Bitcoin Ve Kripto Para Birimini Güvende Tutmanın 10 Yolu

Kripto para biriminizi güvende tutmanın yolları:

Kripto Para Hesab Çalınması Ve Hacklenmesi Artıyor.

Bitcoin ve Ethereum‘daki fiyatlardaki popülerlik ve artış , sanal para birimlerinin genellikle bu değerli varlıklardan yararlanmak isteyen bilgisayar korsanları için bir hedef haline geldiği anlamına gelir. 

Virginia merkezli bir uygulama güvenliği sağlayıcısı olan Falls Church nVisium’un CEO’su Jack Mannino, “Bilgisayar korsanlığı ekonomisi, saldırganların değeri arttıkça ve günlük yaşamlarımızda daha yaygın hale geldikçe dijital para birimlerine yönelmeye devam edeceklerini gösteriyor” diyor. 

Bilgisayar korsanlarının çalışmalarını izlemek, ayak izleri dijital olarak ortadan kaldırılabildiğinden, genellikle zordur. 

Bir kripto para birimi hesabı hacklendiğinde, sanal paralar hala bir devlet kurumu veya merkez bankası tarafından düzenlenmediği için yatırımcıların yasal olarak herhangi bir başvuruları yoktur.

 Kripto Para Birimini Korumak İçin Gereken 10 İpucu

  • Dijital cüzdan güvenliğine hibrit bir yaklaşım benimseyin.
  • İki güçlü şifre anahtardır.
  • Saygın kripto para cüzdanları, borsalar, aracı kurumlar ve mobil uygulamalarla çalışın.
  • Kendinizi mobil kimlik avından koruyun.
  • Cüzdanınızın işlemlerde nasıl kullanıldığına dikkat edin.
  • Dijital para biriminizi korumak için farklı yöntemleri ve süreçleri anlayın.
  • Gizli anahtarı paylaşmaktan kaçının.
  • Sağlayıcılar tarafından barındırılan cüzdanları kullanmayı atlayın.
  • Soğuk cüzdanların aktif tüccarlar için dezavantajları vardır.
  • Sıcak cüzdanlar tüccarlar için daha uygundur, ancak kayıplar daha büyük olabilir.

Dijital Cüzdan Kullanımı Kripto Cüzdan

Çevrimiçi cüzdanların popülaritesi arttı ve bilgisayar korsanlarının dikkatini çekti. Washington DC merkezli ayrıcalıklı erişim yönetimi sağlayıcısı Thycotic’in baş bilgi güvenliği sorumlusu Terence Jackson, bir tüketicinin kripto para biriminin çoğunu depolamak için çevrimdışı veya fiziksel cüzdanların kullanılması gerektiğini, ancak çevrimiçi cüzdanda yalnızca küçük bir para birimi tutulması gerektiğini söylüyor.

Çözümler. “Fiziksel cüzdan ayrıca kasa veya güvenlik kasası gibi güvenli bir yerde saklanmalıdır” diyor.

 “Özel ve genel anahtarları ayırmayı da öneririm. Her ikisi de mümkün olduğunda güçlü parolalar ve çok faktörlü kimlik doğrulama ile güvence altına alınmalıdır. Kripto para birimi daha yaygın hale geldikçe, daha geleneksel seçenekler ortaya çıkacak, ancak bu arada, kripto para biriminizi güvende tutmaktan siz sorumlusunuz. .

Kripto Paralarda Güçlü Şifre Ve Anahtarlar

Özellikle kripto para hizmetleri bilgisayar korsanları için birincil hedef olduğundan, hesaplarınız arasında parolaları asla yeniden kullanmayın . 

Flemington, New Jersey merkezli entegre risk yönetimi çözümleri sağlayıcısı Greenlight’ın başkanı Kevin Dunne, bunların hepsinin kaçınılmaz olarak bir veri ihlali yaşayacağını varsayalım, diyor. 

“Kripto para birimi hızla gelişen yenilikçi bir teknoloji olsa da, cüzdanınızı güvence altına almanın en hızlı ve en kolay yolu denenmiş ve doğrulanmış güvenlik taktikleridir” diyor. 

