Cumartesi, Temmuz 11, 2020

Hollanda Merkez Bankası CBDC’de Avrupada Öncülük Etmek İstiyor

Hollanda Merkez Bankası (DNB), Euro sisteminin merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) Bitcoin’den daha programlanabilir olması gerektiğini düşünüyor. 

Salı günü yaptığı açıklamada, kripto para birimlerinin yerinden etmek istedikleri bankalar için bazı teknolojik dersler sunduğunu söyleyen DNB, akıllı sözleşmelerin CBDC’lerin “gelecekteki kanıtı” na yardımcı olabileceğini yazdı. 45 sayfalık CBDC raporu Eurosystem için bir dijital para kanıtlama zemin haline Hollanda’nın zift olduğunu.

DNB, “Karmaşık mantığa sahip akıllı bir sözleşme sistemi, CBDC’ye olan talebi potansiyel olarak artırıyor ve işlem maliyetlerini azaltma fırsatları sunuyor” dedi. “Bu şekilde ödeme piyasasındaki çeşitliliğe ve yeniliğe katkıda bulunabilir.”

Çarpıcı kabul, Avrupa merkez bankacılarının artan dijital para tartışmasında nüfuz için DNB jokeyleri olarak geliyor. Geçen ay Fransızlar bu tartışmayı sınırlı CBDC deneyleri için açık bir çağrı ile ele geçirdi . Henüz kendi aktif denemesine sahip olmayan Hollanda, raporda bir adım daha ileri gitti: DNB, Avrupa CBDC için bir araştırma, geliştirme ve dağıtım merkezi olmak istiyor.

“Avro sisteminde daha somut bir CBDC denemesi için karar alınması gerekiyorsa, öncü bir rol oynamaya hazırız. Hollanda böyle bir deney için uygun bir test alanı sağlıyor ” dedi .

Özel nakit artışı


2017 Avrupa Birliği raporuna göre, bu durum, Euro bölgesinde 17 milyon sakininin nakit para ile mal veya hizmet için ödeme yapma olasılığı en düşük olan Hollandalılar için bir zorunluluk gibi görünüyor . Üç yıl sonra Hollanda’nın nakit kaçması sadece daha güçlü bir odak haline geldi: her yıl daha az ATM ve daha az nakit çekilmesi var. Makro ölçekte, “özel dijital para” kullanımı – bir ticari banka hesabına bağlı fonlar olan özel para – büyüyor ve kısırlaştırılmış olsa da Terazi hala bir tehdit.

Kendi vatandaşlarının CBDC’ye artan ilgisinin söylediklerine yanıt veren DNB, dijital para biriminin kamu parasının dijital bir gelecekte hayatta kalmasını sağlamaya yardımcı olabileceğini söyledi.

Rapor, “makul” bir avro bölgesi CBDC’nin ne olabileceğine ayrıntılı bir bakış sunuyor ve seçimleri bazı parasal ölçütlerle karşılaştırıyor: Terazi, bitcoin, nakit, ticari banka parası ve merkez bankası rezervleri.

DNB, “10 yıllık özel kriptolarla deney yaptıktan sonra, bazı tekniklerin CBDC’de kullanım için yeterli katma değere sahip olup olmadığı sorusudur” dedi. Akıllı sözleşmelerin kurtarılmaya değer tek “teknik” olabileceği sonucuna varmıştır, çünkü gelecekteki ileri esnekliği CBDC’yi daha talep edilebilir hale getirebilir.

CBDC’nin bitcoin için daha programlanabilir ve sadece terazi için ikinci olması gerektiğini belirtti .

Merkezi paralar


DNB, akıllı kontakları kripto para biriminin daha az arzu edilen bir ayırt edici özelliğinden ayırdı: dağıtılmış defter teknolojisi (DLT). DNB, DLT’yi bankacılık sistemi dışında çalışan idealistlerin bir araya getirdiği bir özellik olarak reddetti.

DNB, Bitcoin’in kaynak yoğun ve potansiyel olarak hantal dağıtılmış konsensüs modeline karşı çıktığı için, örneğin merkezi olmayan validasyona sahip, örneğin bitcoin’in tamamen merkezi olmayan çözümü kısmen ideolojik olarak yönlendirildi. “CBDC’nin bu fedakarlıkları yapması gereksiz görünüyor.”

