Bitcoin’in Gizliliği Berbat!

2013 yılında Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) mensubu olan ihbarcı Edward Snowden kullanıcıların hiçbir finansal gizliliği olmaması nedeniye Bitcoin hakkında kötü söylemlerde bulundu.

Dün Orchid’in Priv8 Sanal Gizlilik Zirvesi’nde konuşan aynı zamanda bir kripto meraklısı olan Snowden, bitcoin’in özellikle “finansal gizlilik” söz konusu olduğunda kusurları olduğunu söyledi.

“Bitcoin, finansal mahremiyet gibi birçok yönden berbat” dedi. 

Snowden , mahremiyet kavramının, özellikle dünyanın her yerindeki hükümetlerin insanların işlerini merak ettiği bir dönemde, bireyleri sömürülmekten korumak için önemli olduğunu kaydetti . 

Mahremiyeti davetsiz misafirlerden gizlemek için bir araç olarak görmüyor, bunun yerine insanları belirli bilgilerin yanlış ellere geçmesinin tehlikelerinden korumaya yardımcı olduğuna inanıyor. 

Bitcoin’in Finansal Gizliliğe Yönelik Başarısızlığı

Hükümet, finans endüstrisinde olup bitenleri tamamen kontrol ederken, işlemlerin her ayrıntısını tespit ederken, insanlar Bitcoin’in yaratılmasının finansal alandaki gizlilik endişesini ele alacağını düşünüyordu. 

Bitcoin, halka açık bir blok zincirindeki işlemleri kaydeden sahte bir ödeme aracı olarak tasarlanmıştır. İşlemleri halka açık bir deftere kaydetme fikri, işleme herkes tarafından kolayca erişilmesini mümkün kılar. 

Ayrıca, borsaların Müşterini Tanı (KYC) prosedürlerini uygulamasını talep eden finansal düzenleyicilerle, bir bitcoin adresini bir bireye bağlamak daha kolay olacaktır. 

Bunlar ve diğer bazı kusurlar, Snowden’in gizlilik söz konusu olduğunda piyasa değeri açısından en büyük kripto para biriminin berbat olduğunu söylemesinin nedeni olabilir. 

Snowden, gizlilik kusuru nedeniyle Bitcoin hayranı olmayabilir, daha önce gizlilik parası olan Zcash’i desteklemişti . 

Zcash, diğer gizlilik paraları gibi, kullanıcıların finansal işlemlerini meraklı gözlerden korumak için geliştirildiği şeyi yaptığından, bunun nedeni çok da zor değil.

Edward Snowed Affedilmeyecek

- Advertisement -

Snowden, Washington Postlarında ve diğer medya kuruluşlarında yayınlanan binlerce gizli NSA belgesini gazetecilere sızdırdıktan sonra 2013 yılında manşetlere çıktı. 

Bu sert hamleyi savunması, halkı ABD hükümetinin onlar adına ve onlara yaptığı zulümler hakkında bilgilendirmekti. Eyleminin ne anlama geldiğini bilerek, NSA’daki işinden ayrıldı ve Hong Kong’a kaçtı. 

13 Haziran’da Adalet Bakanlığı (DoJ) Snowden’ı hükümet mallarının çalınması ve 1917 Casusluk Yasası’nın ihlali de dahil olmak üzere iki suçlamayla eleştirdi. 

Kararın bir sonucu olarak, ABD pasaportu iptal edildi ve Rus hükümetinin kendisine sığınma hakkı vermesine neden oldu.  

Bu yılın başlarında, birçok kişi Trump yönetiminin geçiş sonrasında diğer suçluların yanı sıra Snowden’a bir başkanlık affı vereceğini düşünüyordu. Ancak, herhangi bir affedilmedi ve bu nedenle, hala Amerika Birleşik Devletleri için bir düşman olarak görülüyordu. 

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

- Advertisement -
Sedat ATASEVER
Sedat ATASEVERhttp://blokchaintr.com
1998 yılında Düzce’de doğan Sedat ATASEVER, Abant izzet baysal tarih bölümü mezunu. Blockchain, Bitcoin ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya yönlendirmiştir. Sedat, 2017 'de Bitcoin ile tanıştıktan sonra araştırmalarını sürdürmeye devam etmiş ve bu araştırmalarını bizimle paylaşmaktadır.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

115BeğenenlerBeğen
28TakipçilerTakip Et
1,150TakipçilerTakip Et
5AbonelerAbone

GLDX TOKEN 23 NİSAN 19:20 de SATIŞTA

Goldexco.in Forbes 500'ün %65'inin bulunduğu ticari statünün ve hakların en kapsamlı yasalar altındadünya devlerinin tercih ettiği Delaware eyaletinde faaliyetlerine başladı. Türkiye iş ortağı Devasa...

Blokchaintr.com Türkiye’nin En Sevilen Haber Uygulaması Bundle’da

Blokchaintr.com'da yayıncıları arasında bulunduğu Bundle’ın yeni versiyonu App Store ve Google Play’de! Bundle dünyanın dört bir yanından 15 bine yakın yayıncıyı kullanıcılara sunan bir...

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
59,156.00 $
59,156.00 $
2.49%
ethereumEthereum
3,826.63 $
3,826.63 $
8.51%
binance-coinBinance Coin
654.93 $
654.93 $
3.79%
dogecoinDogecoin
0.669556 $
0.669556 $
3.13%
xrpXRP
1.58 $
1.58 $
1.33%
tetherTether
0.999837 $
0.999837 $
0.15%
cardanoCardano
1.60 $
1.60 $
3.72%
polkadotPolkadot
39.82 $
39.82 $
2.79%
bitcoin-cashBitcoin Cash
1,397.82 $
1,397.82 $
3.07%
litecoinLitecoin
348.95 $
348.95 $
1%

Benzer Haberler