Home Kripto Kılavuz DeFi nedir? DeFi Neden Önemlidir?

DeFi nedir? DeFi Neden Önemlidir?

0
DeFi nedir? DeFi Neden Önemlidir?

Bugün kripto para birimindeki en sıcak isim DeFi veya merkezi olmayan finans olmalıdır. DeFi, son zamanlarda geleneksel finans üzerinde en fazla etkiye sahip olan tek yenilik olmalıdır. Finansmana yenilikçi bir yaklaşım sunmak için yeni çağ bankacılık çözümlerini geleneksel uygulamalarla birleştirir.

Teknik olarak DeFi, bankalar veya avukatlar gibi aracıları dahil etmeden bankacılık hizmetleri sağlamak için blok zinciri teknolojisi üzerine inşa edilen otomatik olarak uygulanabilir anlaşmalar veya akıllı sözleşmeler kullanır.

DeFi Nedir?

Ama tam olarak Defi nedir? İnsanlar “Defi nedir?” Diye sorduğunda genel olarak dağıtılmış defterler kullanılarak oluşturulan izinsiz finansal uygulamalardan oluşan bir ekosistem olarak kabaca tanımlanabilir. Merkezi olmayan bir kurulumda borç verme, ödeme, varlık yönetimi dahil olmak üzere geleneksel finansal hizmetleri sunmanın bir yoludur.

Merkezi Olmayan Finans ile ilgili tüm söylentiler neler?

Öyleyse, DeFi neden şu anda evrenin merkezi? 2017’den bu yana, ‘Merkezi Olmayan Finans’ sözleşmelerinde kilitli olan değer, yazım sırasında 6,9 milyar dolara ulaştı. Böylesine büyük bir büyüme, sanal varlıklara ve tokenlere de sıçradı ve DeFi projelerinde büyük bir artışa neden oldu.

Çoğu proje Ethereum teknolojisi kullanılarak oluşturulur . Aslında DeFi gelişmeleri Ethereum fiyat hareketlerini etkiliyor. Son iki yılda birçok token değeri dört ila beş kat arttı. Örneğin, Synthetix Network Token, bölgedeki patlayıcı büyümenin arkasında 20 kat artış kaydetti.

DeFi Neden Önemlidir?

Merkezi olmayan ekonomi, geleneksel bankacılığı blok zinciri de dahil olmak üzere yeni nesil teknolojilerle birleştiriyor. Finansal segmente yönelik merkezi olmayan çözümler oluşturmak için kapsayıcı düzenlemeler içerdiği için genellikle ‘Açık Finans’ olarak adlandırılır. Projeler, borç verme, tasarruf veya çek hesapları, alım satım ve çok daha fazlası dahil olmak üzere tüketicinin geleneksel ekonomik ihtiyaçlarına hizmet ediyor.

DeFi hızla gelişiyor ve artık geleneksel endüstride yaygın olan her yönü içeriyor. Birincisi, DeFi devrimi, uzak bölgelerdeki insanların güvenli kanallar aracılığıyla paraya erişmesine yardımcı oluyor. Geleneksel finansmanın bugüne kadar kaçırdığı büyük bir fırsat kapısı açtı.

İkinci olarak, Defi uygulamalarının sunduğu işlevsellik, güvenlik ve erişilebilirlik, geleneksel finansal çözümlerin çok ilerisindedir. İhtiyacınız olan tek şey, iyi bir bağlantıya sahip bir akıllı telefon. Küresel genişleme potansiyeli pratikte sonsuzdur. Çoğu kripto analisti, DeFi’yi bugün tüm kripto ve blockchain dünyasındaki en canlı ve yenilikçi sektör olarak görüyor.

DeFi tokenleri, kripto emsallerinden büyük bir farkla daha iyi performans gösteriyor. DeFi projelerinin çoğu, önümüzdeki yıllarda finans sektöründe silinmez bir iz bırakma potansiyeline sahiptir. Şu anda, projeler henüz başlangıç ​​aşamasındadır, ancak büyük bir takipçi kitlesi elde ettiler. Sektör geliştikçe, DeFi geleneksel bankacılık sistemine karşı güvenilir bir alternatif haline gelecektir.

Merkezi Olmayan Uygulamalar nedir?

