Home Kripto Kılavuz Bitcoin ve Kripto Paralarda Teknik Analiz Hakkındaki Herşey

Bitcoin ve Kripto Paralarda Teknik Analiz Hakkındaki Herşey

0
Bitcoin ve Kripto Paralarda Teknik Analiz Hakkındaki Herşey

Kripto para piyasalarının benzersiz özellikleri, yön, momentum ve destek ve direnci tahmin etmeye yardımcı olmak için teknik analiz ve grafik oluşturma paha biçilmez araçlar haline getirdi.

Bu klavuz, Bitcoin gibi kripto para birimi piyasalarını analiz etmek için mevcut olan daha gelişmiş popüler teknik analiz yöntemlerinden bazıları hakkında kısa bir özet sunmaktadır.

Her birinin kendine özgü özellikleri vardır ve yatırımcılar, kendi ticaret tarzlarına ve risk toleranslarına uyup uymadığını belirlemek için her birini incelemeye teşvik edilir.

Japon Mumları Nedir?

Japon mumları, kripto para birimi tüccarları için faydalı olabilecek teknik bir analiz aracıdır çünkü tüccarlar için birden fazla zaman dilimi için tek fiyat çubuklarına anahtar veriler sağlarlar.

Kripto para birimleri geleneksel varlıklardan son derece farklı olsalar da, açık, yüksek, düşük ve kapalı (OHLC) ile tanımlanan fiyat hareketiyle aynı şekilde grafiklendirilirler. OHLC, tamamlandıktan sonra fiyat yönünü tahmin eden kalıplar oluşturmak için mum çubuklarını kullanır.

Araştırma ve geriye dönük testlere göre, fiyat yönü ve momentumun habercilerinin yanı sıra olağanüstü iyi performans gösteren beş mum çubuğu modeli vardır.

Her mum çubuğu deseni, daha düşük fiyatlardan daha yüksek fiyatların tahmin edilmesinde çevredeki fiyat çubukları bağlamında çalışır.

En doğru mum çubuğu formasyonları, ters dönüşler ve devamlar olarak tanımlanan kategorilere ayrılır.

Mumların tersine dönüş modelleri fiyat yönünde bir değişiklik öngörürken, devam modelleri mevcut fiyat hareketinde bir uzama öngörüyor.

Kripto para birimleri güçlü bir yukarı yönlü önyargıya sahip olma eğiliminde olduğundan, ticaret becerilerini geliştirmek için şamdan oluşumlarını kullanmak isteyen tüccarlar, yükseliş trendinin diplerini veya devamını tahmin etme eğiliminde olan grafik modellerine odaklanmalıdır.

Örneğin, Bitcoin’in tarihi boğa piyasası rallisi sırasında yatırımcıların odaklanması gereken beş yükseliş şamdan modeline The Hammer, The Bullish Engulfing Pattern, The Piercing Line, The Morning Star ve The Three Soldiers denir.

Çekiç, bir enstrümanın düşüş trendinde bir dibe yaklaştığını gösteren bir yükseliş dönüş formasyonudur. Asılı Adam – tam tersi.

Boğa Güreşi Paterni, düşüş trendinde ortaya çıkan iki mumlu bir tersine dönüş modelidir. Piercing Hattı ayrıca bir düşüş trendinde de görünür:

Sabah Yıldızı, kasvetli bir düşüş trendinde bir umut işareti ve yeni bir başlangıç ​​olarak kabul edilir.

Üç Asker Modeli, genellikle bir düşüş trendi döneminden sonra veya fiyat konsolidasyonunda görülür.

Elliott Dalga Analizi

Elliott Dalga ilke kripto para tüccarlar fiyatları ve diğer kolektif faktörlerin yatırımcı psikolojisi, yüksek ve düşük aşırılıklardan belirleyerek piyasa döngülerini ve tahmin piyasa eğilimlerini analiz için kullandığı teknik analiz şeklidir.

Elliott Wave tüccarları, piyasaların kolektif yatırımcı psikolojisinden veya kalabalık psikolojisinden etkilendiğine ve doğal sekanslarda iyimserlik ve karamsarlık arasında hareket ettiğine inanıyor.

Kripto para tüccarları için uygun bir disiplin gibi görünüyor, çünkü şu anda sadece yatırımcı psikolojisi tarafından yönlendiriliyorlar çünkü sınırlı arz nedeniyle agresif satın alma dışında fiyat artışını destekleyen gerçek temeller yok.

Elliott Wave analizini kullanırken başarının anahtarı, dalga sayısını doğru almaktır. Bu tekniği kullanan tüccarlar, piyasanın dalgalar halinde hareket ettiğine ve fiyat hareketinin öncelikle aşağıdaki gibi beş dalgalı gruplar tarafından yönlendirildiğine inanırlar:

Elliott Wave analizinde ustalaşmak yıllar alır, ancak bazı kripto para birimi tüccarları, Bitcoin gibi pazarlara uygulamak için temel bilgileri yeterince iyi anladıklarını düşünüyor.

