Hindistan Bankacılık Sektörünün Geleceği: UPI

Finans sektörü ilk çağlarda takas ile başladı ve bir çok aşamadan geçtikten sonra blokchain teknolojisi ile UPI’ye kadar geldi.

UPI: Her Yerde, Her Zaman Bankacılık

Artık bir işlem yapmak, hatta para yatırmak veya kredi almak için uzun banka kuyruklarında durmak zorunda değiliz. Para göndermek veya almak artık sadece birkaç dokunuş uzaklıkta. Bu devrim, PayTM ve UPI gibi e-bankacılık ve e-cüzdanlar tarafından başlatıldı ve işte ‘Nakitsiz Ekonomi’ terimi bu şekilde ortaya çıktı.

UPI (Birleşik Ödemeler Arayüzü), birden fazla banka hesabınızı tek bir mobil uygulamada yönetmenize olanak tanıyan kusursuz bir platformdur.

Bu nedenle, teknolojideki bu yenilikler, bankalar gibi güvenilir bir aracıyı gerekli kılmıştır ve UPI’den sonra, bankaların çalışma şeklini kesinlikle değiştirebilecek bir sonraki yıkıcı teknoloji olacaktır.

Bankalar Blockchain Teknolojisine güveniyor

Hong Kong ve Shanghai Banking Corporation Limited veya dünyanın en büyük bankalarından biri olan ve 2.7 trilyon dolardan fazla toplam varlığa sahip olan HSBC, Bangladeş’in 2020’de ilk sınır ötesi blockchain ticaret finansmanı işlemini tamamladı. Blockchain’in hızlı olmasının yanı sıra gelişmiş güvenlik ve şeffaflık tarafları da çok beğenildi. Bu para gönderme işlemi eskiden en az 5-10 gün önce sürüyordu, ancak şimdi Blockchain Teknolojisi kullanılmaya başlandığından beri işlem zamanı 24 saatin altına indirildi. 

Santander Bank, akıllı sözleşmelere ve uluslararası ödemelere odaklanan 25 kullanım senaryosu belirledi. Barclays Bank, 45 kullanım durumu ortaya çıkardı. Citibank adlı bir banka, Citicoin olarak bilinen kendi kripto para birimini yarattı. Benzer şekilde, Deutsche Bank, UBS, BNB Paribas, Bank of America, JP Morgan vb. Gibi Blockchain’e zaten girmiş olan başka bankalar da var.

Bu teknolojinin parmak uçlarımızda olmasıyla işletmeler büyümeye ve işlemleri daha da basitleştirmeye odaklanıyor. Bu nedenle, birçok işletme ve banka, büyük ölçeklenebilir blok zinciri platformlarını benimsemenin değerini görüyor ve önümüzdeki üç ila beş yıl içinde Blockchain Teknolojisinin yaygın bir şekilde benimseneceği tahmin ediliyor.

Bu kadar abartılı bir şekilde benimsenmesinin ardındaki sebep, blockchain’in arkasındaki teknoloji olacaktır. Birincisi, aracı gerektirmez. İş kanıtına dayanan, paylaşılan, tahribatsız dağıtılmış bir defter ağıdır. Ticari işlemleri, diğer taraflarca da görülebilen kalıcı, kırılmaz bir zincirde saklama kabiliyetine sahiptir. Bir dağıtım ağındaki işlemleri kaydetmenin bu kalıcı, hızlı ve kayıpsız yolu, Blockchain’i küresel olarak yıkıcı bir teknoloji yapmaktadır.

Finans Sektöründeki uygulamalarından bazıları Dijital Para Birimi, Dijital Kimlik Doğrulama (KYC), ticaret finansmanı, sınır ötesi havale, Tedarik Zinciri Finansmanı, Sermaye Piyasası Ticareti vb.

Blockchain’in Sağlayacağı Faydalar

  1. İnsan müdahalesi az olacak – Bu teknoloji herhangi bir aracı gerektirmediğinden, minimum insan müdahalesi olacaktır, böylece insan hatasını azaltır ve sistemi daha verimli hale getirir.
  2. Şeffaflık – Blockchain Teknolojisi, asla zarar almayacak defter üzerinde çalışır; bu, işlemlerin sıralı bir şekilde geri döndürülemez bir kaydı vardır. Böylece riskleri azalttığı ve daha iyi şeffaflığı koruduğu anlamına gelir.
  3. Varlık Transfer Maliyetlerini azaltma – Bu teknoloji, bankalara maliyetlerini büyük oranda azaltma fırsatı verir. Sınır ötesi havale işlemlerinde, işlemlerin neredeyse gerçek zamanlı olarak işlenmesi nedeniyle kullanıcılar en iyi faydayı elde ederler. 