“Mümkün olduğunda iki faktörlü kimlik doğrulama ve şifre rotasyonunun etkinleştirildiği, her biri için benzersiz, güçlü bir şifreye sahip olarak maruz kalma oranınızı sınırlayın. Güvenilir bir şifre yöneticisi kullanmak, bu süreci otomatikleştirmeye ve varsayımları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.”

Saygın Kripto Para Cüzdanları, Borsalar, Aracı Kurumlar ve Mobil Uygulamalarla Çalışın.

Yatırımcılar, hangi platformları kullanacaklarına karar vermeden önce, verilerinin nasıl korunacağını anlamak için her bir platformun güvenlik özelliklerini dikkatlice araştırmalıdır. 

San Francisco Digital Shadows’ta siber tehdit istihbarat analisti Austin Merritt, “Güvenilir olunacak varlıklar, çok faktörlü kimlik doğrulama, SSL / TLS şifreleme ve kripto para birimini depolarken çevrimdışı tutulan hava boşluklu cihazları kullanma gibi en iyi güvenlik uygulamalarını içermelidir” diyor.

Tabanlı dijital risk koruma çözümleri sağlayıcısı. Sahipler her platform için farklı, karmaşık parolalar kullandığı sürece birden fazla kripto para birimi platformu kullanmak daha güvenli olabilir. 

“İster bir veya daha fazla kripto para birimi platformu kullanıyor olun, şifrelerin kaybolmamasını sağlamak için güvenli bir şifre yöneticisi bulundurmak zorunludur” diyor.

Kendinizi Mobil Kimlik Avından Koruyun.

Kripto para cüzdanı olan birçok kişi, onu yönetmek için bir mobil uygulama kullanır. 

San Francisco merkezli bir mobil güvenlik çözümleri sağlayıcısı olan Lookout’un kıdemli güvenlik çözümleri yöneticisi Hank Schless, bu malların fiyatı arttıkça, kötü niyetli bilgisayar korsanlarının oturum açma bilgilerinizi çalmak için mobil kimlik avı kampanyalarıyla yatırımcıları hedeflemeye motive olduklarını söylüyor. 

Bu sosyal mühendislik saldırıları, metinler, sosyal medya, üçüncü taraf mesajlaşma platformları veya e-posta dahil olmak üzere bir mobil cihazdaki herhangi bir yerden gelebilir. 

“Kimlik avının ötesinde, tuş vuruşlarınızı kaydetme veya ekranınızdaki etkinliği izleme gibi gizli yetenekleri olan kötü amaçlı mobil uygulamalar da var” diyor. 

Birçok kişi bilgisayarlarına virüsten koruma yazılımı yükler ve akıllı telefonlarında ve tabletlerinde de aynısını yapmaları gerektiğini fark etmeye başlarlar. “

Cüzdanınızın İşlemlerde Nasıl Kullanıldığının Farkında Olun.

Napoli, Florida merkezli bir siber güvenlik ve uyumluluk yazılımı sağlayıcısı olan New Net Technologies’in küresel başkan yardımcısı Dirk Schrader, cüzdanınıza “siber dayanıklılığın” temel ilkelerini uygulayın, diyor. 

“Herhangi bir kripto cüzdanı bir veri ve kod parçasıdır, ancak siz ve diğerleri için önemli miktarda değeri olan bir parçadır.

İşlemlerde nasıl kullanıldığına dair süreçlerin farkında olun, eğer sistemlerin ve ağların tehlikeye girmediğinden emin olun, bunları bu işlemler için kullanıyorsunuz ve fiziksel korumanız var “diyor. 

Daha yüksek değerlerde alım satım yapan yatırımcılar, riskleri ölçmek için biraz zaman harcamalıdır. Schrader, “Siber saldırılar aşamalandırılır. Önce bir dayanak noktası oluştururlar ve ana hedefe (cüzdanınıza) saldırmadan önce genişlerler” diyor Schrader. “

Dijital Para Biriminizi Korumak İçin Farklı Yöntemleri ve Süreçleri Anlayın.

Kripto para birimine yapılan yatırımlar, teknik bir geçmişi olmayan ancak portföylerini çeşitlendirmek isteyen insanlarla popülerlik kazanmaya devam ediyor. 