Merkezi olmayan uygulamalar, tüm DeFi spektrumunun büyük bir parçasıdır. Uygulamalar, DeFi’nin yeteneklerini ve nasıl çalıştığını anlamak için çok önemlidir. DApp’ler, merkezi olmayan bir ağ aracılığıyla finansal işlemlere hizmet etmek için işlev gören blok zinciri üzerine inşa edilmiş uygulamalardır. İster blok zinciri ister başka bir DLT tabanlı temel olsun, fikir merkezi olmayan bir çerçeve oluşturmaktır. Dolayısıyla DeFi uygulamaları herhangi bir merkezi organizasyon veya izleme yetkisi altında değildir.

DApp’ler Geleneksel Finansmanı Nasıl Devralıyor?

DApp’ler tamamen otomatiktir ve çeşitli finansal işlevleri tanımlayan akıllı sözleşmeler tarafından yönlendirilir. Bu önceden programlanmış sözleşmeler, ilk beslenen değerler ve protokollere göre kusursuz bir şekilde çalışır. En önemlisi, akıllı sözleşmeler, müşteri onayı ve ödeme işlemleri dahil olmak üzere çok çeşitli işlevleri yerine getirebilir. Bunları, geliştiricinin tercihine göre genişletilebilen para legoları olarak düşünün.

DeFi ilerlemesi şu anda Ethereum evrimine bağlıdır. Ethereum tabanlı projelerde çoğu değer kilitlidir. Ethereum’un programlı esnekliği ve ölçeklenebilirliği, Defi finansal ürünlerinin ne kadar hızlı ilerleyeceğini belirleyecektir.

Vital DeFi Bileşenleri

DeFi uygulamalarının alanı muazzam bir hızla büyüyor. Uygulamalar sayısız amaca hizmet ederek zamandan ve paradan tasarruf etmeye yardımcı olur. Bugün hemen hemen her sektörün ilgili bir DeFi uygulaması vardır. Sektör genişledikçe, dApp’ler daha fazla müşteriye hizmet vermek için erişimlerini de genişletiyor. İşte bazı yaygın DeFi uygulamalarının özellikleri:

Açık kaynak

Çoğu DeFi uygulaması, merkezi olmayan kalmak ve geniş bir kitleye hizmet etmek için açık kaynaklı protokolleri takip eder. Genel kodlama, birden fazla programlama girişi elde etmeye yardımcı olur. Denetim, üstün güvenlik ve işlevsellik sunmanın yanı sıra şeffaf kalır. Açık kaynak kodlar, güvenlikleri ve kararlılıkları ile bilinir.

Şeffaflık

DeFi söz konusu olduğunda, şeffaflık kavramı yepyeni bir anlam kazanıyor. Şeffaflık, doğası gereği merkezi olmayan alemde yerleşiktir ve DeFi farklı değildir. Çoğu dApp, işlemler, ödeme işleme, işlevsellik ve akıllı sözleşme mekanizmaları açısından doğal olarak üstün şeffaflık sunan Ethereum blockchain üzerine inşa edildiğinden. Geleneksel bankacılığın aksine, blockchain ile ilgili tüm etkileşim kamusal alanda kalır.

Diğer bir önemli fark, bireylerin doğrudan bir bankanın özel hesabına bağlı olmamasıdır. Bunun yerine, sistem sayısal bir adres kullanır ve temeldeki hesabın kendisi sözde anonim kalır. Kripto varlıkları hakkındaki bilgiler her zaman güvende kalır. Hesapların sahipleri vardır ve gerekirse geriye doğru izlenebilir.

Küresel Sosyal Yardım

Gelişmekte olan ülkelerde bankacılık kanallarında bir eksiklik var. Merkezi Olmayan Finans , ezilenlerin güvenli bankacılık çözümleriyle güçlendirilmesine yardımcı oluyor. DeFi geliştiricileri, minimum internet bağlantısıyla uzak bölgelerde kullanılabilecek yeni nesil finansal platformlar inşa ediyor.

Gelişmekte olan ulusların yanı sıra, Defi hizmetleri, geleneksel bankacılık kusurlarının finansal kanalları bozduğu gelişmiş bölgelere de hizmet etmektedir. Asırlık bankacılık ve para birimi sistemleri artık yeni teknolojilerle güncelleniyor. Bankasız kitleler ve geleneksel müşteriler DeFi ana vagonuna giriyor. İster Hawaii’de bir köy, ister bir New York City, bir düğmeye dokunarak çok sayıda Defi hizmeti türü mevcuttur.

İzinsiz

DeFi’de bekçi yoktur ve güç herkes tarafından kullanılabilir. Minimum sınırlamalar ve izinlerle herkes bir DeFi uygulamasına erişebilir veya geliştirebilir. Lisanslı oyuncuların aksine, DeFi açık kaynaklıdır ve bu nedenle çok daha erişilebilirdir.

