Bitcoin Düşüşlerini Doğru Yorumlayabiliyor musunuz? Bu Düşüş Bir Düzeltme mi ? Yoksa Bir Çöküş mü?

Bitcoin fiyatı her düştüğünde bitcoin fiyatının çöktüğü ve düzeltme olduğu söylenir. Hatta bazen bu iki kelime birbirinin yerine de kullanılır. Aslında bu iki kelime çok farklı durumları ifade etmek için kullanılmaktadır.

Bitcoin Çökmesi Nedir?

Geleneksel finansta bir çöküş, tek bir gün içinde fiyatta % 10’un üzerinde bir düşüş olarak kabul edilir.

Bunlar genellikle, panik içindeki yatırımcıların toplu halde piyasadan çıkmasına neden olan kripto piyasasındaki etkili, ani değişikliklerden kaynaklanıyor. 

Teknik faktörler, Bitcoin’in fiyatı üzerinde önemli etkilere sahip olabilirken, büyük çökmeler, makroekonomik olaylar, büyük şirket duyuruları ve uluslararası düzenlemeler ve politikalardaki ani değişiklikler gibi temel koşullar tarafından daha fazla bu durumu ortaya çıkarıyor gibi görünüyor.

Bitcoin’in çizelgesinde şimdiye kadar kaydedilen en büyük çöküş , 10 Nisan 2013’te, ABD Mali Suçları Uygulama Ağı’nın (FinCEN) kripto borsası Bitfloor’u kapatmasından ve “para aktarıcıları” olarak kaydolmak için gereken Bitcoin borsalarını duyurmasından kısa bir süre sonra gerçekleşti. Bistamp verilerine göre Bitcoin fiyatları 24 saat içinde% 73.1’in üzerinde, 259.34 $ ‘dan 70 $’ a düştü.

Daha yakın zamanlarda, Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüsü küresel bir pandemi ilan etmesinin ardından, 12 Mart 2020’deki kötü şöhretli ” Kara Perşembe ” çöküşü, fiyatlar % 40 düştükten sonra en büyük düşüş olarak ilk sırada yer alıyor.

Düzeltme Nedir?

Düzeltme, fiyatların birkaç gün içinde % 10’dan fazla düştüğü kademeli bir düşüşle tanınabilir. Yavaş yavaş hep düşecekmiş gibi gelir.

Bunlar genellikle yükseliş eğilimindeki boğaların tükendiğini ve konsolide etmek ve iyileşmek için zamana ihtiyaç duyduğunu gösterir. Tükenme, alıcıların çoğunluğunun dayanak varlığı satın aldığında ve yükseliş trendini destekleyen yeni alıcı görünmediğinde ortaya çıkar. Satış emirleri, emir defterinin diğer tarafında kimse onları satın almadan birikmeye devam ederse, fiyatlar düşmeye başlar.

Düzeltmeler küçük olaylardan etkilenebilir, ancak alıcıların güçlü direnç seviyelerine girmesi, ticaret hacminin azalması ve bitcoin fiyatı ile Göreceli Güç Endeksi (RSI) gibi momentumunu ölçen göstergeler arasındaki negatif tutarsızlıklar gibi teknik faktörler tarafından başlatılma eğilimindedir .

Yüksek Volatiliteye Karşı Dikkatli Olmakta Fayda Var

Bitcoin, oldukça değişken bir varlık olarak bilinir . Bu, fiyatının diğer varlıklara kıyasla nispeten kısa bir süre içinde önemli ölçüde dalgalanma eğiliminde olduğu anlamına gelir. Ayrıca Warren Buffett ve Carl Icahn dahil birçok geleneksel finansal yatırımcının bunu oldukça riskli bir yatırım olarak görmesinin nedeni de budur .

Son verilere göre , Bitcoin’in bir yıllık oynaklığı % 32.7’dir. Geleneksel piyasalarda Petrol en oynak yatırım aracı olmasına karşın oynaklık oranı %18,8’dir.

Bu yüksek oynaklığın, özellikle fiyatların çarpıcı bir şekilde yükselebileceği boğa döngüleri sırasında olumlu yanları olsa da, aynı zamanda fiyatların sık sık düştüğü ve düzeldiği anlamına gelir.