San Jose, California merkezli Netenrich’in baş bilgi güvenliği sorumlusu Brandon Hoffman, dijital varlıkların hiçbiri yetkili bir kuruluş veya merkez bankası tarafından yönetilmediğinden, paranızı koruma sorumluluğu “neredeyse tamamen kullanıcıya aittir” diyor.

BT, bulut ve siber güvenlik operasyonları ve hizmetleri sağlayıcısı. Bu kayıpları geri kazanma olasılığı çok düşük. 

Öğrenilmesi gereken en önemli üç bileşen gizli anahtar koruması, kurtarma tohum koruması ve cryptominer kötü amaçlı yazılım korumasıdır.

Gizli Anahtarı Paylaşmaktan Kaçının.

Hoffman, gizli anahtarın dijital paraları gönderen veya alan kişinin kullanılan cüzdanın sahibi olduğunu doğrulamak için kullanıldığını söylüyor. 

Bu gizli veya özel anahtar asla paylaşılmamalıdır. “Özel anahtarınızı saklamanın en güvenli yolu, soğuk hava deposu kullanmaktır” diyor. 

“Soğuk depolama, temelde anahtarınızı yazdırmak ve tüm dijital izlerini kaldırmak anlamına gelir.” Özel anahtarınızı kurtarmanın yarı kısa güvenli yöntemi, bir kullanıcının yararlanabileceği rastgele oluşturulmuş bir dizi sözcük olan bir tohum kullanmaktır. 

Hoffman, “Bu temel cümle yalnızca kağıda yazılmalı veya yazdırılmalı ve güvenli bir yerde saklanmalıdır” diyor.

 “Saldırganların son kullanıcı makinelerine ve diğer dijital depolama uygulamalarına bu kadar kolay erişebildiği düşünüldüğünde, bu ifadeyi dijital bir yerde tutmak çok riskli.”

Sağlayıcılar Tarafından Barındırılan Cüzdanları Kullanmayı Atlayın.

Bitcoin depolamanın diğer yöntemleri, dizüstü bilgisayarınızda veya masaüstünüzde barındırılan cüzdanlar ve sağlayıcılar tarafından barındırılan cüzdanlardır. 

Hoffman, sağlayıcılar tarafından barındırılan cüzdanlar “en kötü seçimdir çünkü özel anahtarınızı tamamen sizin kontrolünüz dışında olan sunucularında saklamalarına izin veriyorsunuz” diyor

Hoffman. “Bu en yaygın seçenektir çünkü en az teknik çaba gerektirir. Bu, özel anahtarınızı sağlayıcı sunucusunun ihlali, sağlayıcının işsiz kalması ve hatta altyapının bir hükümet veya başka bir yasal varlık.

” Özel anahtarınızı diğer tüm ilgili ayrıntılarla birlikte şifreleyen ve saklayan USB tabanlı bir cihaz olan bir donanım cüzdanı kullanın, diyor. Bunların şifresini çözme yöntemi bazen fizikseldir ve diğer yöntemlere kıyasla çok daha güvenlidir.

Soğuk cüzdanların aktif tüccarlar için dezavantajları vardır.

Digital Shadows’un kıdemli siber güvenlik uzmanı Thomas Beek, soğuk bir cüzdanın tamamen çevrimdışı olduğunu ve yalnızca sahibinin erişebildiği bir kağıda özel adresi yazmayı veya kripto para birimi fonlarını güvenli bir şekilde depolayan fiziksel bir cihazı satın almayı gerektirdiğini söylüyor. 

Dezavantajları arasında kripto para birimlerinizi saklamak için gereken süre yer alıyor ve eğer alım satım faaliyetinde bulunuyorsanız, “bir borsa ile soğuk cüzdan arasında sürekli olarak para transferi işlemi tekrarlayan para çekme ücretlerine neden olabilir” diyor. 

“Soğuk bir cüzdanın faydaları, paranıza yalnızca sizin erişebilmeniz için gönül rahatlığını içerir.”

Sıcak cüzdanlar tüccarlar için daha uygundur, ancak kayıplar daha büyük olabilir.

Perakende yatırımcılar, daha kolay erişimi kolaylaştırmak ve Coinbase gibi diğer kripto para birimlerini daha rahat takas etmek ve satın almak için her zaman internete bağlı bir depolama seçeneği olan sıcak cüzdanları kullanabilir. 

