlı iş kanıtı algoritmasına bağlı olarak madencileri ödüllendiriyor. Bu algoritma, Ether’in bireyler tarafından merkezi olmayan madenciliğini destekler ve ASIC’lerin madenciliğini desteklemez. Ancak, yeterince güçlü bir bilgisayar birimini güvenli hale getirmek pahalı olabilir ve elektrik faturanıza eklenir.

Bitcoin Ağı, sınırlı miktarda Bitcoin arzının enflasyon oranını kontrol etmek için her dört yılda bir madencilik ödüllerini yarıya indiriyor. Bir Bitcoin bloğunun başarılı bir şekilde madenciliğinin mevcut fiyatı 6.25 BTC’dir. Ethereum blok zincirinde, bir Ethereum bloğunun başarılı madenciliği, Ethash algoritmasına dayanarak tüm işlem ücretleri ve kod işleme ücretleri dahil üç Eter’de fiyatlandırılır

Bir blok Bitcoin işleminin başarıyla doğrulanması ve benimsenmesi ortalama on dakika veya daha fazla sürer. Öte yandan, Ethereum ağının bir Ether işlemi bloğunu çıkarması yaklaşık 12 saniye veya daha fazla sürüyor. Bu yüksek hız, hızlı doğrulamayı kolaylaştıran ve daha fazla bloğun yetim kalmasını sağlayan blok zincirinin GHOST protokolü ile etkinleştirilir. Bu, bir blok Bitcoin’i onaylamak ve benimsemek için aynı sürede daha fazla Ether işlemi bloğunu mayınlayabileceğiniz anlamına gelir.

Şu anda toplam 21 milyon Bitcoin tedarikinin yaklaşık 18.5 milyon Bitcoin’i dolaşımda. Öte yandan, toplam Eter arzının sadece yarısı belirsizdir, ancak dolaşımda toplam 111.152.327 Eter tokeni vardır. Ether beş yaşına geldiğinde, toplam jeton arzının sadece yarısı çıkarılmış olacak.

İşlemlerin fiyatlandırma iki ağlarda da farklı bir şekilde yapılır. Ethereum blok zincirinde, işlemler temel olarak ağdaki tüm aktivitelere güç veren ‘Gaz’ olarak adlandırılır. Başka bir deyişle, bir kullanıcının Ethereum blok zincirinde herhangi bir etkinlik gerçekleştirmesi için biraz Ether harcaması gerekir. Gaz, kullanılan depolama alanına, görevin karmaşıklığına ve gerekli bant genişliğine bağlı olarak hesaplanır. Öte yandan, BTC işlemleri bir MB maksimum blok boyutuna bağlıdır. Tüm Bitcoin blokları birbirleriyle eşit olarak rekabet eder.

İki prosedür arasındaki temel fark, Ethereum Ağının kendi Turing tam dahili koduna sahip olmasıdır; yani yeterli zaman ve hesaplama gücü göz önüne alındığında her şey hesaplanabilir. Bitcoin Ağı bu alternatifi sağlamaz. Turing-complete kodunu kurmak önemli olsa da, karmaşık mekanizması, ünlü DAO saldırısı ve ağın ardından gelen sabit çatal sırasında keşfedilen bazı güvenlik açıklarını içerir.

Ethereum madenciliği nasıl çalışır?

Ethereum madencilik donanımı

Madencilik ETH’sine başlamadan önce, bilgisayarınızı özel madenciliğe hazırlamak için güçlü bir donanım satın almanız gerekecektir. Şu anda seçim yapabileceğiniz iki seçenek var; Merkezi İşlem Birimi (CPU) ve pahalı bir grafik kartı satın alınması gereken Grafik İşlem Birimi (GPU). Bununla birlikte, bir CPU kullanarak ETH madenciliğinin ödüllendirici veya etkili olmadığını belirtmek gerekir.

En acemi GPU’nun bile madencilikteki CPU’lardan neredeyse 200 kat daha hızlı olduğunu göz önünde bulundurarak, en çok tercih edilenlerdir. Dahası, bir grafik kartı satın almadan önce, bir kart alma masrafını ve enerji tüketimini gözden geçirmelisiniz. Önemli olarak, matematiksel hesaplamaları çözme hızını belirleyen karma oranının performansını dikkate almanız gerekir.

