Home Bitcoin (BTC) Haberleri Bitcoin Hodler, AppStore’dan Yanlış Trezor Uygulamasını İndirdi ve 1 Milyon Dolar Kaybetti

Bitcoin Hodler, AppStore’dan Yanlış Trezor Uygulamasını İndirdi ve 1 Milyon Dolar Kaybetti

0
Bitcoin Hodler, AppStore’dan Yanlış Trezor Uygulamasını İndirdi ve 1 Milyon Dolar Kaybetti

Phillipe Christodoulou Apple’a güvendi ve AppStore’dan bir Trezor uygulaması indirdi. Ama gerçekte hepsi bir aldatmacaydı. Suçlu kim?

Dolandırıcılar, hackler ve dolandırıcılıklar, kripto para birimlerinin imajını uzun bir süre için bulanıklaştıran gölge gibi görünüyor ve hatta daha da fazlası, suçlular Apple ve Google gibi teknoloji devlerinin güvenliğini aşmayı başarırsa kurbanlarda ağır kayıplara neden olurlar. işletim sistemlerinin “güvenli” uygulama ekosistemine güvenen.

Phillipe Christodoulou en son kurbanlardan biriydi. Apple tarafından doğrulanmış bir cüzdan olduğuna inandığı şeyi indirdikten sonra önemli miktarda para kaybetti.

Güveniyordu

Phillipe Christodoulou’nun Washington Post’a söylediği gibi , Trezor donanım cüzdanında küçük bir servet saklamıştı. Fonlarını izlemek için iOS AppStore’da bulunan bir Trezor uygulamasını indirmeye karar verdi.

Uygulamanın birkaç olumlu yorumu vardı, bu yüzden olası herhangi bir sorunu asla düşünmedi. Ancak gerçekte indirdiği şey, kurbanlarının kripto para birimlerini orijinal cüzdanı kullandıklarına inandırarak çalmak için tasarlanmış bir kimlik avı uygulamasıydı.

Phillipe Christodoulou’nun bilmediği ufak bir ayrıntı vardı. Bu uygulama sadece android üzerinde vardı İOS sürümü bulunmamaktaydı.

Phillipe Christodoulou, değişiklik yapma umudu olmadan 17.1 Bitcoin kaybetti.

O zamanlar çalınan 17.1 Bitcoin 600.000 $ ‘ın biraz üzerindeydi, ancak bugün itibariyle kayıplar bir milyon doların üzerinde olacaktı.

Bu Bitcoin Dolandırıcılığı için Kimler Suçlu?

Ama Phillipe Christodoulou bir hata mı yaptı? Apple ekosistemi, dünyanın en merkezi ve en kontrollü ekosistemlerinden biridir. Kesinlikle tüm işlemler, cihazlarından herhangi birine indirilen uygulamaların güvenliğini sağlamaktan sorumlu olan Apple tarafından denetlenir. Tam da bu nedenle, jailbreak hareketi Apple kullanıcıları arasında çok güçlü çünkü şirket üçüncü taraf uygulamaları yüklemek için herhangi bir yöntemle mücadele ediyor.

Apple'da hata mesajı
Apple, üçüncü taraf uygulamaların bu kadar kolay indirilmesine izin vermiyor. Kaynak: Apple

Bu nedenle, Apple’ın sorumlu olup olmadığı bir mahkemenin belirlemesi yasal olarak doğru olacaktır. Yine de, Phillipe Christodoulou’nun teknoloji devine karşı bir davaya bakması için birkaç mahkumiyet unsuru var.

Christodoulou’nun kendi görüşü var ve öfkesi dolandırıcıların kendisinden çok Apple’a yöneliyor. Kaybının suçlulardan çok Apple’ın suçu olduğuna inanıyor ve tazminat ödeyecek olanın Apple olduğuna inanıyor:

Onlara olan güvenime ihanet ettiler. Apple bundan paçayı sıyırmayı hak etmiyor. “

Ancak şimdiye kadar ne Apple ne de Trezor bir açıklama yapmadı. Trezor’un şu anda iOS’ta bir uygulaması yoktur, ancak Google ekibinin Android kullanıcıları için onayladığı çeşitli kimlik avı araçlarını kınamakta aktiftir .

The Washington Post’a göre, geçen yıl Apple “gizli veya belgelenmemiş özelliklere” sahip 6.500’den fazla uygulamayı kaldırdı. Bu sahte Trezor uygulamasının onlardan biri olmaması çok kötü.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here