Pazar, Temmuz 12, 2020

Hollanda Merkez Bankası Dijital Parasını Çıkaracak mı?

  • Avrupa’da Öncü olmak istiyor Hollanda merkez bankası
  • Hollanda merkez bankası Dijital Para İçin Onay Verdi

Hollanda Merkez Bankası olan , De Nederlandsche Bank (DNB) kısa süre önce olası bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusundaki tavrını net bir şekilde anlatan bir rapor sundu. De Nederlandsche Bank (DNB) bu Dijital para ile Hollanda vatandaşlarının büyük ölçüde yararlanacağını kaydetti. Sunduğu raporda De Nederlandsche Bank (DNB) Avrupa ülkeleri arasında bu konu da öncülük etmek istediklerini açık bir dille ifade etti.

De Nederlandsche Bank (DNB) Raporu

De Nederlandsche Bank (DNB) sunduğu raporda CBDC’nin verimliliği ve transfer ücretlerini, transferlerin daha kısa sürede gerçekleştireceğini söylüyor. Bir CBDC’nin “hızla dijitalleşen bir ödeme sisteminde aşırı derecede özel paraya bağımlı olduğumuzu düşünerek, özel para ile yapılan ödemelerin yedeği olabileceğini” belirtti. Dahası Koronavirüs salgının neden olduğu temassızlığın paralarda daha çok olduğunu ve dijital ortamın daha da yaygınlaşacağını bu konuda da Avrupada daha belirgin olacağını savundu.

Bununla birlikte, rapor olası risklere de işaret etmektedir. Önemli bir endişe, finansal kriz zamanlarında, bir CBDC’nin banka müşterilerinin ticari banka dengelerini CBDC’ye dönüştürerek riskten kaçınmaları nedeniyle fon çekmelerine neden olabilmesidir. Bunu önlemek için banka “dolaşımdaki CBDC miktarını kontrol etmek için önlemler alınması çok önemli” diyor.

Facebook Libra

De Nederlandsche Bank (DNB) sunduğu rapora göre, Facebook’un Libra daha önceden dile getirilen endişeler “DNB ve diğer merkez bankalarının artık kendi dijital paralarını çıkarmayı düşünmelerinin nedeni”. Banka, Hollanda’nın bir CBDC’nin gelişimini test etmek için ideal bir bölge olduğuna inanıyor. 

Hollanda merkez bankası kendi CBDC’sini düzenleyebilse de, ileriye yönelik daha muhtemel bir yol, Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından üye ülkeler tarafından çıkarılacak olan dijital Euro’dur . Ocak ayında, Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde şunları söyledi:

Ödemeler alanındaki yenilik, daha hızlı ve daha ucuz ödemelere, özellikle de sınır ötesi ödemelere yönelik acil talebe yanıt olarak ilerlemektedir. Genel olarak Eurosystem ve özellikle ECB, değişen bir dünyanın gözlemcisi olmak yerine bu alanda aktif bir rol oynamak istiyor.

Alman Bankalar Birliği Bankenverband daha önce “Alman bankaları diyor ki: Ekonominin programlanabilir bir dijital euroya ihtiyacı var!” Rapor, Alman bankalarının devlet destekli dijital para birimlerinin Bitcoin gibi merkezi olmayan bir alternatif veya Terazi gibi kurumsal bir para birimi olmaktan ziyade norm haline gelmesini istediğini belirtti. Dernek şunları söyledi:

Parasal sistemin sorumluluğunun egemen ulusal devletlere ait olduğu ve yalan söylemeye devam edeceği konusunda hiçbir soru olamaz. Bu nedenle, bankalar veya diğer özel şirketler tarafından sağlanan herhangi bir para birimi, devlet tarafından belirlenen sisteme uygun olmalıdır. Başka her şey nihayetinde kaosa ve istikrarsızlığa yol açacaktır.

bydinco
bydincohttp://www.blokchaintr.com
Teknolijiye Olan Merakım Sonucu Blockchain Teknolojisiyle Tanıştım. Daha Fazla İnsana Bilgi Haber Ve Analizleri Aktarabilmek Adına Blokchaintr.com Kuruldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

14BeğenenlerBeğen
28TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
5AbonelerAbone

Covid-19 Bilgi

Tüm Ülkeler
5,001,596
Toplam Aktif Vaka Sayısı
Updated on 12 July 2020 02:37

En Son Haberler

Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır? Bitcoin Satın Alma Rehberi

Piyasa Açısından, Bitcoin hala diğer kripto varlıkların fiyat oluşumunu ve hareketini etkileyen ve yönlendiren baskın faktördür ve birçokları tarafından hükümet ve merkez bankacılığı...

PayPal ile Bitcoin (BTC) Satın Alınır mı?

Bitcoin (BTC), dünya çapında birçok ülkede birçok insanın hayatını gerçekten etkiledi. Bu yılın başlarında, PayPal hesabını kullanarak bitcoin satın almak son derece zordu. Bugünlerde,...

Litecoin Fiyat Analizi: LTC 43 $ Dolarda İşlem Görmeye Devam Ediyor

Litecoin fiyat hattı 18 Haziran'da 44 dolara yükseldi. Bir gün içinde işlem gören kripto para birimi 42.80  $ ile 43.68 $ arasında değişiyor . Pidenuze, LTC'nin yükseliş trendi göreceğine inanan...
bitcoinBitcoin
9,266.42 $
9,266.42 $
0.03%
ethereumEthereum
240.48 $
240.48 $
0.2%
rippleXRP
0.201547 $
0.201547 $
0.49%
litecoinLitecoin
44.93 $
44.93 $
1.07%
eosEOS
2.63 $
2.63 $
0.13%
tezosTezos
2.71 $
2.71 $
5.12%
chainlinkChainLink
6.15 $
6.15 $
0.24%

Benzer Haberler

PayPal ile Bitcoin (BTC) Satın Alınır mı?

Bitcoin (BTC), dünya çapında birçok ülkede birçok insanın hayatını gerçekten etkiledi. Bu yılın başlarında, PayPal hesabını kullanarak bitcoin satın almak son derece zordu. Bugünlerde,...

SEC, Kripto Para Birimi Riskten Korunma Fonuna Karşı Yapılan Sahtekarlık Cezasını Açıkladı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), son basın açıklamasına göre, Pennsylvania kardeşleri Sean ve Shane Hvizdzak'ın sahip olduğu bir kripto para hedge fonuna...

Tone Vays Nisan’dan Beri İlk Defa Bitcoin İçin 7000 Doları Test Edeceğini Söylüyor

Eski Wall Street esnafı Tone Vays, Bitcoin fiyatının daha fazla dezavantaj görmesini bekliyor. Kısa Süre Önce atılan bir tweet'te eski Wall...