Takas, güvenlik ve platforma hem genel hem de özel adresinizin güvenliğini emanet etmektir, bu da “tarihsel olarak bir değişimin başarılı bir şekilde ihlal edilmesinin ardından önemli miktarda para kaybına neden olmuştur” diyor. 

Bu senaryo yalnızca aktif tüccarlar için düşünülmelidir, ancak erişmeleri gereken fon miktarı sürekli olarak değerlendirilmelidir. 

Bilgisayar korsanları, özellikle perakende yatırımcı sayısı arttıkça her zaman büyük borsaları hedefleyecektir. “Bir platformun merkezi veya ademi merkeziyetçi olup olmadığına bakılmaksızın, yatırımcının kendisi tarafından uygun depolama süreçleri uygulanmadan, potansiyel bir saldırı tehdidi altında kalmaları muhtemeldir” diyor.

Bu yazımızda kripto para güvenliğini ele aldık paylaşmayı unutmayalım….

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

cenk dinçhttp://blokchaintr.com
Cenk Dinç Kriptoya Olan Merakını Daha İyi İfade Etmek İçin Araştırmalarını Öğrenerek Bizimle Paylaşmayı Seçti.Cenk Turizm Ve Otelcilik Okuyup Ayrıca Sitede Yazılarını Bizimle Paylaşmaktadır...

Düşüncenizi Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

120BeğenenlerBeğen
57TakipçilerTakip Et
1,099TakipçilerTakip Et
5AboneAbone Ol

StormGain, Milyarlarca Akıllı Telefon Kullanıcısına Hizmet Vererek Kripto Madenciliği Oyun Alanını Seviyelendiriyor

Kripto para madenciliği kavramının bugünlerde biraz olumsuz bir çağrışımı var. Özel ve pahalı donanım gerektirdiğinden birçok kişi bunu elektrik israfı olarak görüyor. Peki ya...

Goldexco.in, kullanıcıların % 50’ye varan indirimle ETH satın alabilecekleri bir kampanya başlatıyor! 

Goldexco.in indirimli ETH satın alabileceğiniz yeni bir kampanya başlattı. Bu kampanya da %50 indirimle ETH sahibi olabilirsiniz. Detaylar aşağıda yer almaktadır. İndirim Süresi: 24 Mayıs 2021, 10:00...

Student Coin (STC) Token Yayında Ve 10’dan Fazla Kripto Para Borsasında Yer Alıyor

Öğrencilere ve kripto para birimlerine yönelik benzersiz yaklaşımı nedeniyle 500'den fazla üniversite tarafından desteklenen Student Coin , ICO'ya ayrılmış olan tüm STC tokenlerini beklenenden daha kısa bir sürede...

GLDX TOKEN 23 NİSAN 19:20 de SATIŞTA

Goldexco.in Forbes 500'ün %65'inin bulunduğu ticari statünün ve hakların en kapsamlı yasalar altındadünya devlerinin tercih ettiği Delaware eyaletinde faaliyetlerine başladı. Türkiye iş ortağı Devasa...

Blokchaintr.com Türkiye’nin En Sevilen Haber Uygulaması Bundle’da

Blokchaintr.com'da yayıncıları arasında bulunduğu Bundle’ın yeni versiyonu App Store ve Google Play’de! Bundle dünyanın dört bir yanından 15 bine yakın yayıncıyı kullanıcılara sunan bir...

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
56,581.00 $
56,581.00 $
1.17%
ethereumEthereum
4,544.90 $
4,544.90 $
2.94%
binance-coinBinance Coin
624.51 $
624.51 $
2.17%
tetherTether
1.00 $
1.00 $
0.06%
solanaSolana
225.24 $
225.24 $
1.41%
cardanoCardano
1.73 $
1.73 $
9.15%
xrpXRP
0.973504 $
0.973504 $
2.58%
usd-coinUSD Coin
0.999985 $
0.999985 $
0.07%
polkadotPolkadot
36.12 $
36.12 $
3.4%
dogecoinDogecoin
0.214927 $
0.214927 $
0.67%

Benzer Haberler