Yine de, DNB, bitcoin evangelistlerinin ve nakit avcılarının sevdiği bir anonimlik ihtiyacını benimsedi. DLT, kullanıcılara sahte bir işlem yapma olanağı sunarken bile bitcoin işlem geçmişini tamamen şeffaf hale getirir.

Buna karşılık, kullanıcılarının işlem geçmişleri hakkında tam bilgiye sahip ticari bankaların, merkez bankalarının kullanmadığı verileri satmak için bir piyasa teşviki vardır. Bu nedenle DNB, bir CBDC’nin yalnızca tamamen anonim nakitten sonra seçici bir gizlilik derecesi sunması gerektiğini söyledi.

Bu teknik yönler ve daha fazlası, DNB’nin CBDC’nin ayrıntılı olmayan tasavvurunu ortaya koymaktadır. DNB’nin CBDC’nin dünya değişmeye devam ederken kamu para sistemini destekleme konusundaki kararlı çağrısıyla birlikte gelmesi, belki de Hollanda Maliye Bakanı Wopke Hoekstra Salı günü Avrupa’nın en yüksek parlamentosuna verdiği demeçte CBDC’nin çarpıcı bir onayına denk geliyor. .

Hoekstra, “Başka hiçbir Euro bölgesinde merkez bankası, halka açık dijital merkez bankası parasına karşı olumlu bir tutum sergilemedi” dedi.

Avro sisteminin mahkemesinde “Top şimdi” dedi.

KAYNAKcoindesk
bydinco
bydincohttp://www.blokchaintr.com
Teknolijiye Olan Merakım Sonucu Blockchain Teknolojisiyle Tanıştım. Daha Fazla İnsana Bilgi Haber Ve Analizleri Aktarabilmek Adına Blokchaintr.com Kuruldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

14BeğenenlerBeğen
28TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
5AbonelerAbone

Covid-19 Bilgi

Tüm Ülkeler
4,934,291
Toplam Aktif Vaka Sayısı
Updated on 11 July 2020 01:35

En Son Haberler

Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır? Bitcoin Satın Alma Rehberi

Piyasa Açısından, Bitcoin hala diğer kripto varlıkların fiyat oluşumunu ve hareketini etkileyen ve yönlendiren baskın faktördür ve birçokları tarafından hükümet ve merkez bankacılığı...

PayPal ile Bitcoin (BTC) Satın Alınır mı?

Bitcoin (BTC), dünya çapında birçok ülkede birçok insanın hayatını gerçekten etkiledi. Bu yılın başlarında, PayPal hesabını kullanarak bitcoin satın almak son derece zordu. Bugünlerde,...

Litecoin Fiyat Analizi: LTC 43 $ Dolarda İşlem Görmeye Devam Ediyor

Litecoin fiyat hattı 18 Haziran'da 44 dolara yükseldi. Bir gün içinde işlem gören kripto para birimi 42.80  $ ile 43.68 $ arasında değişiyor . Pidenuze, LTC'nin yükseliş trendi göreceğine inanan...
bitcoinBitcoin
9,281.16 $
9,281.16 $
0.61%
ethereumEthereum
241.37 $
241.37 $
0.26%
rippleXRP
0.203759 $
0.203759 $
1.99%
litecoinLitecoin
44.57 $
44.57 $
0.74%
eosEOS
2.63 $
2.63 $
0.02%
tezosTezos
2.60 $
2.60 $
4.91%
chainlinkChainLink
6.21 $
6.21 $
3.28%

Benzer Haberler

PayPal ile Bitcoin (BTC) Satın Alınır mı?

Bitcoin (BTC), dünya çapında birçok ülkede birçok insanın hayatını gerçekten etkiledi. Bu yılın başlarında, PayPal hesabını kullanarak bitcoin satın almak son derece zordu. Bugünlerde,...

SEC, Kripto Para Birimi Riskten Korunma Fonuna Karşı Yapılan Sahtekarlık Cezasını Açıkladı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), son basın açıklamasına göre, Pennsylvania kardeşleri Sean ve Shane Hvizdzak'ın sahip olduğu bir kripto para hedge fonuna...

Tone Vays Nisan’dan Beri İlk Defa Bitcoin İçin 7000 Doları Test Edeceğini Söylüyor

Eski Wall Street esnafı Tone Vays, Bitcoin fiyatının daha fazla dezavantaj görmesini bekliyor. Kısa Süre Önce atılan bir tweet'te eski Wall...