Home Bitcoin (BTC) Haberleri Bitcoin Dominance Nedir? Nerelerde Kullanılır? BTC Hakimiyetininin Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Bitcoin Dominance Nedir? Nerelerde Kullanılır? BTC Hakimiyetininin Olumsuz Yönleri Nelerdir?

0
Bitcoin Dominance Nedir? Nerelerde Kullanılır? BTC Hakimiyetininin Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Bitcoin (BTC), piyasa değeri (piyasa değeri) açısından dünyanın en büyük kripto para birimidir ve kripto para birimi piyasalarındaki ticaret hacminin (ve dikkatin) büyük bir bölümünü yönetir.

Mevcut tüm kripto para birimlerinin özet piyasa değerine bakarsak, tüm kripto para birimi alanı için toplam piyasa değeri değerine ulaşabiliriz.

Bitcoin (BTC) Dominance (Hakimiyeti) Nelerdir?

Bu nedenle, Bitcoin (BTC) Dominance (hakimiyeti), Bitcoin’in piyasa değeri ile kripto para piyasalarının geri kalanı arasındaki oran olarak tanımlanır. Uzun yıllar boyunca, Bitcoin uzak ve uzaktaki en büyük kripto para birimi – ve var olan az sayıdaki kripto para birimindeyken – hakimiyeti bugün olduğundan % 100’e çok daha yakındı. Bununla birlikte, yeni kripto para birimleri yaratıldıkça Bitcoin hakimiyeti önemli ölçüde düştü.

Bitcoin Dominance (Hakimiyet) Endeksi, yatırımcıların daha geniş dijital para piyasasına göre Bitcoin’in değerini hızlı bir şekilde anlamak için kullanabilecekleri bir ölçümdür.

Bu muhtemelen artan popülaritesi ile ilgilidir ICO girmesinden sonra Ethereum ve ERC-20 token standardı. İlginç bir şekilde, Bitcoin hakimiyeti genellikle altcoinlerin Bitcoin’e göre pazar payı kazandığı ve dolayısıyla Bitcoin’in hakimiyetini azalttığı sözde “alt sezonlar” dan etkilenir .

Bununla birlikte, Bitcoin hakimiyetinin her zaman boğa veya ayı piyasalarından doğrudan etkilenmediğini unutmayın, çünkü bu mutlak bir terim değil, bir orandır. Bu, Bitcoin’in fiyatı düşerse, ancak kripto para piyasasının geri kalanı benzer bir oranda düşerse, Bitcoin hakimiyetinin muhtemelen aynı kalacağı anlamına gelir.

Bitcoin (dominance) hakimiyeti ilginç bir istatistik olsa da, gerçek değerini yansıtmadığı unutulmamalıdır (özellikle toplam piyasa değerini çok doğal olmayan bir şekilde etkileyen çatallı ve önceden madeni paralar nedeniyle).

Ayrıca belirtmek gerekir ki, bu piyasa değeri para akışı anlamına gelmez. Bu sadece dolaşımdaki arz ve cari piyasa fiyatına dayalı bir ölçümdür.

Bitcoin‘in borsalarda ticareti yapılabilen tek kripto para birimi olduğu zamanlarda, hakimiyeti kabaca% 100’tü.

Bugün, uzayda daha fazla kripto para birimiyle, hakimiyeti kesinlikle % 100’den az, ancak bu mutlaka iyi ya da kötü bir şey değil. Sadece bize kripto alanının nasıl geliştiğine dair daha iyi bir perspektif verebilecek bir araçtır.

Bitcoin (BTC) Dominance (Hakimiyet)’inin Olumsuz Yönleri

Diğerleri, Bitcoin’in derin likiditesini hesaba katmadığı konusunda uyarıyor. Bir altcoin, BTC hakimiyetini yiyen 2 milyar dolarlık bir değere sahip olabilir, ancak bu yapay olarak şişirilebilir.

Bununla birlikte, BTC hakimiyeti, sermayenizin ne kadarını altcoinlere ayırmanız gerektiği konusunda size açık bir yön vermenize yardımcı olabilir. Tüm yumurtalarınızı tek bir sepete koymamanız ve diğer analiz yöntemlerine de güvenmeniz önemlidir.

Bitcoin (BTC) Dominance (Hakimiyet) Endeksi İçin Kullanım Alanları

Yatırımcılar, piyasa ve daha spesifik olarak tüccarların duyarlılığı hakkında fikir edinmek için Bitcoin Hakimiyet Endeksi’ni kullanabilirler. Herhangi bir varlığın fiyatı, arz ve talebin bir fonksiyonudur, bu nedenle endeks, altcoin talebine göre Bitcoin talebini etkin bir şekilde ölçer .

Tüccarlar ayrıca endeksi, piyasanın riskten kaçındığını anlamak için kullanabilirler. Bazı noktalarda, Bitcoin, makroekonomik kargaşa sırasında güçlü bir değer deposu olarak hizmet veren güvenli bir liman varlığı olarak işlev gördü. Dijital altın gibi işlev gören Bitcoin, bu zor zamanlarda birçok yatırımcıyı kendine çekmiştir.

Altcoinlerin değeri düşmeye başlarsa ve Bitcoin değerini korumak için çok daha iyi bir iş çıkarırsa, bu, yatırımcıların Bitcoin’i “güvenliğe giden bir uçuşta” satın aldıkları anlamına gelir.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here