Ayrıca, madencilik teçhizatı, karma oranınızı ve Ether madenciliğinde başarı şansınızı artırmak için bir dizi GPU biriminden oluşan bir birim kurma olasılığını da araştırmalısınız.

Ethereum madencilik yazılımı

Ether madencilik girişimleriniz için mükemmel donanımı sağladıktan sonra, şimdi yazılımı indirip yüklemeniz gerekiyor. Yapmanız gereken ilk şey, grafik kartlarınız için geliştiricinin web sitesinden elde edilebilen veya grafik kartı ile birlikte sağlanacak sürücüleri yüklemek.

Bir sonraki adımda, düğümünüzü kurmanız ve ağa bağlanmanız istenecektir; tam Ethereum platformunu indirerek. Ağ şu anda 20 GB’den büyük ve hala genişliyor. Ardından, tercih ettiğiniz yöntemlerden herhangi birini kullanarak düğümünüzü ağa bağlayabilirsiniz. Geth’i kullanabilir  veya   MinerGate veya Ethermine r gibi diğer alternatif hizmetleri kurabilirsiniz .

Her şey yerine oturduğunda, düğümünüz diğer tüm düğümlerle ve Ethereum ağının kendisiyle bağlantı kuracaktır. Bu, kendi akıllı sözleşmelerinizi başlatmak ve DApp’ler geliştirmek ve işlemler göndermek üzerine Ether madenciliğini başlatmanızı sağlayacaktır.

Ethereum madenciliği testi

Madencilik faaliyetinizi başlatmadan önce, her şeyin iyi çalıştığından emin olmak için özel bir test ağı kurmak mümkündür. Bu, kamu sözleşmelerini test etmek, yeni teknoloji denemek veya hatta ETH madencilik yeteneğinizi incelemek istediğinizde çok önemli bir araçtır. Test aracında tek kullanıcı sizsiniz, yani tüm blokları bulmak, işlemleri onaylamak, akıllı sözleşmelerinizi başlatmak, DApp’ler oluşturmak ve işlemleri başlatmakla görevlendirildiğiniz anlamına gelir.

Potansiyel kazançları tahmin etmek söz konusu olduğunda, ortalama karma oranınız hakkında fikir sahibi olmak büyük önem taşıyabilir. Bu karlılık hesaplayıcısı , kullandığınız donanıma ve ülkenizdeki elektrik tüketim fiyatına bağlı olarak karma oranınıza otomatik olarak yardımcı olur. Temel olarak, mümkün olan en yüksek hash oranını hedefleyin, çünkü ne kadar yüksekse, Ether madenciliği süreci daha hızlıdır.

Ethminer’ı yükleyin

Düğümünüzü kurduktan ve ağa bağladıktan sonraki adım, Ethereum’u çıkarmak için, Windows işletim sistemi için Ethminer adlı bir madencilik yazılımı olmanız gerekiyor. Diğer penceresiz işletim sistemleriyle madencilik için talimatlar buradan edinilebilir . Ethminer yazılımı, madencilik bilgisayar ünitenizin ağın iş kanıtı ile güvence altına alınması için gerekli karma algoritmasını çalıştırmasını sağlar.

Blockchain’inin birincil kullanıcı arayüzü bir komut satırıdır, ancak Ethereum 2.0’ın yakında piyasaya sürülmesiyle daha dost bir arayüz bekleyebilirsiniz.

Ethereum mayın için nasıl ödeme yapılır

Madenci bir blok Ether işlemini başarıyla tamamladıktan sonra, madenci üç Ether jetonu ödülü almaya hak kazandı. Madencilik ödülünün yanı sıra, işlemle ilgili ücretleri alma hakkına da sahiptirler. Bu ücretler, madencilerin çoğunluğu daha yüksek ücrete sahip işlemlere odaklandığından, madencileri işlerini yapmaya devam etmeye motive etmek için teşvik görevi görüyor. Ödüller daha sonra madenciyle veya maden havuzuyla ilişkili Ethereum cüzdan adresine anında aktarılır.

