Home Bitcoin (BTC) Haberleri Bitcoin Hashrate: BTC Otoriteyi Kaybediyor

Bitcoin Hashrate: BTC Otoriteyi Kaybediyor

0
Bitcoin Hashrate: BTC Otoriteyi Kaybediyor

Bitcoin hashrat ile haberlere baktıktığımızda gelen istatistiklere göre, Bitcoin hashratının yarısından fazlasının iki madencilik havuzu tarafından kontrol edildiğini ortaya koydu.

Son verilere baktığımızda, Bitcoin ağının iki büyük maden havuzu arasında giderek merkezileştiğini göstermektedir. Madencilik havuzları, blok ödülü 11 Mayıs’ta yarıya indirildikten sonra ağın karma oranına hükmetmeye başladı . Bu madencilik havuzlarının her ikisi de Çin‘de bulunmaktadır.

Bitcoin Hashrate Kontrolü Çin Eline Almış Durumda

Bitcoin’in havuz dağılımında en son gelen verilere göre , üç madencilik havuzu Bitcoin hashratının çoğunu kontrol ediyor. Bunlar sırasıyla yüzde 21,8, 16,0 ve 15,1’i oluşturan F2Pool, AntPool ve BTC.com’dur. Hem AntPool hem de BTC.com, Bitmain’in bir parçasıdır; yani Bitmain ve F2Pool, ağın hashrate’inin yüzde 52’sini toplu olarak açıklamaktadır.

Bitcoin Merkeziyetsizlikten Çıkıyor mu?

Bitcoin hashrate merkezi hale geliyor, yani anlıyacağınız Dünya’nın ilk kripto parası Bitcoin merkeziyetsizlik birimini kaybediyor. Ayrıca, ağın hashrate‘inin yüzde 50’sinden fazlasını oluşturan iki şirkete, BTC ağı üzerinde önemli bir kontrol sağlıyor.

Bitcoin yarılanmasından sonra madencilerin çoğu kepenk kapatırken bu olaydan sonra merkezileşmiş duruma gelebilir. Yarıya indirmek, Bitcoin ağındaki blok ödülünü yüzde 50 azalttı ve birçok madenciye zarar verdi. Bu, ağ istatistiklerinde Bitcoin’in hashrate’inin yarıya inmesinden beri hafif bir düşüş gördüğünü gösterdi.

Çin Kripto Para Politikalarının Bitcoin’e Etkisi

Ağın hashrate’i, blok ödül yarıya indirme olayından önce bile Çin’de giderek daha yoğunlaşıyor. CoinShares’in 2019 tarihli bir raporu , “Bitcoin hashpower’ın % 65 kadarının” Çin’de bulunduğunu idda etti.

Bu, Bitcoin ağı için kötüdür, nedeni ise Çin hükümetinin sert kripto para politikaları bu havuzları hükümete düşme tehlikesiyle karşı karşıya bırakmaktadır. Bu madencilik havuzları kapanmaya zorlanırsa, Bitcoin hashrate ağın çok kısa süreli ağ tıkanıklığı ile yüzleşmesine neden olabilecek keskin bir düşüş görecektir.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here