Home Bitcoin (BTC) Haberleri Bitfinex Hacker’ı 7 Milyar Dolarlık Çalıntı Bitcoin’leri Aklaması İçin 114 Yıl Gerekecek

Bitfinex Hacker’ı 7 Milyar Dolarlık Çalıntı Bitcoin’leri Aklaması İçin 114 Yıl Gerekecek

1
Bitfinex Hacker’ı 7 Milyar Dolarlık Çalıntı Bitcoin’leri Aklaması İçin 114 Yıl Gerekecek

2016’da Bitfinex’ten çalınan kripto paraların büyük çoğunluğu 5 yılda hiç hareket etmedi – çünkü bugün “kriptoda suç ödemesi yapmak çok zor”.

2016’da kripto borsası Bitfinex’ten bir bilgisayar korsanı (hacker) tarafından çalınan yaklaşık 120.000 Bitcoin’in (bugün yaklaşık 7 milyar dolar) yalnızca % 4’ü şu ana kadar aklandı – ve blockchain istihbaratına göre hırsızların çaldıkları Bitcoin’leri tam olarak ödemeleri bir yüzyıldan fazla sürecek firma Elliptic .

Perşembe günü yayınlanan rapora göre , çalınan fonların % 79’u bugüne kadar taşınmamıştı ve hala hackerların cüzdanında bulunuyor. Son beş yıl içinde % 21’lik bir kısım daha hareket ettirilirken, kötü niyetli kişiler önbelleklerinin “yalnızca” yaklaşık 270 milyon $ ‘ını aklamayı veya değiştirmeyi başardılar.

Elliptic, bunun nedeni, kripto izleme araçlarının, düzenlemelerinin ve kanun uygulama metodolojilerinin, yasadışı olarak dijital varlıkları bugün nakde çevirmeyi son derece zor hale getirmesidir.

Çalınan Fonları Aklamak

Örneğin, bilgisayar korsanı fonlarını aklamak ve takas etmek için sözde “soyma zincirleri” kullandı. Bu yöntemi kullanarak, kripto tokenleri genellikle çok fazla hareket ettirilir ve cüzdandan cüzdana hızla taşınırken, BTC’nin sadece küçük bölümleri yol boyunca gerçek hedeflerine “soyulur”.

Firma, 2016’da soyma zincirleri aracılığıyla aklanan madeni paraların manuel olarak izlenmesinin son derece zor olduğunu açıkladı, ancak o zamandan beri geliştirilen birçok otomatik izleme sistemi var. Örneğin, “Eliptik Adli Tıp” yazılımı, görünüşte “aklayıcı tarafından kullanılan işlemlerin sayısı veya karmaşıklığından bağımsız olarak, bir adresteki fonların nihai kaynağını veya hedefini milisaniyeler içinde belirlemeye” izin verir.

Yine de, 2016’da 119.756 BTC‘yi çaldıktan sonra, hacker’ın 2017’de bir “işlem telaşı” gerçekleştirdiği, ancak faaliyetlerinin 2020’ye kadar neredeyse durduğu bildirildi.

Ancak, Bitcoin’in fiyatı 2021’in başlarında patlamaya başladığında, hacker’ın bu yükselişe dayanamadığı ve Nisan ayında 12.241 BTC’yi (o sırada 774 milyon $ değerinde) hareket ettirmesine neden oldu.

Elliptic, bilgisayar korsanının zulasını taşımak için kullandığı üç ana yeri de belirledi: darknet pazarları (% 84), gizlilik cüzdanları (% 12) ve borsalar (% 4).

Çalınan Kriptolarda Artık Çok Seçenek Yok

Aklama süreci ilk olarak 2017 yılında dönemin en büyük darknet pazarı olan Alphabay’da başladı. O yıl kolluk kuvvetleri tarafından kapatıldıktan sonra operasyon, bugün en büyük yasadışı pazar yeri olan Hydra’ya taşındı.

“2019’daki bir aradan sonra, aklayıcılar 2020’de Hydra’ya geri döndüler ve şu anda her ay 3 milyon dolarlık çalınan bitcoin yatırıyorlar. Elliptic, bugüne kadar toplamda yaklaşık 72 milyon dolar değerinde çalınan bitcoin Hydra’ya gönderildi ”dedi.

Bilgisayar korsanı ayrıca, kullanıcıların paralarını blockchain izleyicilerinden gizlemelerine olanak tanıyan gizlilik odaklı cüzdanları da aktif olarak kullandı. Başlangıçta, BTC’nin bazı bölümleri JoinMarket’e gönderildi, ancak bilgisayar korsanı daha sonra birincil cüzdanı olarak Wasabi’ye geçti.

Toplamda, saldırganın kabaca 10 milyon $ aklayabiliyor ve çalıntı Bitcoin başka zamanlarda 1 milyon $ olarak Wasabi Cüzdan’ına taşıyor.

Son olarak, kripto borsaları bilgisayar korsanlarının işlemlerinin sadece % 4’ünü oluşturuyor – çünkü çoğu bugün katı müşterinizi tanıma ve kara para aklamayı önleme prosedürleri kullanıyor, bu da çalınan fonları kimliğinizi ifşa etmeden nakde çevirmeyi son derece zor hale getiriyor. .

“Bu durumda, çalınan fonların geri kalanı üzerinde çalışmak bir 114 yıl daha alacak. Elliptic, Bitfinex’in maruz kaldığı gibi suç faaliyetlerine ışık tutmanın yanı sıra, blockchain analitiği, kriptoyu yasadışı amaçlarla kullanırken suç ödemesi yapmayı gittikçe zorlaştırdı “dedi.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here