Salı, Eylül 29, 2020

Hollanda Merkez Bankası Dijital Parasını Çıkaracak mı?

  • Avrupa’da Öncü olmak istiyor Hollanda merkez bankası
  • Hollanda merkez bankası Dijital Para İçin Onay Verdi

Hollanda Merkez Bankası olan , De Nederlandsche Bank (DNB) kısa süre önce olası bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusundaki tavrını net bir şekilde anlatan bir rapor sundu. De Nederlandsche Bank (DNB) bu Dijital para ile Hollanda vatandaşlarının büyük ölçüde yararlanacağını kaydetti. Sunduğu raporda De Nederlandsche Bank (DNB) Avrupa ülkeleri arasında bu konu da öncülük etmek istediklerini açık bir dille ifade etti.

De Nederlandsche Bank (DNB) Raporu

De Nederlandsche Bank (DNB) sunduğu raporda CBDC’nin verimliliği ve transfer ücretlerini, transferlerin daha kısa sürede gerçekleştireceğini söylüyor. Bir CBDC’nin “hızla dijitalleşen bir ödeme sisteminde aşırı derecede özel paraya bağımlı olduğumuzu düşünerek, özel para ile yapılan ödemelerin yedeği olabileceğini” belirtti. Dahası Koronavirüs salgının neden olduğu temassızlığın paralarda daha çok olduğunu ve dijital ortamın daha da yaygınlaşacağını bu konuda da Avrupada daha belirgin olacağını savundu.

Bununla birlikte, rapor olası risklere de işaret etmektedir. Önemli bir endişe, finansal kriz zamanlarında, bir CBDC’nin banka müşterilerinin ticari banka dengelerini CBDC’ye dönüştürerek riskten kaçınmaları nedeniyle fon çekmelerine neden olabilmesidir. Bunu önlemek için banka “dolaşımdaki CBDC miktarını kontrol etmek için önlemler alınması çok önemli” diyor.

Facebook Libra

De Nederlandsche Bank (DNB) sunduğu rapora göre, Facebook’un Libra daha önceden dile getirilen endişeler “DNB ve diğer merkez bankalarının artık kendi dijital paralarını çıkarmayı düşünmelerinin nedeni”. Banka, Hollanda’nın bir CBDC’nin gelişimini test etmek için ideal bir bölge olduğuna inanıyor. 

Hollanda merkez bankası kendi CBDC’sini düzenleyebilse de, ileriye yönelik daha muhtemel bir yol, Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından üye ülkeler tarafından çıkarılacak olan dijital Euro’dur . Ocak ayında, Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde şunları söyledi:

Ödemeler alanındaki yenilik, daha hızlı ve daha ucuz ödemelere, özellikle de sınır ötesi ödemelere yönelik acil talebe yanıt olarak ilerlemektedir. Genel olarak Eurosystem ve özellikle ECB, değişen bir dünyanın gözlemcisi olmak yerine bu alanda aktif bir rol oynamak istiyor.

Alman Bankalar Birliği Bankenverband daha önce “Alman bankaları diyor ki: Ekonominin programlanabilir bir dijital euroya ihtiyacı var!” Rapor, Alman bankalarının devlet destekli dijital para birimlerinin Bitcoin gibi merkezi olmayan bir alternatif veya Terazi gibi kurumsal bir para birimi olmaktan ziyade norm haline gelmesini istediğini belirtti. Dernek şunları söyledi:

Parasal sistemin sorumluluğunun egemen ulusal devletlere ait olduğu ve yalan söylemeye devam edeceği konusunda hiçbir soru olamaz. Bu nedenle, bankalar veya diğer özel şirketler tarafından sağlanan herhangi bir para birimi, devlet tarafından belirlenen sisteme uygun olmalıdır. Başka her şey nihayetinde kaosa ve istikrarsızlığa yol açacaktır.

bydinco
bydincohttp://www.blokchaintr.com
Teknolijiye Olan Merakım Sonucu Blockchain Teknolojisiyle Tanıştım. Daha Fazla İnsana Bilgi Haber Ve Analizleri Aktarabilmek Adına Blokchaintr.com Kuruldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

16BeğenenlerBeğen
28TakipçilerTakip Et
61TakipçilerTakip Et
5AbonelerAbone

Covid-19 Bilgi

Tüm Ülkeler
7,885,170
Toplam Aktif Vaka Sayısı
Updated on 29 September 2020 03:14

En Son Haberler

DeFi Protokollerinde Kilitlenen Varlıklar 11 Milyar Doları Aştı

Merkezi olmayan finans (DeFi) endüstrisindeki faaliyetler bu yıldan bu yana istikrarlı bir şekilde büyüyor. DeFi protokollerinde kilitlenen toplam değer (TVL), yakın zamanda yaklaşık 9...

Filecoin Mainnet Lansmanı Gelecek Ay İçin Onaylandı

Çok beklenen Filecoin mainnet lansmanı Ekim ayı için onaylandı. Ağ, 15 Ekim'de gerçekleşmesi beklenen 148.888 blokta devreye girecek. Devasa ilk...

EOS Fiyat Tahmini 2020, 2025, 2030

EOS Fiyat Tahmini: EOS nedir? EOS madeni para, esas olarak merkezi olmayan uygulamalar için oluşturulmuş iyi tasarlanmış bir platform...
bitcoinBitcoin
10,707.59 $
10,707.59 $
1.76%
ethereumEthereum
354.00 $
354.00 $
1.12%
rippleXRP
0.241938 $
0.241938 $
1.1%
litecoinLitecoin
45.58 $
45.58 $
2.27%
eosEOS
2.57 $
2.57 $
0.95%
tezosTezos
2.25 $
2.25 $
2.17%
chainlinkChainlink
10.25 $
10.25 $
4.5%

Benzer Haberler

DeFi Protokollerinde Kilitlenen Varlıklar 11 Milyar Doları Aştı

Merkezi olmayan finans (DeFi) endüstrisindeki faaliyetler bu yıldan bu yana istikrarlı bir şekilde büyüyor. DeFi protokollerinde kilitlenen toplam değer (TVL), yakın zamanda yaklaşık 9...

Filecoin Mainnet Lansmanı Gelecek Ay İçin Onaylandı

Çok beklenen Filecoin mainnet lansmanı Ekim ayı için onaylandı. Ağ, 15 Ekim'de gerçekleşmesi beklenen 148.888 blokta devreye girecek. Devasa ilk...

Wealthsimple: Kanada’nın ilk düzenlenmiş borsası hayata geçti

Kanada, Kanada Menkul Kıymetler Yöneticileri (CSA) tarafından düzenleyici onayın ardından ilk kripto para borsası Wealthsimple'ı memnuniyetle karşıladı. Değişim, Winklevoss...