Home Bitcoin (BTC) Haberleri Craig Wright’ten Bir Dava Daha, Bitcoin White Paper’ın Telif Hakkı Sahibi Olduğunu İddia Ediyor

Craig Wright’ten Bir Dava Daha, Bitcoin White Paper’ın Telif Hakkı Sahibi Olduğunu İddia Ediyor

0
Craig Wright’ten Bir Dava Daha, Bitcoin White Paper’ın Telif Hakkı Sahibi Olduğunu İddia Ediyor

Kendini Bitcoin‘in yaratıcısı ilan eden Craig Wright, dünyanın önde gelen kripto para birimi fikrinin tohumlarını atan orijinal beyaz kitabın telif hakkı sahipliğini kurmak için yeni bir dava açıyor.

Avustralyalı bir bilgisayar bilimcisi ve iş adamı olan Wright, Bitcoin’in sahte yaratıcısı Satoshi Nakomoto olduğunu uzun zamandır ilan ettiği biliniyor.

Şimdi, bir Londra Yüksek Mahkemesi, Wright’a jüri üyelerini Bitcoin’in yaratıcısını çevreleyen uzun süredir devam eden kripto tartışmasının merkezine yerleştirebilecek ve Wright’ın gerçek Satoshi olup olmadığına kesin olarak karar vermelerine izin verecek yeni bir dava açmasına izin verecek.

Wright’ın dava ekibi Ontier LLP tarafından yönetilen davası, Bitcoin teknik incelemesinin orijinal olarak yayınlandığı bitcoin.org’a bağlı bilinmeyen varlık “Cøbra” ya yönlendirildi . Ontier’e göre Wright, “yasal olarak sahip olduğu dijital varlıklarını koruma hakkını ve Bitcoin’in yaratıcısı olarak itibarını ve ilgili fikri mülkiyetini korumayı” hedefliyor.

Wright’ın hukuk ekibi, Cøbra’nın web sitelerinden beyaz sayfayı kaldırma taleplerini defalarca görmezden geldiğini ve davayı tetiklediğini söylüyor.

Bitcoin.org , Wright’ın bir blog gönderisindeki telif hakkı ihlali ile ilgili ilk iddialarına, iddialarını reddederek ve diğerlerini makaleyi kaldırmamaya teşvik ederek yanıt verdi .

“Bitcoin teknik incelemesine ev sahipliği yapmaya devam edeceğiz ve susturulmayacağız ya da göz korkutmayacağız. Teknik incelemeye ev sahipliği yapan diğer kişiler, bu yanlış iddialara direnme konusundaki liderliğimizi takip etmelidir.

Ayrıca Reuters’a, Wright’ın iddialarıyla İngiltere mahkeme sistemini kötüye kullandığına inandıklarını söylediler .

“Bitcoin’in mucidi olmadığı açıkça belli olan biri tarafından Bitcoin teknik incelemesini kaldırmakla tehdit edildik (eğer öyleyse, bu onu dünyanın en zengin 25. kişisi yapar, ki açıkça öyle değil).

“Görünüşe göre İngiltere mahkemelerini, teknik incelemeyi sansürlemeye ve davranışıyla eğitim içeriği sağlayan bizim gibi küçük web sitelerini taciz etmeye zorlamak için kötüye kullanmaya çalışıyor.”

Avustralyalı kriptograf ilk olarak 2016’da Satoshi olduğunu açıkladı ve çok azı ona inandı. Cryptoverse, Wright’tan defalarca ilk Bitcoin adresine erişimi olduğunu göstererek Satoshi olduğunu kanıtlamasını istedi, ancak bunu neden yapmayacağına dair çeşitli nedenler verdi.

Orijinal teknik incelemeyi Satoshi’den alan en iyi Bitcoin Core geliştiricisi Gavin Andresen, başlangıçta Wright’ın iddiasını açıkça destekledi , ancak daha sonra çabucak iptal etti.

CoinGecko’ya göre , yazı yazılırken Bitcoin (BTC) 50.741 $ ‘dan işlem görüyor; bu, her kim olursa olsun ve kabaca 1 milyon BTC çıkardığına inanılan Satoshi Nakamoto’nun net değeri 50.000.000.000 $’ ın üzerinde olduğu anlamına geliyor.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here