Geleneksel banka hesabı fazla özgürlük sağlamaz ve onaylar büyük bir endişe kaynağıdır. Faiz oranıyla ilgili sorunlar minimumda tutulur. Merkezi olmayan dünya, gereksiz düzenleyici mekanizmaları atlar ve böylece en iyi açık finans ürünlerini sunar.

Birlikte çalışabilirlik

Yeni çağ ve asırlık bankacılık kanallarını birbirine bağlamayı amaçladığından, birlikte çalışabilirlik DeFi devriminin merkezinde yer almaktadır. Birlikte çalışabilirlik, çeşitli blok zinciri platformlarında sorunsuz işlevselliğin korunmasını sağlar. DeFi çözümleri veya para lejyonları, çeşitli müşterilere hizmet vermek için sayısız ağ ve platformda çalışmalıdır.

Merkezi olmayan çözümler, geliştiriciler, kullanıcılar, eleştirmenler ve herkes tarafından erişilebilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, kullanıcılar stabilcoin dağıtabilmeli, bir borsada işlem yapabilmeli, cüzdan kullanabilmeli ve bunu aynı anda yapabilmelidir. Bu nedenle, birlikte çalışabilirlik Defi uygulamaları için çok önemlidir çünkü bu para legoları çeşitli blok zinciri ortamlarında dağıtım gerektirir.

Esnek

Esneklik, DeFi uygulamalarının temelindeki özelliklerden biridir. Esnek bir ortam, özellikle Ethereum blockchain, geliştiricilerin değişen finansal senaryolarla senkronize kalmasına olanak tanır. Platformlar, daha yeni işlevsellik sunmak ve diğer platformlar / ağlarla entegre olmak için esnek kalmalıdır. Kullanıcılara akıllı bir yatırım için arayüzlerini ve etkileşim protokollerini tasarlama konusunda bağımsızlık verilmelidir.

Kredilendirmede DeFi – Kredi Çözümlerinde Yeni Dönem

Borç verme, DeFi’nin parladığı bir alandır. Geçtiğimiz iki yıl içinde, DeFi kredi çözümleri gerçekten büyük zaman geçirdi. Geleneksel kredi onay süreci zahmetli, zaman alıcı ve kafa karıştırıcıdır. Büyük bankacılık devleri, borç verme alanına hükmeder ve kendi bölgelerinde bir tekele sahiptir. Uygun bir kredi için kredi veren şirketlerle müzakere etmek tacizden başka bir şey değildir.

DeFi, yenilikçi tüketici merkezli ürünler tasarlayarak krediyi yeniden tanımladı. Yeni nesil DeFi destekli finansal sistem esneklik, daha iyi oranlar, daha hızlı işlem, daha fazla borç verme seçeneği ve çok daha fazlasını sunar. Ethereum ayrıca borç verme alanında bir yer ediniyor. Merkezi olmayan uygulamaların piyasaya sürülmesinden bu yana, kredi sektöründe büyük bir değişiklik oldu.

Bileşik – Krediyi Yeniden Tanımlamak

Bileşik dApp, DeFi’nin gerçekten en parlak olduğu yerdir. Hem tüketiciyi hem de borç vereni güçlendirerek kredi vermenin ne kadar ilginç bir kavram olabileceğini dünyaya gösterdi. Bileşik, kullanıcılara kripto para birimlerini herhangi bir aracı olmadan diğer kullanıcılara ödünç verme yeteneği sağlar. Buna karşılık, borç verenler de kripto varlıkları biçiminde olan faiz kazanıyor. Yatırım açısından, borç verenler ve borç alanlar akıllı sözleşmelere göre eşleştirilir ve bu, günümüzün borç verme sahnesine göre çok daha güvenli bir süreçtir.

Ayrıca akıllı sözleşmeler, değişen piyasa koşullarına göre faiz oranlarının ödenmesini de yönetir. Sürece dahil olan üçüncü şahıs veya aracılar yoktur. Bileşik o kadar başarılı oldu ki, birçok benzer dApp aynı faiz oranları modeli üzerine inşa edildi.

Merkezi Olmayan Borsalar – Yarının Tüccarlarını Bir Araya Getirmek

Merkezi olmayan bir değişim, kripto dünyasının çağının gelişini temsil eder. Bu DeFi kullanım durumu, kripto kullanıcılarına minimum insan müdahalesi ile daha fazla güvenlik ve güvenlik özelliği sunar. Eşler arası kredi, banka hesabı olmayanlara ve daha fazla esneklik arayanlara hizmet etmek için idealdir. Geliştirilmiş kullanıcı arayüzü ve gelişmiş güvenlik, günümüzün siber senaryosunda mükemmeldir.