Üretilen ortalama gelir, toplam karma oranınıza ve elektrik tüketiminize bağlı olarak hesaplanabilir. Ayrıca, madencilik donanımınızın maliyetini ve olası bant genişliği yükseltmesini de eklemeyi unutmayın. İnternetten Cryptocompare , MyCryptoBuddy , CoinWarz ve WhatToMine gibi platformlar tarafından sağlanan bir dizi eter karlılık hesaplayıcısı elde edilebilir .

Madencilik havuzuna nasıl katılabilirsiniz?

Yeni başlayanlar için, bir maden havuzuna katılmak, yalnız bir Ether madencisine kıyasla daha fazla kar anlamına gelebilir. Bir madenci havuzu, ödül kazanmak için matematiksel problemleri çözme hızlarını arttırmak için hesaplama gücü de dahil olmak üzere kripto para madenciliği kaynaklarını birleştiren bir grup madenciyi ifade eder. Gelir, katkıda bulunan hesaplama gücünün miktarına bağlı olarak katılımcılar arasında paylaştırılır.

Madencilik havuzuna katılmak kolaydır, çünkü çoğu kayıt bile gerektirmez. Ancak, bazılarına katılmak için havuzun web sitesinde bir kayıt yaptırmanız gerekir. Ethpool ve Ethermine şu anda ETH’nin hash gücünün yaklaşık yüzde 25’ine katkıda bulunan en büyük Ether madencilik havuzudur. İki farklı web sitesine sahip olmasına rağmen, dev bir madencilik havuzudur.

Diğer önemli madencilik havuzlarından bazıları , ağın hash oranının yaklaşık yüzde 13’üne katkıda bulunan üçüncü büyük Ether madencilik havuzu olan DwarfPool ve ağdaki ikinci ve dördüncü büyük havuzlar olan Ethfans ve f2pool’dur . Son iki madencilik havuzu sadece Çince olarak mevcuttur ve bu bazı okuyucular için uygun olmayabilir. Son olarak adlandırılan iki yalnızca Çin’de mevcuttur ve bu, bazı okuyucuları rahatsız edebilir.

Ethereum Madenciliğe Değer mi?

Kripto para madenciliği konusunda, madencilik zorluğu ve bir ölçüde madencilikle ilgili masraflar sadece artıyor. Ekim 2017’de, Ether madenciliği zorluğu yarı yarıya azaldı. Bu büyük olasılıkla 5 ETH tokeninden 3 ETH tokenine düşen madencilik ödülü nedeniyle oldu. Bununla birlikte, madencilik zorluğu düzenli olarak pozisyonlarını geri kazanıyor gibi görünüyor.

Madenciler ağa ne kadar çok katılırsa, Ether madenciliği o kadar zor ve maliyetli olur. Bu arada, ETH’nin fiyatı sürekli yükseliyor ve muhtemelen bunu yapmaya devam edecek ve böylece süreci uzun vadede ödüllendirecek.

Madencilikten elde edilen günlük ödüller her gün farklıdır. Bunun sebebi madencilik zorluğunun günlük ödüle göre değişmesidir. Elde edilen gelir, kullanılan madencilik donanımına bağlıdır, daha yüksek hash oranı madenciliği olanları Ether daha hızlıdır. Şu anda iki ana GPU üreticisi var; AMD ve Nvidia.

Bir GPU ne kadar güçlü ve pahalı olursa, karma oranı o kadar yüksek ve daha fazla kâr demektir. Örneğin, pahalı Nvidia RTX 2080, Ether’i 36.90 MH / s’de mayınlarken, ucuz Nvidia GTX 1660 daha düşük bir oranda 20.50 MH / s’de mayınlar.

Ancak, şu anda tek bir GPU kullanarak Ethereum’u tek tek çıkarmak mümkün değildir. Tek başına bir blok çıkarmak yaklaşık 67 yıl alacaktı (30 MHash / s ve mevcut toplam hashrat 181 THash / s olduğu varsayılarak). Bu, tek bir madencinin tek bir Ether bloğu bulması için ömür boyu süreceği anlamına gelir.

