PBoC Temsilcisi, Yüksek Bitcoin Fiyatının Çin’in CBDC’sine olan Talebi Artırdığını Söyledi

Bir PBoC temsilcisi, Bitcoin‘in hızla yükselen fiyatı, insanların Çin CBDC’sine daha fazla ilgi duymasının en dikkate değer nedenleri arasında olabileceğini söyledi.

Bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirmek söz konusu olduğunda, belki de hiçbir ülke Çin’den daha gelişmiş değildir. 

Çin Halk Bankası, geçtiğimiz aylarda birkaç test gerçekleştirdikten sonra, yenilikçi girişime olan ilginin arttığını, ancak Bitcoin’in de bunda hayati bir rolü olabileceğini söyledi.

Yükselen CBDC Talebinin Arkasındaki Neden BTC Mi?

Bazı raporlar her beş merkez bankasından dördünün şu anda kendi CBDC’lerini başlatmak için çalıştığını iddia etse de, Çin yıllardır bu eğilimin ön saflarında yer alıyor.

PBoC’de araştırma bürosu direktörü olan Wang Xin, yakın tarihli bir röportajda , Çin nüfusunun Dijital Yuan ile giderek daha fazla ilgilendiğini ve “herkesin yakından ilgilendiğini” belirtti.

Bunun nedeninin bir kısmı, “dünyadaki merkez bankalarının giderek daha fazla sayıda yerel dijital para birimlerinin gelişimine katılması” gerçeğine bağlanabilir.

Ancak Xin, Bitcoin‘in de bir rolü olabileceğine inanıyor. Daha spesifik olarak, talebin Ekim 2020’de 10.000 $ ‘dan bugün kabaca 60.000 $’ a yükselmesi nedeniyle talebin arttığını iddia etti.

Bitcoin’in değer artışı, çok sayıda perakende ve kurumsal yatırımcının dikkatini tüm kripto endüstrisine çekti.

BTC gerçekten kripto alanına olan ilgiyi artırıyor olsa da, birincil kripto para biriminin aksine Çin’in dijital yuanının oldukça merkezileştirileceğini ve yerel yetkililer tarafından işletileceğini vurgulamakta fayda var.

Çin’de Dijital Para Denemeleri Devam Ediyor

Çin’in son birkaç ayda gerçekleştirdiği gerçek dünya denemelerinin sayısını defalarca bildirdi , bu belki de ülkenin bu konudaki ilerlemesini gösteren birincil nedendir.

Geçmişte, PBoC çeşitli bölgelerdeki vatandaşlara milyonlarca dolar değerinde dijital yuan verdi ve fonları farklı ürünlere, yiyeceklere veya diğer mallara harcamaları için onlara yalvardı.

İnsanlar çığır açan gelişmeler görmedikleri için geri bildirimlerin bir kısmı biraz tartışmalıydı. Ancak bu, ülkenin merkez bankasının devam etmesini engellemedi ve Xin, daha fazla testin geldiğini doğruladı.

Ayrıca, bir sonraki deneme dalgasının “dijital DBM pilotlarını ilerleteceğini ve daha fazla deneyim biriktireceğini” belirtti.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

bydinco
Teknolijiye Olan Merakım Sonucu Blockchain Teknolojisiyle Tanıştım. Daha Fazla İnsana Bilgi Haber Ve Analizleri Aktarabilmek Adına Blokchaintr.com Kuruldu.

Düşüncenizi Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

121BeğenenlerBeğen
57TakipçilerTakip Et
1,117TakipçilerTakip Et
5AboneAbone Ol

StormGain, Milyarlarca Akıllı Telefon Kullanıcısına Hizmet Vererek Kripto Madenciliği Oyun Alanını Seviyelendiriyor

Kripto para madenciliği kavramının bugünlerde biraz olumsuz bir çağrışımı var. Özel ve pahalı donanım gerektirdiğinden birçok kişi bunu elektrik israfı olarak görüyor. Peki ya...

Goldexco.in, kullanıcıların % 50’ye varan indirimle ETH satın alabilecekleri bir kampanya başlatıyor! 

Goldexco.in indirimli ETH satın alabileceğiniz yeni bir kampanya başlattı. Bu kampanya da %50 indirimle ETH sahibi olabilirsiniz. Detaylar aşağıda yer almaktadır. İndirim Süresi: 24 Mayıs 2021, 10:00...

Student Coin (STC) Token Yayında Ve 10’dan Fazla Kripto Para Borsasında Yer Alıyor

Öğrencilere ve kripto para birimlerine yönelik benzersiz yaklaşımı nedeniyle 500'den fazla üniversite tarafından desteklenen Student Coin , ICO'ya ayrılmış olan tüm STC tokenlerini beklenenden daha kısa bir sürede...

GLDX TOKEN 23 NİSAN 19:20 de SATIŞTA

Goldexco.in Forbes 500'ün %65'inin bulunduğu ticari statünün ve hakların en kapsamlı yasalar altındadünya devlerinin tercih ettiği Delaware eyaletinde faaliyetlerine başladı. Türkiye iş ortağı Devasa...

Blokchaintr.com Türkiye’nin En Sevilen Haber Uygulaması Bundle’da

Blokchaintr.com'da yayıncıları arasında bulunduğu Bundle’ın yeni versiyonu App Store ve Google Play’de! Bundle dünyanın dört bir yanından 15 bine yakın yayıncıyı kullanıcılara sunan bir...

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
62,396.00 $
62,396.00 $
2.03%
ethereumEthereum
3,787.03 $
3,787.03 $
0.77%
binance-coinBinance Coin
481.43 $
481.43 $
3.02%
tetherTether
1.01 $
1.01 $
0.29%
cardanoCardano
2.14 $
2.14 $
1.11%
xrpXRP
1.09 $
1.09 $
2.83%
solanaSolana
157.66 $
157.66 $
2.16%
polkadotPolkadot
41.35 $
41.35 $
0.46%
dogecoinDogecoin
0.257993 $
0.257993 $
8.76%
usd-coinUSD Coin
1.00 $
1.00 $
0.04%

Benzer Haberler