Merkezi, geleneksel para piyasası veya Coinbase’in aksine, merkezi olmayan borsalar daha şeffaf, güvenli ve etkilidir. Geleneksel ürünler hırsızlıklara, güvenlik ihlallerine ve bilgisayar korsanlığı skandallarına karşı savunmasızdır. Hızlı bir Google araması, kullanıcılar için büyük kayıplara neden olan bir değişim geçmişini ortaya çıkarır.

Merkezi olmayan borsalar bu tür sorunlardan muzdarip değildir. Akıllı sözleşmeler, para veya dijital varlıkların doğrudan tutulmamasını sağlar ve blockchain, kullanıcı verilerini gizler. Cüzdandan cüzdana etkileşim, dijital varlıklarınız için daha fazla güvenlik vaat ediyor. Merkezi olmayan bir borsada saldırmak için merkezi bir nokta yoktur.

Uniswap – Ekosistem Ödünç Vermede Sonraki Adım

‘Otomatik Pazar Yapma’nın tanıtılmasıyla, Uniswap platformu kullanıcıların ticaret yapma şeklini değiştirdi. Yenilikçi akıllı sözleşme mekanizması, taraflar arasında anında anlaşmaya izin verir. Tüccarlara sunulan canlı oranlar, diğer geleneksel ticaret türlerinden farklı olarak alım satımların güvenle yürütülmesine yardımcı olur. ‘Havuzlama’ özelliği, kullanıcıların herhangi bir üçüncü şahıs katılımı olmaksızın borç verme yoluyla faiz kazanmalarına da olanak tanır.

DeFi Tarafından Desteklenen Yeni Nesil Tasarruflar

Tasarruf, finans endüstrisinin can damarıdır. Küçük vadeli tasarruf hesapları veya emeklilik fonları olsun, tasarruf, çalışan bir profesyonelin yaşamı için çok önemlidir. DeFi ürünleri, günümüz çağında tasarrufların yapılma şeklini yeniden tanımlamaya yardımcı oluyor. Toplu faiz getiren uygulamalar , kullanıcıların paradan tasarruf etmelerine ve toplu kediciklerine daha fazla ilgi göstermelerine yardımcı oluyor.

MakerDAO – Ademi Merkeziyet Kralı Kralı

Maker stablecoin, kripto teminatıyla destekleyerek diğer stabilcoinlerin ABD Doları ile ilişkilendirilmesine izin veriyor. Başka bir deyişle, kullanıcılar artık Bitcoin ve ETH gibi kripto para birimlerini rahatsız eden dalgalanma konusunda endişelenmeden kripto dağıtabilir .

Kullanıcılar Maker Oasis dApp kullanarak kendi DAI stabilcoinlerini oluşturabilirler. Ayrıca, dai stablecoin daha sonra ticaret, işlemler ve çok daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Bir bakıma Maker, dai’yi her derde deva olarak sunan merkezi olmayan bir rezerv bankası olarak adlandırılabilir.

DeFi Evolution – Gelecekte Neler Var

Günümüzde DeFi ürünleri, yatırımcı ilgisini korumak için bir teminat modeline bağımlıdır. DeFi geliştikçe, borçlular kredi geçmişlerini oluşturacak ve sans teminatlarını ödünç almalarına izin verecek. Böyle bir kimlik temelli mekanizma, sağlam mali ve ekonomik kimlik bilgilerine dayanan evrensel bir ademi merkeziyetçi kimlik mekanizması gerektirecektir.

DApp’leri bilgisayar korsanlığı saldırılarından daha fazla korumak için akıllı sözleşmedeki güvenlik açıkları kapatılmalıdır. Bugünün kredi veren kurumları ile eşit düzeyde kredi kimlik bilgileri geliştirmek için aşırı teminatlandırmadan kaçınılmalıdır.

Yeni Nesil Finansa Güç Katacak Evrimsel DeFi

Kullanıcı deneyimindeki iyileştirmeler, daha fazla kullanıcıyı kendi katına çekmeye yardımcı olacaktır. Birinci nesil DeFi ekosistemi, etkileşimli bir kullanıcı arayüzünden ve web sitesinde gezinme deneyiminden yoksundu. En son dApp’ler, daha geniş bir kitleye hitap etmek için kullanıcı etkileşimine odaklanır. Kripto varlıkları gibi, kullanım kolaylığı da önemli bir tasarım kriteri olmaya devam ediyor.