Ayrıca, yaklaşan Ethereum 2.0’da, Ethereum madenciliği sonunda aşamalı olarak kaldırılacak. Eter madenciliğinin, en erken 2022’de gerçekleşmesi beklenen Ethereum 2.0 yol haritasının üçüncü aşamasında kullanımdan kaldırılması bekleniyor. Bundan sonra, ağ tamamen bir kazık kanıtı olacağından madencilikten daha fazla Ether ödülü olmayacak.

Ethereum madenciliği hakkında SSS

Ethereum Cloud madenciliği

Eter bulut madenciliği sözleşmeleri 2020’de ödüllendirilmiyor. Bu, madencileri maliyeti düşürmeye zorlayan artan rekabet nedeniyle düşük marjların bir sonucudur. Bulut madenciliği, reklam maliyetleri ve yasal giderler gibi ekstra masraflar nedeniyle en zor olarak kabul edilir.

Ethereum ProgPoW

Ethereum ProgPoW, Eter madenciliğinin ASIC’ler (özel madencilik makineleri) aracılığıyla merkezileştirilmesine direnmek için tasarlanmış Ether madencilik algoritmasının önerilen uzantısıdır. ProgPoW yenilemesinin GPU’ya daha fazla RAM ve benzersiz özellikler kullanarak grafik kartları arasındaki rekabeti artırması bekleniyor.

Genel olarak, yükseltme Ether madenciliğinin ticari kullanıma hazır donanım yoluyla daha erişilebilir ve uygulanabilir olmasını sağlayacaktır. ProgPoW şu anda ‘denetim’ aşamasındadır ve başarılı olması durumunda gelecek olan blockchain donanımına dahil edilecektir.

Ethereum madenciliği zorluk bombası

Ethereum blok zincirinin, yavaş yavaş  “Ethereum Zorluk Bombası” olarak adlandırılan madenciliğin etkinliğini azaltmak için dahili bir mekanizması vardır Bu özellik, Ethereum’un sonunda madencilere ihtiyaç duymayan bir protokol olan kazık kanıtına geri dönmesini sağlamak için sert bir mekanik olarak yaratılmıştır.

Kazık kanıtı, madenciliğin aşamalı olarak aşamalı olarak kaldırılacağı, yılın ilerleyen aylarında piyasaya sürülecek olan yeni Ethereum 2.0’ın bir parçası olacak. Bununla birlikte, Ethereum topluluğunun bahis kanıtı protokolünü geciktirdiği biliniyor ve sonuç olarak zorluk bombası da gecikiyor. Bu yılın Ocak ayının başlarında, “ Muir Buzulu ” güncellemesi ile zorluk bombası 600 gün daha ileri taşındı .

Ethereum Madenciliği 2020’de Kârlı mı?

Kolayca mayınlayabileceğiniz başka karlı paralar olmasına rağmen, Ether, blockchain’in uzun vadeli potansiyelini göz önünde bulundurarak 2020’de madencilik için en iyi kripto para birimidir. Ether, gelecekteki 2.0 sürümü fikrini yayınlayarak veya kripto ve ödemeler dışında blockchain teknolojisinin diğer uygulamalarını etkinleştirmek için akıllı sözleşmeler kullanarak bir program başlattı.

Ethereum 2015’te yayına başladığından beri, bu sözü ve sonra bazılarını başarıyla yerine getirdi ve büyük olasılıkla büyümeye ve gelişmeye devam edecek. Ethereum nedeniyle, akıllı sözleşmeler kullanarak geleneksel finansal ürünleri ve hizmetleri yeniden yaratan piyasada artık merkezi olmayan finans (DeFi) gibi ürünler mevcuttur.

DeFi, aracılara ihtiyaç duymadan krediler, pazar yerleri ve varlık ihracı gibi geleneksel ürünlerin şeffaf, sansür gemisi dayanıklı ve güvencesiz olmasını sağlar. Blockchain, merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesini kolaylaştıran rakiplere sahip olsa da, Ether hızlı olma, en büyük geliştirici topluluğu ve en büyük topluluk olma avantajına sahiptir.

Yukarıdakilerin hepsi, ETH’yi 2020’de uzun vadede benim için ideal bir para haline getiriyor, çünkü fiyatı ve dayanıklılığı diğer dijital para birimlerinden bile daha güçlü hale geliyor.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here