Home Bitcoin (BTC) Haberleri Deutsche Bank Raporu CBDC’ler Bitcoin’e Zarar Verebilir Ancak BTC Değer Deposu Olarak Altının Yerine Geçebilir

Deutsche Bank Raporu CBDC’ler Bitcoin’e Zarar Verebilir Ancak BTC Değer Deposu Olarak Altının Yerine Geçebilir

0
Deutsche Bank Raporu CBDC’ler Bitcoin’e Zarar Verebilir Ancak BTC Değer Deposu Olarak Altının Yerine Geçebilir

CBDC’lerin BTC’nin bir ödeme aracı olarak rolüne zarar verebileceğini tahmin ettikten sonra, Deutsche Bank’ın CIO’su, Bitcoin’in bir değer deposu olarak hizmet edebileceğini önerdi.

Deutsche Bank’ın CIO’su Christian Nolting, yatırımcıları bitcoin ve diğer kripto para birimlerine ihtiyatlı davranmaya çağırırken, endüstrinin “kalmak için burada” olduğunu söyledi. Bununla birlikte, yönetici, CBDC’lerin yaklaşan lansmanını bir para birimi olarak hizmet etme açısından Bitcoin için büyük bir tehdit olarak görüyor. Bunun yerine, varlığın altına benzerliklerini ve bir değer deposu olarak potansiyel rolünü özetledi.

Kripto Kalmak İçin Burada

Deutsche Bank’ın baş yatırım sorumlusu , kripto endüstrisinin mevcut durumu hakkında bir rapor yayınladı . Nolting, son birkaç yılda yaşanan büyümeyi ve özellikle de COVID-19 salgını sonrasında yaşanan büyümeyi vurguladı. Dahası, dijital varlıkların uzun süre burada olacağına inanıyor:

“Şimdiye kadar, kripto para birimlerinin (bir şekilde) burada kalacağı açık, ancak ana akım varlık sınıfından uzak olduklarını iddia ediyorum.”

Yaklaşık bir yıl önce, tanınmış eski yatırımcı Paul Tudor Jones söyledi. Yükselen enflasyon potansiyel sonuçlarını savaşmaya Bitcoin yaptığı portföyünün küçük bir yüzdesini vardı. O zamandan beri, kripto para birimi, yatırımcıların ona ne tür bir yüzde koyması gerektiği konusundaki tartışmalarda sık sık ihlal edildi.

Deutsche Bank’ın CIO’su, birçoğunun bitcoin’in “portföy çeşitlendirmesi veya enflasyondan korunma açısından önemli bir yatırım aracı” olarak kullanılması lehine geçerli argümanlar öne sürmesine rağmen, dikkatle ele alınması gerektiğini belirtti. Varlığın rezil oynaklığını, daha da büyük bir kabul görmenin önündeki en önemli engel olarak görüyor.

CBDC’ler, Altın, Değer Deposu

Sayısız ülkenin merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) geliştirdiği bildirilirken , Nolting, finans dünyasında gelecekteki rollerine değindi. Aslında, bitcoin’in merkezi olmayan doğasına güvenmek yerine, “hükümetlerin ve dijital olarak daha bilinçli popülasyonların nihayetinde CBDC’lerle gitmeyi tercih edebileceğine” inanıyor.

Dünya düzenleyicileri tarafından geliştirilen potansiyel olarak zarar verici bazı yasal çerçeveler, dijital varlıkların uluslararası ödeme aracı olarak hizmet verme şansını da azaltabilir.

“Kripto para birimlerinin daha yüksek düzenlemesinin eşlik ettiği yaygın bir CBDC tanıtımı, kripto varlıkları için daha zorlu bir ortam yaratabilir, çünkü geleneksel finansal varlıklara kıyasla bazı avantajları daha uzun vadede azalacaktır.”

Bununla birlikte, insanlar bir ödeme yöntemi olarak BTC’yi kullanmaktan kaçınsalar bile, varlığın yine de bir değer deposu rolü olabilir.

Nolting, birincil kripto para biriminin özniteliklerini altının bazı özellikleriyle karşılaştırdı – bir tür madencilikle elde edilmesi gereken sonlu arz gibi. Sonuç olarak, “Bitcoin’in nihayetinde bir değer deposu olarak altının yerini alabileceğine inanmasının neden anlaşılabilir olduğu” sonucuna vardı.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here