Blockchain’in Sağlayacağı Zararlar

Her ne kadar çekici bir teknoloji olsa da her iyi teknolojinin de bazı kötü yanları vardır. Burada zarar ve yararlarını karşılaştırarak Blockchain’e güvenip güvenmemek bizim elimizde.

  1. Yüksek enerji tüketimleri. En önemlisi, bu teknoloji büyük miktarda enerji gerektirir. Dünyanın en hızlı süper bilgisayarlarından bile daha fazla olacak şekildedir.
  2. Uluslararası standart veya kanunlar yok. Bu teknoloji şu anda küresel olarak yasal çerçeveden yoksundur. Bazı ülkeler bunu destekliyor, diğer yandan bazı ülkeler bir düzeltme içindeler. Bu nedenle şu an itibariyle dünya çapında operasyon düzenlemek sıkıntılı olabilir.
  3. Güvenlik ve Gizlilik. Blockchain üzerindeki veriler herkese açıktır, herkes görebilir. Dahası, Blockchain’deki şifreleme boşluklardan kırılabilir ve insanlar verileri manipüle etmenin yeni yollarını bulabilir.

Gelen her teknolojinin artısı ve eksileri olduğunu unutmayalım. Eksilerinden dolayı Blockchaini silip bir köşeye atmak çok büyük bir potansiyeli kaybetmek olur. Zaten bu tür işlemler Blockchain tabanlı yapıldıklarında çok daha hızlı ve güvenli oldukları kanıtlanmıştır. Bu yüzden klasik yöntemlerin hepsini yıkabileceğini düşünüyoruz. Ülkeler gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra sektörde çok büyük bir dönüşüme şahit olacağımız vakitleri de göreceğiz.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

Sedat ATASEVERhttp://blokchaintr.com
1998 yılında Düzce’de doğan Sedat ATASEVER, Abant izzet baysal tarih bölümü mezunu. Blockchain, Bitcoin ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya yönlendirmiştir. Sedat, 2017 'de Bitcoin ile tanıştıktan sonra araştırmalarını sürdürmeye devam etmiş ve bu araştırmalarını bizimle paylaşmaktadır.

Düşüncenizi Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

121BeğenenlerBeğen
57TakipçilerTakip Et
1,116TakipçilerTakip Et
5AboneAbone Ol

StormGain, Milyarlarca Akıllı Telefon Kullanıcısına Hizmet Vererek Kripto Madenciliği Oyun Alanını Seviyelendiriyor

Kripto para madenciliği kavramının bugünlerde biraz olumsuz bir çağrışımı var. Özel ve pahalı donanım gerektirdiğinden birçok kişi bunu elektrik israfı olarak görüyor. Peki ya...

Goldexco.in, kullanıcıların % 50’ye varan indirimle ETH satın alabilecekleri bir kampanya başlatıyor! 

Goldexco.in indirimli ETH satın alabileceğiniz yeni bir kampanya başlattı. Bu kampanya da %50 indirimle ETH sahibi olabilirsiniz. Detaylar aşağıda yer almaktadır. İndirim Süresi: 24 Mayıs 2021, 10:00...

Student Coin (STC) Token Yayında Ve 10’dan Fazla Kripto Para Borsasında Yer Alıyor

Öğrencilere ve kripto para birimlerine yönelik benzersiz yaklaşımı nedeniyle 500'den fazla üniversite tarafından desteklenen Student Coin , ICO'ya ayrılmış olan tüm STC tokenlerini beklenenden daha kısa bir sürede...

GLDX TOKEN 23 NİSAN 19:20 de SATIŞTA

Goldexco.in Forbes 500'ün %65'inin bulunduğu ticari statünün ve hakların en kapsamlı yasalar altındadünya devlerinin tercih ettiği Delaware eyaletinde faaliyetlerine başladı. Türkiye iş ortağı Devasa...

Blokchaintr.com Türkiye’nin En Sevilen Haber Uygulaması Bundle’da

Blokchaintr.com'da yayıncıları arasında bulunduğu Bundle’ın yeni versiyonu App Store ve Google Play’de! Bundle dünyanın dört bir yanından 15 bine yakın yayıncıyı kullanıcılara sunan bir...

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
61,263.00 $
61,263.00 $
0.04%
ethereumEthereum
4,126.78 $
4,126.78 $
1.99%
binance-coinBinance Coin
484.63 $
484.63 $
0.25%
tetherTether
1.01 $
1.01 $
0.14%
cardanoCardano
2.16 $
2.16 $
0.26%
solanaSolana
196.31 $
196.31 $
3.51%
xrpXRP
1.09 $
1.09 $
0.07%
polkadotPolkadot
43.73 $
43.73 $
1.76%
dogecoinDogecoin
0.250435 $
0.250435 $
1.34%
usd-coinUSD Coin
1.00 $
1.00 $
0.21%

Benzer Haberler