Kripto cüzdanları da tüketicilere daha fazla özellik ve işlevsellik sunmak için evrim geçirecek. Gelecekte, tüketiciler tüm kripto yatırımları etkileşimleri için tek bedene uyan bir çözüm aradıklarından, her şey dahil kripto cüzdanları lezzet olacaktır. Bir kripto cüzdanı, kapsamlı dijital varlık yönetimi için evrensel bir ağ geçidi görevi görmelidir. Krediler, teminatlar, holdingler, ticaret faaliyeti ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm varlıklarınızı tek bir tıklama ile gösteren bir ana sayfa hayal edin.

Geleneksel Finansı DeFi Konseptiyle Birleştirmek

Merkezi olmayan yönetişim, DeFi ekosisteminden çıkan bir başka ilginç alandır. Başlangıçta, birçok DeFi çözümü, belirli işlevleri kontrol etmek için ‘ana anahtarlar’ dahil olmak üzere merkezi özelliklere sahiptir. Örneğin, geliştirici ekibinin elindeki bir acil durum kapatma valfi, bir saldırı durumunda dApp’ın güvenliğini sağlamaya yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, DeFi’nin evrimi, yönetişim protokollerinin paydaşlarla paylaşılmasını gerektirir. Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonlar, paydaşların bankalar yerine daha fazla kontrol uygulamalarına yardımcı olan karar vericilerle hızla ortaya çıkıyor. Günümüz finans kurumlarının, merkezi olmayan ekonominin çok boyutlu yaklaşımından öğreneceği çok şey var.

DeFi Kalmak İçin Burada

Parasal sorunlar her zaman insan uygarlığının merkezi olmuştur. Para, şu ya da bu şekilde, binlerce yıldır insan çabalarına yön veriyor. On yıllar boyunca, ABD doları sahneyi yönetti. Bugün kripto, siber cephede de olsa aynı şeyi yapıyor. Gelecekte finansal alanda tam bir revizyon ve fiat paranın kaldırılmasını görebiliriz.

DeFi’nin Gelecekteki Yörüngesi

Cryptocurrency ve blockchain, muazzam sosyal değişim senaryosu oluşturma potansiyeline sahip yeni nesil teknolojiler olarak ortaya çıkıyor. Toplumlar geliştikçe, yeni teknolojiler insan ihtiyaçlarını güçlendirir. Bugün, Ethereum tarafından desteklenen merkezi olmayan teknolojiler tam da bunu yapıyor. Çeşitli Dapp türleri, geleneksel sistemi bozmak için akıllı sözleşmeler ve teknolojik bir bükülme kullanarak finansal hizmetler sunar.

DeFi çözümleri hem finans hem de ekonomik sektörlerde kriterler belirliyor. Eski fiat para birimi yöntemlerine meydan okunuyor. Hızlı hareket eden ekonomiler, vatandaşlarına mevcut en iyi bankacılık çözümleriyle hizmet vermek için en son ademi merkeziyetçilik teknolojilerini benimsiyor. DeFi çözümleri, gerçekten merkezi olmayan son derece şeffaf bir finansal sistem sunarak demokratik ideallerin zirvesini temsil eder. Bir bakıma, DeFi, insanlar için daha fazla güç demektir.

Paralel Bir Ekonomik Modelin Kilidini Açmak

Finansal sistemde gerçekten dikkate değer bir şey oluyor – kripto para birimleri bankasızları güçlendiriyor. İnsanlar yeni normali, yani dijital varlıkları kabul ettikçe para kavramı değişiyor. Büyük finans kurumları kriptoya yeni bir ışıkla bakıyor. Dünya, bankacılık kanalı geliştirmede büyük bir sıçramaya tanık oluyor. Bütün bir sektörün bu kadar kısa sürede ve sıfırdan bu kadar hızlı dönüştüğünü görmek nadirdir.

DeFi yakında geleneksel fiat finans hizmetlerini yakalayacaktır. Evrimsel modeller her zaman iniş ve çıkışları içerir ve bu da iyileştirme aşamalarının ortaya çıkmasına yardımcı olur. DeFi, kendisini kitlelere hizmet edecek ‘De Facto’ mali mekanizması olarak kurmadan önce gelecekte de uygun düzeltmelerden geçecektir. O zamana kadar, teknolojik gelişmeler için geniş bir kapsam var. Elbette, DeFi kalıcıdır.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here