1 Ocak 2021’den bu yana, Bitcoin’in ABD doları karşısında günlük grafik işlemlerinde yedi önemli fiyat hareketi oldu. Bu hareketlerden dördü, ortalama % 25.94’lük bir ortalama kayıpla aşağı yönlü olurken, diğer üçü ise ortalama % 58.36’lık ortalama kazançla ters yönde oldu.

Hangi düşüş trendlerinin düzeltme, hangilerinin çökme olduğunu bilmek, piyasayı ve Bitcoin ticareti yapanların belirli temel ve teknik faktörlere nasıl tepki verdiklerini daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Bazı olaylarda, çökmeler, bir ayı piyasasının gelişini ve uzun bir kademeli fiyat döneminin habercisi olabilirken, düzeltmeler genellikle bir önceki yüksek seviyeyi tekrar test etmeden önce bir destek seviyesine toparlanan sağlıklı bir yükselişin işareti olabilir.

Dolayısıyla, bir dahaki sefere Bitcoin fiyatlarının kırmızıya düştüğünü gördüğünüzde, bir düzeltme mi yoksa bir çökme mi olduğunu ve piyasanın sağlıklı bir toparlanma sürecinden geçip geçmediğini veya ani bir duyuruya tepki verip vermediğini anlayabilmelisiniz.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

Sedat ATASEVERhttp://blokchaintr.com
1998 yılında Düzce’de doğan Sedat ATASEVER, Abant izzet baysal tarih bölümü mezunu. Blockchain, Bitcoin ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya yönlendirmiştir. Sedat, 2017 'de Bitcoin ile tanıştıktan sonra araştırmalarını sürdürmeye devam etmiş ve bu araştırmalarını bizimle paylaşmaktadır.

Düşüncenizi Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

120BeğenenlerBeğen
57TakipçilerTakip Et
1,099TakipçilerTakip Et
5AboneAbone Ol

StormGain, Milyarlarca Akıllı Telefon Kullanıcısına Hizmet Vererek Kripto Madenciliği Oyun Alanını Seviyelendiriyor

Kripto para madenciliği kavramının bugünlerde biraz olumsuz bir çağrışımı var. Özel ve pahalı donanım gerektirdiğinden birçok kişi bunu elektrik israfı olarak görüyor. Peki ya...

Goldexco.in, kullanıcıların % 50’ye varan indirimle ETH satın alabilecekleri bir kampanya başlatıyor! 

Goldexco.in indirimli ETH satın alabileceğiniz yeni bir kampanya başlattı. Bu kampanya da %50 indirimle ETH sahibi olabilirsiniz. Detaylar aşağıda yer almaktadır. İndirim Süresi: 24 Mayıs 2021, 10:00...

Student Coin (STC) Token Yayında Ve 10’dan Fazla Kripto Para Borsasında Yer Alıyor

Öğrencilere ve kripto para birimlerine yönelik benzersiz yaklaşımı nedeniyle 500'den fazla üniversite tarafından desteklenen Student Coin , ICO'ya ayrılmış olan tüm STC tokenlerini beklenenden daha kısa bir sürede...

GLDX TOKEN 23 NİSAN 19:20 de SATIŞTA

Goldexco.in Forbes 500'ün %65'inin bulunduğu ticari statünün ve hakların en kapsamlı yasalar altındadünya devlerinin tercih ettiği Delaware eyaletinde faaliyetlerine başladı. Türkiye iş ortağı Devasa...

Blokchaintr.com Türkiye’nin En Sevilen Haber Uygulaması Bundle’da

Blokchaintr.com'da yayıncıları arasında bulunduğu Bundle’ın yeni versiyonu App Store ve Google Play’de! Bundle dünyanın dört bir yanından 15 bine yakın yayıncıyı kullanıcılara sunan bir...

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
56,302.00 $
56,302.00 $
0.93%
ethereumEthereum
4,519.98 $
4,519.98 $
4.01%
binance-coinBinance Coin
615.61 $
615.61 $
3.52%
tetherTether
0.996741 $
0.996741 $
0.21%
solanaSolana
226.29 $
226.29 $
1.73%
cardanoCardano
1.58 $
1.58 $
0.33%
xrpXRP
0.965084 $
0.965084 $
3.33%
usd-coinUSD Coin
0.999738 $
0.999738 $
0.11%
polkadotPolkadot
35.58 $
35.58 $
4.72%
dogecoinDogecoin
0.213441 $
0.213441 $
0.33%

Benzer Haberler