Fibonacci Seviyeleri

Fibonacci seviyeleri, Elliott Wave Analizinin bir yan ürünüdür. Basitçe ifade etmek gerekirse, bir kripto para piyasasında olası destek ve direnç seviyelerini bulmanın bir yoludur .

Örneğin, yüksek / düşük bir aralık yaptıktan sonra, tüccarlar bir pazarın bir sonraki potansiyel alım veya satım fırsatını oluşturmak için bu aralığın% 38,2 ila% 61,8’ini geri çekmesini bekliyorlar. Her ikisi de Fibonacci seviyeleridir.

Tersine, örneğin bir tüccar bir dip yaptıktan sonra, fiyat hareketine matematik uygulayarak bir sonraki ralliyi tahmin etmeye çalışacaktır. Yatırımcılar, trend uzunluğunu ve trendin düzeltmelerini tahmin etmek için Fibonacci seviyesini kullanır.

Stokastikler ve Göreceli Güç Endeksi (RSI)

Stokastikler ve Göreceli Güç Endeksi (RSI), teknik analiz alanında osilatörler olarak bilinir çünkü düşük 0 ile 100 arasında hareket ederler.

Bazı kripto para tüccarları bunları bir eğilimin gücünü belirlemek veya tepe ve dipleri tahmin etmek için kullanır. aşırı alım ve aşırı satım koşulları nedeniyle.

Bitcoin fiyatlarının genellikle yüksek olması nedeniyle uçuculuğu bir aşırı alım veya aşırı satım durumundaki ticaret, RSI göstergesi sinyalleri ile tüccarlar girebilir veya belirli bir seviyede çıkmak için kullanılabilir.

Her ikisi de, fiyatların yükselişler sırasında işlem aralığının en yüksek seviyelerine yakın ve düşüşler sırasında bir işlem aralığının alt ucuna doğru kapanması gerektiği varsayımı altında çalışır.

Uzun süreli bir aşağı hareket sırasında, osilatörler 0’a yaklaşarak bir dibin yakın olabileceğini gösterir. Uzun bir yukarı hareket sırasında, osilatörler 100’e yaklaşarak bir tepenin yakın olabileceğini gösterir.

Ekteki grafikte, Bitcoin şu anda 81,92 (RSI) seviyesinde, yani Bitcoin’in aşırı satın alındığı ve bir düzeltme bekleniyor.

MACD veya Hareketli Ortalama Yakınsama / Iraksama

MACD, bir gösterge olarak kategorize edilir. Bir kripto para birimindeki momentumu ölçmeye yardımcı olan iki üstel hareketli ortalamadan oluşur.

MACD, fiyatın yönünden ziyade mevcut momentum yönünü işaret etmek için kripto para piyasasındaki kısa vadeli momentumu ve uzun vadeli momentumu karşılaştırır.

MACD pozitif olduğunda, kripto para biriminin ivmesinin yukarı doğru olduğuna işaret ediyor. MACD negatif olduğunda tersi doğrudur.

Ichimoku Bulutları Nedir?

Bir Ichimoku Bulutu, destek ve direnç alanlarını tanımlayan, trend yönünü belirleyen, momentumu ölçen ve alım satım sinyalleri sağlayan bir göstergedir. “Bulutlar”, altı ay ileride çizilen hareketli ortalamaların aralıkları ile altı ay ilerideki 52 haftanın en yüksek ve en düşüklerinin orta noktası arasında oluşur.

Basitçe ifade edersek, genel eğilim fiyatlar bulutun üzerindeyken yükselir, fiyatlar bulutun altındayken düşer ve buluttayken sabittir.

Sonuç Olarak Teknik Analiz

Çeşitli teknik analiz araçlarını kullanarak Bitcoin gibi kripto para birimleri ticareti yaparken, başarmaya çalıştığınız şey konusunda güçlü bir inanca sahip olmanız önemlidir, çünkü bu makalede ana hatları verilen her tekniğin kendine özgü özellikleri vardır.

Örneğin, bir trend tüccarıysanız ve bir trend göstergesi aracı kullanıyorsanız, analizinizi bir osilatörle bulutlamak istemeyebilirsiniz çünkü bu, bir piyasanın aşırı alım veya aşırı satım olduğunu gösteriyor olabilir.

Başka bir deyişle, gerçek bir pazara uygulamadan önce her teknik aracın özelliklerini öğrenin.

Temel eksiklik nedeniyle, kripto para birimlerinde ve özellikle Bitcoin’de teknik analiz göstergelerinin kullanılması her kripto tüccarı için çok önemlidir.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here