Home Bitcoin (BTC) Haberleri CDBC’lerin Kararsızlığı Bitcoin’i Öldürebilir

CDBC’lerin Kararsızlığı Bitcoin’i Öldürebilir

0
CDBC’lerin Kararsızlığı Bitcoin’i Öldürebilir

Finans gazetecisi Edward Chancellor, merkez bankası dijital para birimlerinin başlatılmasının Bitcoin için felaket olabileceğini söylüyor.

İngiliz gazeteci ve finans tarihçisi Edward Chancellor, ilk merkez bankası dijital para birimlerinin enflasyonu artırarak Bitcoin’in yok olmasına yol açabileceğini açıkladı. CBDC’lerin “havalı” olduğunu ancak kesinlikle kararlı olmadıklarını kabul etti.

CBDC’ler BTC’nin Sonu Anlamına Gelir

Günümüzde, Çin, Japonya ve ABD gibi sayısız önde gelen ekonominin birçok merkez bankası, kendi CBDC’lerini başlatma seçeneğini araştırmaktadır. Reuters için son röportajında, Edward Chancellor opined o merkez bankası dijital paralar son derece riskli projelerdir.

CBDC’lerin Bitcoin’i bile öldürebileceğini söyledi. Dijital para birimlerini dağıtmanın ve “basmanın” nakit yerine çok daha kolay olduğunu ve bunun son derece yüksek bir enflasyona neden olacağını açıkladı.

Ardından, sorunu çözmek için hükümetlerin ve merkez bankalarının dijital paralarının basma sayılarını düzenlemeleri gerektiğini belirtti:

“Bankalar CBDC’lerle doğru işler yaptığında bu Bitcoin’i öldürecek.”

Tarihçi, para biçimindeki değişikliklerin normal olduğunu ve geçmişte birçok kez gerçekleştiğini analiz etti. Örnek olarak, bir zamanlar metal paraların yerini alan kağıt paraya işaret etti. Finansal devrim sürecinde dijital para birimlerinin dünyayı istila edeceğini öngördü, ancak Bitcoin’in bunlardan biri olmayacağına karar verdi.

Sonuç olarak gazeteci, merkez bankası dijital para birimlerinin bir proje olarak “havalı” olduğunu ancak istikrarlı olarak nitelendirilemeyeceğini söyledi.

CBDC’ler hakkında Deutsche Bank

Son zamanlarda, çok uluslu yatırım bankacılığı devi – Deutsche bank – benzer düşünceleri paylaştı . Alman kurumunun CIO’su Christian Nolting, CBDC’lerin Bitcoin’in bir ödeme aracı olarak rolüne zarar verebileceğini öngördü. Ayrıca birincil kripto para biriminin bir değer deposu işlevi görebileceğini de öne sürdü.

Nolting’e göre, kripto endüstrisi “burada kalmaktır”. Öte yandan, BTC’nin ademi merkeziyetçi doğasına güvenmek yerine “hükümetlerin ve dijital olarak daha bilinçli nüfusun nihayetinde CBDC’lerle gitmeyi tercih edebileceği” konusunda uyardı. Ayrıca, dünya düzenleyicileri tarafından geliştirilen potansiyel olarak zarar verici bazı yasal çerçeveler, dijital varlıkların uluslararası ödeme aracı olarak hizmet verme şansını azaltabilir:

“Kripto para birimlerinin daha yüksek düzenlemesinin eşlik ettiği yaygın bir CBDC tanıtımı, kripto varlıkları için daha zorlu bir ortam yaratabilir, çünkü geleneksel finansal varlıklara kıyasla bazı avantajları daha uzun vadede azalacaktır.”

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here