Home Bitcoin (BTC) Haberleri Eski İMF Baş Ekonomisti: Hükümetler Bitcoin’in Gelişmesine İzin Vermeyecek

Eski İMF Baş Ekonomisti: Hükümetler Bitcoin’in Gelişmesine İzin Vermeyecek

0
Eski İMF Baş Ekonomisti: Hükümetler Bitcoin’in Gelişmesine İzin Vermeyecek

Harvard Ekonomi Profesörü ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) eski Baş Ekonomisti Kenneth Rogoff, hükümetlerin Bitcoin’in büyük ölçekte gelişmesine izin vermeyeceğine inanıyor. “Yönetmelik gelecek. Hükümet kazanacak” dedi. Profesör ayrıca bir bitcoin balonu olasılığını da tartıştı.

Harvard Profesörü Sıkı Kripto Yönetmeliği Uyardı

Harvard Üniversitesi Profesörü Kenneth Rogoff, geçen hafta Bloomberg Surveillance üzerine yaptığı röportajda Bitcoin düzenlemesi hakkında bazı düşünceler paylaştı. Rogoff, Thomas D. Cabot Kamu Politikası Profesörü ve Harvard Üniversitesi’nde ekonomi profesörüdür. Ayrıca 2001-2003 yılları arasında Uluslararası Para Fonu’nda (IMF) Baş Ekonomist olarak görev yaptı.

“Spekülatif,” diye başladı. “Bitcoin’e şüpheyle yaklaştım ve kesinlikle fiyat yükseldi.” Ancak Rogoff, “ne işe yaradığına dair nihai bir soru var. İnsanlar bunun değerli olduğunu düşündüğü için mi değerli? Bu patlayacak bir balon. “

Devam etti: “Bitcoin’in başarısız durumlarda kullanıldığını görebiliyorum. Distopik bir gelecekte biraz işe yarayabileceği düşünülebilir. ” Yine de, “Hükümetlerin büyük ölçekte sahte işlemlere izin vermeyeceğini düşünüyorum. Sadece buna izin vermeyecekler. ” Harvard iktisat profesörü şu ayrıntıda bulundu:

Yönetmelik gelecek. Hükümet kazanacak. Teknolojinin ne olduğu önemli değil.

“Öyleyse, uzun vadede bir kullanım yoksa balonun patlayacağını düşünüyorum. Umarım bu kadar değerli bir kullanım yoktur, ancak bunun distopiye karşı bir önlem olduğunu düşünüyorum ”dedi.

Ardından Rogoff’a, “Hazine Bakanı Yellen’e, ABD’nin kripto para biriminin fiyatını düşürebilecek bu düzenlemeyi uygulamada proaktif olması gerektiğini tavsiye eder misiniz?” Diye soruldu.

O basitçe cevapladı: “Evet, bu her yönüyle doğru. Düzenlenmesi gerekiyor… Sanırım hükümetler üzerinde. Bu kadar yaygın olarak kullanılmıyor ve Bitcoin lobicilerinin bazı yerlerde başarılı olsalar da bu uzun sürmeyecek.

Rogoff uzun zamandır bitcoin’e şüpheyle yaklaşıyor. 2018’de CNBC’ye, kripto para biriminin on yılda 100.000 $ ‘dan daha büyük olasılıkla 100 $ değerinde olduğunu söyledi. Eski IMF baş ekonomisti, “Temel olarak, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı olasılığını ortadan kaldırırsanız, bir işlem aracı olarak fiili kullanımları çok azdır” dedi.

Geçen hafta, Joe Biden’ın ABD Hazine Bakanı Janet Yellen için yaptığı seçim, kripto para birimlerinin çoğunlukla yasadışı finansman için kullanıldığını belirtti . Daha sonra duruşunu biraz yumuşattı ve “etkili” bir kripto düzenlemesi uygulamak için Federal Rezerv Kurulu ve diğer düzenleyicilerle birlikte çalışacağına söz verdi . Bir hafta önce, Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde , ülkeleri Bitcoin’i düzenlemeye çağırdı ve kriptonun “bazı komik işler yaptığını” ve bazı “tamamen kınanacak kara para aklama faaliyetlerini” yaptığını iddia etti. Düzenleyicilerin inancına rağmen, bir endüstri raporu, 2020’de suçun tüm kripto işlemlerinin yalnızca % 0,34’ünü oluşturduğunu buldu .

Bu arada, birkaç ABD milletvekili, hükümetlerin Bitcoin’i durdurmaya çalışmaması gerektiğini söyledi. Temsilci Patrick McHenry daha önce şunları söyledi:

Bitcoin teknolojisinin doğası gereği hükümetler onu öldüremezler, yapmamalılar.

Dahası, ABD’de artık bitcoin dostu bir kanun koyucu var. Senatör Cynthia Lummis , Kongre’nin bitcoin’in büyük bir değer deposu olduğunu anlamasını sağlama sözü verdi. Bitcoin’in “büyük umutlar verdiğine ve hem kurumsal hem de kişisel düzeyde ABD doları için geçerli bir alternatif değer deposu olarak yükselebileceğine inanan bir hodler.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here